Βουλγαρία Μπάνσκο: την γνώμη σας παρακαλώ

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Γειά σας παιδιά.
Βρίσκομαι υπό σκέψη να αγοράσω ένα μικρό διαμέρισμα στο Μπάνσκο καί θα ήθελα την γνώμη σας.
Οι τιμές πού βρίσκω είναι πολύ συμφέρουσες σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα.
Θέλω να το χρησιμοποιώ για τις διακοπές τού καλοκαιριού καί τούς υπόλοιπους μήνες να το νοικιάζω με την εβδομάδα.
Δεδομένου ότι θα διαθέσω σχεδόν όλα μου τα χρήματα, είναι μεγάλο ρίσκο καί θέλει πολλή σκέψη.
Το σκεπτικό μου είναι το εξής:
1. Επενδύω τα χρήματά μου σε ένα ακίνητο (πού εδώ ούτε τροχόσπιτο δεν θα αγοράσω)
2. Εξασφαλίζω τις διακοπές μου
3. Υπολογίζω σε ένα εισόδημα, πού θα μού καλύπτει ένα - δύο ταξίδια τον χρόνο (γιά παραπάνω δεν το βλέπω τώρα πιά).
Εσείς πού έχετε πάει ή γνωρίζετε, τι γνώμη έχετε? Μπορώ να υπολογίζω σε μία πληρότητα εξι-επτά μηνών?
Οποια άλλη πληροφορία μπορείτε να μού δώσετε, θα με υποχρεώνατε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα έλεγα να κοιτάξεις πρώτα από όλα τι είδους κοινόχρηστα θα έχει το διαμέρισμα αυτό. Σε πολλές περιπτώσεις η τιμή είναι χαμηλή, αλλά τα κοινόχρηστα προς την εταιρεία η οποία διαχειρίζεται το ακινητο και συνηθως είναι μια θυγατρική της κατασκευάστριας εταιρείας είναι υψηλά και δεν εχεις και έλεγχο καθότι δημιουργούν και το λεγόμενο "αποθεματικό κιεφάλαιο" για μελλοντικές επισκευές κλπ.
Ρώτα επίσης αν υπάρχει κάποιος φόρος επί του ακινήτου επί πλεόν από τον φόρο αγοράς, σε πολλά κράτη ισχύει κάτι τέτοιο.
Για τον αν θα βρεις να το νοικιάσεις: πάλι θα εξαρτάσαι από την έτερη θυγατρική της κατασκευάστριας εταιρείας, στην οποία θα δίνεις και κάποια μεσιτικά για τις υπηρεσίες μεσιτείας. Το ζήτημα τίθεται ως εξής: άντε και φετος και του χρόνου το νοίκιασες έτσι όπως το θέλεις. Το Bansko όμως χτίζεται σαν τρελλό. Αν σε πέντε χρόνια η προσφορά έχει υπερβεί κατά πολύ τη ζήτηση ενοικίασης και το δικό σου διαμέρισμα είναι πενταετίας, ενώ παρουσιάζονται στην αγορά ολοκαίνουργα, τι γίνεται; Μήπως εξευτελιστεί εντελώς η οποια αξία του διαμερίσματος και μείνεις αμανάτι με τα κονόχρηστα (όπου θα επιβαρύνεσαι και με τη θερμανση χειμωνιατικων μηνών;)
Και πες οτι ολα καλά πήγαν και νοικιάζεται σαν τρελλό. Τι γίνεται με την φορολογία εισοδήματος στη Βουλγαρία;
Δεδομένου οτι το ποσο που θα επενδύσεις είναι μικρό, σε άλλη περίπτωση δε θα αξιζε τον κόπο τόση περίσκεψη, αλλά οταν λες οτι είναι και η τελευταια σου πεντάρα, είναι αλλιώς τα πράγματα....
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Ευχαριστώ Ερση. Ολα αυτά πού γράφεις με κάνουν διστακτική΄. Σκέπτομαι να κάνω μία έρευνα αγοράς καί το φθινόπωρο να πάω επί τόπου, να δώ τα πράγματα από κοντά.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.581
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
... καί το φθινόπωρο να πάω επί τόπου...
Σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερες τιμές βρίσκεις Μάρτιο – Απρίλιο στο τέλος δηλ. της χειμερινής τουριστικής σεζόν ενώ φθινόπωρο αυξάνεται η ζήτηση και οι τιμές ανεβαίνουν. Γνωστός μου αγόρασε τον Μάρτιο ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο (2 ετών) διαμέρισμα 2άρι 60 m2 στα 32.000 ευρώ. Αν βρήκες κάτι ανάλογο (λαμβάνοντας υπ' όψη και αυτά που ανέφερε η ΕΡΣΗ) «χτύπα το» άφοβα. Είναι καλή επένδυση.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Επειδη ηταν να αγορασει διαμερισμα (διπλα στα λιφτ) συγγενικο μου προσωπο προς εκμεταλλευση και τελικα δεν το τολμησε, θα σου ελεγα να το σκεφτεις πολυ καλα πριν το επιχειρησεις.
Περαν των όσων πολυ σωστα ειπωθηκαν παραπανω, λαβε υποψη σου οτι το μερος ενδεικνυται για εποχιακό-χειμερινο τουρισμό που σημαινει ότι η πληροτητα εξαρταται κυριως απο τον καιρο και τις χιονοπτωσεις, οτι υπαρχουν παρα πολλα τετραστερα ξενοδοχεια τα οποία διαθετουν πισινα,σπα, πρωινο κλπ και οι τιμές τους ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικες (οποτε για ποιο λογο να προστιμησει κανεις να μεινει σε διαμερισμα), οτι υπαρχει πληθωρα αδειων δωματιων τα περισσοτερα σαββατοκυριακα (εκτος εορτων) και οι τιμες τους ειναι ιδιαιτερα χαμηλες, γεγονός που μειωνει σημαντικα το περιθωριο κερδους
Ψαξτο παντως πριν το αποφασισεις
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
sorry αν γινομαι αδιακριτος αλλα για τι ποσο μιλαμε ?ειναι μερος συγκροτηματος διαμερισματων?το εχω σκεφτει και εγω για αυτο ρωταω
 

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
Θα συμφωνήσω απολύτως με όσα σου προτείνουν οι υπολοιποι χρηστες και να παραθέσω και την οικογενειακή μου εμπειρία. Πριν από τρια περίπου χρόνια ο πατέρας μου είχε κάνει μία οργανωμένη έρευνα αγοράς με τη συνδρομή δικηγόρων (1 Ελληνας και 1 Βούλγαρος) και μηχανικών. Αποφάσισε να μην προβεί σε αγορά για τους εξής λόγους
α)υψηλά κοινοχρηστα που ουσιαστικά εκμηδενίζουν το κέρδος από την ενοικίαση (η οποία προβλέπεται να παραμείνει σε χαμηλές τιμές λόγω της κατασκευαστικής φρενίτιδας που επικρατεί στο bansko και τη γύρω περιοχή)
β)η περιοχή δεν αποτελεί ευχάριστο τουριστικό προορισμό εκτόσ χειμερινής περιοδου
γ)η κατασκευή των σπιτιών είναι πάρα πολύ κακή, χωρίς εγγυήσεις στατικότητας και παρόμοια των λουομένων σπιτιών.

Σε κάθε περίπτωση, έχω την προσωπική αντίληψη ότι μία τέτοιου είδους αγορά πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν μία επένδυση μεσαίου ρίσκου. Που σημαίνει ότι τα χρήματα τα οποία διατίθενται δεν πρέπει να αποτελούν τον στενό πυρήνα της οικογενειακής αποταμίευσης, αλλά χρηματικό ποσό, του οποίου η μείωση ή απώλεια να μην επιφέρει σημαντική αλλαγή στο βιοτικό επίπεδο της οικογένειας.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Τελικά έκανε κάποιος απο τους προηγούμενους κάποια αγορά στο Μπάνσκο ή σε άλλη περιοχή της Βουλγαρίας???
 

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
Vivyen

Που αγόρασες (πόσο κοντά στα Lift)? τι κοινόχρηστα θα πληρώνεις? Πόσο κόσμο κοιμίζει το διαμέρισμα? και πόσο σχεδιάζεις να το ενοικιάζεις την βδομάδα?

Σε ρωτάω γιατί είμαι σχετικά ταχτικός στο Bansko και κοιτάω και να αγοράσω αλλά και να νοικιάζω μέχρι τότε.
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Ειναι πίσω από ξενοδοχείο *Tanne*.Δυάρι.
Κοινόχρηστα δεν έχει καθόλου!
Μετά την αγορά για κάποιο πολύ σοβαρο λόγο δεν ξαναπήγα,δεν το ενοικιάζω προς το παρόν γιατί δεν εχει όλα τα έπιπλα.
λεπτομέριες στο πμ.
 

night prowler

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σοφια
Ταξίδι-Όνειρο
the seven seas
Γειά σας παιδιά.

Εσείς πού έχετε πάει ή γνωρίζετε, τι γνώμη έχετε? Μπορώ να υπολογίζω σε μία πληρότητα εξι-επτά μηνών?
θα σε απογοητεύσω αλλά αποκλείεται 6-7 μήνες πληρότητα στα μπάνσκο,
αν έπαιζαν τέτοια νούμερα θα είχα πάρει 4-5 σε τιμή χονδρικής και θα το έπαιζα εισοδηματίας :xalara:
νομίζω ότι το μπάνσκο ήταν για επένδυση πριν 5-6 χρόνια που άρχισε η ανοικοδόμηση και μετά πούλημα εντός 2-3 χρόνων για να πάρεις την τότε υπεραξία, τώρα δυστυχώς ''νέμα''.
από την άλλη αν το σκέφτεστε και ως εξοχικό για χειμερινές διακοπές και δεν περιμένετε να σας αποφέρει κάποιο κέρδος (αν βγάλεις και έξοδα συντήρησης κτλ) τότε ίσως να αξίζει τον κόπο .
μεγάλη προσοχή στην ποιότητα κατασκευής , οι βούλγαροι εργολάβοι είναι 3 φορές χειρότεροι από τους δικούς μας ,
τα πρώτα χρόνια δεν έβαζαν καν θερμομόνωση (το γνωστό μπλε ή πράσινο φελιζόλ) στα κτήρια , απλό τούβλο μπλόκι 18άρι σε σπίτι στο βουνό και για να το ζεστάνεις πρέπει να κάνεις σύμβαση με κατάρ για να παίρνεις χοντρική πετρέλαιο :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom