Ηνωμένο Βασίλειο Μονη στο Λονδινο...Μια απο τις ωραιοτερες εμπειριες της ζωης μου...

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολος ο κοσμος
Περιεχόμενα

Οι σκεψεις για να γινει ενα τετοιο ταξιδι τριγυρνουσαν στο μυαλο μου εδω και πολυ καιρο....Ειχα διαβασει πολλες ταξιδιωτικες ιστοριες για μοναχικους ταξιδιωτες εδω μεσα ,οι οποιες ηταν κατι περισσοτερο απο ενθαρρυντικες...Αυτο ισως που φοβομουν περισσοτερο ηταν ο ιδιος μου ο εαυτος...Ομως επειδη μια ζωη την εχουμε ,ολοι οι φοβοι μου παραμεριστηκαν κ την θεση τους πηρε η χαρα του ταξιδιου και μιας αξεχαστης εμπειριας...Προορισμος το Λονδινο ,το οποιο επισκεπτομαι για τριτη φορα ,πρωτη φορα ομως μονη...
Ειναι Παρασκευη 21 Μαρτιου 2014 και εχοντας λιγο αγχος να μην ξεχασω κατι, τριπλοτσεκαρω εαν εχω μαζι μου ολα τα απαραιτητα για το ταξιδι μου εγγραφα(ταυτοτητες ,εισητηρια,κρατηση ξενοδοχιου κλπ).Πριν να το πολυκαταλαβω ειμαι πλεον μεσα στο λεωφορειο για το αεροδρομιο...Οι σκεψεις πολλες κ ο ενθουσιασμος μεγαλος...Μετα απο περιπου 1 ωρα ειμαι εξω απο το Ελευθεριος Βενιζελος.Κοιταζω αμεσως στις οθονες για να βρω την πτηση μου(aegean) κ τα γκισε για τσεκαρω την βαλιτσα μου.Χωρις καθυστερηση κατεθυνομαι προς τα εκει ,τσεκαρω την βαλιτσα μου κ παιρνω στα χερια μου την καρτα επιβιβασης...Μετα απο μια πολυ γρηγορη ματια στα duty free ,κατευθυνομαι στο gate A3.Μετα απο λιγη ωρα αναμονης ξεκινα η επιβιβαση :clap:....



Ε ναι λοιπον πεταω στα συννεφα κυριολεκτικα και μεταφορικα!!!




Μετα απο 4 περιπου ωρες ταξιδιου ,χωρις ιδιαιτερες αναταραξεις αρχιζει η καθοδος μας στο Heathrow:clap:


Ειμαστε πια στο terminal 1 κ η πρωτη σκεψη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ,οτι ειμαι πλεον μονη μου κ πρεπει να στηριχτω στον εαυτο μου για να κανω αυτο το ταξιδι να λειτουργησει οσο πιο αρτια γινεται....
Ακολουθω τις πινακιδες για την παραλαβη των αποσκευων και σε λιγα λεπτα βρισκομαι στην εξοδο...Ψαχνω να βρω πινακιδα για το Heathrow Connect αλλα... πουθενα...(Τις προηγουμενες φορες που ειχα ταξιδεψει στο Λονδινο ειχα επιλεξει το μετρο ,αλλα κ το express για να παω στο κεντρο...Το μετρο ηταν η πιο φθηνη επιλογη αλλα ισως οχι κ η καλυτερη,(για μενα τουλαχιστον) ,ενω το express η πιο γρηγορη κ η πιο ακριβη...Αυτη την φορα ειπα να επιλεξω το Connect που ηταν μια μεση λυση ,αλλα κ για να δοκιμασω κ αυτη την εναλλακτικη... Εκλεισα online εισητηριο με επιστροφη, απο το www.heathrowconnect.com .Ψυχραιμια λεω απο μεσα μου...δεν μπορει να ειμαι τοσο τυφλη ,καπου θα το δω...Παντου πινακιδες για το Heathrow Express ,αλλα για το Connect πουθενα!!
Ε δεν γινεται λεω,θα ρωτησω...Ενας υπαλληλος του αεροδρομιου με πληροφορει οτι πρεπει να ακολουθησω τις πινακιδες για το express κ να κατεβω με τις κυλιομενες κατω...Εκει βλεπω στη σειρα πολλα μηχανηματα αγορας εισητηριων με την σημανση του express.Aυτη τη φορα δεν αγχωνομαι, καθως σκεφτομαι οτι απο εκει θα παραλαβω κ τα εισητηρια για το connect και....εεε ναι λοιπον...εχω επιτελους τα εισητηρια στα χερια μου(για την επιστροφη βγαζει ξεχωριστο εισητηριο):xalara:
Μετα απο 5 με 6 λεπτα αναμονης φτανει το connect ,το οποιο ηταν σχετικα αδειο...Τακτοποιω την βαλιτσα στον ειδικο χωρο ,επιλεγω θεση κ καθομαι αναπαυτικα για να απολαυσω την σχεδον 30 λεπτη διαδρομη...Ο ουρανος συννεφιασμενος ,αλλα δεν με πτοει καθως ειχα δει οτι τις επομενες μερες θα ηταν αρκετα καλος...
Καθ ολη την διαρκεια της διαδρομης δεν μπορω ακομη να πιστεψω οτι ειμαι πλεον στο Λονδινο κ οτι τολμησα κατι που ηθελα τοσο καιρο...
Ο χρονος κυλαει γρηγορα και μετα απο μια πολυ ησυχη διαδρομη φτανουμε Paddington...Ακολουθω τον κοσμο κ μπαινω στο ασανσερ οπου με μεταφερει σε μια απο τις εξοδους του σταθμου...Εχοντας ξαναβρεθει στο Paddington αλλα κ εχοντας μελετησει την διαδρομη για το ξενοδοχειο ,αντιλαμβανομαι οτι δεν εχω βγει στην σωστη εξοδο ,οποτε ξαναπαιρνω το ασανσερ κ κατεβαινω στο ισογειο του σταθμου.Αυτη τη φορα, βλεπω μια γνωριμη απο την προηγουμενη φορα εξοδο προς το St Mary's Hospital.Εμπρος καλα μου ποδαρακια κ ξεκινω για το ξενοδοχειο....Δεκα λεπτα περπατημα κ χωρις καμια δυσκολια βρισκομαι στην οδο Queensborough Terrace κ στην εισοδο του Troy Hotel . http://www.troyhotel.net/
To ξενοδοχειο το βρηκα αρχικα απο το booking.com , διαβασα / ειδα στη συνεχεια πολυ καλες κριτικες / φωτο ταξιδιωτων απο το Tripadvisor ,αλλα με λιγο ψαξιμο πετυχα τιμη περιπου 50 ευρω φθηνοτερα στο all about hotels.com . To δωματιο που επελεξα ηταν ενα deluxe μονοκλινο με πρωινο κ δωρεαν wifi.
Μπαινοντας στο ξενοδοχειο με υποδεχτηκε στη ρεσεψιον ενας κυριος ινδικης μαλλον καταγωγης , ο οποιος μιλουσε με το ζορι λιγα αγγλικα...
Το δωματιο μου ,ηταν μαλλον μια επιβεβαιωση των κριτικων του Tripadvisor.Απλη διακοσμιση,προσφατα ανακαινισμενο,καθαρο κ οτι πρεπει για εναν ανθρωπο.Πραγματικα το προτεινω ανεπιφυλακτα ,καθως πληρει αρκετες ,απο τις δικες μου τουλαχιστον ,προυποθεσεις...Αξια για την τιμη του,καθαρο ,με δωρεαν πολυ καλο wifi ,2 λεπτα με τα ποδια απο τον κοντινοτερο σταθμο μετρο,ησυχη κ ασφαλης περιοχη ,με σουπερ μαρκετ κ εστιατορια πολυ κοντα.



Μετα απο μια μικρη ανασυγκροτηση η ωρα για την πρωτη εξορμιση μου εχει φτασει...Επειδη ηταν η τριτη φορα στο Λονδινο,καποια μερη τα ειχα ειδη επισκεφτει τις προηγουμενες φορες ,πχ westminster abbey , κοινοβουλιο, big ben,london eye ,ενυδρειο κ καποια αλλα...
Πρωτη σταση η Εθνικη Πινακοθηκη , οποτε παιρνω μετρο και κατεβαινω στην Trafalgar Sqr.Και να μην ξερεις καθολου απο Λονδινο ,ειναι αδυνατον να μην δεις το τεραστιο κτιριο της Εθνικης Πινακοθηκης να ξεδιπλωνεται μπροστα σου...


Δωρεαν εισοδος(φυσικα...) κ ο κοσμος πολυς...Ομως η Πινακοθηκη πραγματικα σε αποζημιωνει...Υπεροχα εργα τεχνης απο τους πιο διασημους καλλιτεχνες οπως Πικασο ,Σεζαν ,Μονε κ πολλους αλλους γνωστους κ μη ζωγραφους ,απο διαφορες "σχολες" ζωγραφικης αλλα κ χρονικες περιοδους.....
Η ωρα περνα γρηγορα κ παρολο που θα μπορουσα να καθησω στην πινακοθηκη για ωρες ,πρεπει να φυγω για Piccadilly Sqr ,καθως ειχα κλεισει εισητηριο για την θεατρικη παρασταση 39 Steps ,στο Criterion theatre.Φτανοντας στο θεατρο ,ακομη δεν ειχε μαζευτει πολυς κοσμος ,οποτε παραλαμβανω το εισητηριο μου αμεσως.Εχοντας ακομη λιγο χρονο στη διαθεση μου , κανω μια βολτα στη γυρω περιοχη ,παιρνω ενα σαντουιτσ κ καθομαι στο αγαλμα του αντιερωτα για να απολαυσω το σκηνικο που δημιουργουν οι τεραστιες φωτεινες πινακιδες...Ειναι απιστευτο το ποσος κοσμος περνα καθημερινα απο αυτο το σημειο...



Το ρολοι δειχνει 8 παρα τεταρτο...Η παρασταση αρχιζει στις 8 ,οποτε κατευθυνομαι ξανα προς το θεατρο...
Ηταν η πρωτη φορα που θα πηγαινα θεατρο μονη μου κ θα ελεγα ψεματα αν ελεγα οτι δεν ενιωθα καποια αμηχανια....Σκεφτομουν οτι ολοι θα κοιταζουν εμενα κ οτι θα με λυπουνται που ειμαι μονη μου....Ομως καμια σχεση!!!Εκατσα στη θεση μου κ δεν μου εδωσαν περοσσοτερο σημασια απο οσο δινει καποιος σε εναν περαστικο...Ολα μια ιδεα ειναι τελικα...Εμεις νομιζουμε οτι μας κοιτανε...Εμεις εχουμε το κομπλεξ...
Η παρασταση ηταν υπεροχη ,με πολυ γελιο κ ηθοποιους οι οποιοι αλλαξαν παρα πολλους ρολους κατα την διαρκεια του εργου...Προκειται για μεταφορα και μετατροπη μιας ταινιας τρομου του Χιτσκοκ σε κωμωδια...
Εαν γνωριζετε ικανοποιητικα αγγλικα προτεινω να την παρακολουθησετε...Εαν οχι, ισως να μην την ευχαριστηθειτε εξαιτιας της δυσκολης πολλες φορες βρετανικης προφορας...

Μετα την παρασταση παιρνω το δρομο του γυρισμου για το ξενοδοχειο ,καθως η κουραση απο το ταξιδι ειχε αρχισει να ειναι αισθητη....:confused:

2η ημερα
Κατα τις 9 το πρωι κατεβαινω στην αιθουσα πρωινου...Ειχε αρκετο κοσμο ,οποτε βρισκω ενα απο τα λιγα αδεια τραπεζια.Ο μπουφες ικανοποιητικος για ενα budget ξενοδοχειο...Αφου εφαγα το πρωινο μου κ πηρα δυναμεις , ειμαι ετοιμη για φουλ περπατημα....
Βγαινοντας απο το ξεχοδοχειο ,παιρνω ενα εσπρεσσακι στο χερι απο ενα γειτονικο καφε και περνω απεναντι για να μπω στο Hyde Park...Παρολο που ειναι Σαββατο πρωι εχει αρκετο κοσμο ,ο οποιος κανει την γυμναστικη του η τη βολτα του....Ο καιρος συμμαχος σημερα ,κανει την περιηγηση ακομη πιο ομορφη...Κατευθυνομαι προς τους Kensington Gardens κ το παλατι του Kensington.To σκηνικο πανεμορφο...υπεροχα λουλουδια , συντριβανια,σου δημιουργουν μια απιστευτη ηρεμια....





Προχωρω αρκετα κ φτανω στο Albert Memorial.Aπλα τεραστιο κ εντυπωσιακο!!!


Ακριβως απεναντι το Royal Albert Hall...υπεροχη ,ιδιαιτερη αρχιτεκτονικη που δεν μπορει να σε αφησει αδιαφορο....



Αμεσως μετα (παρολο που αρχικα δεν το χα στο προγραμμα....) κατευθυνομαι προς τα Harrods για να παρω καποια πραγματα που μου ζητησαν μερικοι φιλοι...
Παρα πολυς ο κοσμος κ εδω,ενα παραπανω που ειναι κ Σαββατο...



Κανω την βολτα μου κ κατευθυνομαι προς τα αναμνηστικα...Και επειδη το shopping therapy δεν τελειωνει στα Harrods ,αλλα μολις αρχιζει...συνεχεια εχει η Oxford Street ,οποτε παιρνω μετρο κ κατεβαινω Malble Arch...


Η Oxford street ανοιγεται μπροστα μου ,ορεξη να εχει κανεις για περπατημα κ φυσικα χρημα ......:haha::rolleyes-80:
Δεν ξερω που να πρωτο μπω οποτε λεω να επιλεξω ειτε μαρκες με εκπτωσεις πχ η GAP ειχε 70 % ,αλλα κ σε φιρμες που δεν υπαρχουν στην Ελλαδα..Προτεινω να μπειτε στα Primark ,ενα τεραστιο πολυκαταστημα με πολυ καλες τιμες κ μεγαλη ποικιλια...Παρτε εδω μια γευση...https://www.primark.com/en/whats-new

Καθως η ωρα περναει ο κοσμος αυξανεται ολο και περισσοτερο ,λες κ εισαι σε διαδηλωση...


Εχοντας παρει μια αρκετη δοση απο μαγαζια ,αποφασιζω να επιστρεψω στο ξενοδοχειο για λιγο, ωστε να αφησω τα ψωνια κ να μην τα κουβαλαω ως το βραδυ.
Μετα απο λιγη ξεκουραση ,ειμαι ξανα ετοιμη για την συνεχεια της σημερινης μου εξορμισης...Σειρα εχει το βρετανικο μουσειο ,το οποιο ειχα επισκεφτει αλλη μια φορα ,αλλα δεν το ειχα ευχαριστηθει ,αφου βιαζομασταν για να προλαβουμε να δουμε κατι αλλο...Μπαινω λοιπον ξανα μετρο κ κατεβαινω Tottenham Court Road...Aπο εκει ποδαρατη φτανω στο βρετανικο ,καθως ειναι 2 λεπτα με τα ποδια...Ελα ομως που κατι δεν ειδα σωστα κ το μουσειο ειναι κλειστο...Δεν πτοουμαι ομως ,καθως υπαρχει χρονος να το επισκεφτω την επομενη μερα...
Ετσι αποφασιζω να περιηγηθω στις γειτονιες της περιοχης με διαθεση εξερευνησης...
Το ματι μου πεφτει αμεσω πανω σε ενα μαγαζι...

Με διαθεση αστεϊσμου σκεφτομαι τωρα αυτο ειναι καλο ή κακο να εχει ονομασει καποιος ετσι το καταστημα του???:D:p:twisted:
Περιδιαβαινοντας τα στενα ,ανακαλυπτω αυτον τον πεζοδρομο...Εγραφε Sicilian Avenue κ ειχε πολλα καφε...Ειχε μια πολυ ωραια ατμοσφαιρα κ αισθητικη ,δυστυχως ομως εκεινη την ωρα που πηγα ηταν κλειστα ,αλλα το προτεινω να πιειτε εκει το καφεδακι σας οταν θα ειστε στο σημειο κ θα θελετε να ξεκουρασετε τα ποδια σας...Σας παραθετω απο κατω που ακριβως βρισκεται σε σχεση με το βρετανικο μουσειο...


Αφου λοιπον εχω φτασει σχεδον στο ξενοδοχειο με τα ποδια κ επειδη πλεον το στομαχι μου εχει φτασει στην πλατη κ τα ποδια μου καινε ,μπαινω στο πρωτο ταχειφαγειο που βλεπω μπροστα μου κ στην συνεχεια ξενοδοχειο για ξεκουραση...

3 ημερα
Επειδη η χθεσινη μερα ειχε περιηγηση χωρις ιδιαιτερο προγραμμα ,αλλα σκοπο να χαθω στα στενα ,σημερα το προγραμμα ειναι πιο οργανωμενο.
Μετα το πρωινο λοιπον βουρ ξανα στο μετρο κ καταβαινω σταση Blackfriars....


Διασχιζω την ομονυμη γεφυρα κ αμεσως στο αριστερο μου χερι αντικρυζω την τεραστια τσιμινιερα της Tate Modern. Αν κ ειχα ξαναπαει στην προηγουμενη επισκεψη μου στο Λονδινο,ηθελα να μπω αλλα μια φορα για να παρω κατι βιβλια που ειχα δει ,αλλα δεν τα βρηκα τελικα online κ επισης να αντικρυσω αλλη μια φορα την υπεροχη θεα απο το καφε.Προς εκπληξη μου βλεπω οτι στην καφετερια εχουν γινει καποιες βελτιωσεις,εχουν μπει καναπεδακια κ καινουρια τραπεζια κ γενικα ολα ειναι καπως πιο περιποιημενα.Απολαυμβανω για λιγο την μαγευτικη θεα, κανω μια γρηγορα βολτα στο ελευθερο κομματι των εκθεματων κ στη συνεχεια κατευθυνομαι προς το καταστημα για να παρω τα βιβλια...


Μετα την Tate , φτανω στην Millenium Bridge...


Συνεχιζω τη πορεια μου παραποταμια κ συναντω στο δεξι μου χερι το Shakespeare's Globe theatre.




Δεν ειχα σκοπο να το επισκεφτω , οποτε συνεχιζω...
Φτανω σε μια πολυ παλια κ διασημη pub ,για την οποια διαβασα πολυ καλες κριτικες στοTripadvisor...Οποτε οσοι πιστοι προσελθετε...


Αλλα ο προορισμος μου ειναι λιγο πιο κατω,οποτε στριβω δεξια μετα την παμπ κ φτανω στην Clink street.Στην περιοχη βρισκονταν παλια φυλακες κ μαλιστα υπαρχει κ αντιστοιχο μουσειο.Αξιζει το κοπο να την διασχισετε ,καθως εχει μια ιδαιτερη κ καπως "σκοτεινη" ατμοσφαιρα που δεν συναντας στα αλλα γκλαμουρατα αξιοθεατα της πολης...


Στο τελος του δρομου βλεπω μπροστα μου ενα τεραστιο παλιο πλοιο...:shock:



Μετα τις απαραιτητες φωτο ,ακολουθω την συνεχεια του δρομου κ φτανω στον Southwark Cathedral...


Ακολουθω την πορεια του δρομου κ καταληγω στην Borough Market.Ρωταω καποιον περαστικο πως θα φτασω στην Hays Galleria κ μου δειχνει να κετευθυνθω προς την Tooley street.Περναω μπροστα απο τον σταθμο μετρο London bridge κ αμεσως φτανω στον προορισμο μου...



Υπεροχος χωρος με μαγαζια κ καφε που αξιζει να δειτε...



Βγαινω απο την αλλη μερια της Hay's Galleria κ βρισκομαι παλι στο ποταμι...Μπροστα μου βλεπω το HMS BELFAST.


Λγα μετρα πιο κατω αντικρυζω την Tower Bridge την οποια καθε φορα χαζευω για την ομορφια της...(την προηγουμενη φορα ειχαμε επισκεφτει κ το Tower Bridge Excibition...Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι αξιζει τα λεφτα του να το επισκεφτειτε ,καθως μπορειτε να δειτε απο κοντα τις παλιες μηχανες με τις οποιες ανοιγοκλεινει η γεφυρα ,καθως κ την ανεπαναληπτη πανοραμικη θεα...)



Το καλο με αυτη διαδρομη ειναι οτι ακολουθεις ακριβως την πορειας του δρομου ,οποτε δεν γινεται να χαθεις...Ετσι λοιπον καταληγω στον πεζοδρομο Shad Thames κ προχωρω ευθεια...Βρισκω στα αριστερα ενα ανοιγμα κ βγαινω παλι στον ποταμο.Εχω φτασει στο Butlers Wharf.Λιγο μετρα πιο κατω βλεπω το Concordia Wharf.Ειναι το σημειο οπου ο Ταμεσης δημιουργει ενα μικρο καναλι ,το οποιο αξιζει να το δειτε....






Απο εκει παιρνω τον δρομο της επιστροφης κ φτανω στην Tower Bridge οπου την διασχιζω ...
Στα δεξια της γεφυρας λιγα μετρα πιο κατω βρισκω την εισοδο για τα St Katharines Docs...Προκειται για ενα λιμανακι οπου αραζουν κοτερα κ ειναι πολυ γραφικο...Εκει μπορειτε να φατε κ να πιειτε τον καφε σας κ ειναι πραγματικα πολυ ομορφα

 

Attachments

Last edited:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Όμορφη η ιστορία σου, με ταξίδεψε και μου θύμισε και τα δικά μου μοναχικά ταξίδια στο Λονδίνο.
Να σε ρωτήξω, όταν έβγαλες μέσα από το αεροπλάνο τη φωτογραφία με την Tower Bridge, σε ποια μεριά του αεροπλάνου καθόσουν; Αριστερά ή δεξιά; Δεν έχω πετάξει προς Heathrow και θα πάω σύντομα, να ξέρω αν θα επιλέξω A ή F στο check in. Κανονικά από τη δεύτερη φωτογραφία θα έπρεπε να καταλάβω πού καθόσουν αλλά δεν ξέρω από αεροπλάνα και δεν ξέρω τι είναι αυτό (μάλλον τουρμπίνα?).
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολος ο κοσμος
Όμορφη η ιστορία σου, με ταξίδεψε και μου θύμισε και τα δικά μου μοναχικά ταξίδια στο Λονδίνο.
Να σε ρωτήξω, όταν έβγαλες μέσα από το αεροπλάνο τη φωτογραφία με την Tower Bridge, σε ποια μεριά του αεροπλάνου καθόσουν; Αριστερά ή δεξιά; Δεν έχω πετάξει προς Heathrow και θα πάω σύντομα, να ξέρω αν θα επιλέξω A ή F στο check in. Κανονικά από τη δεύτερη φωτογραφία θα έπρεπε να καταλάβω πού καθόσουν αλλά δεν ξέρω από αεροπλάνα και δεν ξέρω τι είναι αυτό (μάλλον τουρμπίνα?).
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.Στο αεροπλανο καθομουν στην δεξια μερια F θεση ,παραθυρο ,αλλα δεν θυμαμαι το νουμερο της σειρας ...Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι καθομουν στην ακριβως επομενη σειρα απο εκει που τελειωνε η πρωτη θεση..Νομιζω αυτο που εχω βγαλει στην φωτογραφια ειναι οντως η τουρμπινα...Ευχομαι καλα ταξιδια!!!
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολος ο κοσμος
Συνεχεια 3ης ημερας
Kαι εδω η σταση για φωτογραφιες απαραιτητη...

CAM00808.jpg


Αποφασιζω να γυρισω για λιγη ωρα στο ξενοδοχειο για να ανακτηση δυναμεων, οποτε περνω διπλα απο τον Πυργο του Λονδινου κ ανεβαινω στο λοφο με την ομωνυμη σταση μετρο....
Εχοντας πλεον ξεκουραστει οσο χρειαζεται φευγω για Βρετανικο Μουσειο...Πολυυυυς κοσμος...αλλα δεν περιμενα κ τιποτα λιγοτερο καθως ειναι Κυριακη...
Η επισκεψη στο βρετανικο κρατησε σιγουρα κανενα διωρο κ θελοντας πλεον να διωξω τη ζαλαδα που ενιωθα μετα απο τοσα εκθεματα κατευθυνομαι προς την πλατεια Λεστερ κ αμεσως μετα προς την Τραφαλγκαρ.Βρισκω την Mall street κ συνεχιζω ωσπου να συναντησω στο αριστερο μου χερι το St James Park...H oμορφια κ εδω απεριγραπτη...Ο ηλιος εχει αρχισει να δυει, κανοντας τη βολτα στο παρκο υπεροχη...Αποφασιζω να παρω ενα ζεστο τσαι κ να καθησω σε ενα απο τα ξυλινα παγκακια απολαυμβανοντας αυτη την εικονα απεναντι μου....
CAM00827.jpg


Σιγα σιγα αρχιζει να κανει αρκετη ψυχρα οποτε σηκωνομαι κ συνεχιζω το περπατημα βγαινοντας παλι στην Mall.Εχω φτασει πλεον στο παλατι του Μπακινγκχαμ...

CAM00833.jpg


Απο εκει παιρνω τον δρομο της επιστροφης ακολουθωντας την Birdcage Walk ,καταληγοντας στην Westminster Bridge, για να πω κ ενα γεια στον "φιλο μου", τον Μπεν
:p:D
IMG_0521.JPG

Δυστυχως πρεπει να γυρισω στο ξενοδοχειο για να ετοιμασω την βαλιτσα καθως αυριο πεταω πολυ πρωι...Πριν φυγω ομως δινω υποσχεση στον Μπεν οτι θα ξαναγυρισω,ετοιμη για νεες αναζητησεις κ εξερευνησεις....:love0054:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πολύ ωραία ιστορία altsi! Mπράβο που οργάνωσες και πραγματοποίησες μόνη σου αυτό το ταξίδι στο υπέροχο Λονδίνο! Πολύ μου άρεσαν και οι φωτογραφίες σου αλλά δυστυχώς κάποιες δεν ανοίγουν..
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ωραία ιστορία με πολύ όμορφες φωτογραφίες.
Κι εγώ δεν μπορώ να δω κάποιες από τις φωτογραφίες σου.
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολος ο κοσμος
παιδια ευχαριστω πολυ ,χαιρομαι που σας αρεσε η ιστορια μου!!!Εχετε δικιο καποιες φωτο δεν ανοιγουν...Προφανως καποιο λαθος εχω κανει...Υποσχομαι να τις ποσταρω ξανα,αν οχι σε συναρτηση με το κειμενο,τοτε ολες μαζι γιατι αξιζει τον κοπο να τις δειτε κ αυτες...Καλα ταξιδια σε ολους!!!
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολος ο κοσμος
Το ξενοδοχειο Troy Hotel....
CAM00715.jpg


CAM00714.jpg


Η εθνικη πινακοθηκη...
CAM00724.jpg

Η Picadilly Sqr...
IMG_2254.JPG

IMG_2253.JPG

Μεσα στο Criterion Theatre...
CAM00727.jpg

Hyde Park , Kensington Gardens...
CAM00733.jpg


Kensington Palace...
CAM00738.jpg

Αlbert Memorial....
CAM00747.jpg


Royal Albert Hall...
CAM00748.jpg


Harrods...
CAM00752.jpg

Marble Arch...
IMG_0859.JPG
 

vaggelakas

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
ήμουν κι εγώ μόνος τον περασμένο οκτώβριο στο λονδίνο και μπορώ να πώ ότι δεν είναι και τόσο άσχημο να τριγυρνάς κάπου έξω μονάχος. Το ρεπορτάζ πολύ ωραίο, μπράβο!
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολος ο κοσμος
vaggelakas ευχαριστω πολυ!!!
Ηθελα να γραψω την ιστορια μου οχι για να πεισω αυτους που δεν τους αρεσουν τα μοναχικα ταξιδια να αλλαξουν γνωμη ,διοτι ο καθενας εχει την αποψη του...Ηθελα να την γραψω για καποιους που εχουν στο μυαλο τους ενα τετοιο ταξιδι ,αλλα εχουν κ καποιους φοβους ή ανασφαλειες (οπως κ εγω), που τους αποτρεπουν να το τολμησουν...
Θα ηθελα να διαβασω κ την δικη σου ιστορια καποια στιγμη...Δεν ξερω αν την εχεις ανεβασει...
 

vaggelakas

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
vaggelakas ευχαριστω πολυ!!!
Ηθελα να γραψω την ιστορια μου οχι για να πεισω αυτους που δεν τους αρεσουν τα μοναχικα ταξιδια να αλλαξουν γνωμη ,διοτι ο καθενας εχει την αποψη του...Ηθελα να την γραψω για καποιους που εχουν στο μυαλο τους ενα τετοιο ταξιδι ,αλλα εχουν κ καποιους φοβους ή ανασφαλειες (οπως κ εγω), που τους αποτρεπουν να το τολμησουν...
Θα ηθελα να διαβασω κ την δικη σου ιστορια καποια στιγμη...Δεν ξερω αν την εχεις ανεβασει...
Πράγματι, δέν πρέπει νά κομπλάρει κανείς μέ τό ενδεχόμενο μοναχικού ταξιδίου· τουναντίον! Προσωπικά, τά τελευταία τρία χρόνια σέ LCA, AMS, BRU, LHR καί SOF, οι βόλτες ήσαν : μπορείτε να με βγάλετε μιά φώτο; Κι αυτό δηλαδή, είναι τό μόνο αρνητικό τού ταξιδεύειν μόνος: δέν μπορείς νά φωτογραφηθείς σέ ενδιαφέροντα φόντα - οἱ σέλφι ἐν προκειμένῳ, δεν ενδείκνυνται! Δέν έχω ανεβάσει ιστορία, δεν είμαι και τόσο καλός στό αφηγημάτισμα! :)
 

bamba

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Συνεχεια 3ης ημερας
Kαι εδω η σταση για φωτογραφιες απαραιτητη...

View attachment 59790

Αποφασιζω να γυρισω για λιγη ωρα στο ξενοδοχειο για να ανακτηση δυναμεων, οποτε περνω διπλα απο τον Πυργο του Λονδινου κ ανεβαινω στο λοφο με την ομωνυμη σταση μετρο....
Εχοντας πλεον ξεκουραστει οσο χρειαζεται φευγω για Βρετανικο Μουσειο...Πολυυυυς κοσμος...αλλα δεν περιμενα κ τιποτα λιγοτερο καθως ειναι Κυριακη...
Η επισκεψη στο βρετανικο κρατησε σιγουρα κανενα διωρο κ θελοντας πλεον να διωξω τη ζαλαδα που ενιωθα μετα απο τοσα εκθεματα κατευθυνομαι προς την πλατεια Λεστερ κ αμεσως μετα προς την Τραφαλγκαρ.Βρισκω την Mall street κ συνεχιζω ωσπου να συναντησω στο αριστερο μου χερι το St James Park...H oμορφια κ εδω απεριγραπτη...Ο ηλιος εχει αρχισει να δυει, κανοντας τη βολτα στο παρκο υπεροχη...Αποφασιζω να παρω ενα ζεστο τσαι κ να καθησω σε ενα απο τα ξυλινα παγκακια απολαυμβανοντας αυτη την εικονα απεναντι μου....
View attachment 59789

Σιγα σιγα αρχιζει να κανει αρκετη ψυχρα οποτε σηκωνομαι κ συνεχιζω το περπατημα βγαινοντας παλι στην Mall.Εχω φτασει πλεον στο παλατι του Μπακινγκχαμ...

View attachment 59788

Απο εκει παιρνω τον δρομο της επιστροφης ακολουθωντας την Birdcage Walk ,καταληγοντας στην Westminster Bridge, για να πω κ ενα γεια στον "φιλο μου", τον Μπεν
:p:D
View attachment 59787
Δυστυχως πρεπει να γυρισω στο ξενοδοχειο για να ετοιμασω την βαλιτσα καθως αυριο πεταω πολυ πρωι...Πριν φυγω ομως δινω υποσχεση στον Μπεν οτι θα ξαναγυρισω,ετοιμη για νεες αναζητησεις κ εξερευνησεις....:love0054:
Πολύ καλή η επιλογή σου να κάνεις αυτό το ταξίδι έστω & μόνη σου,έχω επισκεφτεί & εγώ το Λονδίνο & μου άρεσε πολύ.Ωραίες οι φωτογραφίες σου & πιστεύω ότι κάλυψες τα κυριότερα σημεία της πόλης αν & έχει πολλά ακόμα να δείς.Ποιό θα είναι το επόμενο σου ταξίδι??? τι σκέφτεσαι????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom