Ιθάκη Μονοήμερη σε Ιθάκη από Κεφαλλονιά;;;

giota_van

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Στις 17 Αυγούστου φεύγω για Κεφαλλονιά με το αγόρι μου και άλλο ένα ζευγάρι. Θα μένω σε μία φίλη μου στο Ληξούρι. Έχω κάνει και έναν οδηγό με ότι πληροφορίες βρήκα και ότι μου είπε η φίλη μου. Δεν μπορώ όμως να βρω πληροφορίες για μονοήμερη στην Ιθάκη. Δρομολόγια τιμές κλπ. Τι με συμφέρει περισσότερο, κρουαζιέρα με τον καπετάν Βαγγέλη η με φέρρυ...
Όποιος ξέρει ας με βοηθήσει. Υπάρχει αυτοκίνητο φυσικά.
Θα ήθελα περισσότερο να επισκεφθώ το Κιόνι και την παραλία Γιδάκι. Ίσως κάνω και ελεύθερο για ένα βράδυ στα Λιμένια (αν πάω με φέρρυ) κοντά στις Φρίκες όπου μου σύστησε ένας φίλος.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

giota_van

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ. Τα έχω δει τα δρομολόγια και τις τιμές. Πήρα τηλ. αλλά το καράβι φεύγει πρωτα απο Ιθάκη και για Κεφαλλονιά και μετά επιστρέφει κατευθείαν. Οπότε θα πρέπει να επιστρέψω την επόμενη το απόγευμα. Εκτός κι αν μίνω εκεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ πολύ. Τα έχω δει τα δρομολόγια και τις τιμές. Πήρα τηλ. αλλά το καράβι φεύγει πρωτα απο Ιθάκη και για Κεφαλλονιά και μετά επιστρέφει κατευθείαν. Οπότε θα πρέπει να επιστρέψω την επόμενη το απόγευμα. Εκτός κι αν μίνω εκεί.
οχι απαραιτητα. γινεται μονοημερη ανετα. πας με το ενα γυριζεις με το ιδιο η το αλλο. υπαρχει κι αλλη εταιρεια.
http://www.ionionpelagos.com/el/content/6
 

giota_van

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
οχι απαραιτητα. γινεται μονοημερη ανετα. πας με το ενα γυριζεις με το ιδιο η το αλλο. υπαρχει κι αλλη εταιρεια.
http://www.ionionpelagos.com/el/content/6
Κι εγω εκει κατεληξα απο φερρυ. Με βολευουν και οι ωρες. Διαφορετικα θα κανω την κρουαζιερουλα. Ευχαριστω για την βοηθεια!! :)
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Λοιπον εχωντας παει περσυ Ιθακη θα σου προτεινα μονοημερη με καραβι απο Κεφαλλονια απο Σαμη νομιζω περιπου μια ωρα και.Θα βγαλεις εισητηριο πηγαινε ελα.Το νησι πανω απο μερα δεν ειναι εκτος αν θελεις την πληρη χαλαρωση.Οσον αφορα αξιοθεατα ειναι απογοητευση το ποσο αναξιοποιητα εχουνε τα διαφορα αρχαια.Εγω απογοητευτικα αν και τα γυρισα ολα.Σου προετεινω,με το που κατεβειτε να πατε κατευθειαν στο κιονι για καφεδακι ειναι πολυ γραφικα,μετα να κατευθηνθειτε προς την χωρα οπου θα παρετε α) το αυτοκινητο και θα πατε για μπανιο στα μνηματα(πανεμορφα) και μετα -ΠΡΟΣΟΧΗ- οχι με το αυτοκινητο αλλα με τα ποδια σας γιατι ο δορμος ειναι ισως ο χειροτερος που εχω δει για μεταβαση με αυτοκινητο θα πατε στο σκινο και θα μεταβειτε στο γιδακι περνωντας ενα μισαωρο μεσα στο δασος-γενικα ομαλη διαδρομη αν και εχει πυκνη βλαστηση αλλιως β) απο το βαθυ θα παρετε βαρκακι να πατε στο γιδακι.Ειναι πολυ ωραιο οντως αν και τα μνηματα μου αρεσαν εξισου.Μην πας σε αξιοθεατα δεν υπαρχει λογος εκτος της Ιερας Μονης Καθαρων που δεν πηγα και δεν μπορω να κρινω.Το σπηλαιο Νυμφων χαλια,η σπηλια χαλια,Αλαλκομενες χαλια βασικα δεν φταινε τα αξιοθεατα αλλα...
IMG_3895.JPG IMG_3890.JPG IMG_3900.JPG
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom