Μουσικές και βιβλία που φέρατε από το ταξίδι..

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Σκέφτηκα να ανοίξουμε ένα νέο θέμα που να λέμε για μουσικές ή και βιβλία που φέραμε από ενα ταξίδι που μας άρεσαν, μας έκαναν εντύπωση, ή είναι χρήσιμα πληροφοριακά ή για οποιδήποτε λόγο. Εϊτε αυτά είναι υλικά - τα αγοράσαμε- είτε γυρνώντας τα ψάξαμε ή έχουμε να διηγηθούμε μια ιστορία μέσω αυτών.

Ξεκινώ με 2 Ιταλικά τραγούδια που πήρα τα σιντάκια τους όταν πήγα πέρσυ το Δεκέμβρη Ιταλία.
Το πρώτο είναι το Acqua e Sale - Νερο και Αλάτι που το τραγουδούν η Μina k o Andiano Celentano (5WgCtuxGgEo[/media] - ACQUA E SALE)

Και το Δεύτερο 'E penso a te'-Κ σε σκεφτομαι. Τραγούδα o Lucio Battisti (YxQBFFuBvV0[/media] - Lucio Battisti - E penso a te)
 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πάντα αγοράζω ένα- δύο βιβλία όταν πηγαίνω Ιταλία ή Λονδίνο. Αυτή τη φορά βέβαια το παράκανα και επέστρεψα με μια βαλίτσα- χειραποσκευή γεμάτη βιβλία αλλά ας όψονται οι προσφορές στα Λονδρέζικα βιβλιοπωλεία.
Επίσης, πάντα επιστρέφω με πολλά πολλά ταξιδιωτικά φυλλάδια ή χάρτες του μέρους που επισκέπτομαι. Μπορεί εμένα να μην μου ξαναχρειαστούν αλλά όλο και κάποιος γνωστός θα θέλει πληροφορίες.
CDs δεν αγοράζω ποτέ. Αν θέλω να επενδύσω μουσικά τα βιντεάκια μου κατεβάζω από το ίντερνετ.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Από το Λονδίνο είχα αγοράσει ένα cd των Blackmore's Night που το έψαχνα καιρό εδώ και δεν το έβρισκα!

Από το Σεράγεβο πήρα περιοδικά και βιβλία με θεματολογία το ανεξήγητο και το μεταφυσικό.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
alexstef2 παρεπιπτοντως το aqua e sale ειναι εκπληκτικο σι-ντι και εδω και πολλα χρονια εχω φαει τρελλο κολλημα!τρομερα ντουετα και εκπληκρικη φωνη η mina.αλλωστε ειχε γινει μεγαλη επιτυχια στην ιταλια.
εγω απο τα μεχρι τωρα ταξιδια μου συνηθιζω να περνω βιβλια απο τα μουσεια που επισκεπτομαι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.937
Σε κάθε μου ταξίδι αγοράζω ένα, τουλάχιστον, cd με χαρακτηριστική μουσική της χώρας.... π.χ. στον Μαυρίκιο πήρα cd με μουσική sega, στον Άγιο Δομήνικο μπατσάτα και μερένγκε, στην Κούβα κουβανέζικη, στο Dubai ανατολίτικη lounge (φοβερή) και πάει λέγοντας.....
Καθώς είμαι λάτρης της ηλεκτρονικής μουσικής, δεν αμελώ να αγοράζω όποτε είμαι στο Λονδίνο (ή να παραγγέλνω από φίλους) τα cd του "Fabric".......

Υ.Γ. Μήπως το θέμα αυτό πρέπει να μπεί στο Social Forum???
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ωραιο θέμα! εγω απο ιταλια εφερα τον αγαπημένο μου [URL="
Antonacci [/URL][URL="
- Pazzo di Lei[/URL] που τοτε δεν τον εβρισκα στην Ελλάδα, απο την Ρωσία ενα cd με θρησκευτικη μουσική και απο Αίγυπτο-Τυνησία cd με αραβικά τραγούδια... must have! Παντα φορτωμένη στον γυρισμό με εβδομαδιαια περιοδικά που αν τυχει και εχουν εκδηλωσεις που εχω παρακολουθησει, γινονται και καδρα στο σπίτι... και φυσικά Λευκώματα για τις υπέροχες αναμνησεις...
 
Last edited by a moderator:

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω παντα αγοραζω απο τα μερη που επισκεπτομαι οδηγους(αν δεν τους εχω αγορασει πριν το ταξιδι) και βιβλια απο τα μουσεια!
εκει που το παρακανα βεβαια ηταν στην μαδριτη..πηρα πολλα cd και πολλα βιβλια(οδηγους, γραμματικες ισπανικης γλωσσας, διηγηματα και πολλα περιοδικα)..το αποτελεσμα ηταν να πληρωσω 90 ευρω υπερβαρο..
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
alexstef2 παρεπιπτοντως το aqua e sale ειναι εκπληκτικο σι-ντι και εδω και πολλα χρονια εχω φαει τρελλο κολλημα!τρομερα ντουετα και εκπληκρικη φωνη η mina.αλλωστε ειχε γινει μεγαλη επιτυχια στην ιταλια.
εγω απο τα μεχρι τωρα ταξιδια μου συνηθιζω να περνω βιβλια απο τα μουσεια που επισκεπτομαι.
Ναι ειναι γαματο.. Κ γω κόλλημα είχα φάει..

varioAthens Δε ξέρω ακριβώς που έπρεπε να το ανοίξω. Η αλήθεια είναι το σκεφτόμουν αρκετά που έπρεπε και κατέληξα σ'αυτό το χώρο γιατί ως πρωτάρης δεν το' χω ακόμη... Αν όμως μπαίνουν κάπου αλλού ας το μεταφέρει κάποιον που γνωρίζει που πάει..

Θα' ταν ωραίο να που με τπτ και για συναύλιες/φεστιβάλ ανά τον κόσμο και Ελλάδα σαφώς, που μας έχουν σωθεί στο σκληρό του μυαλού μας. Υπήρχε μια εκπομπή στη ΕΡΤ με τον Λεωνίδα Αντωνόπουλο, μουσικές του κόσμου, δε ξέρω αν παίζει ακόμη, που μου φαίνονταν πολύ λαχταριστά φεστιβάλ που παρουσίαζε στην Αφρική, που θα ήθελα πολύ να παρευρευθώ κάποια στιγμή. Έχει παρακολουθήσει κανείς να μας πει λεπτομέρειες?
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
απο ινδια εφερα τα βιβλια..
the kite runner
μια αυτοβιογραφια του γκαντι
snakes & ladders
shantaram
holy cow..
ολα κοπιες , το καθενα το πηρα γυρω στο ενα -δυο ευρω , οταν εδω εχουν τουλαχιστον 10-15 ευρώ σε paperback , αμφιβαλλω αν θα τα βρειτε..

μουσικη δεν αγοραζω γιατι παντα κατεβαζω απο torrents , επισης αγοράζω dvd αμερικανικες σειρες παμφθηνα σε ολη την νοτιοανατολικη ασια

μετανιωσα που δεν αγορασα ενα βιβλιο με haiku για το Λαος στο αεροδρομιο της Vientiane , το οποιο οπου και να εψαξα ονλαιν δεν το βρηκα..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Όταν ήμουν στην Βραζιλία, μας είχαν προετοιμάσει μια έκπληξη όπου μετά από πολύωρο περπάτημα στο δάσος, καταλήξαμε μέσα σε μια σπηλιά κι εκεί μας περίμενε ένα φοβερό γκρουπάκι που τραγούδαγε τα τραγούδια του μέσα στο σκοτάδι της σπηλιάς μέχρι που άρχισαν να φωτίζονται και μας παρουσίασαν μια πολύ όμορφη μίνι-συναυλία! Δεν θα μπορούσα να αντισταθώ σε αυτές τις ζεστές φωνές γεμάτες μελωδικότητα κι έτσι αγόρασα το cd τους.

Το γκρουπ λέγεται OBARA, είχε και ιστοσελίδα τότε, αλλά αυτή τη στιγμή δεν λειτουργεί.
 

Halcyon

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Χιονισμένη Ευρώπη
Βιβλία και περιοδικά για αρχιτεκτονική, κάνα cdάκι σε καλή τιμή για την electronic/dance συλλογή μου. Τα καλύτερα βιβλία τα αγόρασα από Ολλανδία από το βιβλιοπωλείο Architectura & Natura και από το NAi (Nederlands Architectuurinstituut).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.776
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom