Μπανγκόκ - Κουάλα Λουμπούρ - Κούτσινγκ - Κουάλα Λουμπούρ - Σιγκαπούρη

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Γεια σας
Χρειάζομαι κι εγώ τη βοήθειά σας:

12 - 29 Ιουλίου Μπανγκόκ - Κουάλα Λουμπούρ - Κούτσινγκ - Κουάλα Λουμπούρ - Σιγκαπούρη.

Από πόσες μέρες προτείνετε σε καθεμιά κ τι βασικές δραστηριότητες;

Πρώτη φορά Ασία κ πρώτο μήνυμα στο φόρουμ (γι αυτό προκαταβολικά συγνώμη, αν έκανα κάτι λάθος ή αν το έβαλα σε λάθος μέρος)
Πάντως το σάιτ μου κρατάει συντροφιά εδώ κ αρκετά χρόνια κ το συμβουλεύομαι για διάφορα ταξίδια που έκανα ή θα έκανα...
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Αλλαγή σχεδίων.
Περικοπή δαπανών...
13 μέρες με κέντρο τη Σιγκαπούρη
Και πού αλλού;
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Τα εισιτήρια κλείστηκαν, για Σιγκαπούρη 15 - 29 Ιουλίου.
Και σκέφτομαι
Kuching 5 βράδια,
Kuala Lumpur 3 βράδια
και Σιγκαπούρη 5 βράδια;

Προτάσεις για αλλαγή του χρονοδιαγράμματος;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Αφού το οικονομικό παίζει ρόλο τότε να γνωρίζεις πως η Σιγκαπούρη είναι από τις ακριβότερες Ασιατικές πόλεις.
Οι μέρες που θα μοιράσεις το ταξίδι σου εξαρτάται με το τι ενδιαφέροντα έχεις.Δεν γνωρίζω τι μπορεί να σου αρέσει για να προτείνω χρονοδιάγραμμα.
Αν σου αρέσουν τα θεματικά πάρκα και ζωολογικοί κήποι τότε θα περάσεις καλά στην Σιγκαπούρη. Η Kuala Lumpur είναι πιο αντιπροσωπευτική ασιατική πόλη συγκριτικά με την Σιγκαπούρη.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Σ' ευχαριστώ πολύ, AERAS.
Ναι, το διάβασα σε αρκετά threads για την ακρίβεια της Σιγκαπούρης και, σαν πρώτη φορά, ναι, θα ήθελα να πάω και στο Sentosa (πόσες μέρες; )

Επίσης αναφέρουν αρκετοί ότι 3 μέρες είναι αρκετές για Κουάλα Λουμπούρ.

Τι θεωρείται must να κάνω στο Kuching; Και είναι καλό να μείνω όλες τις μέρες σε κεντρικό ξενοδοχείο εκεί;

Όπως καταλαβαίνετε, είμαι πολύ άσχετος, αλλά πιστεύω πως κάτι θα κάνω μέχρι τον Ιούλιο.
Όμως δε θα έπρεπε όσο νωρίτερα να κλείσω ξενοδοχεία κ μετακινήσεις εκεί; (Γι' αυτό σκέφτομαι το χρονοδιάγραμμα)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Το Sentosa island ήταν οκ αν πας με την λογική ότι επισκέπτεσαι θεματικό πάρκο. Εκεί είναι η Universal αν σου αρέσουν τα τρενάκια, πολύ καλό ήταν και το ενυδρείο,πλάκα είχε και το trick eye museum.Χωρίς την Universal μια μέρα είναι καλά. Επειδή εμείς είμαστε μεγάλοι funs των θεματικών πάρκων πήγαμε δυο μέρες ,μια για την Universal και μια για τα υπόλοιπα.
Εκτός από το Sentosa τσέκαρε το nigth safari και river safari που είναι βορειότερα. Το nigth safari που επισκέφτηκα ήταν φανταστικό και πολύ ατμοσφαιρικό.

Κουάλα Λουμπούρ 3 μέρες πιθανόν να είναι οκ. Μπορείς να μείνεις σε πεντάστερο ξενοδοχείο με πραγματικά φθηνές τιμές για πεντάστερο. Εμείς επειδή είχαμε 1,5 έτους παιδί μαζί μας περάσαμε πολλές ώρες στα malls.Πήγαμε επίσης στα Batu Caves και βόλτα με βάρκα για να δούμε πυγολαμπίδες πιο έξω από την πόλη.
ότι θέλεις ρώτα,
 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Στο Κουτσίνγκ θα μπορούσατε εύκολα να προγραμματίσετε μια ημερήσια εκδρομή στο εθνικό πάρκο Μπάκο.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Στο Κουτσίνγκ θα μπορούσατε εύκολα να προγραμματίσετε μια ημερήσια εκδρομή στο εθνικό πάρκο Μπάκο.
Συμφέρει αυτό να το κάνω όταν φτάσω εκεί ή να ψάξω για online προσφορές;
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Για το Kuching, αν δεν έχεις κάτι συγκεκριμένο να κάνεις, οι 5 μέρες νομίζω ότι είναι πολλές...
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγω πάντως δεν θα πήγαινα στο Kuching. Θα πήγαινα 3 μέρες απο KUL στο Siem Reap δηλαδή στο Ανγκορ Βατ. Αν σου αρέσουν πάρκα με ζώα τότε δεν ξέρω αν σου φτάνουν 5 μέρες στη Σιγκαπούρη με δεδομένο οτι θα πας 1 μερα Σεντόσα και 1 μέρα στα Universal Studios. Βάλε και 1-2 μέρες να πας και στα Bird park, Night Safari, Zoo και River Safari τότε θα έχεις 1 μέρα να κάνεις βόλτες στη πόλη. Δικιά μου πρόταση 6 Sin 4 Κul και 3 Siem Reap.
 

croce

Member
Μηνύματα
224
Likes
403
Με το αστικό+ ( αφετηρία στην κεντρική αγορά, εισιτήριο 0.4€ ) και μετά από 45λεπτη διαδρομή φτάνεις στην υδάτινη είσοδο του πάρκου.

Είσοδος 2 € και επιβίβαση σε βάρκες 6 ατόμων ( περιμένετε αν θέλετε να γεμίσουν ) , που οδηγούν στο HQ ( head quarter ), από όπου ξεκινούν όλα τα μονοπάτια.

Συμφωνείτε με το βαρκάρη για την ώρα επιστροφής σας.

Το πάρκο δίνει τη δυνατότητα επιλογής πολλών διαδρομών με διαφορετικό ενδιαφέρον , δυσκολία και τελείως διαφορετική χλωρίδα .

Στο HQ υπήρχε ένα κοπάδι με πίθηκους με προβοσκίδες που τρέφονταν στα δέντρα.

Διαλέξαμε ένα εύκολο μονοπάτι ( δε θυμάμαι το όνομα του), που οδηγούσε σε παραλία. Εκεί υπήρχαν βάρκες που σε πήγαιναν στην επόμενη παραλία , οπότε και θα έχετε επιστροφή από άλλο μονοπάτι ( όλα τα μονοπάτια είχαν τέλεια σήμανση) .

Προσοχή στα κοπάδια μακάκων που επιτίθενται στις τσάντες.

Να έχετε νεροοοοό , μαγιό και αντηλιακό μαζί σας , αντικουνουπικό δε χρειαστήκαμε( ίσως να παίζει η εποχή).

Αν σας αρέσει η φύση η εκδρομή θα σας γοητεύσει.

+ Ήμασταν πριν από κάμποσα χρόνια, οπότε ίσως και κάτι να έχει αλλάξει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα εισιτήρια κλείστηκαν, για Σιγκαπούρη 15 - 29 Ιουλίου.
Και σκέφτομαι
Kuching 5 βράδια,
Kuala Lumpur 3 βράδια
και Σιγκαπούρη 5 βράδια;

Προτάσεις για αλλαγή του χρονοδιαγράμματος;
Ας πω κι εγώ την άποψή μου:

Κατ' αρχήν, αν σκέφτεσαι ν' αλλάξεις το αρχικό σου πρόγραμμα και να βάλεις μέσα Siem Reap που σου πρότειναν, να λάβεις υπόψη σου ότι τον Ιούλιο ενώ είναι μια χαρά ξηρός ο καιρός για Σάραουακ - Βόρνεο, στην Καμπότζη είναι περίοδος βροχών και (στατιστικά) ρίχνει πολύ νερό. Προφήτες δεν είμαστε για να πούμε τι θα κάνει φέτος, αλλά...

Για Κουάλα, 3 μέρες είναι καλά. Ενδιαφέρουσα πόλη είναι, έχει πράγματα να δεις και να κάνεις. Στατιστικά πάντα, ένα καθημερινό απογευματινό "ντουσάκι" θα το έχεις μεταξύ 3 και 5.

Για Σιγκαπούρη 5 μέρες είναι πολλές για μένα, αλλά εγώ δεν είμαι φαν των θεματικών πάρκων, οπότε κρίνεις ανάλογα. Λάβε υπόψη σου ότι είναι η πιο ακριβή πόλη της περιοχής.

Το Κουτσινγκ είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Ασίας και - κατά τη γνώμη μου - είναι κρίμα να μην πας. Επιπλέον, αν "ψάχνεσαι" και λίγο με τις τοπικές κουζίνες, εκεί θα έχεις πολλές ευκαιρίες για γεύσεις μοναδικές. Εκτός από το Μπάκο που σου είπαν, υπάρχουν και άλλα εθνικά πάρκα, κέντρο περίθαλψης ουρανγκουτάνγκων, το Μαλαισιανό χωριό που μπορείς να επισκεφτείς. Στα πιο μακρινά (π.χ. Μπατάνγκ Άι) θα μπορούσες να βάλεις και διαν/ση. Όπου πας, θα κλείσεις από εκεί, δε χρειάζεται από τώρα.

Αν άλλαζες κάτι, ίσως θα μπορούσες να βγάλεις μία μέρα απ' το Κουτσινγκ για να τη βάλεις στη Μελάκκα, κάνοντάς το οδικώς από Σιγκαπούρη για Κουάλα.

Εκτός από τη Σιγκαπούρη, στα άλλα μέρη μπορείς να βρεις χλιδάτα ξενοδοχεία σε "αστείες" τιμές (π.χ. στο Χίλτον στο Κουτσινγκ ή στην Κουάλα για δωμάτιο 50 τ.μ.) ανάλογα με τις προσφορές τους, το πότε θα κλείσεις και το μπάτζετ σου - βέβαια. Τα εξωτικά φρούτα είναι όλα νοστιμότατα και πάμφθηνα, ενώ και το φαγητό στα διάφορα φαγάδικα είναι επίσης φτηνό και - κατά κανόνα - ασφαλές.

Το σίγουρο είναι ότι όπου πας θα περάσεις καλά! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom