Ιταλία Μπολόνια ή Μπέργκαμο?

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Στο Μπεργκαμο εχει μεινει κανεις;ειναι ωραια;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Στο Μπεργκαμο εχει μεινει κανεις;ειναι ωραια;
Δεν έχω μείνει, έχω περάσει λίγες ώρες μόνο. Η παλιά πόλη είναι κουκλίτσα. Αν φυσικά σου αρέσουν οι πόλεις με παραδοσιακή αρχιτεκτονική.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Στο Μπεργκαμο εχει μεινει κανεις;ειναι ωραια;
Στο Μπέργκαμο είχα μείνει πέρσι δύο νύχτες και πέρασα και τις δύο μέρες στην παλιά πόλη, στην νέα πόλη έκανα μία πιο μικρή βόλτα γιατί δεν είχα παραπάνω χρόνο. Μου άρεσε πολύ και έχει κάποια αξιοθέατα να δεις και να κάνεις βόλτες με τα πόδια. Το προτείνω!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Σκεφτομαι για πασχα 3 ημερες εκει.απο τις οποιες μια ημερα βολτα στο Μιλανο.πως σας φαινεται;
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Η εναλλακτικη που εχω ειναι Μπολονια αντι γι μπεργκαμο.καμμια γνωμη;
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Χωρίς να έχω πάει στην Μπολόνια απ ότι έχω διαβάσει είναι πιο μεγάλη πόλη συγκριτικά με το Μπέργκαμο άρα η γνώμη μου είναι αν θες να είσαι πιο χαλαρός να περάσεις τις μέρες σου στο Μπέργκαμο όπως είπες με μία βόλτα στο Μιλάνο. Θα το ευχαριστηθείς περισσότερο έτσι το ταξίδι και θα έχεις προλάβει να δεις και όσο πρέπει το Μπέργκαμο σε αυτές τις μέρες ενώ την Μπολόνια δεν θα την δεις τόσο εύκολα. Το Μπέργκαμο είναι πολύ γραφικό και ανεβείτε σε όσους πύργους μπορείτε για να έχετε μία υπέροχη άποψη της πόλης από ψηλά!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ναι απο οτι ειδα η Μπολονια ειναι οντως πιο μεγαλη.Σκοπος ειναι να ξεκουραστουμε και λιγο η αληθεια κι οχι ολη μερα να μαστε στο τρεξιμο...

.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.969
Επιτέψτε μου, ψηφίζω Μπολόνια. Δεν εχει άπειρα πράγματα να δεις, αλλα ειναι μια υπέροχη πόλη με πολλή ζωή, νεολαία, ωραίο φαγητό και μεγάλη αγορα. Πολλές ακόμη γύρω επιλογές για εκδρομές σε μισή- ως μια ωρα απόσταση.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αν όταν λες 3 μέρες εννοείς καθαρές 2, τότε όποια από τις 2 πόλεις προτιμήσεις θα περάσεις καλά και δεν θα βαρεθείς σε καμιά από τις δύο.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν, το Μπέργκαμο είναι κουκλίστικο, μεσαιωνικό, μικρούλι, ρομαντικό, σίγουρα θα περάσεις όμορφα, χαλαρά και ξεκούραστα, σε μέρη όπως η Vineria Cozzi ή η Osteria della Birra. Η επιτομή του dolce far niente... Και αν για κάποιο λόγο "βαρεθείς" η Brescia είναι πολύ κοντά και μαζεμένη...δε θα πρότεινα το Μιλάνο γιατί το Μιλάνο δεν είναι για μονοήμερη όπως και να το κάνουμε...
Από την άλλη, η Μπολόνια έχει πιο πολλά πράγματα να κάνεις και να δεις, πέρα από τα κύρια αξιοθέατα έχει και όμορφα πάρκα, δεν θα κουραστείς για να τη γυρίσεις αλλά δεν παίζει και το ενδεχόμενο να "βαρεθείς". Πιο ζωντανή πόλη, κούκλα με διαφορετική ομορφιά από το Μπέργκαμο.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έμεινα μόνο μία μέρα Μπολόνια αλλά ήταν υπεραρκετή για να δεις το κέντρο και τα sos.Δεν ξέρω πόσο θες να μετακινηθείς κι αν έχεις πάει αλλά σε απόσταση αναπνοής είναι η Φλωρεντία που είναι μαγική αλλά και ο Πίζα με τον περίφημο πύργο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom