Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Ρίξε μια ματιά εδώ να πάρεις μια γεύση. Οι "συνηθισμένες" εκδρομές από Μιλάνο προς κοντινές πόλεις- χωριά- πάντα εξαρτάται βέβαια από τις διαθέσιμες ημέρες- είναι Κόμο, Μπελάτζιο, Βερόνα κι αν υπάρχει διάθεση και φυσικά ημέρες φτάνεις μέχρι και Βενετία.
Τι πρόγραμμα έχεις σκεφτεί; Μπάτζετ και μέρες;

Για διαμονή στο Μιλάνο, οι επιλογές είναι λίγες, καθ'ότι κατ' εμέ πάντα, αξίζει να μείνεις μόνο στο κέντρο. Βάλε τα ψαχτήρια σου και επέλεξε περιμετρικά της πλατείας του Duomo, "πονάει" στην τιμή αλλά αξίζει. Προσωπικά σαν πόλη δεν με γοητεύει, αν υπάρχει επιλογή, κάντε ένα ημερήσιο πέρασμα από Μιλάνο- άντε δυο μέρες να προλάβετε να δείτε τα βασικά αξιοθέατα- και μετά βουρ για εκδρομές.

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/22868-%F4%E1%EE%E9%E4%DC%EA%E9-%F4%E7%ED-%DC%ED%EF%E9%EE%E7-%F3%F4%EF-%EC%E9%EB%DC%ED%EF.html


http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/26603-como-bellagio-%EA%E1%E9-%DC%EB%EB%E1.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%E1-%F7%F1%E9%F3%F4%EF%FD%E3%E5%ED%ED%E1.html
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση! Λοιπον οι μερες μας ειναι λιγες 14/10 φτανουμε μεσημερι, 17/10 φευγουμε απογευμα, αρα εχουμε 2 μισες μερες τις οποιες λεω να αφιερωσω στο Μιλανο. 15 και 16 θελω να κανω δυο εκδρομουλες, την μια Τορινο, και την αλλη Λουγκανο. Αντι για Λουγκανο θα μπορουσα Κομο-Μπελατζιο σωστα? Το εισητηριο που βρηκαμε Χανια-Μπεργκαμο και επιστροφη ήταν μονο 60 περιπου ευρω οποτε μπορω να διαθεσω κατι παραπανω για το ξενοδοχειο το οποιο θελω να ειναι κεντρικο (μη ξεχναμε θα ειναι και η μπεμπα μαζι δεν εχω καμμια ορεξη να ξοριστουμε :) ) Εχω διαβασει και δυο ιστοριουλες θα προχωρησω και με τις υπολοιπες!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Ferrovie dello Stato Italiane - HomePage

Για κάνε κι εδώ ένα check, οι αμαξοστοιχίες τους είναι μια χαρά, γρήγορες και πολύ εξυπηρετικές. Από τη στιγμή που θα έχεις και τη μικρή μαζί, θα σε βολέψει. Δες τις ώρες και τις αποστάσεις και αποφασίζεις ποιες θα είναι οι εκδρομές. Αν και δεν έχω επισκεφθεί το Τορίνο, θεωρώ πως αφού θα είστε Μιλάνο, είναι κρίμα να μην πάτε στο Κόμο. Αν και για τις λίμνες, θεωρείται κατάλληλη περίοδος η Άνοιξη, τα χρώματα του Φθινοπώρου στη λίμνη, θα σας ανταμείψουν..
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φαρόε
Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση! Λοιπον οι μερες μας ειναι λιγες 14/10 φτανουμε μεσημερι, 17/10 φευγουμε απογευμα, αρα εχουμε 2 μισες μερες τις οποιες λεω να αφιερωσω στο Μιλανο. 15 και 16 θελω να κανω δυο εκδρομουλες, την μια Τορινο, και την αλλη Λουγκανο. Αντι για Λουγκανο θα μπορουσα Κομο-Μπελατζιο σωστα? Το εισητηριο που βρηκαμε Χανια-Μπεργκαμο και επιστροφη ήταν μονο 60 περιπου ευρω οποτε μπορω να διαθεσω κατι παραπανω για το ξενοδοχειο το οποιο θελω να ειναι κεντρικο (μη ξεχναμε θα ειναι και η μπεμπα μαζι δεν εχω καμμια ορεξη να ξοριστουμε :) ) Εχω διαβασει και δυο ιστοριουλες θα προχωρησω και με τις υπολοιπες!
Τορινο εχεις λογο να πας ? επιπλεον θεωρω οτι το Κομο - Μπελατζιο - Βαρενα και τα λοιπα παραλιμνια χωριουδακια ειναι πιο ωραια απο το Λουγκανο ... Και τελος αν δεν υπαρχει καποιος λογος γιατι δε κανεις ολες τις διανυκτερευσεις σου στο Κομο ? Προσωπικα το Μιλανο με ειχε αφησει αδιαφορο σε σχεση με αλλες πολεις της Ιταλιας ...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
2,5 μερες ειναι ο,τι πρεπει για το μιλανο.:)
εχει λιγα πραγματα να δεις, αλλα καλο ειναι να μην τα δεις τρεχοντας...και να τα απολαυσεις.να πας και στα παρκα , και στο καστρο, περα απο το duomo..να φας χαλαρα ενα παγωτακι, να πιεις ενα εσπρεσακι...;) εγω το λατρεψα το μιλανο(και οχι για τα μαγαζια του...)

καλα να περασες
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
@ stelios. Οχι δεν εχω ιδιαιτερο λογο. Μου εχουν πει ότι ειναι ενδιαφερουσα πολη και ενας επιπλεον λογος ειναι το Αιγυπτιακο μουσειο. Αλλα θα ακουσω την πλειοψηφια του φορουμ γιαυτο και ελπιζω να διαβασω πολλες αποψεις :)

@ canf. παγωτακι + εσπρεσακι θα τα τιμησω, θελω ομως πολυ να παω και στις λιμνες.

Πειτε μου και κανενα ξενοδοχειο ...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
εγω ειχα μεινει στο Hotel Nuovo(Piazza Cesare Beccaria 6, Centro Storico
Milan), μικρα δωματια, αλλα φθηνα, καθαρο και πισω ακριβως απο το duomο...προσωπικα μου αρεσε...
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ονειρεμένο Ταξίδι
οποιοδήποτε!!
Αυτό που μου έμεινε αξέχαστο πάντως εμένα απο το ταξίδι μου στην Ιταλία είναι το χωριό sirimione στην λίμνη garda..καταπληκτικό μέρος.. αν έχεις χρόνο και αυτοκίνητο μπορείς να πεταχτείς και να το συνδιάσεις με verona .
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Στο Τορινο εκτος απο το Αιγυπτιακο Μουσειο!!!!!!!!!!!,ειναι αξιοθαυμαστη και η Porta Palatina.Καταλοιπο του ρωμαικου παρελθοντος της πολης,δεξια και αριστερα κοσμουν την πυλη τα αγαλματα του Ιουλιου Καισαρα και του Αυγουστου αντιστοιχα.Μετα την Porta Nigra της Trier ειναι η πυλη που μου αρεσει περισσοτερο.Πηγαινε στο Τορινο....απλα και μονο γιατι δεν ειναι κραυγαλεος τοπος προορισμου....απλα και μονο γιατι ειναι μια αλλη Ιταλια!!
Αυτα και ας μην ειμαι ειδικη;)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Στο Τορινο εκτος απο το Αιγυπτιακο Μουσειο!!!!!!!!!!!,ειναι αξιοθαυμαστη και η Porta Palatina.Καταλοιπο του ρωμαικου παρελθοντος της πολης,δεξια και αριστερα κοσμουν την πυλη τα αγαλματα του Ιουλιου Καισαρα και του Αυγουστου αντιστοιχα.Μετα την Porta Nigra της Trier ειναι η πυλη που μου αρεσει περισσοτερο.Πηγαινε στο Τορινο....απλα και μονο γιατι δεν ειναι κραυγαλεος τοπος προορισμου....απλα και μονο γιατι ειναι μια αλλη Ιταλια!!
Αυτα και ας μην ειμαι ειδικη;)
Ακριβως ετσι.
Το τορινο ειναι ρωμαικη πολη, η δε πορτα παλατινα ειναι η καλυτερα σωζομενη στον κοσμο. Απο εκει ξεκιναει και το αρχαιολογικο παρκο.
Επισης ηταν πρωτευουσα του δουκατου της σαβοιας και πρωτη πρωτευουσα της ιταλιας.
Μοναδικα παλατια σε μπαροκ και ροκοκο. Πλατειες -παρκα-κηποι -εκκλησιες και πολλα αλλα αξιοθεατα.
Αν βεβαια αυτα δεν σε ενδιαφερουν , δεν εχεις λογο να πας τορινο.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Σας ευχαριστω όλους. Ναι, θα παω στο Τορινο, και μετα απο αυτα που μου γραφετε μου ανοιξε περισσοτερο η ορεξη :). Οποτε η αλλη μερα θα ειναι εκδρομη σε καποια λιμνη, αλλα σε ποια?????
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Τι να σου πω τωρα?Στο Κομο εχω μεινει,δεν πιστευω οτι ειναι μονο για μια μερα.Δεν αρκει.Το Λουγκανο παλι ειναι πολυ ομορφο,αξιζει η διαδρομη με το τραινο και πιστευω οτι προλαβαινεις να κανεις μια καλη βολτα στην πολη αλλα και στη λιμνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom