Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ποσες φορες θα το ξαναπω, θα επιστρεψουν οι Ασιατες και θα πεσει θρηνος για τη χαμενη ευκαιρια. Ψηφιζω βαρυ πυροβολικο.
Εγώ το 2022 στη Ιταλία δεεεεεν πάω :haha: και ας έρθουν όλοι οι Ασιάτες του κόσμου μετά...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Βέβαια να σου πω την αλήθεια, θέλουμε τόσο πολύ να πάμε στην Τοσκάνη και στα όμορφα χωριά της οπότε και δίνουμε εκεί προτεραιότητα.
Νομίζω ότι δίνεις την απάντηση μόνος σου. Άρα πας σε επιλογή που έχει Τοσκάνη.
Όπως είχα αναφέρει και στο θέμα αναζήτησης προορισμού, σκοπός μας είναι η χαλάρωση, φαγητό και ήρεμες βόλτες και όχι να πάμε σε μουσεία και να τρέχουμε μέσα στο κέντρο.
Οπότε απορρίπτεις έμμεσα την Φλωρεντία. Ναί πολύ ωραία πόλη και χωρίς μουσεία. Αλλά να πας τώρα εκεί και να μην μπεις στο Ufizzi? Σκορδαλιά χωρίς σκόρδο?
Μπολώνια για φαγητάρες και Τοσκάνη για τσάρκες. Η 3η επιλογή αν θυμάμαι καλά.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Οπότε απορρίπτεις έμμεσα την Φλωρεντία. Ναί πολύ ωραία πόλη και χωρίς μουσεία. Αλλά να πας τώρα εκεί και να μην μπεις στο Ufizzi? Σκορδαλιά χωρίς σκόρδο?
Μπολώνια για φαγητάρες και Τοσκάνη για τσάρκες. Η 3η επιλογή αν θυμάμαι καλά.
Αν και δεν έχω παει Μπολονια για να συγκρίνω, για μένα η Φλωρεντία είναι απο τις πιο ομορφες ιταλικές πόλεις ακόμα κ χωρις μουσεία. Αν κ όταν είχα πάει δεν μας βγήκε η επίσκεψη στα μουσεια (που τα έχω αφησει εκκρεμοτητα για την επόμενη), παρόλα αυτα μεσα σε 2 μέρες πήραμε μια ωραία γευση από την πολη
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ούτε εγώ πήγα σε μουσεία, είχε άπειρο κόσμο και μεγάλες αναμονές, στόχευα να δω αυτή καθ' αυτή τη πόλη και δε το μετάνιωσα καθόλου, είναι εξαιρετική, ιδιαίτερα την άνοιξη!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Νομίζω ότι δίνεις την απάντηση μόνος σου. Άρα πας σε επιλογή που έχει Τοσκάνη.

Οπότε απορρίπτεις έμμεσα την Φλωρεντία. Ναί πολύ ωραία πόλη και χωρίς μουσεία. Αλλά να πας τώρα εκεί και να μην μπεις στο Ufizzi? Σκορδαλιά χωρίς σκόρδο?
Μπολώνια για φαγητάρες και Τοσκάνη για τσάρκες. Η 3η επιλογή αν θυμάμαι καλά.
Μιλάς για Ufizzi και ήδη κουράστηκα... :haha:

Αν και δεν έχω παει Μπολονια για να συγκρίνω, για μένα η Φλωρεντία είναι απο τις πιο ομορφες ιταλικές πόλεις ακόμα κ χωρις μουσεία. Αν κ όταν είχα πάει δεν μας βγήκε η επίσκεψη στα μουσεια (που τα έχω αφησει εκκρεμοτητα για την επόμενη), παρόλα αυτα μεσα σε 2 μέρες πήραμε μια ωραία γευση από την πολη
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι και να λέμε σε κάθε μήνυμα ή Ιταλία είναι ανεξάντλητη και όσες φορές να πας, έχεις τόσες πόλεις και επαρχίες να δεις που ποτέ δεν είναι αρκετό...

Άρα αν κλείσουμε στην επιλογή 3, να το κάνουμε έτσι;

  • Ημέρα 1η: Φτάνουμε αργά το μεσημέρι, οπότε και μένουμε Μπολόνια
  • Ημέρα 2η: Διανυκτέρευση σε χωριό της Τοσκάνης
  • Ημέρα 3η: Διανυκτέρευση σε χωριό της Τοσκάνης
  • Ημέρα 4η: Διανυκτέρευση σε χωριό της Τοσκάνης
  • Ημέρα 5η: Επιστροφή Μπολόνια, αφήνουμε το αμάξι και όλη η μέρα της ανήκει
  • Ημέρα 6η: Αναχώρηση
Οπότε τώρα μένει να δούμε σε ποια χωριά θα μείνουμε. Ακούω τις προτάσεις σας, αρκεί να μην ακραία μακριά το ένα από το άλλο.

@Sassenach77 Ανέφερες τα διόδια. Τι να περιμένουμε δηλαδή;

Να αναφέρω επίσης πως αν είχε πτήσεις για Φλωρεντία, τότε θα επιλέγαμε εκείνη για 2 βράδια ώστε να είμαστε και ποιο κοντά στην επαρχία της Τοσκάνης.

Και αντίστοιχα κάποια άλλη φορά το ίδιο στην Μπολόνια ώστε να δούμε και τα δικά της γύρω.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Αν και δεν έχω παει Μπολονια για να συγκρίνω, για μένα η Φλωρεντία είναι απο τις πιο ομορφες ιταλικές πόλεις ακόμα κ χωρις μουσεία. Αν κ όταν είχα πάει δεν μας βγήκε η επίσκεψη στα μουσεια (που τα έχω αφησει εκκρεμοτητα για την επόμενη), παρόλα αυτα μεσα σε 2 μέρες πήραμε μια ωραία γευση από την πολη
Όντως η Φλωρεντία είναι πιο όμορφη αλλά η Μπολώνια είναι πιο χαλαρή, λιγότερο τουριστική, δεν σε αγχώνει με αξιοθέατα και με φανταστικό φαγητό. Δηλαδή ότι θέλει ο νηματοθέτης.
Θεωρώ το ufizzi έναν από τους κύριους λόγους για να πάει κάποιος στην Φλωρεντία, μιλάμε για ένα από τα κορυφαία μουσεία παγκοσμίως στο είδος του.
Αν θέλει κάποιος να απολαύσει αστική ομορφιά στην Ιταλία χωρίς μουσεία, ας πάει Βενετία. Είναι αξεπέραστη.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι και να λέμε σε κάθε μήνυμα ή Ιταλία είναι ανεξάντλητη και όσες φορές να πας, έχεις τόσες πόλεις και επαρχίες να δεις που ποτέ δεν είναι αρκετό...
Όντως! Ευτυχώς που είναι δίπλα μας και υπάρχουν πάντα οικονομικές πτήσεις ώστε να μπορούμε να την εξερευνήσουμε!

Σχετικά με τα διόδια, εμάς μας είχε βολέψει τότε το michellin maps, είχαμε βάλει τις διαδρομές και είχαμε μια εκτίμηση του κόστους.

Είχαμε σαν βάση colle di val d'elsa (είχαμε μείνει στην παλιά πολη, ελάχιστα τουριστική αλλά εμας μας άρεσε) για να εξερευνήσουμε τα χωριά του Chianti, San gimigiano, Siena Κλπ. και επειτα Orvieto για Montalcino , Montepulciano επειδή επιστρέφαμε από Ρώμη (οπότε δεν σας βολευει).

Aν είσαστε φίλοι του κρασιού αξίζει να κάνετε ένα τουρ σε αμπελώνα στο Montalcino και επίσης μια αγαπημένη μου πρόταση είναι τό Antica Macelleria Falorni στο Greve.
 
Last edited:

apostolosgl

Member
Μηνύματα
65
Likes
135
Καλησπέρα. Όπως έχω ήδη γράψει σε άλλο θέμα για επιλογή προορισμού για την Άνοιξη, τελικά κλείνουμε για Ιταλία.

Το ταξίδι θα γίνει με την AEGEAN στα μέσα Μαΐου με προορισμό την Μπολόνια. Διαθέσιμες ημέρες 5 βράδια, αλλά την 1η μέρα φτάνουμε μεσημεροαπογευμα. Αυτοκίνητο θα νοικιάσουμε σίγουρα για 2 μέρες και παίζει για άλλη 1 μόνο αν αξίζει κάτι τόσο πολύ.

Είμαστε στο εξής δίλημμα για το τι να επιλέξουμε:

1η επιλογή) Έχουμε σαν βάση την Μπολόνια (που μας κίνησε τρομερά το ενδιαφέρον με βάση όσα μας είπαν οι φίλοι του φόρουμ στο άλλο θέμα), όπου θα μείνουμε 3 βράδια. Τ άλλα 2 βραδια θέλουμε να μείνουμε σε 2 διαφορετικούς προορισμούς εκεί κοντά και κατά προτίμηση σε κάποια επαρχία. Εδώ θέλουμε τις προτάσεις σας. Εκεί θα χρειαστεί και το αυτοκίνητο για 2 μέρες.

2η επιλογή) Με το που φτάσουμε εφόσον και αν βολεύει, φεύγουμε κατευθείαν για Φλωρεντία, οπού μπορούμε να μείνουμε 2 βραδια και τα υπόλοιπα 3 να μείνουμε σε 3 διαφορετικά χωριά της Τοσκάνης όπως το San Gimignano, Σιένα (το ξέρω δεν είναι χωριό), Cetona, Montalcino, Montemerano η οποιοδήποτε άλλο.

3η επιλογή) Φτάνουμε Μπολόνια μένουμε το 1ο βράδυ εκεί, τις επόμενες 2-3 μέρες φεύγουμε για τους παραπάνω προορισμούς της Τοσκάνης και μετά γυρνάμε για άλλο 1 βραδυ στην Μπολόνια.

@paefstra @Samion @Sassenach77 is @Grerena σαν Ιταλόlovers δώστε τα φώτα σας, όπως φυσικά και όποιος άλλος επιθυμεί.

Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι αρκετά ακριβή μπορώ να πω, ενώ τα ξενοδοχεία στην επαρχία της Τοσκάνη είναι αρκετά φτηνά.
Καλησπέρα, δες την ιστορία μου, κάναμε κάτι παρεμφερές με αυτό που θέλεις να κάνεις.
ίσως σε βοηθήσει. Ιταλία - Μπολόνια- Τοσκάνη με παιδί!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Sassenach77 Ανέφερες τα διόδια. Τι να περιμένουμε δηλαδή;
Ανκόνα - Ρίμινι (~120 χλμ) μας κόστισε 6,3€
Νοβάρα - Γένοβα (~155 χλμ) μας κόστισε 12,70€
Θεσσαλονίκη -Ηγουμενίτσα (~323 χλμ) μας κόστισε 8,80€
Υπολόγισε τη διαφορά....

Στην Ιταλία πληρώνεις πάρκινγκ παντού και κυμαίνεται απο 1€/ώρα έως και 5€/ώρα ανάλογα που παρκάρεις. Το 24ωρο πάρκινγκ μπορεί και να σου βγεί 15€-20€ στη καλύτερη σε κατάλυμα και σε τουριστικές περιοχές και η Τοσκάνη είναι τουριστική! Μπορεί στις μικρές πόλεις απο κάποια ώρα και μετά να μην χρειαστεί να πληρώνετε πάρκινγκ, συνήθως τα βράδια. Το συναντήσαμε αυτό στη Lucca. Προσπάθησε να βρεις κατάλυμα με πάρκινγκ όταν θα έχετε αυτοκίνητο. Στη Φλωρεντία, επίσης, υπάρχει δακτύλιος.
Αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom