Μπαχαμες ή Κοστα Ρικα;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μετα απο πολυ καιρο (κι αφου δεν εχουμε χωρισει) προγραμματιζουμε το γαμηλιο ταξιδι μας. Προσανατολιζομαστε στις Μπαχαμες ή στην Κοστα Ρικα για 20-25 μερες απο μεσα Οκτωβριου μεχρι τελη Νοεμβριου 2018. Επειδη προκειται για γαμηλιο και δεν θα εχουμε μαζι παιδια, σκυλια, ντανταδες κλπ θελουμε να ειμαστε σε μερη που προσφερουν ωραιες θαλασσες, ωραια μαγαζια για φαγητο και νυχτερινη διασκεδαση. Σαφως και θα αναζητησουμε και καποια σημεια ενδιαφεροντος και δραστηριοτητες αλλα αυτα ειναι δευτερευοντα και θα μπουν στο προγραμμα αφου καταληξουμε στο που θα διανυκτερευσουμε.

Μια ιδεα ηταν να ξεκινησουμε απο το Σαν Χοσε κλεινοντας 2-3 μερες και μετα να αφησουμε το προγραμμα ανοιχτο. Αυτο για την Κοστα Ρικα. Ειναι ομως υποφερτα ή θα πηξουμε στη βροχη;

Αν παμε στις Μπαχαμες θα ειναι πιο οργανωμενο και μαλλον θα δωσουμε απο μια βδομαδα σε 3 νησια.

Ειτε στο ενα ειτε στο αλλο θα ηθελα πολυ να μπορεσουμε να παμε για 1-2 μερες και στο Ernst Thalmann island στην Κουβα (Cayo Blanco de Sur). @Yorgos ή οποιος αλλος το εχει επισκεφτει δωσε καμια πληροφορια πως παμε εκει;

Αρχικα περιμενουμε γνωμες για να καταληξουμε που θα παμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια ιδεα ηταν να ξεκινησουμε απο το Σαν Χοσε κλεινοντας 2-3 μερες και μετα να αφησουμε το προγραμμα ανοιχτο. Αυτο για την Κοστα Ρικα. Ειναι ομως υποφερτα ή θα πηξουμε στη βροχη;
Πολύ πιθανές οι βροχές. Επιπλέον από φαγητό λίγα ράγματα η Κόστα Ρίκα. Η χώρα έχει επιλεκτικό (ακριβό) αι κυρίως αμερικάνικο τουρισμό και ενδείκνυται βασικά για εξορμήσεις στη φύση. Μηδέν αρχιτεκτονική, μηδέν ιστορία.
Αν παμε στις Μπαχαμες θα ειναι πιο οργανωμενο και μαλλον θα δωσουμε απο μια βδομαδα σε 3 νησια.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό, δε γνωρίζω.
Ειτε στο ενα ειτε στο αλλο θα ηθελα πολυ να μπορεσουμε να παμε για 1-2 μερες και στο Ernst Thalmann island στην Κουβα (Cayo Blanco de Sur). @Yorgos ή οποιος αλλος το εχει επισκεφτει δωσε καμια πληροφορια πως παμε εκει;
Μόνο με πτήση, που είναι αμφίβολο αν θα γίνει αν κανονίσεις να πας με εσωτερική πτήση της Κούβας. Πιο σίγουρες είναι οι πτήσεις της transat και της Sunwing από Καναδά και των Bluepanorama και Neos από Ιταλία.
Αρχικα περιμενουμε γνωμες για να καταληξουμε που θα παμε.
ΠΑραλίες, αραλίκι, καλό φαγητό και δραστηριότητες για πολλά πράγματα, Μεξικό για μένα, ειδικά για Nοέμβριο μήνα. Bonus ότι θα πετύχετε και Dia de los Muertos αν είστε στις αρχές του Νοέμβρη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολύ πιθανές οι βροχές. Επιπλέον από φαγητό λίγα ράγματα η Κόστα Ρίκα. Η χώρα έχει επιλεκτικό (ακριβό) αι κυρίως αμερικάνικο τουρισμό και ενδείκνυται βασικά για εξορμήσεις στη φύση. Μηδέν αρχιτεκτονική, μηδέν ιστορία.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό, δε γνωρίζω.

Μόνο με πτήση, που είναι αμφίβολο αν θα γίνει αν κανονίσεις να πας με εσωτερική πτήση της Κούβας. Πιο σίγουρες είναι οι πτήσεις της transat και της Sunwing από Καναδά και των Bluepanorama και Neos από Ιταλία.

ΠΑραλίες, αραλίκι, καλό φαγητό και δραστηριότητες για πολλά πράγματα, Μεξικό για μένα, ειδικά για Nοέμβριο μήνα. Bonus ότι θα πετύχετε και Dia de los Muertos αν είστε στις αρχές του Νοέμβρη.
Ευχαριστω αλλα Μεξικο εχω παει 2 φορες. Οι μονες επιλογες ηταν Κοστα Ρικα και Μπαχαμες. Κι απο αυτα που λες η πρωτη απορριπτεται. Αρα ξεκιναει αναζητηση για Μπαχαμες. Οποιος εχει παει και θελει να δωσει tips καλοδεχουμενα!

Και το 'χα σιγουρο πως γνωριζεις κι απο Μπαχαμες ρε γαμωτο. Υπολογιζα στις γνωσεις σου. Θελει πολυ ψαξιμο τωρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο λόγος που δε γνωρίζω είναι τα all inclusive, η αμερικανιά, το κόστος και η έλλειψη παραδοσιακής κουλτούρας, ή τέλος πάντων αυτές είναι οι πληροφορίες που έχω και ως εκ τούτου δεν ασχολήθηκα καθόλου.

Αντίθετα, στην ιστορία Yaman θα διαβασεις για μικρότερα νησάκια στην Καραϊβική με πολύ πιο ενδιαφέροντα πραγματα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γιατί να πας μπαχάμες αφού σα τη Χαλκιδική δεν έχει !
Αλήθεια τώρα, είναι τρέ τουριστίκ αμφότεροι προορισμοί . Έχει κι αλλα μέρη η Καραιβικη,εκτός κι αν δε θες απομόνωση με τη σύζυγο, εκεί πάω πάσο .
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστω αλλα Μεξικο εχω παει 2 φορες. Οι μονες επιλογες ηταν Κοστα Ρικα και Μπαχαμες. Κι απο αυτα που λες η πρωτη απορριπτεται. Αρα ξεκιναει αναζητηση για Μπαχαμες. Οποιος εχει παει και θελει να δωσει tips καλοδεχουμενα!

Και το 'χα σιγουρο πως γνωριζεις κι απο Μπαχαμες ρε γαμωτο. Υπολογιζα στις γνωσεις σου. Θελει πολυ ψαξιμο τωρα.
Γιατί δεν κινείσαι σε D.O.M. της Καραϊβικής;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο λόγος που δε γνωρίζω είναι τα all inclusive, η αμερικανιά, το κόστος και η έλλειψη παραδοσιακής κουλτούρας, ή τέλος πάντων αυτές είναι οι πληροφορίες που έχω και ως εκ τούτου δεν ασχολήθηκα καθόλου.

Αντίθετα, στην ιστορία Yaman θα διαβασεις για μικρότερα νησάκια στην Καραϊβική με πολύ πιο ενδιαφέροντα πραγματα.
Δεν θελουμε all inclusive αλλα να εχει λιγο πολιτισμο το μερος που θα μενουμε. Πρωταρχικο ρολο παιζουν η νυχτερινη διασκεδαση και εστιατορια που σερβιρουν τοπικη κουζινα, ψαρια, θαλασσινα και τετοια φανταζομαι. Λιγο πολυ να κανουμε τη ζωη που θα εκανε ενας ντοπιος σταρχιδιστης. Παραλια, φαγητο, βολτα, ποτο. Αν εχει το μερος και κανενα αξιοθεατο της προκοπης θα αφιερωσουμε και κανα 2 μερες σ' αυτα. Οπως και σε καμια δραστηριοτητα.

Τι αλλο προτεινεις;

Γιατί να πας μπαχάμες αφού σα τη Χαλκιδική δεν έχει !
Αλήθεια τώρα, είναι τρέ τουριστίκ αμφότεροι προορισμοί . Έχει κι αλλα μέρη η Καραιβικη,εκτός κι αν δε θες απομόνωση με τη σύζυγο, εκεί πάω πάσο .
Αγαπη μου την Χαλκιδικη οταν ειναι στα καλα της δεν μπορω να την χαρω. Μακαρι να υπηρχε ενα μερος στον κοσμο οπου Νοεμβριο θα ηταν οπως η Χαλκιδικη το Καλοκαιρι. Θα ειχα κλεισει εισιτηρια χθες.
 
  • Like
Reactions: Pel

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατί δεν κινείσαι σε D.O.M. της Καραϊβικής;
Εχουμε επισκεφτει τον Αγιο Μαρτινο. Αλλα υπαρχει και ορος πως το ταξιδι πρεπει να ειναι στο εξωτερικο.

Επισης θα προτιμουσα μια περιοχη με αρκετα ανεβασμενο βιοτικο επιπεδο που οι κατοικοι της δεν ζουνε στη φτωχεια. Ειναι το κονσεπτ τετοιο που δεν μπορω να βλεπω ανθρωπους να υποφερουν ενω εγω θα κανω τη ζωαρα μου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προτείνω Άγιο Βικέντιο και Γρεναδίνες.

Επισης θα προτιμουσα μια περιοχη με αρκετα ανεβασμενο βιοτικο επιπεδο που οι κατοικοι της δεν ζουνε στη φτωχεια. Ειναι το κονσεπτ τετοιο που δεν μπορω να βλεπω ανθρωπους να υποφερουν ενω εγω θα κανω τη ζωαρα μου.
Ο αντίλογος είναι ότι δεν τους βοηθάς και πολύ αν δεν πας στη χώρα τους βέβαια. Κερδίζουν αν πας και κάνεις τη ζωάρα σου εκεί και χάνουν αν δεν πας. Επιπλέον είναι δύσκολο να υπάρχει χώρα με καλό βιοτικό επίπεδο και να μην έχει ανάπτυξη του στιλ all inclusive, παντελής έλλειψη παραδοσιακής ζωής, να μην είναι όλοι κλεισμένοι στα σπίτια τους τρώγοντας delivery και σερφάροντας στο διαδίκτυο κλπ, όπως γίνεται στο Πουέρτο Ρίκο για παράδειγμα. Επίσης δεν ξέρω πολλούς ανθρώπους που να αυτοπροσδιορίζονται ως υποφέροντες. Πιο πολύ έννοια πλούσιων δυτικών είναι "το πόσο υποφέρουν αυτοί οι καημένοι", παρά η καθημερινή αίσθηση των ντόπιων. Να στο πω αλλιώς, τη μίρλα και μουρμούρα της Ελλάδας δε θα τη δεις, δεν ξερω κάποιον Κουβανό που να θεωρεί πως υποφέρει (σε αντίθεση με πολλούς Έλληνες). Λέω Κουβανό διότι αυτούς ξέρω κυρίως αλλά και στο Καριάκου, τη Τζαμάικα, τον Άγιο Δομίνικο κλπ την ίδια αίσθηση σου δίνουν: χαρούμενοι άνθρωποι που ευχαριστιούνται τη ζωή τους, χορεύουν, ερωτεύονται, παίζουν μπάλα, εργάζονται και ζουν την καθημερινότητά τους όπως ζεις κι εσύ τη δική σου. ΟΚ υπάρχουν και μέρη όπου το βιοτικό επίπεδο έκανε ξαφνική βουτιά και η εγκληματικότητα είναι πανταχού παρούσα (π.χ. Βενεζουέλα) ή όπου ο θάνατος είναι σε κάθε γωνιά (Αϊτή), αλλά είναι η εξαίρεση, οι περισσότεροι άνθρωποι είθισται ειδικά σε αυτές τις χώρες να αντιμετωπίζουν την καθημερινότητά τους ως μια νορμάλ κατάσταση, με χαμόγελο.

Κάποτε είχε έρθει στο διαμέρισμα όπου νοικιάζω στην Κούβα ένας πολύ γνωστός Έλληνας εφοπλιστής, τον είχα εξυπηρετήσει σε κάτι και τον κάλεσα να πιει ένα καφέ όσο έψαχνα την ταυτότητά μου. Θεωρώ πως ζω σε ένα νορμάλ διαμέρισμα, με τους 5συγκατοίκους μου, σε μια νορμάλ πόλη, σε μια νορμάλ χώρα. Ε, όταν έφυγε μου είπε πως αν θέλω "να ξεφύγω από αυτή τη μιζέρια" είχε δουλειά για μένα στον Πειραιά ή τη Νέα Υόρκη και στενοχωρήθηκε πολύ "που είδε πώς ζω και πού μένω" και ότι "αξίζω πολύ περισσότερα". Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι. Κι ο Στηβ Τζομπς αν πήγαινε τη βίλα του συγκεκριμένου εφοπλιστή θα τη θεωρούσε ξεφτίλα και κακομοιριά φαντάζομαι, μπορεί να έφευγε και με κατάθλιψη, πάντα υπάρχουν πιο πλούσιοι από σένα, αυτό δε σημαίνει πως εσύ κλαις τα βράδια σου στο μαξιλάρι.

Μια χώρα που μοιάζει σε αυτό που ψάχνεις, είναι το Μπελίζ. Έχει φύση, πολλά ρομαντικά μέρη για να περάσετε όμορφα, καταπληκτικό snorkeling, ΦΟΒΕΡΑ αρχαία, λίγο περιπέτεια στο χαλαρό αλλά τα νησάκια όπου είναι καλές οι παραλίες είναι τα νότια κάγιος στα οποία δεν πήγα, οπότε δεν ξέρω πόσο στέκεται στα στάνταρ σας για παραλίες. Από τέλη Νοέμβρη μετριάζουν πολύ οι βροχές, ενώ οι ντόπιοι (οι περισσότεροι) έχουν καλό βιοτικό επίπεδο, πολιτισμικά έχει τρομερό ενδιαφέρον η χώρα (Αβορίγινες, Ινδοί, Μάγιας, Μενονίτες που ομιλούν μεσαιωνικά Γερμανικά και ζουν στο Μεσαίωνα πρακτικά, Μεξικάνοι, απόγονοι πειρατών και Ινδιάνων Arawak, απίθανο μωσαϊκό με φοβερές παραδόσεις).

Turks and Caicos έχω ακούσει καλά λόγια για τις παραλίες και έχει και μικρά νησάκια όπου μπορείς να ξεφύγεις από τα ΑΙ, όπως το Salt Cay. Tα Barbados επίσης έχουν καλό βιοτικό επίπεδο και αρκετά πράγματα να κάνεις. Antigua and Barbuda, Anguila επίσης δεν έχουν τόοσο τουρισμό, καλές παραλίες και σχετικά καλό βιοτικό επίπεδο. Η αδυναμία μου είναι η Ντομινίκα, αλλά από παραλίες γιοκ (γι αυτό και δεν έχει μαζικό τουρισμό, αλλιώς είναι παράδεισος, τρομερή φύση, παραδοσιακή ζωή, ξύλινα σπιτάκια, δεν ξέρω πόσο έχει συνέλθει από την Ίρμα) και Saint Kitts and Nevis είναι αυτά που μάλλον θα θες να εξετάσεις πρώτα. Αλλά θα ξεκινούσα από Άγιο Βικέντιο και Γρεναδίνες, πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνεις, ξαναλέω στην ημιτελή ακόμη ιστορία μου έχει αναλυτικότερα πληροφορίες
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Να δεις που τον πληρώνει αυτόν το υπουργείο τουρισμού του Μπελίζ, όπως κάποιους άλλους η allitalia.
Πέρα από την πλάκα @Yorgos εύγε, τα είπες υπέροχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom