Μπαταρία φωτογραφικής,πόσο αντέχει στο κρύο?

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Γεια σας,
ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε αν η μπαταρία μιας φωτογραφικής μηχανής αντέχει αρκετα σε χαμηλές θερμοκρασίες. Φέτος τα Χριστούγεννα θα πάω Φινλανδία μάλλον, και μου είπαν να προσέχω γιατί η μπαταρία θα τελειώνει πάρα πολύ γρήγορα ( άντε να προλαβαίνω να βγάζω 10-12 φωτογραφίες) και να έχω μια δεύτερη μαζί μου ή γενικά να την βγάζω και να την φυλάω κάπου ζεστά. :shock: Στην Τσεχία, όμως, που εκανε απίστευτο κρύο και χιόνιζε και όλη την ώρα δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα!! Βέβαια δεν συγκρίνονται οι θερμοκρασίες γιατί στην Τσεχία είχε -9 και στην Φινλανδία απ' ότι ξέρω φτάνει και τους -30, -35. :cool:
Βοηθήστε με,αν κάποιος ξέρει ας μου πει , και ας μου προτείνει κάτι να κάνω γιατί δεν θέλω να πάω και να μην προλαβαίνω να βγάζω φωτογραφίες. Δεν θα το αντέξω, είμαι φωτογραφιομανής. :bleh:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Περίεργο μου φαίνεται...Έχω βρεθεί κι εγώ στους -8 -10 Χριστουγεννιάτικα, αλλά δεν είδα να τελειώνει γρηγορότερα. Δεν ξέρω αν μιλάνε για... -15 και πάνω ας πούμε!! :roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας,
ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε αν η μπαταρία μιας φωτογραφικής μηχανής αντέχει αρκετα σε χαμηλές θερμοκρασίες. Φέτος τα Χριστούγεννα θα πάω Φινλανδία μάλλον, και μου είπαν να προσέχω γιατί η μπαταρία θα τελειώνει πάρα πολύ γρήγορα ( άντε να προλαβαίνω να βγάζω 10-12 φωτογραφίες) και να έχω μια δεύτερη μαζί μου ή γενικά να την βγάζω και να την φυλάω κάπου ζεστά. :shock: Στην Τσεχία, όμως, που εκανε απίστευτο κρύο και χιόνιζε και όλη την ώρα δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα!! Βέβαια δεν συγκρίνονται οι θερμοκρασίες γιατί στην Τσεχία είχε -9 και στην Φινλανδία απ' ότι ξέρω φτάνει και τους -30, -35. :cool:
Βοηθήστε με,αν κάποιος ξέρει ας μου πει , και ας μου προτείνει κάτι να κάνω γιατί δεν θέλω να πάω και να μην προλαβαίνω να βγάζω φωτογραφίες. Δεν θα το αντέξω, είμαι φωτογραφιομανής. :bleh:
Εξαρτάται πολύ από τον τύπο της φωτογραφικής και της μπαταρίας. Άλλες μηχανές έχουν μόνωση στη θήκη της μπαταρίας για να τη κρατάνε ζεστή, άλλες παίρνουν μπαταρίες που επηρεάζονται λιγότερο, κλπ. Λογικά, αν δεν είχες πρόβλημα στους -9, θα είσαι ΟΚ.
Το πρόβλημα που θα έχεις πάντως, αν έχεις δεύτερη/τρίτη μπαταρία μαζί σου, θα είναι πιο πολύ το πως θα κρατήσεις ζεστή τη δεύτερη μπαταρία, έως ότου έρθει η ώρα να τη βάλεις στη μηχανή....
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εχει να κανει και με την διαρκεια ζωης της μπαταριας....μια καινουργια μπαταρια οσο και κρυο να εχει θα αντεξει πολυ περισσοτερο απο μια μπαταρια την οποια εχεις για 2 χρονια...οποτε μπορεις να αγορασεις μια δευτερη καινουργια και πιστευω οτι δεν θα εχεις ιδιαιτερα προβληματα....Παντος στην Πραγα και εγω οταν ειχα παει παρα το κρυο η φωτογραφικη οσο και η βιντεοκαμερα δεν ειχαν κανενα προβλημα λειτουργιας.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Nα πω κάτι, που ίσως φανεί ανόητο στους ειδικούς της παρέας μας...:roll:
αλλά εμένα, με βοήθησε στις ακραίες καιρικές συνθήκες (-10C, 48C)

Σε ίδια δική μου απορία, με προέτρεψαν και αγόρασα μια θήκη, για τη μηχανή, στην οποία έχω συνηθίσει πλέον να την βάζω, μετά την ολοκλήρωση της λήψης (3-4 φωτο και μέσα)
Δεν ξέρω αν έτυχε...αλλά πέτυχε τελικά και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα...

ΥΓ. Δηλώνω ερασιτέχνις, εντελώς :cool:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Στους -30-35 οι μπαταριες τελειωνουν πιο γρηγορα. Μια καλη λυση ειναι αφου φωτογραφισεις αυτα που θελεις να την βγαζεις απο τη μηχανη και να τη βαζεις σε μια εσωτερικη τσεπη οσο πιο κοντα γινεται στο σωμα σου (οχι σε τσεπες του μπουφαν ή στην τσαντα), και φυσικα μια 2η ή και 3η μπαταρια που παλι θα τις φυλας σε ζεστο μερος. Για την προστασια απο τη βροχη ή το χιονι αν τραβας για πολλη ωρα σε εξωτερικους χωρους ειναι καλυτερα να την προστατευεις προσωρινα με μια πλαστικη σακκουλα του σουπερ μαρκετ, αν ειναι slr ανοιγεις και μια τρυπα για το φακο και καθιερωνεις το Σκλαβενιτης look ανα την υφηλιο.
Οπως εγραψαν & αλλοι μια καινουργια μπαταρια (καινουργια = ποσες φορες την φορτισα οχι ποσο καιρο την εχω) αντεχει περισσοτερο.Μια μπαταρια σηκωνει περιπου 500 φορτισεις, οπότε μπορεις να υπολογισεις την ηλικια της.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Μαλιστα, ευχαριστώ πολύ!!:)Βασικά σε κανένα μήνα θα αγοράσω καινούργια φωτογραφική οπότε και η μπαταρία θα είναι καινούργια!!Λογικά θα αγοράσω και δευτερή μπαταρία, και εκτός από την δική μου φωτογραφική, θα έχει και το αγόρι μου μαζί του την δική του!!:cool:
Ε τι στο καλο? Τοσο γκαντέμηδες να μαστε??:roll:
Ας ελπίσω να μας φτάσουν δυο φωτογραφικές, τρεις μπαταρίες..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μαλιστα, ευχαριστώ πολύ!!:)Βασικά σε κανένα μήνα θα αγοράσω καινούργια φωτογραφική οπότε και η μπαταρία θα είναι καινούργια!!Λογικά θα αγοράσω και δευτερή μπαταρία, και εκτός από την δική μου φωτογραφική, θα έχει και το αγόρι μου μαζί του την δική του!!:cool:
Ε τι στο καλο? Τοσο γκαντέμηδες να μαστε??:roll:
Ας ελπίσω να μας φτάσουν δυο φωτογραφικές, τρεις μπαταρίες..
Σιγουρα θα φτασουν, μονο μην ξεχασετε τις καρτες μνημης όπως εγω που πηγα Βιεννη πριν πολλα χρονια και τραβαγα χωρις φιλμ. Την πατατα τη διαπιστωσα στο τρενο της επιστροφης.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Αχ κ εμεις τον χειμώνα στην Πράγα στις πρώτες 120 φωτογραφίες και κάμποσα βιντεάκια μας τελείωσε η κάρτα μνήμης..Κ πήγαμε κ αγοράσαμε από εκεί άλλη.Αλλά από τότε το έχουμε υπόψιν μας!!:D
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Γεια σας,
ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε αν η μπαταρία μιας φωτογραφικής μηχανής αντέχει αρκετα σε χαμηλές θερμοκρασίες. Φέτος τα Χριστούγεννα θα πάω Φινλανδία μάλλον, και μου είπαν να προσέχω γιατί η μπαταρία θα τελειώνει πάρα πολύ γρήγορα ( άντε να προλαβαίνω να βγάζω 10-12 φωτογραφίες) και να έχω μια δεύτερη μαζί μου ή γενικά να την βγάζω και να την φυλάω κάπου ζεστά. :shock: Στην Τσεχία, όμως, που εκανε απίστευτο κρύο και χιόνιζε και όλη την ώρα δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα!! Βέβαια δεν συγκρίνονται οι θερμοκρασίες γιατί στην Τσεχία είχε -9 και στην Φινλανδία απ' ότι ξέρω φτάνει και τους -30, -35. :cool:
Βοηθήστε με,αν κάποιος ξέρει ας μου πει , και ας μου προτείνει κάτι να κάνω γιατί δεν θέλω να πάω και να μην προλαβαίνω να βγάζω φωτογραφίες. Δεν θα το αντέξω, είμαι φωτογραφιομανής. :bleh:

γεια σου vivianaki,δε ξερω να απαντησω στην ερωτηση σου αλλα επειδη θα πας σε ενα μερος που ειναι μεσα στα μελλοντικα μου σχεδια οταν γυρισεις αν μπορεις γραψε πληροφοριες σε σχεση με διαμονη,τιμες και αξιοθεατα και αν αξιζει σαν προορισμος:D:D:D:D
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μια αλλη λυση ειναι να παρεις την υποβρυχια θηκη για την μηχανη σου...
ετσι κ προστατευεται απο το κρυο, κ θα βγαζεις κ υποβρυχιο κοσμο....

Υ.Γ. δεν ξερω αν ισχυει για ολες...για την δικη μου λενε οι οδηγιες οτι αντεχει ως -12 αλα με την θηκη ως -34...κατι τετοιο
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
μια αλλη λυση ειναι να παρεις την υποβρυχια θηκη για την μηχανη σου...
ετσι κ προστατευεται απο το κρυο, κ θα βγαζεις κ υποβρυχιο κοσμο....

Υ.Γ. δεν ξερω αν ισχυει για ολες...για την δικη μου λενε οι οδηγιες οτι αντεχει ως -12 αλα με την θηκη ως -34...κατι τετοιο

Οι υποβρύχιες θήκες είναι συνήθως ογκώδεις. Αν δεν σκοπεύεις να τη βάλεις στο νερό, τότε δε θα σου είναι χρήσιμη για τίποτε άλλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.285
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom