Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα σε όλους. 19-23/11 θα βρίσκομαι με την σύζυγο στο Μιλάνο και θέλω την βοήθεια σας. 19 (μισή μέρα), 20, 21 θα αφιερωθούν στο Μιλάνο εκτός απροόπτου (για να το δούμε με την άνεσή μας) και θα μένει μία ολόκληρη μέρα για κάποια εκδρομή.
Η πιο δημοφιλής είναι αυτή που περιλαμβάνει την λίμνη Κόμο με κάποια χωριουδάκια εκεί γύρω. Πολύ όμορφα αντικειμενικά, αλλά προσωπικά δεν ξετρελάθηκα με την παραλίμνια βόλτα και τις βίλες. Οπότε μένει ως αουτσάιντερ αυτό. Στα πλην ίσως και η εποχή που μπορεί να είναι κάπως αποτρεπτική.

Οπότε προσανατολιζόμαστε να εξερευνήσουμε μία ακόμα πόλη (όσο προλαβαίνει κανείς σε μία μέρα βέβαια). Αρχικά είχα καταλήξει στην Βερόνα (επειδή μου φαίνεται όμορφη), αλλά μπαίνοντας travelstories οι ιδέες πολλαπλασιάστηκαν! Τι Γένοβα, τι Τορίνο, τι Μπέργκαμο. Μπερδεύτηκα.

Οπότε θα ήθελα να ακούσω γιατί πρέπει να επιλέξω κάποια από αυτές? Πχ το Μπέργκαμο έχει σούπερ αρχιτεκτονική, ή στο Τορίνο θα δω τον Ρονάλντο (αυτό πού το πας), ή να μην χάσω Βερόνα για το φαγητό.
Για να βοηθήσω, με τις ημερήσιες από Μαδρίτη για Τολέδο και Σεγκόβια πάθαμε πλάκα. Η ημερήσια από Πράγα για Δρέσδη μας άρεσε πολύ, στο Κάρλοβυ Βάρυ όχι και τόσο. Η ημερήσια από Βαρκελώνη για Βαλένθια (υπερβολικά μακριά αλλά το κάναμε) πολύ καλή επίσης, όπως και η ημερήσια από Μπριζ για Γάνδη.

Ψάχνουμε μια όμορφη πόλη, να περπατιέται το κέντρο της, να είναι γραφική, να τις τραβάει τις φωτογραφίες. Το ξέρω ότι είναι λίγο φλου το ερώτημα αλλά συμπαθάτε με.

Φυσικά δέχομαι και άλλες προτάσεις (για να μπερδευτώ περισσότερο)!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
εχω παει απο μιλανο σε κομο,μπεργκαμο και βερονα.Για την εποχη που θα πατε προτεινω βερονα και μπεργκαμο.Η βερονα ειναι οτι πρεπει.Δυο πανεμορφες πλατειες ,η αρενα,το ποταμι,υπεροχα στενα,καλο φαγητο,οτι πρεπει.Απο το μπεργκαμο αξιζει μονο η επανω πολη,που ειναι πολυ ομορφη.Ανεβαινεις με τελεφερικ η λεωφορειο και χανεσαι στα στενα με τις ωρες.υπεροχη θεα στην κατω πολη και τον καμπο.Πολυ προσιτη και κοντινη εξορμηση.
 

smiranta

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
  1. Γεια σας κ χρονια πολλα ! Θα ηθελα συμβουλες για καλυτερη και πιο βολικη περιοχη διαμονης στο μιλανο για οικογενεια με παιδια χωρις αυτοκινητο ! Πχ συγκριση αναμεσα 5 via Garigliano , σταθμος Garibaldi ή via paolo Giovio 4, Fiera ή VIa Larga 23, Κέντρο Πόλης Μiλάνου, 20122 ή viale Sarca 90, Bicocca -Zara κλπ . Προτασεις , γνωμες και εμπειριες πολυτιμες !!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Θα έλεγα κέντρο γιατί τα ενδιαφέροντα στο Μιλάνο είναι μαζεμένα εκεί.
Πόσο μάλλον που θα έχετε και τα παιδιά μαζί.
Διαφορετικά θα έχετε να λύσετε το πρόβλημα των μετακινήσεων με μετρό, τραμ και λεωφορεία.
Εφ' όσον έχετε χρόνο μια επίσκεψη στο Κόμο θα ήταν ενδιαφέρουσα.
 

smiranta

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Θα έλεγα κέντρο γιατί τα ενδιαφέροντα στο Μιλάνο είναι μαζεμένα εκεί.
Πόσο μάλλον που θα έχετε και τα παιδιά μαζί.
Διαφορετικά θα έχετε να λύσετε το πρόβλημα των μετακινήσεων με μετρό, τραμ και λεωφορεία.
Εφ' όσον έχετε χρόνο μια επίσκεψη στο Κόμο θα ήταν ενδιαφέρουσα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! Δηλαδή ποια από όλες τις διευθύνσεις προτείνετε? την Via Larga? ¨Ολες κέντρο Μιλάνου τις προσδιορίζουν τα Site... Να βλέπω καταλύματα σε απόσταση το πολύ έως 1 χιλιόμετρο από κέντρο?
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Εγώ θα προτιμούσα ένα κατάλυμα κοντά στο Duomo ώστε να είναι σύντομη και με τα πόδια η πρόσβαση. Επίσης αν υπάρχει κοντά σταθμός του μετρό και φυσικά το θέμα τιμής. Όσο για το κατάλυμα αυτό καθ΄ αυτό χρήσιμες είναι οι κριτικές.
 

vagelisk

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλημέρα επειδή τον άλλο μήνα θα πάω μιλάνο θα ήθελα κάποιες πληροφορίες πώς να πάω απο το malpense έως το κέντρο κάποια σχετικά οικονομικά μαγαζιά για φαγητό τι να επισκεφτώ και οτί άλλο χρήσιμο μπορείτε να μου πείτε ευχαριστώ.....
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα επειδή τον άλλο μήνα θα πάω μιλάνο θα ήθελα κάποιες πληροφορίες πώς να πάω απο το malpense έως το κέντρο κάποια σχετικά οικονομικά μαγαζιά για φαγητό τι να επισκεφτώ και οτί άλλο χρήσιμο μπορείτε να μου πείτε ευχαριστώ.....
Διάβασε μια ταξιδιωτική ιστορία πχ
https://www.travelstories.gr/community/threads/Κόρη-πού-πας-Μάνα-θα-πάω-στο-Μιλάνο.58384/
 

DanaiF

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπερα σας!! Είμαι νέο μέλος στο φορουμ, αν και τους τελευταίους μήνες έχω εθιστεί στο να διαβάζω υπέροχες ταξιδιωτικές ιστορίες εδώ!
Τον Μάιο σχεδιάζω ένα ταξίδι με το αγόρι μου για βόρεια Ιταλία. Οι μέρες που έχουμε είναι άι πέντε με 4 διανυκτερεύσεις. Το πλάνο που είχα αρχικά ήταν ένας συνδυασμός Μιλάνο, χωριά στην λίμνη Κόμο και Μπέργκαμο. Διαβάζοντας όμως εδώ μέσα συνειδητοποοησα πόσο υπέροχη είναι και η λίμνη ματζόρε που δεν την είχα υπόψη. Οπότε το δίλημμα είναι: λίμνη Κόμο η ματζόρε; Η μήπως ένας συνδυασμός;; Σκεφτόμουν ότι θα μπορούσαμε να πάμε μια μέρα Μιλάνο, μια μέρα λίμνη ματζορε, μια μέρα λίμνη κομο και την επόμενη μέρα λίγο μπρουνατε και μετά Μπέργκαμο μέχρι το επόμενο απόγευμα. Το πρόγραμμα σας φαίνεται πολύ φορτωμένο; Θεωρείτε ότι καλύτερα να εστιάσω σε μια από τις δύο; Και αν ναι, ιδού το ψευτοδιλημμα: σε ποια;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom