Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

DanaiF

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Θα νοικιάσετε αυτοκίνητο?
Να σου πω την αλήθεια στο πλάνο του Κόμο όχι δεν το είχαμε σκοπό. Η ματζόρε, και πόσο μάλλον ο συνδυασμός των δύο, τι γνωρίζω ότι χρειάζεται οπωσδήποτε, οπότε αν θεωρείτε ότι αξίζει θα νοικιάσουμε. Απλά δεν έχουμε πιστωτική (είμαστε φοιτητές και δε θα μας βγάλει καμιά τραπεζα) και με χρεωστική ενώ βρίσκω εταιρίες, η τιμή εκτοξεύεται τρομερά! Αλλά την κάνουμε την υπέρβαση αν χρειάζεται!
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Είπες 4 μέρες αλλά, είναι σωστές μέρες ή περιλαμβάνεται και η άφιξη αναχώρηση;;; Επειδή αν είναι έτσι σίγουρα δεν προλαβαίνεις να κανεις περισσότερα. Είτε έτσι είτε αλλιώς, προτείνω, μείνετε Μιλανο και κάνετε και μια μονοήμερη με τραινο στο Κόμο.
 

DanaiF

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Είπες 4 μέρες αλλά, είναι σωστές μέρες ή περιλαμβάνεται και η άφιξη αναχώρηση;;; Επειδή αν είναι έτσι σίγουρα δεν προλαβαίνεις να κανεις περισσότερα. Είτε έτσι είτε αλλιώς, προτείνω, μείνετε Μιλανο και κάνετε και μια μονοήμερη με τραινο στο Κόμο.
Την πρώτη μέρα έχουμε άφιξη στο Μπέργκαμο στις οχτωμιση το πρωί, καμιά ώρα μέχρι Μιλάνο οπότε είναι ολόκληρη μέρα. Και αναχωρούμε την Πέμπτη μέρα το μεσημέρι! Οπότε είναι καθαρές μέρες. Σκέφτομαι την ενοικίαση μηχανής τελικά ως ελαφρώς οικονομικότερης. Για τον γύρο της λίμνης έστω! Έχει κανένας νοικιάσει στην περιοχή μηχανη η μηχανάκι για να μου δώσει κάποιες πληροφορίες; (Για την ασφάλιση παίζουν τα ίδια με τα αυτοκίνητα; Να προτιμήσω σίγουρα full extra; Είναι καθόλου επικίνδυνη η διαδρομή για μηχανή;)
 

Artemisia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σας χαιρετώ όλους!
Είμαι φρέσκια στο forum....καιρό όμως παρακολουθώ τις συζητήσεις...και τις βοήθειες που δίνετε ο ένας στον άλλον για τι άλλο φυσικά???Για τα ΤΑΞΙΔΙΑ!Αυτό τον έρωτα...!
Θα επισκεφτώ τον Απρίλη το Bergamo για μονο τρεις μέρες και την μία από αυτες θα πάω Milano.
Θέλω να επισκεφτώ το μυστικό δείπνο και δεν μπορώ να βρω εισιτήρια.
Επίσης θα φτάσω γύρω στις 7 το βράδυ στο Orio αεροδρόμιο κοντά στο Bergamo...υπάρχουν λεωφορεία για μέσα στην πόλη του Bergamo???
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.052
Likes
1.597
Σας χαιρετώ όλους!
Είμαι φρέσκια στο forum....καιρό όμως παρακολουθώ τις συζητήσεις...και τις βοήθειες που δίνετε ο ένας στον άλλον για τι άλλο φυσικά???Για τα ΤΑΞΙΔΙΑ!Αυτό τον έρωτα...!
Θα επισκεφτώ τον Απρίλη το Bergamo για μονο τρεις μέρες και την μία από αυτες θα πάω Milano.
Θέλω να επισκεφτώ το μυστικό δείπνο και δεν μπορώ να βρω εισιτήρια.
Εισιτήρια κλείνεις εδώ (αν βρεις διαθέσιμα), ή αλλιώς πας στο μουσείο νωρίς το πρωί και γράφεσαι σε κατάλογο για τυχόν ακυρώσεις.
https://cenacolovinciano.vivaticket.it/index.php?
Το παραπάνω link δεν δουλεύει πάντα, είναι της υπομονής. Η επίσκεψη διαρκεί 15'.
http://legraziemilano.it/il-cenacolo/
 

Artemisia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εισιτήρια κλείνεις εδώ (αν βρεις διαθέσιμα), ή αλλιώς πας στο μουσείο νωρίς το πρωί και γράφεσαι σε κατάλογο για τυχόν ακυρώσεις.
https://cenacolovinciano.vivaticket.it/index.php?
Το παραπάνω link δεν δουλεύει πάντα, είναι της υπομονής. Η επίσκεψη διαρκεί 15'.
http://legraziemilano.it/il-cenacolo/
Ευχαριστώ πολύ!

Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
36
Likes
8
Γεια σας
Ήθελα να ρωτήσω πώς πάμε στη γειτονιά naviglio είτε από το Duomo είτε από το κάστρο sforzesco
Ευχαριστώ
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
190
Likes
441
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Γεια σας
Ήθελα να ρωτήσω πώς πάμε στη γειτονιά naviglio είτε από το Duomo είτε από το κάστρο sforzesco
Ευχαριστώ
Μπορείς είτε με τραμ που κατεβαίνει όλη την Via Torino είτε με τα πόδια αν βοθάει ο καιρός, ειναι περίπου 20-25 λεπτά περπάτημα η περιοχή, απο το Καστρο εκτός του τραμ μπορείς να κατέβεις και με Μετρό.
 

stavdi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Σκέφτηκα ένα σ/κ στο Μιλάνο μιας και ενώ έχω επισκεφτεί αρκετές φορές Ρώμη, Μιλάνο δεν έχω πάει.
Λέμε να φύγουμε πρωί Παρασκευής με τον άντρα μου και να γυρίσουμε Κυριακή βράδυ.
Δε νομίζω να έχουμε χρόνο για λίμνες, οπότε θα μείνουμε να γυρίσουμε το Μιλάνο.
Που είναι καλά να μείνω? Θεωρείται ιδανικό κάτι στην Duomo κοντά ή στον σιδηροδρομικό σταθμό?
Δεν πάμε για shopping αλλά για βόλτες και περπάτημα μέχρι τελικής πτώσεως...
Είδα και το Navigli που μάλλον θα είναι ωραία για βράδυ. Να έμενα κάπου εκεί? Θα βόλευε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.401
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom