Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
blaky said:
Μιλάνο έχει χριστουγεννιατικες αγορές και αν ναι ξέρετε πότε ξεκινούν; θα είμαστε εκεί αρχές Δεκεμβρη
νομίζω ότι δεν αξίζει,
Συμφωνώ και επαυξάνω!
ήταν κάτι ασαφές στην ερώτηση κ προτείνετε άλλα μέρη?

σίγουρα θα έχει αγορές, αλλά είναι νωρίς ακόμα.
παρακολούθησε ιστοσελίδες όπως αυτή:
Mercatini di Natale 2010 ed Epifania 2011 a Milano Eventi a Milano
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Με πρόλαβες Samion...

Και το χωριό του Αη Βασίλη θα πρόσθετα εγώ αλλά εδώ μιλάμε για το Μιλάνο..

Μπορεί να μην είναι η αγαπημένη μου ιταλική πόλη,παρόλα αυτά το Χριστουγεννιάτικο κλίμα δίνει μια άλλη ζεστασιά στη πόλη, δες via Montenapoleone,κτλ, και εκτός απ την αγορά στη Lazzate ,υπάρχουν συνήθως μικρές αγορές στη zona Duomo...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
ότι είναι μακριά από σταθμό, είναι κοντά σε λεωφορείο
ASF Autolinee > Linee e orari > Orario linee in pdf > Rete extraurbana
ή σε βαρκούλα..
Lago di Como - Orario Navigazione Lario
Οι Βαρκούλες είναι εντελώς άλλη υπόθεση, και νομίζω δεν είναι διαθέσιμες όλο το χρόνο. Τα λεωφορεία τώρα.... ΟΚ, θα μπορούσαν να είναι μια λύση ανάγκης. Αν διαθέτει κανείς πολύ χρόνο, δηλαδή.

ίσα ίσα που το ΙΧ για βόλτα από Μιλάνο προς Κόμο αντενδείκνυται..
Διαφωνώ κάθετα. Η οδική διαδρομή Lecco-Bellagio-Como είναι μια από τις ομορφότερες της Ευρώπης. Αλλά για να την απολαύσεις, θέλει συνεχείς στάσεις...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επαναφέρω ένα παλιό θέμα για να σας ρωτήσω κάτι. Το Μιλάνο έχει χριστουγεννιάτικες αγορές και αν ναι ξέρετε πότε ξεκινούν; θα είμαστε εκεί αρχές Δεκεμβρη.
To Μιλάνο έχει κάτι ψιλά στην πλατεία Duomo, και εορτάζει και την εορτή του San Ambrogio στις 7/12 με το σχετικό πανηγυράκι. Αν όμως θες πραγματικές χριστουγεννιάτικες αγορές όπως στις γερμανόφωνες χώρες, θα πάρεις το τρένο και θα πας στο Trento.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Οι Βαρκούλες είναι εντελώς άλλη υπόθεση, και νομίζω δεν είναι διαθέσιμες όλο το χρόνο.
2.Διαφωνώ κάθετα. Η οδική διαδρομή Lecco-Bellagio-Como είναι μια από τις ομορφότερες της Ευρώπης. Αλλά για να την απολαύσεις, θέλει συνεχείς στάσεις...
1. εννοείται όλο το χρόνο.
http://www.navlaghi.it/file/PDF_ora...o con pagamento di supplemento)_invernale.pdf
2. διαφωνείς σε τι? είπε κανείς ότι δεν είναι ωραία? για μία βόλτα κ μόνο από Μιλάνο ως Κόμο το ΙΧ αντενδείκνυται και για την αρχική ερώτηση αν είναι εφικτή αυτή η βόλτα χωρίς ΙΧ, η απαντηση ειναι βεβαίως και είναι.
και η θαλάσσια διαδρομή είναι το ίδιο ωραία πάντως..
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου...
Χμ..βρήκα το σωστό θέμα για την ερώτηση.Θα είμαι 24-25/12 στο Μιλάνο και μετά πάω Βενετία. Όσοι έχετε πάει, δυσκολευτήκατε σε κάτι; Τα μαγαζιά-φαγάδικα-μπαράκια είναι ανοιχτά; Τα υπόλοιπα-οίκοι μόδας-ρούχα κλπ; Η Scala; Για το Μυστικό Δείπνο είδα ήδη ότι δυστυχώς την παραμονή δεν το προλαβαίνουμε και ανήμερα είναι κλειστά.
Γενικά εκείνες τις μέρες έχει εορταστική ατμόσφαιρα;Γιατί κάπου διάβασα ότι οι χριστουγεννιάτικες αγορές σταματάνε την παραμονή των Χριστουγένων.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
Ευχαριστώ για την πρόταση. Το σκεφτήκαμε το Τορίνο αλλά δεν ξέρω αν μπορούμε να το κάνουμε μονοήμερη. Στην Pavia έχει πάει κανείς;
Η Pavia ειναι μικρη συμπαθητικη πολη, σε αποσταση αναπνοης απο το Μιλανο.
Φοιτητουπολη, αρα γεματη ζωη..
Δεν νομιζω οτι αξιζει να της αφιερωσεις ολοκληρη μερα, μπορεις να πας απλα ενα απογευμα για καφε..
Το Τορινο ειναι ok για ημερησια. Με το γρηγορο τρενο (Frecciarossa) απεχει μολις 1 ωρα απο το Μιλανο.
 

blaky23

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΤΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - ΠΕΡΟΥ
Σας ευχαριστω που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Θα αποφασίσουμε εκεί ανάλογα με το καιρό.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Σειρα μου τωρα!
Κανονισα ταξιδακι 18/11 με 21/11.
Εκλεισα ξενοδοχειο Cervo 3* (219Ε-3 βραδια) 200m απο σταση μετρο Rebublica, περιοχη σταθμου. καποιος που εχει παει αν μπορουσε να με προσανατολισει για αποστασςεις με μεσα μεταφορας απο το σημειο, αν ειναι κοντα απο το κεντρο, κτλ.
Κι αν εχει μεινει και καποιος ας μας πει μια κουβεντα για τι μερος του λογου ειναι.
http://www.hotelcervomilan.com

Επομενη ερωτηση: μπηκα στο σαιτ να κλεισω εισιτηρια για τον μυστικο δειπνο αλλα ειναι ολες οι ημερομηνιες κλεισμενες!!!!!! Καπου διαβασε σε αλλο τοπικ οτι μια συμφουριτισα πηρε τηλ και εβγαλε ακρη. παιζει κατι τετοιο? Ειμαστε 4 ατομα. Υπαρχει λυση?

3ο: ξερεις κανεις το μετρο μεχρι τι ωρα λειτουργει?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Σειρα μου τωρα!
Κανονισα ταξιδακι 18/11 με 21/11.
Εκλεισα ξενοδοχειο Cervo 3* (219Ε-3 βραδια) 200m απο σταση μετρο Rebublica, περιοχη σταθμου. καποιος που εχει παει αν μπορουσε να με προσανατολισει για αποστασςεις με μεσα μεταφορας απο το σημειο, αν ειναι κοντα απο το κεντρο, κτλ.
Κι αν εχει μεινει και καποιος ας μας πει μια κουβεντα για τι μερος του λογου ειναι.
http://www.hotelcervomilan.com


3ο: ξερεις κανεις το μετρο μεχρι τι ωρα λειτουργει?
Η σταση Repubblica απεχει τρεις στασεις απο το Duomo, ειναι η κίτρινη γραμμη του μετρό. Εισαι σε αρκετα κεντρικο σημείο. Ειναι κοντα στην εισοδο του Giardini pubblici. Για το ξενοδοχείο δεν ξέρω να σε κατατοπισω. Νομιζω ότι τα δρομολογια του μετρο σταματουν στις 00.15, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom