Ινδονησία Μπαλί τοπικές εκδρομές

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Γεια σας παιδια. Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τους οδηγους.
1)Αρχικά ποσο κοστιζει και για ποσες ωρες;
2)να.για παραδειγμα θελω να καμω μια σταση για πρωινο σε μαγαζι προτου παμε στα μερη που θελουμε για εξερευνηση, ο οδηγος τι κανει; σε περιμενει; γενικα ως προς αυτο τι φαση; οπου πηγαινει σου λεει οτι θα περιμενει συγκεκριμένη ωρα; ή καθεσαι οσο θες εσυ;
3) εχετε να προτείνετε καποιον οδηγό; αξιζει να κλεισω απο τωρα ή οποιον βρω εκει;
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Φυσικά και περιμένει, για όσο χρειαστεί. Εγώ είχα συγκεκριμένο πρόγραμμα, του έλεγα πάμε π.χ. εκεί, θα κατέβουμε να περπατήσουμε και θα μας περιμένεις να επιστρέψουμε. Φυσικά, υπήρχαν και αλλαγές, ανάλογα τη διάθεση και το χρόνο, μας πρότεινε και αυτός πράγματα. Το κόστος είναι λίγο πάνω από 30 ευρώ για 10+ ώρες (με το "family bali tours" που έχουν αναφέρει και άλλοι - λογικά οι τιμές είναι παρόμοιες σε όλα τα πρακτορεία)
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
^σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!!!


Να ρωτήσω και κατι ακομα. Τα τελευταία 2 βραδια σκέφτομαι να τα περασω στο Seminyak για να δω λιγο και τον νοτο, και επισης για να βρισκομαι κοντα στο αεροδρομιο για την επιστροφη.

Ποση ωρα περιπου χρειαζομαι με οδηγο απο το Seminyak για να φτασω στο αεροδρόμιο; και ποσες ωρες νωρίτερα πρεπει να ξεκινησω; (δεδομενου του χαους που ισως επικρατει στο αεροδρόμιο κλπζ)
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Γεια και παλι παιδιά.

Πλησιαζει ο καιρος που θα βρεθω στο Μπαλί και οι αποριες μου ολοενα και εντείνονται χαχαχ


Εχει κανει καποιος σερφ στο Μπαλί; ειμαι παντελώς ασχετη, δεν εχω κανει ποτε στην ζωη μου και θα ηθελα να δοκιμασω. Πιστευετε μπορει καποιος πρωταρης να δοκιμασει στα κυματα του μπαλι; ποσο κοστιζει επισης και σε ποια παραλια θα προτεινατε;


(Επισης θελω να πω πως σε 1 μηνα θα παω και δεν εχω ιδεα για τα μερη-αξιοθεατα, περα απο τα πολυ βασικα και φοβαμαι μηπως ειναι φειλ η φαση επειηδ δεν εχω ασχοληθει καθολου :( θα μεινω 9 βραδια ubud και 2 σεμινιακ)
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Γεια και παλι παιδιά.

Πλησιαζει ο καιρος που θα βρεθω στο Μπαλί και οι αποριες μου ολοενα και εντείνονται χαχαχ


Εχει κανει καποιος σερφ στο Μπαλί; ειμαι παντελώς ασχετη, δεν εχω κανει ποτε στην ζωη μου και θα ηθελα να δοκιμασω. Πιστευετε μπορει καποιος πρωταρης να δοκιμασει στα κυματα του μπαλι; ποσο κοστιζει επισης και σε ποια παραλια θα προτεινατε;


(Επισης θελω να πω πως σε 1 μηνα θα παω και δεν εχω ιδεα για τα μερη-αξιοθεατα, περα απο τα πολυ βασικα και φοβαμαι μηπως ειναι φειλ η φαση επειηδ δεν εχω ασχοληθει καθολου :( θα μεινω 9 βραδια ubud και 2 σεμινιακ)
Για σέρφιγκ πολύ φημησμένη παραλία είναι η Κούτα.Αλλα γενικά θεωρώ αν όχι όλες,οι περισσότερες παραλίες στο Μπαλί είναι για σέρφιγκ.Για μέρη-αξιθέατα επειδή είναι αρκετά πρέπει να κάτσεις με υπομονή να ψάξεις όσα μπορείς και ανάλογα με τις προτιμήσεις σου να τα οργανώσεις όλα σε μια σειρά.Εδω στο φόρουμ αν ψάξεις όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες για Μπαλί θα βρείς πααααρα πολλά.Άν έχεις σκοπό να ενοικιάσεις αυτοκίνητο με οδηγό,εκείνος θα σε βοηθήσει αρκετά για να φτιάξετε μαζί ενα ωραίο πρόγραμμα.
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
ευχαριστω :) οδηγο λετε να κλεισω απο τωρα καποιον? εχετε να μου προτεινετε καποιον που μεινατε ευχαριστημενοι?
με "αγχωνει" λιγο το ζητημα του οδηγου και αν θα βρω εγκαιρα καποιον εκει που θα μπορει να δεσμευτει τοσες μερες και να φτιαξουμε ενα προγραμμα τελευταια στιγμη!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
ευχαριστω :) οδηγο λετε να κλεισω απο τωρα καποιον? εχετε να μου προτεινετε καποιον που μεινατε ευχαριστημενοι?
με "αγχωνει" λιγο το ζητημα του οδηγου και αν θα βρω εγκαιρα καποιον εκει που θα μπορει να δεσμευτει τοσες μερες και να φτιαξουμε ενα προγραμμα τελευταια στιγμη!
Πριν κάποια χρόνια είχα προτείνει εδώ το http://www.familybalitours.com/
Βλέπω οτι αρκετοι το έχουν χρησιμοποιήσει απο τότε, και όπως και έγω, έχουν μείνει όλοι ευχαριστημένοι. Καλό είναι να κλείσεις απο τώρα. Εξάλλου δεν θα σου ζητήσουν χρήματα προκαταβολικά. Στο site τους θα βρεις έτοιμες εκδρομές αλλά μπορείς να τους προτείνεις και δικό σου προγραμμα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κάνω επικόλληση κάτι που είχα γράψει πριν από λίγους μήνες:

"Χρησιμοποιήσαμε γενικά πολλούς οδηγούς, είτε για ημερήσια μεταφορά είτε από tour δραστηριοτήτων.
Ξεκινήσαμε με την γνωστή εδώ Family Tours, δυστυχώς όμως δεν είχαμε τον Gede ως οδηγό αλλά τον Putu, ο οποίος ήταν ολίγον παρταλάκος και αλλάξαμε οδηγό.
Προτείνουμε ανεπιφύλακτα τον Ardi με τον οποίο ταιριάξαμε αμέσως, συνεπής, τσάκαλος, πολύ καλός στην ξενάγηση και ευχάριστος. Διαθέσιμα τα στοιχεία του για όποιον ενδιαφέρεται."
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
με "αγχωνει" λιγο το ζητημα του οδηγου και αν θα βρω εγκαιρα καποιον εκει που θα μπορει να δεσμευτει τοσες μερες και να φτιαξουμε ενα προγραμμα τελευταια στιγμη![/QUOTE]
Μην σε αγχώνει καθόλου το ζήτημα του οδηγού. Τώρα βρίσκομαι στο ubud για διακοπές. Έχει δεκάδες οδηγούς στους δρόμου που σου προσφέρουν ημερήσιες εκδρομές. Σε έναν που ρώτησα πόσα χρεώνει μου είπε 500000 την μέρα. Περίπου 32 ευρώ. Αλλά γίνονται παζάρια για καλυτερη τιμή. Εγώ γιατί ήρθα μόνος μου πήγαινα ημερήσιες με γκρουπ που κόστιζαν γύρω στα 12 ευρώ. Οι είσοδοι κ το φαγητό τα πληρώνεις εξτρα.
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Μεσω του familybalitours που λετε μπορω να επιλεξω εγω τον οδηγο που θελω; πχ τον Gede που προτεινετε;
Δεχονται παζαρια οι οδηγοι του familybalitours; αχαχα τα 32€ που λετε ακουγονται δελεαστικη τιμη, ισχυει για 10ωρο;

Επισης αν στις 10 μερες πχ που θα ειμαι στο μπαλι και θα πω στον οδηγο οτι τον χρειαζομαι, μια μερα απ αυτες δεν χρειαζομαι τελικα μετακινηση τι γινεται; μπορω να το πω στον οδηγο τελευταια στιγμη; ή εχει δεσμευτει εξ αρχης που θετω τις ημερομηνιες;

@frenchman θα με ενδιέφεραν τα στοιχεια του δικου σου οδηγού!!!

Την ημερα που φτανω μπαλι και θα θελω να παω απο το αεροδρομιο στο UBUD, αξίζει να πληρωσω και για εκεινη τη μερα οδηγο; ή συμφερει καλυτερα το ταξι;
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Τελεια!!! Σε ευχαριστώ πολύ! Θα επικοινωνησω!
Να σε ρωτησω πόσα επαιρνε και για ποσες ωρες,αν επιτρέπεται;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom