Ινδονησία Μπαλί για 3 εβδομάδες !

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
525
Likes
2.547
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν

Καταρχας να σας πω οτι εχω μια μικρη αλλεργια στους τονους (βαριεμαι αφορητα να παταω το πληκτρο και να διακοπτω τον ειρμο των σκεψεων μου) οποτε ας πουμε οτι εχω προβλημα στο πληκτρολογιο :D ...

Ειμαστε πισω στο μακρινο τελος του 2012 :eek: και ψαχνομαστε με την κοπελα μου (η Α για την ιστορια) να παμε καπου μακρια , εκτος Ευρωπης. Διακαης ποθος πολλων ετων, το Μπαλι φανταζει ιδανικο! Ειναι το μοναδικο Ινδουιστικο νησι της απεραντης Ινδονησιας των 18000 νησιων!!!
Ψαχνωντας για εισητηρια με το αγαπημενο Skyscanner βρισκω της Qatar airways με 800 ευρω το ατομο, με παραμονη στην Doha 3 ωρες στο πηγαινε και 7 στην επιστροφη. Παιρνω το κομπιουτερακι και επι 2 εβδομαδες αυτοανακυρησσομαι σε λογιστη και αφου κανω το κλασσικο πλανο (για εμενα) με μεσο ορο κοστους του ξενοδοχειου (με το booking,tripadvisor) , βιζας , ταξιδιωτικης ασφαλειας , δραστηριοτητες που θα μπορουσαμε να κανουμε , φαγητο κτλ αποφαινομαι το μεγαλο ΝΑΙ !!! Ναι μπορουμε :xalara:

Το ταξιδι θα γινει τον Μαρτιο του 2013 και ολη η διαρκεια του θα ειναι 23 μερες. Ετσι οι επομενες ημερες παιρνανε με πολυ διαβασμα απο το travelstories , ιντερνετ και αγορα ταξιδιωτικου οδηγου lonely planet. Κλεινουμε ταξιδιωτικη ασφαλεια , για πρωτη φορα , αν χτυπα ξυλο παθεις κατι μαλλον την χρειαζεσαι σε τοσο μακρινο ταξιδι! o_O

Αφηνουμε το νησι πισω με χαρα , ανυπομονησια αλλα και ενα μικρο αγχος για το " αγνωστο" :haha: και παμε Ροδο , Αθηνα και βουρ για το ψητο! Επιβιβαζομαστε σε ενα Airbus A320 μεχρι την Doha (το παλιο τους αεροδρομιο ηταν τελειως αδιαφορο) , η ωρα περναει γρηγορα , με τοσες κελεμπιες που βλεπαμε για πρωτη φορα και συνεχιζουμε με Boeing 777-300er για Σινγκαπουρη για 1 ωρα. Μεγααααλο αεροπλανο! Νομιζω 500+ επιβατες! :shock:
Στην Σιγκαπουρη,οι τουαλετες ηταν απαιχτες , οποιος εχει παει θα συμφωνησει. Βγαινοντας απο αυτες μπορεις να βαθμολογησεις την εμπειρια σου σε μια touch screen ! Μου θυμισε την Ελλαδα μας :innocent: .

Η Qatar μου αφησε αριστες εντυπωσεις , για την εξυπηρετηση τους , ολοι ειχαμε ατομικη οθονη με ταινιες, σειρες κτλ και το ΜΠΟΛΙΚΟ φαι τους . Αφου να φανταστειτε εγω που τα τρωω ολα , ΔΕΝ ηθελα αλλο. Ισως ηταν και το οτι μου προσφεραν ψαρι η κοτοπουλο :confused: για πρωινο και προτιμησα κρουασαν με καφε!!!

Φτασαμε στο Denpasar μετα απο 17 ωρες εξουθεωμενοι και νιωθοντας λιγο μπιχλας :rolleyes: .
Μπαινουμε στο αεροδρομιο και τρεχουμε να παρουμε την βιζα και ... ΠΟΛΛΗ ζεστη :icon_redface: ... Σκασαμε μεχρι να παρουμε βιζα (επρεπε να συμπληρωσουμε ενα χαρτι με τα στοιχεια μας κτλ) , βαλιτσες και να περασουμε τον ελεγχο. Ολοι ευγενικοι και επαγγελματιες με μονο "μελανο" σημειο μια ιδεα που μου φυτευτηκε στο μυαλο οταν διαβασα μια πινακιδα (οπως και στην βιζα)

WARNING
DEATH PENALTY FOR DRUG TRAFFICKERS UNDER INDONESIAN LAW


DSC_0109.JPG

Φαντασου να κουβαλαγα και κατι :haha: (ειχα διαβασει και καποιες ιστοριες Αυστραλων που ειχαν μπλεξει) ... Δεν ειναι οτι θα πας φυλακη αλλα οτι ΘΑ καταδικασθεις εις θανατον ,τουλαχιστον μια φορα...Μπορει ομως και δυο ! :klaps::p

Βγαινοντας απο το αεροδρομιο , αναπνευσαμε επιτελους φρεσκο αερα Ασιας :clap: , πηραμε ταξι ( με σταθερες τιμες) και κατευθυνθηκαμε προς το ...

 
Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
525
Likes
2.547
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Sanur για 3 ημερες

Χαζευοντας απο το παραθυρο του ταξι περναμε απο το πραγματικα πανασχημο Denpasar ,βλεπουμε αμετρητα μηχανακια να προσπαθουν να τρακαρουν το ενα το αλλο , να μπαινουν σφηνα σε φορτηγα αλλα στο παρα κατι να μην τα καταφερνουν ! Ουφ... :oops: Κακη αρχη ... Ειχαμε αποφασισει να μεινουμε εδω λογω της κοντινης αποστασης απο το αεροδρομιο.

Στο Μπαλι δεν υπαρχει συγκοινωνια για μακρινες αποστασεις περαν των ιδιωτικων αυτοκινητων/ταξι τα οποια σου δινουν τιμη. Που θα τους βρεις ; Μα παντου, θα σε βρουνε αυτοι! Περπατωντας καθε 1 λεπτο καποιος θα σε ρωτησει , ταξι (κανοντας και μια παραξενη κινηση με τα 2 χερια σαν να οδηγανε αλλα και κατι πονηρο μαζι) o_O:haha: ;

Ευτυχως ομως το χαμογελο μας επανερχεται μολις βγουμε απο το χαος και παμε προς το sanur. Το ξενοδοχειο που επιλεξαμε ειναι το "Sunhouse Guesthouse" με καλα σχολια απο το booking . Να σημειωσω οτι συνηθως προτιμαμε να πηγαινουμε σε ξενωνες η μικρα οικογενειακα ξενοδοχεια. Πολυ καλη επιλογη ,ειχαμε δωσει 80 ευρω , για τις 3 νυχτες, για ενα ωραιο δωματιο με ομορφο κηπο , χωρις πολυ θεα αλλα κοντα σε ησυχη (ετσι νομιζαμε) περιοχη . Εχει πια νυχτωσει και η πρωτη βολτα που καναμε ειναι κοντα στον ξενωνα μας και αφου συμβουλευτηκαμε το αφεντικο πηγαμε για βραδινο σε ενα warung (ταβερνακι) εκει κοντα. Πολλες νεες γευσεις , φθηνες τιμες , μπυρα αλλα και ΠΑΡΑ πολυ κουραση. Ομως η ψυχικη ηρεμια ηταν απιστευτη! Μια πολυ μικρη χωνευτικη βολτα και βουρ για υπνο...Αμ δε :rolleyes:

Την νυχτα ξυπναμε απο εναν διαπεραστικο επαναλαμβανομενο ηχο . Σαν μεγαλος γνωστης των παντων που ειμαι ,επιμενω οτι ειναι χηνες ! Τελικα μετα απο μπολικες καταρες σε διαφορες γλωσσες σταματησαν και μπορεσαμε να κοιμηθουμε. Που χρονος για τζετ λαγκ;

Τελικα μαθαμε οτι ο ηχος ηταν σαυρες (της φωτογραφιας) !!! P1030714.JPG :shock::mad: :D


Την επομενη παμε για την πρωτη κανονικη βολτα στο νησι . Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι οτι προκειται για αρκετα τουριστικη περιοχη αλλα οι κατοικοι ειναι αρκετα ηρεμοι χωρις να σε πιεζουν σε αντιθεση με το seminyak. Πολλες πρωτες εικονες για να επεξεργαστουμε , παραξενοι ηχοι , μυρωδιες καλες και κακες (δεν ημουν εγω :lol: ) , νεα πραγματα ... Η παραλια αρκετα ομορφη , οχι ονειρικη ομως , με καλη αμμο. Η ημερα δυστυχως ειχε συννεφια και προτιμησαμε απλα να χαζεψουμε . Εντυπωσιακες αλλα παραδοσιακες βαρκες , λουλουδια , φρουτα και τα καλαθακια με τις προσφορες στους θεους τα οποια βρισκονται πραγματικα παντου!
Η νυχτα περασε ησυχα με εξαιρεση καποια σκυλια τα οποια θυμηθηκαν να τσακωθουν στις 3 το πρωι...

Το τελευταιο βραδι η Α διαβασε (στον Lonely planet) οτι εχει καπου κοντα μας ενα προτεινομενο παραδοσιακο warung . Αφου καταραστηκα τον αμοιρο LP κατεβασα το κεφαλι και ακολουθησα ...μουρμουριζοντας... (Ειπες κατι; Οχι αγαπη μου! ) Μετα απο αρκετη ωρα (συνηθως η υπομονη μου σε τετοια εξαντλειτε μεσα σε 3 λεπτα :rolleyes: ) , βαρεθηκα να γυρναμε και να μην βρισκουμε το μαγαζακι. Τελικα τα εστιατορια στην περιοχη εκλειναν νωρις και επρεπε να φαμε κατι απο οπουδηποτε...
Ναι, τελικα φαγαμε απο ενα μερος στο οποιο υπο κανονικες συνθηκες δεν θα περναγα ουτε απο μπροστα του (αλλαξα μετα το ταξιδι στην Ταιλανδη) . Δεν ηξερε κανεις αγγλικα, οποτε αρχισαμε να δειχνουμε τα πιατα τα οποια θελουμε και ζητησαμε μπυρα... !!! Τι; Μπυρα... Τι; ΜΠΥΡΑ!!! Μουσουλμανοι , οκ σορι μανταμ.... Το νερο ειναι μια χαρα :cry: . Παντως πληρωσαμε περιπου 1 ευρω για διαφορα νοστιμα φαγητα (εκτος απο καποια ψαρακια, με πολυ εντονη γευση) . Στο τελος καλα ηταν, καναμε κατι διαφορετικο !!! Τολμησαμε και επηζησαμε για να το διηγηθουμε :p

Η τελευταια ημερα κυλισε με βολτες , περιηγηση στο μικρο μουσειο της περιοχης , δοκιμες νεων αγνωστων για εμας φρουτων και φαγητων (αν και ειχαμε διαβασει πολλα ηδη για να ξερουμε τι θα δουμε) και χαλαρωσης...

Γενικα το sanur θα ελεγα οτι συστηνεται για πρωτη η τελευταια διαμονη στο Μπαλι και μας αφησε καλες εντυπωσεις και πολλες φωτογραφιες.


P1030714.JPG P1020255.JPG P1020268.JPG P1020271.JPG P1020283.JPG P1020320.JPG P1020361.JPG P1020362.JPG P1020363.JPG P1020371.JPG P1020372.JPG

Η συνεχεια στο ...
 
Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
525
Likes
2.547
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ubud για 7 ημερες

Βρηκαμε ταξι απο την προηγουμενη για να μας παει στο ubud , απο το οποιο ειχαμε και τις μεγαλυτερες απαιτησεις συμφωνα με αυτα που ειχαμε διαβασει. Σε μια ωρα ειμασταν εκει και η πρωτη εντυπωση ηταν μετρια. Ενα μιγμα μικρης πολης και χωριου χωρις χαρακτηρα ΑΛΛΑ (για να προλαβω καποιους) μας αρεσε πολυ μετα. Ψαχτηκαμε για πολυ ωρα να βρουμε που ηταν το Kori Bali Inn 1 για το οποιο ειχαμε δωσει το αστρονομικο ποσο των 130 ευρω... για 7 νυχτες :p . Μιλωντας για χρηματα να ξερετε οτι το αριστερο ειναι το ακαθαρτο χερι , αυτο που χρησιμοποιουν για να πανε τουαλετα. Συνηθιζεται να καθαριζονται με νερο και δεν εχουν χαρτι , αρα... Το καταλαβατε; ΟΧΙ το αριστερο χερι :confused: . Ολες οι κινησεις γινονται με το δεξι , να δωσεις χρηματα , να φας κτλ.

Οταν με την βοηθεια καποιου κυριου βρεθηκε , μεσα σε ενα μονοπατι πισω απο κατι κτιρια , ενθουσιαστηκα οχι με τις ανεσεις (μηδενικες, παλιο μπανιο κτλ) αλλα με ΤΗΝ ΘΕΑ! Τις επομενες ημερες δεν αλλαξε κατι , το ξενοδοχειο κεντρικοτατο με εναν υπαλληλο για ολες τις δουλειες ,τον Nyoman , με ενα αυθεντικο χαμογελο. Μεναμε στον 3 οροφο και καθε πρωι μας εφερνε το πρωινο μας , το οποιο ηταν ηδη πληρωμενο και μπορουσαμε να επιλεξουμε απο ενα μενου αλα καρτ! Υπηρχαν βεβαια καποια βραδια στα οποια μια νυχτεριδα μας εκανε παρεα αλλα εγω ως θαραλεος που ειμαι (Τι εισαι; Ε , τιποτα αγαπη μου :icon_redface: ) ... Ενταξει βρε παιδια ,κολωσα λιγακι ! Τελος παντων , αφηστε την Α να λεει , την εδιωχνα με βρυχηθμους (αυτος ειναι Αντρας ,αμα λαχει να ουμε) !!!
Επισης σχεδον καθε βραδυ μας περιμενε ενας βατραχος σε μια γωνια του κηπου μας . Δεν αφησα την Α να τον φιλησει οσο και αν με εκλιπαρουσε , ποιος ξερει τι θα ειχε γινει :bleh: !


P1020376.JPG P1020383.JPG P1020399.JPG P1020414.JPG P1020457.JPG P1020476.JPG P1030088.JPG P1030094.JPG P1030152.JPG


Ιδιαιτερη εντυπωση κανουν τα σκαλισματα στις πορτες και τα παραθυρα των ναων αλλα και σε πολλα σπιτια! Χρωματα , σχεδια , σαν πινακες ζωγραφικης ...

Βολτα για καφε , σνακ και μια πρωτη βολτα στην πολη. Με χαρα ειδαμε οτι το βραδυ μεταμορφωνεται σε κατι καλυτερο , οπως επισης και οι μερες που μειναμε μας εδωσαν την ευκαιρια να δουμε την γυρω περιοχη η οποια ειναι πολυ ομορφη αν σας αρεσει το περπατημα. Ειδικοτερα οι ορυζώνες εμειναν στις αναμνησεις μας !

Περιποιηθηκαμε τον εαυτο μας με ενα μασαζ , σε ενα πολυ ομορφο κεντρο... Χαλαρωτικη μουσικη , ηρεμια , καθαριοτητα . Οι γυναικες εκει ηξεραν ακριβως τι πρεπει να κανουν για να σε ικανοποιησουν. Μεχρι που κοιμηθηκα! Το ποσο για 1:30 ωρα ηταν στα 12 ευρω το ατομο! Πολυυυυυ ομορφα... Ηταν η πρωτη μου φορα και ακολουθησαν και αλλες :icon_redface: :) ...

Κλασσικα tripadvisor για επιλογη εστιατοριου και βρισκουμε ενα warung με 3 τραπεζακια ΜΟΝΟ , με καταπληκτικη κουζινα και εναν ιδιαιτερο ανθρωπο για ολες τις δουλειες. Warung saya αυτα ειναι!

Να σημειωσω εδω , οτι στο Μπαλι τα κουνουπια μπορει να μεταφερουν διαφορες σοβαρες αρρωστιες και πρεπει να προσεχουμε ιδιαιτερα. Προτεινετε καποιο αντικουνουπικο με Deet 40% , γιατι τα φυσικα τυπου σιτρονελας δεν εχουν ιδιαιτερη αξια εκει :rolleyes: .

Οι επομενες ημερες περασαν με πολλες δραστηριοτητες , καναμε rafting σε μια πανεμορφη περιοχη (στον ποταμο Ayung αν θυμαμαι καλα), μαθηματα μαγειρικης (η Ασιατικη κουζινα παντα με ενδιαφερε με τα ατελειωτα υλικα της) κ.α. Πηγαμε σε ενα χωριουδακι στο οποιο ερχονται καθε βραδυ να κοιμηθουν εκαντονταδες ενος ειδος πελαργου. Ομορφα πουλια!
Περπατωντας στον δρομο θα βρεις μικρα περιπτερα με καθε λογης φυλλαδια για καθε δραστηριοτητα και σε πολυ καλες τιμες! Κανονιζεις και ερχονται απο το ξενοδοχειο σου να σε παρουν ! Η βολτα rafting ηταν πολυ ωραια , ησυχια , πουλια , καταρρακτες και πολυ πρασινο . Ηταν η πρωτη μας αποπειρα και ευτυχως η δυναμη του ποταμου ειναι ιδανικη για νεους στο αθλημα. Ουτε βαρκαδα αλλα ουτε και Νιαγαρα ! Συνολικα μας πηρε τρεις ωρες με τις μικρες στασεις σε πανακριβα περιπτερακια για μια μικρη αναπαυλα .Μετα απο το δωρεαν γευμα επιστρεψαμε στο ξενοδοχειο μας για ξεκουραση .


P1030065.JPG P1030072.JPG P1030076.JPG

Επισκεφθηκαμε το Monkey forest , ευτυχως (αν και μετα απο διαβασμα σχολιων για την επιθετικοτητα που εχουν οι μαιμουδες το σκεφτομασταν) . Μην το χασετε ειναι πολυ ομορφο μερος στο κεντρο του ubud. Η αληθεια ειναι οτι καποιες μαιμουδες ηταν επιθετικες οταν υπηρχε φαγητο κοντα. Μην εχετε πραγματα πανω σας τα οποια μπορουν να κλεψουν ... Ειναι απιστευτα γρηγορες . Μου αρεσει ιδιαιτερα η "θλιμμενη" μαιμου στον ταφο των προγονων της :rolleyes: . Απιστευτο μερος!

P1020488.JPG P1020505.JPG P1020507.JPG P1020510.JPG P1020526.JPG P1020534.JPG P1020587.JPG

Ξυπναω ενα πρωι και βλεπω την Α να διαβαζει τον καταραμενο LP ... Παω να πω οτι δεν νιωθω καλα σημερα , αλλα με προλαβαινει. Τι λες να κανουμε μια μικρη βολτιτσα την οποια προτεινουν ; Ναι... Καλη ιδεα, λεω (και σκεφτομαι , σε προλαβε χαζουλη :( ). Τελικα η βολτιτσα ηταν περι τα 6 χλμ και για ενα αφυσικα αγυμναστο σωμα σαν το δικο μου μοιαζει με μαραθωνιο. Με πονανε και αυτες οι παλιο παντοφλες (δικαιολογιες) ... Παντως η περιοχη ηταν καταπρασινη, με παραξενα εντομα οπως η ακριδα της φωτογραφιας και αξιζε ! Ειδικοτερα ενα μικρο καφε στην μεση του πουθενα με καταπληκτικο γουστο! Αχ... και τι δεν θα εδινα να ημουν εκει τωρα!
P1020908.JPG P1020896.JPG P1020893.JPG P1020884.JPG P1020871.JPG

Επιστρεφοντας στο ubud βλεπουμε τους ντοπιους να ετοιμαζουν μεγαλα τερατα απο διαφορα υλικα και να τα προσαρμοζουν σε βασεις απο καλαμια μπαμπου. Ειχαμε διαβασει για το Pengerupukan Day , την ημερα εχουν τις προετοιμασιες , το απογευμα εχει μια γιορτη στην πλατεια και το βραδυ θα κανουν οσο περισσοτερο θορυβο, χαμο μπορουν για να φοβηθουν τα κακα πνευματα και να μην ερθουν στο νησι. Πραγματικα εντυπωσιακο το θεαμα και ειμασταν τυχεροι που το ειδαμε! Πολυς κοσμος , ενταση (με την καλη εννοια) , ιδιαιτερες, ομορφες εικονες. Παιδια και μεγαλοι , νεοι ,γεροι ,ντοπιοι και τουριστες!

P1020921.JPG P1020935.JPG P1020941.JPG P1020948.JPG P1020949.JPG P1020952.JPG P1020954.JPG P1020961.JPG P1020979.JPG

Την επομενη ειναι το Nyepi , η ημερα της σιωπης. Δεν μπορεις να κυκλοφορησεις εξω απο το ξενοδοχειο, δεν επιτρεπετε να αναψεις φωτα , δεν γινονται πτησεις σε ολο το νησι κτλ. Η σιωπη αυτη αποσκοπει στο (τα κακα πνευματα) να μην ξερουν οτι υπαρχει ζωη στο νησι και να πανε αλλου! Ησυχια ολη την ημερα, γαληνη... Το βραδυ μαγικο , αστερια παντου τα οποια ζωντανευουν απο την απουσια των φωτων... Πουλια να κελαηδουν , ζωα να φωναζουν και τιποτα αλλο!

Βεβαια αυτες τις ημερες επισκεφθηκαμε και πολλους ναους αλλα εχω ξεχασει τα ονοματα τους . Νομιζω κατι σε Pura ηταν :p (Pura ειναι ο ναος στην γλωσσα τους).
Ειδαμε το Goa Cajah (σπηλια ελεφαντων) , Tirta Empul (Ναος αφιερωμενος στην καθαρση απο το κακο με το ιερο νερο) , το Pura Gunung Kawi (μου θυμισε Αζτεκους) . Ολα αυτα με την καταλληλη ενδυμασια η οποια αποτελειται απο κατι σαν (ασπρο-μαυρο συνηθως ) τραπεζομαντηλο sarong το οποιο το βαζεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ γυρω απο τα ποδια σου για να μπορεσεις να επισκεφθεις τους Ναους.Επισης μια βολτα στο Ubud market ειναι δεδομενη , με αρκετα αυθεντικο χαρακτηρα. Φρουτα , λαχανικα ,κρεατα , ρουχα βρωμα αλλα και ονειρικες μυρωδιες.

P1020399.JPG P1020618.JPG P1020644.JPG P1020649.JPG P1020650.JPG P1020654.JPG P1020656.JPG P1020698.JPG P1020704.JPG P1020706.JPG P1020708.JPG P1020763.JPG P1020770.JPG P1020791.JPG P1020872.JPG P1020924.JPG P1020926.JPG

Να συμπληρωσω (μεταξυ μας , ετσι) και μια δυσαρεστη εμπειρια .Την ονομαζουν ... εντερικες διαταραχες η καπως ετσι...
Ξυπναω την νυχτα , με πολυ πυρετο και υποψια για κατι κακο. Με ειχαν τσιμπησει διαφορα κουνουπια και σκεφτομουν την ελονοσια , δαγκειο πυρετο κ.α. Ποιος θα κληρονομησει την βαρκα μου και αλλα τετοια αναλαφρα! Βεβαια για σκεψη ενημερωσης της Α ουτε λογος. Αντρες... Τι περιμενεις; :innocent: Το πρωι τελικα αφου ενιωθα πολυ καλυτερα και η Α επεμενε να παμε σε Ιατρειο , μου βρηκαν οτι ειχα πυρετο 38,5 (φαντασου την νυχτα οταν καιγομουν) και μια κλασσικη ...travellers diarrhea ...η γνωστη διαρροια... :oops: . Μην φοβαστε , δεν εχω φωτογραφιες!!! :russian_roulette:
Ε ναι, λοιπον, ειναι αληθεια. Εσεις ποσες φορες ειναι το ρεκορ σας; Με περηφανια σας αναφερω οτι το δικο μου ειναι στις 13 φορες σε 13 ωρες!!!! :shock:
Βεβαια ειχε και ενα καλο η ιστορια , οταν επεστρεψα ειχα χασει περιπου 5 κιλα , με την ειδικη διαιτα της διατροφολογου η οποια με κουραρει :haha: ! Ειχα γινει ετοιμος για :surf1: !!!


Γενικα το Ubud μας αφησε πολυ καλες αναμνησεις , σε συνδιασμο βεβαια και με τις δραστηριοτητες που καναμε και αν πατε αφιερωστε του καποιες ημερες καθως η γυρω περιοχη χρηζει εξερευνησης !


Η συνεχεια στο ...
 

Attachments

Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
525
Likes
2.547
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Munduk για 3 ημερες

Την ιδια μερα μετα την επισκεψη μου στο Ιατρειο και εμφανως κουρασμενος :rolleyes: αφηνουμε πισω το αγαπημενο Ubud . Με τον κλασσικο πλεον τροπο , το ιδιωτικο αυτοκινητο με οδηγο (το οποιο ενοικιαζεις με την ωρα ή την μερα ,περιπου 35 ευρω για σχεδον οπουδηποτε θελησεις στο νησι) κατευθυνομαστε προς τους γνωστους ορυζωνες του Jatiluwih! Πανεμορφη περιοχη , αν και ειμασταν ολιγον ατυχοι γιατι με το που φτασαμε επιασε βροχη :(
Παντως η φωτογραφια ειναι χαρακτηριστικη P1030161.JPG

Η συνεχεια με τον ομορφοτερο ναο (για εμας) στο Μπαλι. Τον Pura Ulun Danu Bratan !!!
Φτανοντας ο οδηγος μας αφησε να κανουμε την βολτα μας και ξεκουραστηκε μαζι με τους υπολοιπους, οι οποιοι με την σειρα τους περιμεναν τους δικους τους επιβατες . Η αρχη γινεται σε εναν πολυ ομορφο κηπο και προχωρωντας ακους εναν παραξενο ηχο . Το μουσικο οργανο ειναι το gamelan και με την βοηθεια διαφορων αλλων μουσικων οργανων (μετα απο λιγο) φτανεις στην νιρβανα θα ελεγα! Πολυ ιδιαιτερη στιγμη ...
Ο ναος ειναι στην μεση του νησιου περιπου , σε υψομετρο, μεσα σε μια λιμνη , με πολυ χαρακτηριστικο χτισιμο. Πανεμορφος!
P1030170.JPG P1030175.JPG P1030183.JPG P1030192.JPG P1030222.JPG P1030224.JPG P1030166.JPG

Αφου απολαυσαμε την περιοχη , βρηκαμε τον οδηγο μας και προχωρησαμε προς το Munduk. Ο ξενωνας μας ηταν το Karang Sari Guesthouse με κοστος 80 ευρω για 3 νυχτες. Το Munduk ειναι ενα χωριουδακι το οποιο προτεινεται πολυ απο Γαλλους για την ηρεμια και το παλιο/παραδοσιακο Μπαλι το οποιο προσφερει . Πραγματικα η περιοχη δεν εχει τιποτα να δεις αν ψαχνεις για μουσεια και αλλες τουριστικες υποδομες. Αλλα ειναι ενας αυθεντικος κοσμος,παιδακια που χασκογελουν η ντρεπονται μολις σε βλεπουν . Οταν γυρισεις ακους ενα Halooooo και αντικρυζεις το πιο γλυκο και ντροπαλο χαμογελο να σε κοιταζει! Ημασταν γνωστοι στην αλλη ακρη της γης , ολοι μας χαιρετουσαν :p .
Αφου ξεκουραστηκα , πηγαμε μια πρωτη βολτιτσα και καταληξαμε για βραδινο στο εστιατοριο του ξενωνα μας. Η Α μου θυμισε οτι πρεπει να προσεξω τι θα φαω και κατεληξα στο να παραγγειλω ρυζι :rolleyes-80: , αν και εκλεψα λιγο απο το φαι της οταν κοιταγε αλλου :rolleyes: ... Ηπιαμε και απο 2 μπυρες bintang ( αφου το ειπε ο Ιατρος , τι δεν το ακουσες; ) . :D Μετα βυθιστηκαμε σε εναν πολυ χαλαρωτικο υπνο...

Την επομενη,νιωθωντας πολυ καλυτερα , αποφασισαμε να εξερευνησουμε την γυρω περιοχη. Ο γνωστος μας LP :mad: προτεινε μια βολτα προς τους καταρρακτες. Η βολτα αυτη εγινε υπο βροχη (αλλα ηταν ζεστη) μεσα σε μια ζουγκλα με μπανανες και αλλα φρουτα πεταμενα παντου. Αφθονια... Ηταν μια πολυ ωραια διαδρομη διπλα απο το ποταμι για να δουμε τους καταρρακτες . Το υψομετρο του Munduk ειναι στα 700+ μετρα περιπου και αυτο αλλαζει πολλα οσον αφορα το μικροκλιμα της περιοχης.
Οι ντοπιοι χρησιμοποιουν τα μπανανοφυλλα σαν ομπρελα και πιστεψτε μας , λειτουργει μια χαρα :) !!! Πολλα τα ομορφα Banyan δεντρα με τις ιδιαιτερες ριζες τους ... Η περιοχη φημιζεται για τα δεντρα κακαο,καφε,βανιλιας, γαρυφαλλου (μπαχαρικο) κ.α.

P1030354.JPG P1030374.JPG P1030385.JPG P1030386.JPG P1030401.JPG P1030454.JPG

Ημουν και κουρασμενος μετα την τραυματικη εμπειρια μου :p αλλα τουλαχιστον ανακουφιστηκα οταν ειδα οτι το χωριο ειχε ασθενοφορο :haha: ... Ουφ... P1030352.JPG

Η θεα απο το μπαλκονι μας , με και χωρις συννεφα και μια πολυ ομορφη δυση...
P1030301.JPG P1030273.JPG P1030575.JPG


Μπορει να ειπαμε οτι δεν εχει πολλα να δεις στο Munduk αλλα η παρασταση ακροβατικων απο δυο πολυχρωμες αραχνες δοθηκε μονο για τα ματια μας :D
P1030621.JPG

Ο πιο ακριβος καφες στον κοσμο βρισκεται στο νησι. Ονομαζεται kopi luwak και δυστυχως φτιαχνεται απο τα κοπρανα :eek: (!!!) ενος ειδους αγριογατας . Τρεφεται με σπορους καφε οι οποιοι αφου φυγουν απο το σωμα του ζωου ψηνονται . Το δυστυχως ειναι για τον τροπο ζωης αυτων των ζωων. Φυλακισμενα μεσα σε κλουβια πολυ μικρου μεγεθους και καταδικασμενα να δινουν τα "ρεστα" τους στους πλουσιους ξενους οι οποιοι θελουν να γευτουν αυτον τον ιδιαιτερο καφε σε τιμες περι τα 10 ευρω για ενα φλυτζανι ! :cool: . Στον υπολοιπο κοσμο ,φυσικα η τιμη ανεβαινει κατακορυφα.
Ενω θελαμε να δοκιμασουμε :oops: , οταν ειδαμε τα ζωα αλλαξαμε γνωμη.

Το Munduk προσφερεται για χαλαρωση , τρεκινγκ και για ενα μικρο ταξιδι στον χρονο , στο (λιγο παλαιοτερο) Μπαλι. Μας αρεσε πολυ!

Η συνεχεια στο...
 

Attachments

Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
525
Likes
2.547
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Pemuteran για 3 ημερες

Αφηνοντας πισω το γαληνιο Munduk παμε προς Pemuteran . Βρισκεται στην δυτικη πλευρα του νησιου και πολλοι κατοικοι του ειναι Μουσουλμανοι (σε αντιθεση με το υπολοιπο νησι) . Το ξενοδοχειο που διαλεξαμε εδω ηταν ΑΨΟΓΟ , το Tirta Sari Bungalow , στα 80 ευρω για 3 νυχτες. Φανταστικος κηπος , πισινα , νοστιμο πρωινο , διπλα στην παραλια , τελειο δωματιο και με τουαλετα χωρις σκεπη . Ολα με τρομερο γουστο και προσοχη και στην παραμικρη λεπτομερεια ! Πραγματικα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου μερη στα οποια εχω κοιμηθει ποτε! Οι σαυρες απο το Sanur μας ακολουθησαν και μας κρατησαν παρεα τα βραδια. Καποιες ηταν και μεσα στο δωματιο !!! Ευτυχως ηταν αφωνες ... :)

P1030740.JPG P1040068.JPG P1030646.JPG

Η παραλια ειναι ομορφη με αισθητα λιγοτερο κοσμο σε σχεση με την νοτιοανατολικη πλευρα του νησιου. Επισης το πρασινο ειναι λιγοτερο , βρεχει σπανιοτερα στην πλευρα αυτη.

Καθισαμε διπλα στο κυμα , παραγγειλαμε χυμο απο λαιμ και χαλαρωσαμε. Σε λιγο κοιταχτηκαμε και οι δυο και η θαλασσα μας προσκαλεσε. Πηραμε τις μασκες και τους αναπνευστηρες μας και η πρωτη βουτια στον Ινδικο ωκεανο ειναι γεγονος! :shark1:

Ψαχνοντας βρηκαμε μια μικρη περιοχη στην οποια οι ντοπιοι ειχαν φτιαξει ενα καταφυγιο για τα κοραλια , τα οποια κατεστρεψαν οι ιδιοι παλαιοτερα. Αρκετα ενδιαφερον με ζωηροχρωμα ψαρια. Ξανα χυμος και βολτα στην παραλια.

Ενας πολυ φιλικος σκυλος μας κρατησε παρεα για κανα 2ωρο! Ωραια βολτα και με τα απροοπτα της!

P1030683.JPG P1030688.JPG P1030696.JPG P1030930.JPG P1030944.JPG P1030946.JPG P1030962.JPG P1030964.JPG

Την επομενη μερα κλεισαμε για να δουμε το νησι menjangan! Πολυδιαφημισμενο για το σνορκελινγκ που μπορειτε να κανετε εκει , μας τραβηξε σαν μαγνητης , μιας και στην περιοχη δεν εχει και πολλα να κανεις. Μας πηραν με αυτοκινητο , μαζι με αλλους τουριστες και μας μετεφεραν σε ενα μικρο λιμανι. Οριστε η βαρκα σας , μας ειπαν!!! Πλακα μας κανεις ετσι; Να σημειωσω εδω οτι η θαλασσα ειναι η δευτερη φυση μου , αλλα και παλι ... Σαραβαλο... o_O

P1030748.JPG P1030752.JPG

Πριν μπουμε στην βαρκα περασαμε απο ενα μαγαζακι και αποφασισαμε να νοικιασουμε μια υποβρυχια φωτογραφικη μηχανη. Αν πατε , παρτε αδιαβροχη φωτογραφικη μαζι σας , η ενοικιαση ηταν πανακριβη και καποιο φιλικο ζευγαρι που γνωρισαμε ειχε ενα μικρο επεισοδιο με το αφεντικο. Την πηρανε , η μπαταρια αποφορτιστηκε μετα απο 10 μολις φωτογραφιες και ο τυπος δεν τους επεστρεψε τα λεφτα . Μονο που δεν ζητησε και αποζημιωση για την υποτιθεμενη ζημια στον εξοπλισμο του :bash: .

Μπηκαμε στην παραδοσιακη βαρκα και ανοιχτηκαμε προς το πελαγος , 5 μιλια απο τις ακτες. Φτανοντας κοντα στο νησι , θα δειτε απειρες νυχτεριδες να μπαινοβγαινουν απο τις σπηλιες ! :confused: Ουστ , απο εδω βρωμοσκυλο , τρομαζεις το παιδι μου :p ...

P1030763.JPG P1030769.JPG P1030772.JPG P1030789.JPG P1030800.JPG

Αλοιφθηκα με αντιηλιακο (20αρι, αυτο ειχα μαζι μου) ... Μια φορα φτανει, ετσι;
Και μπηκαμε στην θαλασσα... Ηταν ο πρωτος βυθος ο οποιος με αφησε με ανοιχτο το στομα. Χρωματα , σχεδια , ψαρια , ζωη , κοραλια και κοχυλια! Θεωρητικα αναλογα την εποχη μπορει να δειτε και φαλαινοκαρχαρια! Εμεις δεν ειδαμε παντως...

IMG_4151.JPG IMG_4159 - Copy.JPG IMG_4162 - Copy.JPG IMG_4182.JPG IMG_4195.JPG IMG_4201.JPG IMG_4268.JPG P1030744.JPG

Μετα και απο την δευτερη βουτια μας , σε διπλανη παραλια , καθισαμε να φαμε .Το δωρεαν φαγητο ηταν νοστιμο και η επιλογη της τοποθεσιας για ξεκουραση , αριστη.

P1030801.JPG P1030823.JPG P1030826.JPG P1030836.JPG P1030847.JPG P1030852.JPG


Στον δρομο της επιστροφης βλεπω οτι ειμαι κοκκινος σαν αστακος... Μια φορα , φτανει η οχι; Τελικα αποδεικνύεται, ειδικοτερα εαν ο εξυπνακιας (εγω) κανει πολλες ωρες μπανιο χωρις αντιηλιακη προστασια ,οτι δεν φτανει... Ο ηλιος στην περιοχη αυτη δεν αστειευεται . Το βραδυ στο εστιατοριο αρχιζω να ιδρωνω , να ζαλιζομαι και να ειμαι στα ορια της λιποθυμιας... Ο ιδρωτας ετρεχε πραγματικα ποταμι απο τα χερια μου , ειχα ποτισει το τραπεζι. Το φαγητο φθανει στο τραπεζι αλλα δεν μπορω να το αγγιξω. Πινω μπολικο κρυο νερο και συνερχομαι λιγακι . Τρωω λιγο και παμε για ξεκουραση . Ουφ, τι εμπειρια και αυτη; Καλυτερα στο σπιτι σου :bounce:...

Την επομενη μερα κατα την διαρκεια της βολτα μας στην παραλια (με μπολικο αντιηλιακο) , βρηκαμε καρυδες να πλεουν στο νερο , οι οποιες ηταν μια χαρα προς καταναλωση!!! Θα κανουμε οικονομια 0,40 του ευρω!!! ΝΑΙ :xalara: ζητωωωωωω!!! P1030992.JPG

Το βραδακι οι προσευχες του μουεζινη (απο τον μιναρε) μας συντροφευουν... Σαν να βρισκομασταν αλλου!
Τα εστιατορια στην περιοχη , λιγα , αλλα μας αφησαν πολυ καλη εντυπωση με την ποιοτητα , τις γευσεις αλλα και τις καλυτερες τιμες τους !

P1040053.JPG P1040044.JPG


Το Pemuteran ειναι για αυτον που αναζητα μια παραλια με ηρεμια . Απλα για χαλαρωση και μπανια η καταδυσεις . Εμεις μειναμε ευχαριστημενοι , ειδικοτερα σε συνδυασμο του ξενοδοχειου μας και της βολτας στο menjangan !

Η συνεχεια στο ...
 
Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
525
Likes
2.547
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Amed για 3 ημερες

Στην μακρινη διαδρομη απο το Pemuteran προς το Amed , η Α ειχε παρει δραμαμινη και κοιμηθηκε σε ολο το ταξιδι ! Κοιτωντας τον ωκεανο σκεφτηκα να την παρατησω καπου στην μεση και να συνεχισω το ταξιδι μου... (Τι; ... Δεν το εγραψα εγω αυτο αγαπη μου , καποιος admin απο αυτο το παλιοσαιτ θελει να χωρισουμε) :D . :love0054: :love0071:
Ομορφη διαδρομη για οποιον θελει να αλλαξει παραστασεις , το μεγαλυτερο κομματι του δρομου ειναι παραλιακο.

Το Amed βρισκεται στην βορειοανατολικη πλευρα του νησιου , διαφορετικο απο το υπολοιπο Μπαλι. Ειναι ενα χωριο χωρις την ομορφη φυση , χωρις πολλα να κανεις αλλα μια πολυ καλη ευκαιρια για να περασεις καποιες ωρες στο νερο. Φημιζεται για τον βυθο του. Η φωτογραφια ειναι απο το βουνο Agung , το οποιο λογω της ενασχολησης μας με την θαλασσα δεν επισκεφθηκαμε για την θεα (σε ολο το νησι) που λενε οτι προσφερει...

P1040130.JPG P1040143.JPG

Ο ξενωνας που επιλεξαμε απο το tripadvisor ηταν το Geria Giri Shanti Bungalow η τελεια επιλογη στην περιοχη. Ιδιοκτητες του ενα ζευγαρι η Lisa και ο David οι οποιοι εχουν και ενα καταδυτικο κεντρο το Adventure Divers Bali. Τα δωματια μικρα αλλα η βεραντα και ο κηπος σε αποζημιωνουν ! Κοστος για 3 νυχτες στα 45 ευρω! Not bad :D . Το ζευγαρι , πολυ φιλικο , σε κανει να νιωσεις αμεσως σαν το σπιτι σου και ξοδευει χρονο για να σε γνωρισει (αν και εχουν αρκετη δουλεια) . Ενα βραδυ πηγαμε μαζι με αυτους και καποιους αλλους ενοικους του ξενοδοχειου, σε εστιατοριο ...

P1040188.JPG P1040112.JPG P1040146.JPG P1040172.JPG

Χρονια ελεγα οτι καποτε θα δοκιμασω να κανω καταδυση με μπουκαλες αλλα παντα το ανεβαλα. Εδω , ειχα μιλησει απο πριν με τον David και ειχαμε κλεισει μια δοκιμαστικη καταδυση για εμενα. Η Α θα εμενε στην παραλια. Θεωρητικα ,γιατι καταφερα να την πεισω να με ακολουθησει και εξελιχθηκε πολυ καλα! Ο David ειναι ενας εξαιρετικος επαγγελματιας με πολυ υπομονη και αγαπη για την δουλεια του. Οπως λεει και η Α , αν δεν ηταν αυτος , θα ειχε εγκαταλειψει την καταδυση σε 2 λεπτα. Μετα απο τα πρωτα δοκιμαστικα , βυθιστηκαμε και οι δυο σε εναν κοσμο σιωπης .

Ειδαμε μια θαλασσια χελωνα να τρωει στα 50εκ απο εμας... Ενα ψαρακι (μικρο σαν ενα δαχτυλο) να μας επιτιθεται με μανια δαγκωνοντας το πεδιλο μας γιατι μαλλον ειχαμε μπει στον προσωπικο του χωρο... Σορι σορι... :rolleyes: Ενα χαλί απο μικρα χελια τα οποια βρισκονται καθετα (σαν την ποσειδωνια στα νερα μας) μολις μας αντιληφθουν κρυβονται στην αμμο... Και ποσα αλλα...

DSC09329.JPG

Συνολο 5 μαθηματων (250 ευρω το ατομο) για να μπορεσουμε να κανουμε καταδυσεις οπουδηποτε στον κοσμο ακομα και μονοι μας. Στο νερο απο την αρχη ενιωθα σαν χελι... Ολα ευκολα... Μεχρι την στιγμη που επρεπε να μεινουμε κατω απο το νερο χωρις μασκα. Εκει κοντεψα να πανικοβληθω :icecream: ενω αντιθετως η Α ηταν πολυ ηρεμη σε αυτο!!! :hug:
Οι γραπτες εξετασεις ηταν μετριας δυσκολιας (δεδομενου οτι μιλαμε για αγγλικα με τεχνικους ορους και πολυ λιγο χρονο για διαβασμα) , ο David καταφερε να μας αγχωσει λιγο αλλα στο τελος τα καταφεραμε! Πηραμε το πρωτο μας αστερι! Ευχαριστω , ευχαριστω :oscar:. Θα ηθελα να αφιερωσω το διπλωμα μου... :bleh:

Την τελευταια ημερα και πριν την αναχωρηση μας , ειχαμε πρωινο εγερτηριο στις 5 , μπηκαμε σε ενα βανακι και μετα απο 1 ωρα περιπου φθασαμε στο ναυαγιο του Αμερικανικου ναυτικου Liberty στο Tulamben. Βαλαμε τις στολες μας και μπηκαμε στο νερο... Αυτο που αντικρυσαμε ηταν ... ενας υπνωτικος χορος απο (κατι σαν) μεγαλα προιστορικα ψαρια τα οποια παρεμειναν τριγυρω μας . Ολα αυτα πριν ακομα δουμε το ναυαγιο!
Απιστευτος βυθος!!! Αυτη η ημερα ηταν και παραμενει απο τις καλυτερες ημερες της ζωης μας!!!
DSC09266.JPG DSC09277.JPG DSC09299.JPG DSC09307.JPG DSC09312.JPG DSC09322.JPG DSC09323.JPG DSC09325.JPG


Ασχετο : στο Μπαλι , οι ντοπιοι εχουν προβλημα με την προφορα του "f" οποτε ο καφες ειναι κοπι (αντι κοφι-coffee) , η φρουτοσαλατα ειναι προυτσαλατ ... :shock: Μα καλα βρε , ποιος θελει μια ΠΡΟΥΤσαλατ ;;; :haha: Οχι εγω παντως! Ακομα γελαμε με αυτο!


Αγαπησαμε το Amed χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο ... αν περασετε ποτε απο εκει καντε μαθηματα καταδυσης με τον David ακομα και αν δεν εχετε δοκιμασει ποτε. Αν ειστε ηδη γνωστης του αντικειμενου , τοτε μια βολτα στο ναυαγιο ειναι υποχρεωτικη και η αναμνηση της θα σας συντροφευει για παντα!


Η συνεχεια στο ...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
H φωτογραφία που κοιτάτε τα προιστορικά ψάρια με τα δόντια μου θύμισε αυτό:D
Kelly-Brook-in-Piranha-3D-007.jpg

Ωραία μας τα λες πάντως:)Πολύ ευχάριστη ιστορία.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
525
Likes
2.547
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Seminyak για 2 ημερες

Ο τελευταιος προορισμος μας στο Μπαλι ηταν το Seminyak λογω της μικρης αποστασης απο το αεροδρομιο. Θελαμε να αποφυγουμε τον πανζουρλισμο της kuta οποτε ηταν η μονη λογικη λυση.

Αφηνουμε το Amed με το μυαλο να βρισκεται ακομα στην πρωινη καταδυση... :sub:Μπαινουμε σε ζωνη πολης , πολλοι ανθρωποι στον δρομο ... Νιωθω λιγο σαν να βρισκομαστε στο φαληρακι (το οποιο για καποιους ειναι must , οχι για εμας ομως) . Βρισκουμε το ξενοδοχειο μας , το Umadasa Seminyak με 90 ευρω για 2 ημερες. Κεντρικοτατο , ομορφος χωρος , καλο δωματιο με πρωινο. Εκει ειχαμε ενα απροοπτο καθως μας κλεψανε ενα μικρο ποσο απο το δωματιο μας καποιο πρωι που λειπαμε . Φυσικα στην ερωτηση μας , δεν ξερανε κατι. Τελος παντων... o_O

Επισης ενα αλλο περιστατικο παλι στην ιδια περιοχη ηταν σε ενα ανταλλακτηριο χρηματων. Συνηθως αλλαζαμε χρηματα σε μια αλυσιδα η οποια ειχε καλες τιμες και ασφαλεια. Την τελευταια ημερα θελησα για ευκολια να αλλαξω 50 ευρω και βρεθηκα μπροστα σε εναν ταχυδακτυλουργο... Σταματαω σε ενα μικρο περιπτερο και ζηταω να κανω συναλλαγμα. Με ρωταει (με υφος) αν το 50ευρω ειναι αυθεντικο και συμφωνουμε. Μετραει τα χρηματα πανω στον παγκο , τα μετραω και εγω , τα ξαναμετραει πανω στον παγκο και τα ξαναμετραω εγω. :bounce: Ελειπε το αντιστοιχο ποσο των 20 ευρω :icon_evil: . Στο Μπαλι το νομισμα ,η Ινδονησιακη ρουπια, ειναι μικρης αξιας οποτε με ενα ματσο χρηματα μπερδευεσαι ευκολα. Ευτυχως ειχα διαβασει για αυτο και τον παρακολουθουσα συνεχως. Φυσικα δεν καταλαβα πως τα πηρε , αλλα πηρα πισω το 50 ευρω μου και εφυγα. Τον αφησα να μουρμουριζει κατι στην τοπικη γλωσσα... :icon_evil: Μαλλον κατι για καλη επιστροφη μας ειπε ...:lol: . Προσοχη λοιπον , προτιμηστε μεγαλα γνωστα μαγαζια !

Η πρωτη βολτα ηταν για να δουμε την παραλια στην περιοχη. Μεγαλη αμμουδια με πολυ κοσμο , φτιαγμενη για πολυ κοσμο... μεγαλα κυματα , υποθετω ιδανικα για σερφ αλλα οχι καταλληλα για μπανιο.

P1040271.JPG P1040431.JPG P1040435.JPG P1040453.JPG P1040454.JPG
P1040449.JPG P1040473.JPG

Ειδαμε και μια δεξιωση γαμου στην παραλια και η Α νομιζε οτι της το κραταγα για εκπληξη... :sharkisland:

P1040427.JPG

Χτυπα ξυλο χριστιανε μου... :D :kissing2:

Αν συνυπολογισουμε τις κλεψιες , τους ΠΟΛΥ ενοχλητικους πωλητες , τους τυπους οι οποιοι προσπαθουν να σου πουλησουν παραισθησιογονα μανιταρια και την πολυκοσμια σιγουρα δεν θα ξαναπηγαιναμε στο Seminyak.

Η τελευταια ημερα ειχε πολυ ποδαροδρομο ΑΛΛΑ αυτη την φορα δεν εφταιγε ο γνωστος LP... Η Α ηθελε να αγορασει μεταξωτα φουλαρια κτλ... Ουφ... Τι ταλαιπωρια και αυτη... Φανταστειτε οτι ειμαι ανθρωπος που ψωνιζω μεσω ιντερνετ γιατι βαριεμαι αφορητα τα ψωνια , δοκιμες κτλ... :innocent: .

Το τελευταιο βραδυ πηγαμε σε ενα μεγαλο εστιατοριο , οπου και για πρωτη φορα πληρωσαμε τουριστικες τιμες. Μετα απο 3 εβδομαδες φθηνων/λογικων τιμων μας ηρθε καπως :D ... Το καλο ειναι οτι εκει παρακολουθησαμε καποιες κοπελιες σε παραδοσιακους χορους με τις πολυ ιδιαιτερες στολες τους.

25 Μαρτιου 2013 , η ημερα που αφησαμε το Μπαλι πισω μας... Το μυαλο μας ακομα πολυ συχνα επισκεπτεται το νησι ... :rolleyes:

Βαθμολογια 8/10 για εμενα (περιμενα καλυτερες παραλιες) ... 10/10 για την Α...
Τελικο κοστος (μαζι με τους κουβαδες της bingtang που ηπιαμε :bleh: ) 3500 ευρω για τα παντα...Για τους 2 μας , ολες οι δραστηριοτητες ,τα αεροπορικα εισητηρια , ξενοδοχεια , διατροφη , αγορες κτλ για το διαστημα των 3 εβδομαδων στο Μπαλι. Δεν ειναι και ασχημα ε; Μαλλον αν ψαχτει καποιος μπορει και λιγο καλυτερα! Προσοχη δεν λεμε οτι το Μπαλι ειναι φθηνο, αναλογα με το πως θα κινηθεις!

Για ποιον ειναι το Μπαλι ; Φυσικα για ολους . Για αυτον που θελει να δει φυση , για αυτην που θελει μπανια . Φιλοξενοι ανθρωποι. Βρισκεται στο μυαλο, στο σωμα και στην καρδια μου! Αυτοι που θελουν κατι εναλλακτικο να πανε στο κεντρο και στο βορειο τμημα και γιατι οχι να κανουν τον γυρο του νησιου... Θα προτεινα να μεινετε μακρια απο το νοτιο τμημα του , εκτος και αν λογω ηλικιας θελετε μεθυσμενους Αυστραλους και λοιπους Δυτικους με αναρμοστα λογοτυπα στα μπλουζακια τους :rolleyes: .

Σκηνικα, που κοβουν την ανασα (ειδικοτερα αν δεν εχεις βγει εκτος Ευρωπης) , εντυπωσιακα ηφαιστεια (εμεις δεν πηγαμε) , φυτειες ρυζιου, βαλτους με μανγκροβια δεντρα , πυκνα καταπρασινα δαση, κοραλλιογενεις υφαλους !!!

Δεν ειναι για αυτους που θελουν παραλιες τυπου Μαλδιβες...για αυτον που θελει απεραντες αποστασεις με τεραστιες εναλλαγες ... ουτε για αυτην που αναζηταει την μεγαλη ζωη στην πολη...

Στο πολυωρο και κουραστικο ταξιδι της επιστροφης, δεν ειπαμε πολλα... Κοιταγαμε και οι δυο εξω απο το παραθυρο του αεροπλανου... Εμπειρια ζωης ... Θα ξαναπαμε σιγουρα...

Οπως λεει και η Α , το αρωμα του φρεσκου ρυζιου , της πλουμερια (Frangipani) και των θυμιαματων που καινε για τους θεους , ακομα βρισκεται στα ρουθουνια της...

P1040068.JPG

ΤΕΛΟΣ...
 
Last edited:

andy-chris

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Καταπληκτική η ιστορία σου με πολύ χιούμορ! Την διάβασα με πολύ ενδιαφέρον! Πως μετά να μην ξεσηκωνεσαι;;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
525
Likes
2.547
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια... Πραγματικά το Μπαλι είναι ενας προορισμός που αναπολουμε πολυ συχνα... Ελα ντε :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom