Ιταλία Εκδρομές από Μιλάνο

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Η Παβία κάνει για μονοήμερη απο Μιλάνο ή θέλει και διανυκτέρευση;
Αν ξεκινήσω απο Μιλάνο 08:30 ας πούμε, μέχρι τις 18:00 θα προλάβω τα παρακάτω:
  • castello Visconteo
  • San Pietro in Ciel d'Oro - Tomba di Sant'Agostino
  • Duomo
  • San Michele
  • Ponte Coperto
Τη Δευτέρα τα μουσεία είναι όλα κλειστά στο Μιλάνο, ενώ το castello Visconteo στη Παβία είναι ανοιχτό σύμφωνα με το σάιτ τους. Αν είναι όμως να πάμε θέλω να δω και τη πόλη....
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Το Μιλάνο πιστεύω ότι είναι για 2 μέρες το πολύ, αξίζει μια βόλτα στο Naviglio Grande για ένα απεριτίβο. Θα πρότεινα εκδρομή στο Λουγκάνο και αφού περιηγηθείς στη πόλη να ανέβεις στο όρος Μπρε (monte Bre) να θαυμάσεις τη πόλη από ψηλά, αλλά και τις Άλπεις. Το θέαμα είναι απλά εκπληκτικό!
Καλησπέρα! Να ρωτήσω, αν αξίζει μονοήμερη για Λουγκάνο?
Κι αν ενδείκνυται για Νοέμβριο?
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Η Pavia ειναι μικρη συμπαθητικη πολη, σε αποσταση αναπνοης απο το Μιλανο.
Φοιτητουπολη, αρα γεματη ζωη..
Δεν νομιζω οτι αξιζει να της αφιερωσεις ολοκληρη μερα, μπορεις να πας απλα ενα απογευμα για καφε..
Ούτε καν για φαγητό δηλαδή;....
 
Last edited:

Doraptr

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το εξής δίλημμα που έχουμε. Θα βρισκόμαστε Μιλάνο αρχές Νοέμβρη και θα έχουμε στην διάθεση μας στην ουσία 2-3 ολόκληρες μέρες. Θα νοικιάσουμε αμάξι για να βγούμε εκτός Μιλάνου και αναρωτιόμαστε αν αξίζει να πάμε 1 μέρα Λίμνη Κόμο άλλες 1-2 Μπόρμιο για να πάρουμε μια γεύση από Ιταλικές Άλπεις. Προβληματιζόμαστε με τον διαθέσιμο χρόνο που έχουμε και αναρωτιόμαστε μήπως δεν αξίζει να φτάσουμε τόσο πάνω για τόσο λίγο και να μείνουμε στα σημεία γύρω από την Λίμνη, αφήνοντας τις Άλπεις για άλλη φορά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το εξής δίλημμα που έχουμε. Θα βρισκόμαστε Μιλάνο αρχές Νοέμβρη και θα έχουμε στην διάθεση μας στην ουσία 2-3 ολόκληρες μέρες. Θα νοικιάσουμε αμάξι για να βγούμε εκτός Μιλάνου και αναρωτιόμαστε αν αξίζει να πάμε 1 μέρα Λίμνη Κόμο άλλες 1-2 Μπόρμιο για να πάρουμε μια γεύση από Ιταλικές Άλπεις. Προβληματιζόμαστε με τον διαθέσιμο χρόνο που έχουμε και αναρωτιόμαστε μήπως δεν αξίζει να φτάσουμε τόσο πάνω για τόσο λίγο και να μείνουμε στα σημεία γύρω από την Λίμνη, αφήνοντας τις Άλπεις για άλλη φορά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα,
Οι 2-3 μέρες είναι μαζί με το Μιλάνο ή θα έχετε 2-3 μέρες με αυτοκίνητο για τουρ στη περιοχή της Λομβαρδίας;
 

Doraptr

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα,
Οι 2-3 μέρες είναι μαζί με το Μιλάνο ή θα έχετε 2-3 μέρες με αυτοκίνητο για τουρ στη περιοχή της Λομβαρδίας;
Θα εχουμε μεινει ηδη 1μισι μέρα στο Μιλάνο και θα έχουμε άλλες 2-3 όπου σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να βγούμε εκτός.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θα εχουμε μεινει ηδη 1μισι μέρα στο Μιλάνο και θα έχουμε άλλες 2-3 όπου σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να βγούμε εκτός.
Εγώ δεν θα πήγαινα Νοέμβριο τόσο μακριά. Νυχτώνει νωρίς και μειώνεται έτσι ο χρόνος που μπορώ να διανύσω αποστάσεις.
Θα μπορούσατε να κάνετε το άλλο. Να ξεκινήσετε πρωί απο Μιλάνο, να πάτε Μπελάτζιο και μετά Βαρένα με διανυκτέρευση κάπου εκεί η και στο Μπελάνο. Την επόμενη μέρα να πάτε βόρεια μέχρι τη Chiavenna (αφού θέλετε πιο ψηλά) και να διανυκτερεύσετε στο Μενάτζιο ή εκεί τριγύρω. Τη τρίτη μέρα επιστροφή με στάση στο Τσερνόμπιο.
Δεν έχω πάει στις λίμνες αυτή την εποχή, αλλά αν σας ενδιαφέρει να δείτε αξιοθέατα, καλό θα ήταν να τσεκάρετε τι είναι ανοιχτό και τι όχι.
 

Doraptr

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Εγώ δεν θα πήγαινα Νοέμβριο τόσο μακριά. Νυχτώνει νωρίς και μειώνεται έτσι ο χρόνος που μπορώ να διανύσω αποστάσεις.
Θα μπορούσατε να κάνετε το άλλο. Να ξεκινήσετε πρωί απο Μιλάνο, να πάτε Μπελάτζιο και μετά Βαρένα με διανυκτέρευση κάπου εκεί η και στο Μπελάνο. Την επόμενη μέρα να πάτε βόρεια μέχρι τη Chiavenna (αφού θέλετε πιο ψηλά) και να διανυκτερεύσετε στο Μενάτζιο ή εκεί τριγύρω. Τη τρίτη μέρα επιστροφή με στάση στο Τσερνόμπιο.
Δεν έχω πάει στις λίμνες αυτή την εποχή, αλλά αν σας ενδιαφέρει να δείτε αξιοθέατα, καλό θα ήταν να τσεκάρετε τι είναι ανοιχτό και τι όχι.
Σε ευχαριστώ πολύ, δεν την ειχα σκεφτεί την Chiavenna σαν επιλογή, θα το κοιτάξουμε όντας και πιο κοντά. Ισχύει ότι δυστυχώς 6ηωρα νυχτώνει και δεν υπάρχει δυνατότητα να δεις παραπάνω πράγματα.
 
Μηνύματα
45
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπερα, θα βρισκομαι για 4 μερες στο Μιλανο τον Οκτωβριο. Θελω την 3η μερα να την περασω σε καποια κοντινη πολη. Ειμαι αναμεσα σε Βαρεζε, Παβια και Μπεργκαμο. Τι προτεινετε;

Οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη, αλλα επειδη η μετακινηση θα γινει με λεοφωρειο ή τρενο, θα ηθελα να βρισκεται 1 το πολυ 1.5 ωρα μακρια απο το Μιλανο
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγώ θα πω Βερόνα. Πολύ όμορφη, ότι πρέπει για εκδρομή μιας μέρας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom