Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Jenny

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Γεια σας, θα ήθελα τα φώτα σας...
Εξαιτίας μιας μετεπιβίβασης από Ισπανία για Ελλάδα, θα βρεθώ στο κέντρο του Μιλάνου για 2 ώρες μεσημεριανές, από 12.30 μέχρι 15.00 περίπου.
Ουσιαστικά προλαβαίνουμε ένα μεσημεριανό φαγητο, άντε και κανένα εσπρεσάκι.
Θα ήθελα οι εξπέρ του είδους να μου προτείνουν καποια επιλογή που να βολέψει και να αξίζει τον κόπο για να πάρουμε μια ρουφηξιά από Ιταλία (έχω ξαναπάει αρκέτες φορές).
Ευχαριστώ;)

Je
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Δεν θελω να σε απογοητεψω αλλα το Μαρτιο ημουν Μιλανο και απ οτι θυμαμαι το λεωφορειο εκανε 1 ωρα και κατι απο το αεροδρομιο στο κεντρικο σταθμο (τιμη 7,50 ευρω) και αλλο τοσο η επιστροφη.. οποτε οι δυο ωρες που εχεις στη διαθεση σου ειναι μηδαμινες.. Υπαρχει και το τρενο βεβαια αλλα ειναι πιο ακριβο και κανει 40 λεπτα.. οποτε ενα καφε θα προλαβεις κι αυτον με την ψυχη στο στομα.. :(
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Δεν θελω να σε απογοητεψω αλλα το Μαρτιο ημουν Μιλανο και απ οτι θυμαμαι το λεωφορειο εκανε 1 ωρα και κατι απο το αεροδρομιο στο κεντρικο σταθμο (τιμη 7,50 ευρω) και αλλο τοσο η επιστροφη.. οποτε οι δυο ωρες που εχεις στη διαθεση σου ειναι μηδαμινες.. Υπαρχει και το τρενο βεβαια αλλα ειναι πιο ακριβο και κανει 40 λεπτα.. οποτε ενα καφε θα προλαβεις κι αυτον με την ψυχη στο στομα.. :(

Ακυρο...
τωρα προσεξα οτι θα εχεις 2 ωρες στο κεντρο του Μιλανο αρα εχεις υπολογισει τον χρονο των διαδρομων... Σορρυ...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εγώ προσωπικά αν είχα 2 ώρες στην διάθεση μου για να δω μια πόλη δεν θα τις ξόδευα σε φαγητό και καφέ πράγματα που μπορώ να κάνω και άλλου δηλαδή αλλά στο να κάνω μια βόλτα.Όσον αφορά το Μιλάνο θα κατέβαινα στην στάση του metro μπροστά στην πλατεία duomo θα έβλεπα την εκκλησία και τον γύρο χώρο θα έκανα μια βόλτα ακριβώς δίπλα στο εμπορικό κέντρο Galleria Vittorio Emanuele θα έβλεπα λίγο από έξω την σκάλα του Μιλάνου που είναι ακριβώς δίπλα πάλι και αν τα έβλεπα όλα αυτά σε πολύ σύντομο χρόνο μετά θα πήγαινα και μια βόλτα και μέχρι το Castello Sforzesco
που είναι καμιά 10 λεπτά με τα πόδια από εκεί.
 

Jenny

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Εγώ προσωπικά αν είχα 2 ώρες στην διάθεση μου για να δω μια πόλη δεν θα τις ξόδευα σε φαγητό και καφέ πράγματα που μπορώ να κάνω και άλλου δηλαδή αλλά στο να κάνω μια βόλτα.Όσον αφορά το Μιλάνο θα κατέβαινα στην στάση του metro μπροστά στην πλατεία duomo θα έβλεπα την εκκλησία και τον γύρο χώρο θα έκανα μια βόλτα ακριβώς δίπλα στο εμπορικό κέντρο Galleria Vittorio Emanuele θα έβλεπα λίγο από έξω την σκάλα του Μιλάνου που είναι ακριβώς δίπλα πάλι και αν τα έβλεπα όλα αυτά σε πολύ σύντομο χρόνο μετά θα πήγαινα και μια βόλτα και μέχρι το Castello Sforzesco
που είναι καμιά 10 λεπτά με τα πόδια από εκεί.
Όπως γράφω στο μήνυμά μου έχω ξαναπάει Μιλάνο και το έχω δει όλο.
Δεν θέλω να δω την πόλη. Την έχω εξαντλήσει. Παρά να κάτσω στο αεροδρόμιο και να περιμένω να περάσει η ώρα προτιμώ να παω στο κέντρο.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Δυο φορές είχα στη διάθεσή μου 2 ώρες για Μιλάνο.
Αν είσαι εκτός πόλης-αεροδρόμιο κλπ-ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ. Τα μποτιλιαρίσματα προς και από Μιλάνο είναι φρικτά και θα χάσεις όλες τις ώρες σου. Θα πάρεις μετρό, καθόλου ακριβό δεν είναι και σε 20 λεπτά είσαι Μιλάνο -βρέξει χιονίσει. Εκεί δε που θα σ' αφήσει το μετρό, (κεντρικός σταθμός), θα βγεις θα πας ΟΛΟ ΕΥΘΕΙΑ και θα φτάσεις στην καρδιά της πόλης. Στην πλατεία Dom. Θα δεις τον καθεδρικό ναό, θα στρίψεις αριστερά και θα μπεις στη γκαλερία, θα σουλατσάρεις, θα πιείς ένα εσπρεσάκι, θα τσιμπήσεις κάτι, θα δεις στο τέλος της γκαλερίας την περίφημη Σκάλα του Μιλάνου και θα ευχαριστηθείς. Στο εγγυώμαι.
Αν έχει καμία έκθεση στη Σκάλα μπες να τη δεις και είναι ανοιχτά να μπεις να δεις το θέατρο. ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ

aimg163.imageshack.us_img163_1139_im000391l.jpg


aimg231.imageshack.us_img231_3003_im000382x.jpg

aimg840.imageshack.us_img840_8927_im000380.jpg
aimg42.imageshack.us_img42_8105_milano31.jpg
 

Jenny

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Δυο φορές είχα στη διάθεσή μου 2 ώρες για Μιλάνο.
Αν είσαι εκτός πόλης-αεροδρόμιο κλπ-ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ. Τα μποτιλιαρίσματα προς και από Μιλάνο είναι φρικτά και θα χάσεις όλες τις ώρες σου. Θα πάρεις μετρό, καθόλου ακριβό δεν είναι και σε 20 λεπτά είσαι Μιλάνο -βρέξει χιονίσει. Εκεί δε που θα σ' αφήσει το μετρό, (κεντρικός σταθμός), θα βγεις θα πας ΟΛΟ ΕΥΘΕΙΑ και θα φτάσεις στην καρδιά της πόλης. Στην πλατεία Dom. Θα δεις τον καθεδρικό ναό, θα στρίψεις αριστερά και θα μπεις στη γκαλερία, θα σουλατσάρεις, θα πιείς ένα εσπρεσάκι, θα τσιμπήσεις κάτι, θα δεις στο τέλος της γκαλερίας την περίφημη Σκάλα του Μιλάνου και θα ευχαριστηθείς. Στο εγγυώμαι.
Αν έχει καμία έκθεση στη Σκάλα μπες να τη δεις και είναι ανοιχτά να μπεις να δεις το θέατρο. ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ
Σε ευχαριστώ
Για φαγητό κάποια καλή πρόταση (όχι τουριστική)?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Επειδη δεν εχω ιδεα απο Ιταλια θα ηθελα αρκετη βοηθεια. Αρχικα θα μεινουμε Μιλανο οποτε προτεινομενα ξενοδοχεία και περιοχες ειναι καλοδεχουμενα. Επισης λεω να νοικιασουμε αυτοκινητο γιατι σκεφτομαι για μια ημερησια εκδρομη στο Λουγκανο και μια στο Τορινο. Ο,τι πληροφοριες εχετε για αυτες τις περιοχες (αξιοθεατα+εστιατορια) επισης καλοδεχουμενες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom