Αυστρία Γερμανία Μοναχο - Σαλτσμπουργκ

SerGary

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μυκονος
Καλησπέρα σε όλους. Ειχα ζητήσει πληροφορίες για να ταξιδεψω με τη γυναικα μου 4 με 7 Γεναρη στη Βιεννη αλλα τελικα αλλαξα γνώμη. Σκοπευα να πεταξω με Skyeurope όμως βλεποντας την πορεια της και ακουγοντας διαφορα το ακυρωσα. Τελικα σκεφτηκα να κανω το εξης... Με Λουφθανσα 4 Γεναρη 6.30 το πρωι για Μόναχο, απο κει νοικιαζουμε αυτοκινητο και κατευθηνόμαστε προς Σαλτσμπουργκ (εμαθα οτι ειναι περιπου 1.5-2 ωρες) μενουμε εκει και ισως καυταφερουμε για μια ημερήσια στη Βιεννη -νομιζω οτι είναι 2-2.5 ωρες από Σαλτσμπουργκ- και επιστρεφουμε 7 Γεναρη γυρω στις 20.00 το βραδυ πάλι μεσω Μονάχου. Το κόστος ειναι περιπου 395 ? για τα εισητήρια που ηδη εχω κλείσει για 2 ατομα, 350 ? το ξενοδοχείο με το πρωινό, και 160 ? το αυτοκινητο για τις 4 ημέρες. Πως σας φαίνεται η ιδεα? Κουραστικό? Εχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο? Περιμενω απόψεις και ιδεες.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Καλησπέρα σε όλους. Ειχα ζητήσει πληροφορίες για να ταξιδεψω με τη γυναικα μου 4 με 7 Γεναρη στη Βιεννη αλλα τελικα αλλαξα γνώμη. Σκοπευα να πεταξω με Skyeurope όμως βλεποντας την πορεια της και ακουγοντας διαφορα το ακυρωσα. Τελικα σκεφτηκα να κανω το εξης... Με Λουφθανσα 4 Γεναρη 6.30 το πρωι για Μόναχο, απο κει νοικιαζουμε αυτοκινητο και κατευθηνόμαστε προς Σαλτσμπουργκ (εμαθα οτι ειναι περιπου 1.5-2 ωρες) μενουμε εκει και ισως καυταφερουμε για μια ημερήσια στη Βιεννη -νομιζω οτι είναι 2-2.5 ωρες από Σαλτσμπουργκ- και επιστρεφουμε 7 Γεναρη γυρω στις 20.00 το βραδυ πάλι μεσω Μονάχου. Το κόστος ειναι περιπου 395 ? για τα εισητήρια που ηδη εχω κλείσει για 2 ατομα, 350 ? το ξενοδοχείο με το πρωινό, και 160 ? το αυτοκινητο για τις 4 ημέρες. Πως σας φαίνεται η ιδεα? Κουραστικό? Εχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο? Περιμενω απόψεις και ιδεες.
Επειδή οι μέρες σου είναι λίγες, εναλλακτικά, θα σου πρότεινα, τη μια μέρα που σκοπεύεις να αφιερώσεις στη Βιέννη να την αφιερώσεις στην περιοχή του Τυρόλου. Άλλωστε, σε μια μέρα δε θα προλάβεις να δεις πολλά πράγματα στη Βιέννη, μάλλον ελάχιστα.
Το Innsbruck είναι μια πρόταση, μπορείς να αφιερώσεις εκεί τη μέρα σου. Στο Μόναχο/περιοχή Βαυαρίας επίσης αξίζει να αφιερώσεις πχ την τελευταία μέρα σου αν είσαι εκεί από το πρωϊ.
Δες και στις ταξιδιωτικές ιστορίες Υπέροχη Νότια Γερμανία - Ελβετία
Ίννσμπρουκ - Σάλτσμπουργκ - Βιέννη
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλησπέρα σε όλους. Ειχα ζητήσει πληροφορίες για να ταξιδεψω με τη γυναικα μου 4 με 7 Γεναρη στη Βιεννη αλλα τελικα αλλαξα γνώμη. Σκοπευα να πεταξω με Skyeurope όμως βλεποντας την πορεια της και ακουγοντας διαφορα το ακυρωσα. Τελικα σκεφτηκα να κανω το εξης... Με Λουφθανσα 4 Γεναρη 6.30 το πρωι για Μόναχο, απο κει νοικιαζουμε αυτοκινητο και κατευθηνόμαστε προς Σαλτσμπουργκ (εμαθα οτι ειναι περιπου 1.5-2 ωρες) μενουμε εκει και ισως καυταφερουμε για μια ημερήσια στη Βιεννη -νομιζω οτι είναι 2-2.5 ωρες από Σαλτσμπουργκ- και επιστρεφουμε 7 Γεναρη γυρω στις 20.00 το βραδυ πάλι μεσω Μονάχου. Το κόστος ειναι περιπου 395 ? για τα εισητήρια που ηδη εχω κλείσει για 2 ατομα, 350 ? το ξενοδοχείο με το πρωινό, και 160 ? το αυτοκινητο για τις 4 ημέρες. Πως σας φαίνεται η ιδεα? Κουραστικό? Εχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο? Περιμενω απόψεις και ιδεες.
δηλαδη μοναχο δεν θα μεινετε καθολου ? εγω θα πηγαινα βιεννη απευθειας απο μοναχο θα εμενα εκει 2 μερες και 1 σαλτσμπουργκ. μοναχο βιεννη ειναι 450 χιλιομ.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
δηλαδη μοναχο δεν θα μεινετε καθολου ? εγω θα πηγαινα βιεννη απευθειας απο μοναχο θα εμενα εκει 2 μερες και 1 σαλτσμπουργκ. μοναχο βιεννη ειναι 450 χιλιομ.
νομιζω ότι την βιέννη πρεπει να την αφησεις για αλλη φορα.μεινε 2 μερες μοναχο και πηγαινεις απο εκει ημερησια σαλτσμπουργκ και τις αλλες 2 μερες κατεβαινεις προς βαυαρικες αλπεις..
τοσα χιλιομετρα σε 4 μερες και 1 μερα στην βιεννη νομιζω θα ειναι πολυ κουραστικό..εγω προσωπικα δεν θα το εκανα....
εκτος βεβαια αν εχεις παει σε μοναχο και βαυαρια και θελεις μονο σαλτσμπουργκ και βιεννη....οποτε μοιραζεις τις μερες...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Και εγώ θα άφηνα τη Βιέννη για άλλη φορά. Θα προτιμούσα να πάω ημερήσια σε κάποια χωριουδάκια- κάστρα της Βαυαρίας. Επιλογές πάμπολες.
 

SerGary

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μυκονος
Ευχαριστω πολυ παιδια.
Μαλλον θα παμε Σαλτσμπουργκ απο Μοναχο κατευθείαν. Εχω ακουσει ότι υπαρχει ενα ορυχειο αλατος που θα μπορουσαμε να επισκευθούμε καθως και ενα βουνο με σπηλιες από πάγο στις Αυστριακες Αλπεις. Την τελευταία μέρα μάλλον θα την αφιερώσουμε στην επιστροφη για Μοναχο με στασεις σε διάφορα ενδιαφέροντα μερη που μεσολαβούν!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστω πολυ παιδια.
Μαλλον θα παμε Σαλτσμπουργκ απο Μοναχο κατευθείαν. Εχω ακουσει ότι υπαρχει ενα ορυχειο αλατος που θα μπορουσαμε να επισκευθούμε καθως και ενα βουνο με σπηλιες από πάγο στις Αυστριακες Αλπεις. Την τελευταία μέρα μάλλον θα την αφιερώσουμε στην επιστροφη για Μοναχο με στασεις σε διάφορα ενδιαφέροντα μερη που μεσολαβούν!
΄

πολύ καλά το σκέφτηκες τελικά,γιατί θα ήταν.....κρίμα για τη Βιέννη να πεταχθείς για μία μέρα,να δείς τί;;από μόνη της είναι μια εκδρομή ολόκληρη.....
Σάλζμπουργκ είχα πάει πριν 6 χρόνια,3 διανυκτερεύσεις,είναι πανέμορφα,θυμάμαι και την εξόρμηση στην περιοχή των λιμνών με ατέλειωτα καταπράσινα λιβάδια,πυκνά δάση,γραφικά χωριουδάκια...
Όσο για τα αλατωρυχεία που ανέφερες,ναι αξίζει σαν εμπειρία,το είχαμε επισκεφθεί,σημειωτέον ότι είναι το παλαιότερο αλατωρυχείο στον κόσμο,μέσα έχει βαγονέτα,τσουλήθρες.....αν θυμάμαι καλά στο μέσο της διαδρομής έχει και προβολή ταινίας σχετικά με την εξόρυξη του άλατος,απλά δεν το συνιστώ για όποιον έχει κλειστοφοβία,γιατί έτσι και μπείς πρέπει να το πάς όλο μέχρι τέρμα δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω:haha:,και ομολογώ ότι εγω και μία άλλη κοπέλα είχαμε πρόβλημα:roll:,κρατάει γύρω στη μια η μιαμιση ώρα η όλη διαδρομή,σιγά σιγά το ξεπεράσαμε χάρη στη .....διασκεδαστική εμπειρία με τις τσουλήθρες κλπ.
Επίσης μέσα στο Σάλζμπουργ υπάρχει ένα παλιό σιδηρουργείο Hammershmide που έχει γίνει εστιατόριο ,είναι ατμοσφαιρικό.....και επίσης ένα εστιατόριο στην αυλή της μονής του Αγ.Πέτρου,δε θυμάμαι όνομα(και πιθανόν νάναι και λίγο έξω απο το Σάλζμπουργκ)αλλά είναι το παλαιότερο εστιατόριο στην Ευρώπη,και είχαμε παρακολουθήσει εκεί και μια παράσταση μουσικοχορευτική.Απλά μας είχε κάνει εντύπωση ότι ήταν το εστιατόριο στον περίβολο του μοναστηριού:roll:
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία, Ανταρκτική
Πήγε η γυναίκα μου στο salz τον περασμένο Νοέμβιο. Απλά δεν ήθελε να γυρίσει απο εκεί! Το μόνο παράπονο της βέβαια ηταν το κλασσικό σε εκείνα τα μέρη. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ μετά από κάποια "απογευματινή", για τα ελληνικά δεδομένα, ώρα.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ευχαριστω πολυ παιδια.
Μαλλον θα παμε Σαλτσμπουργκ απο Μοναχο κατευθείαν. Εχω ακουσει ότι υπαρχει ενα ορυχειο αλατος που θα μπορουσαμε να επισκευθούμε καθως και ενα βουνο με σπηλιες από πάγο στις Αυστριακες Αλπεις. Την τελευταία μέρα μάλλον θα την αφιερώσουμε στην επιστροφη για Μοναχο με στασεις σε διάφορα ενδιαφέροντα μερη που μεσολαβούν!
Πιστευω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή.
Να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου, μιας κι εγώ έχω ήδη κλείσει εισητήρια για Μόναχο με Lufthansa για την 25 Μαρτίου (μονο 100euros το άτομο!!), και υπολογίζω να κάνω την ίδια διαδρομή!:cool:
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως το μοναχο ειναι απο τις πιο ανθρωπινες πολεις που χω δει.και το εννοω αυτο!!!οπωσδηποτε να επισκεφτεις το καστρο του νο'ι'νσβανστα'ι'ν(αν το προφερω σωστα),εμπειρια ανεπαναληπτη!!!!.απεχει περιπου 70χλμ απο μοναχο,με τρενο και λεωφορειο,πολυ συντομη διαδρομη.η επαρχια γενικα της βαυαριας ειναι το ατι αλλο.να περασετε πολυ πολυ καλα!
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως το μοναχο ειναι απο τις πιο ανθρωπινες πολεις που χω δει.και το εννοω αυτο!!!οπωσδηποτε να επισκεφτεις το καστρο του νο'ι'νσβανστα'ι'ν(αν το προφερω σωστα),εμπειρια ανεπαναληπτη!!!!.απεχει περιπου 70χλμ απο μοναχο,με τρενο και λεωφορειο,πολυ συντομη διαδρομη.η επαρχια γενικα της βαυαριας ειναι το ατι αλλο.να περασετε πολυ πολυ καλα!
Ειναι αυτο το ονειρικό κάστρο που έχουν όλες οι καρτ ποστάλ ?
Γραψε το στα λατινικά για να βρούμε πληροφορίες :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom