Ρωσία Μονη στη ρωσια

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εδώ και λίγο καιρό έχει μπει στο μυαλό μου να κάνω ένα ταξίδι στη Ρωσία, Μόσχα και Αγία Πετρούπολη δηλαδή. Το σκέφτομαι για τον Ιούνιο του 15, να πέσω και στις λευκές νύχτες της Αγ. Πετρούπολης. Καθότι όμως θα ταξιδέψω μόνη μου - δεν εννοώ χωρίς γκρουπ, αλλά ολομόναχη- προβληματίζομαι για το κατά πόσο η χώρα είναι ασφαλής για έναν μεμονωμένο ταξιδιώτη και κυρίως μια γυναίκα. Διάβασα και αυτά που έλεγε ο Thanasis ότι μπορεί να σε σταματήσει μαϊμού αστυνομία και όταν τους δείξεις το διαβατήριο να σου σκίσουν τη βίζα, συν ότι μιλάνε όλοι μόνο ρώσικα.
Πείτε μου τη γνώμη σας, η οποία ελπίζω να με ξεαγχώσει.....
 

katerinaki21

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
san francisco
Εδώ και λίγο καιρό έχει μπει στο μυαλό μου να κάνω ένα ταξίδι στη Ρωσία, Μόσχα και Αγία Πετρούπολη δηλαδή. Το σκέφτομαι για τον Ιούνιο του 15, να πέσω και στις λευκές νύχτες της Αγ. Πετρούπολης. Καθότι όμως θα ταξιδέψω μόνη μου - δεν εννοώ χωρίς γκρουπ, αλλά ολομόναχη- προβληματίζομαι για το κατά πόσο η χώρα είναι ασφαλής για έναν μεμονωμένο ταξιδιώτη και κυρίως μια γυναίκα. Διάβασα και αυτά που έλεγε ο Thanasis ότι μπορεί να σε σταματήσει μαϊμού αστυνομία και όταν τους δείξεις το διαβατήριο να σου σκίσουν τη βίζα, συν ότι μιλάνε όλοι μόνο ρώσικα.
Πείτε μου τη γνώμη σας, η οποία ελπίζω να με ξεαγχώσει.....
εγω δεν έχω κάνε ποτέ ταξίδι μόνη όχι γιατί φοβάμαι αλλά νομίζω ότι όσα αξιοθέατα και να δω δε θα περνάει η ώρα!! είσαι σίγουρη ότι θες ;;!!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
εγω δεν έχω κάνε ποτέ ταξίδι μόνη όχι γιατί φοβάμαι αλλά νομίζω ότι όσα αξιοθέατα και να δω δε θα περνάει η ώρα!! είσαι σίγουρη ότι θες ;;!!
Έχω κάνει πολλά ταξίδια μόνη μου και πίστεψε με, περνάω υπέροχα. Είναι ο συγκεκριμένος προορισμός που με προβληματίζει.

Δεν έχω ιδία πείρα από αυτά τα μέρη αλλά για ρίξε μια ματιά σ' αυτή την ιστορία:
http://www.travelstories.gr/community/threads/pωσία-2009-Η-Οδύσσεια-συνεχίζεται.48937/
καθώς η συγγραφέας είναι ριψοκίνδυνο κορίτσι και μπορεί να σου λύσει κάποιες απορίες.
Από τον τίτλο και μόνο ...φοβάμαι να τη διαβάσω!!!
 
Last edited by a moderator:

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται! :p:p:p
Διάβασέ τη, θα μπεις στο κλίμα.;)
Πολυ ομορφη ιστορια, αλλα δεν καλυπτει το δικο μου ερωτημα. Δεν μ ενδιαφερει η ταλαιπωρια, αλλα η ασφαλεια...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πολυ ομορφη ιστορια, αλλα δεν καλυπτει το δικο μου ερωτημα. Δεν μ ενδιαφερει η ταλαιπωρια, αλλα η ασφαλεια...
Απευθύνσου στην @Ivanna Petrovna λοιπόν και πιστεύω πως θα σου δώσει τις απαντήσεις που ζητάς.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε γνωριζω για Ρωσσία αλλά αν φοβάσαι (και δεν έχεις πάει) σκέψου τις βαλτικές χώρες. Είχα πάει μόνη,πέρασα πολύ ωραία και ένιωσα πραγματική ασφάλεια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γενικά τη θεωρώ χώρα πολύ χαμηλής επικινδυνότητας και ειδικά την εποχή που θα πας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
K ι εγω διαβασα "Μονή στην Ρωσία" και ετοιμαζομουν να σε παραπεμψω στην ειδικη επι θεματων θρησκευτικου τουρισμου την κυρια @emouli
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
K ι εγω διαβασα "Μονή στην Ρωσία" και ετοιμαζομουν να σε παραπεμψω στην ειδικη επι θεματων θρησκευτικου τουρισμου την κυρια @emouli
Παρακαλώ, με τις βυζαντινές αρχαιότητες ασχολείται ο εξαιρετικός κύριος @greco.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δε γνωριζω για Ρωσσία αλλά αν φοβάσαι (και δεν έχεις πάει) σκέψου τις βαλτικές χώρες. Είχα πάει μόνη,πέρασα πολύ ωραία και ένιωσα πραγματική ασφάλεια.
Εχω παει βαλτικες. Δεν ψαχνω γενικως να παω καπου. Θελω να παω Ρωσια. Ειναι ενα ταξιδι που ακομα κι αν βρεθει παρεα θα θελει να παμε με γκρουπ, πραγμα που εμενα δε μ αρεσει.
Η απαντηση σου Γιωργο μου αρεσε -τετοια πραγματα ελπιζω να ακουσω
απλα ο ThanasisU2 ειχε μιλησει για ψευτικους αστυνομικους που μπορει να παρουν το διαβατηριο για ελεγχο και να σου ζητησουν λεφτα, η αλλιως να σου σκισουν τη βιζα. Το θεμα ειναι ποσο συχνα ειναι αυτα τα φαινομενα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom