Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ειναι τοσο το κοστος της διαμονης στη Μπολονια γιατι εχει εμπορικες εκθεσεις.
Μονο Φλωρεντια και Σιενα θα εβαζα εγω, η Πιζα υπερεκτιμημενη.
H Παρμα πολυ ασχετο σημειο, δεν αξιζει καν τα λεφτα του τρενου για να πατε για 3 ωρες.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
17/6 θα είμαι και γω Μπολόνια και 18 φεύγω για Φλωρεντία. Θα είσαι τυχερός αν βρεις δωμάτιο στη Φλωρεντία σε λογική τιμή. Οι τιμές ειναι υπερβολικά υψηλές, εχω κλεισει 6 μήνες πριν και με τσιμπημένες τιμές.. Στη Φλωρεντία εκείνες τις ημέρες έχει μεγάλο rock festival με Muse, RHCP, Green Day και Metallica. H κορη μου που θα έρθει Φλωρεντία και το αποφάσισε λίγες μέρες πριν εκλεισε σε ένα χωριό έξω απο την Φλωρεντία στο Prato.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Την βλέπετε, πίνετε έναν καφέ και γυρνάτε μεσημέρι Μπολόνια.
Α για τόσο λίγο λες να πάμε Πάρμα? Νομιζα ότι θα γέμιζε μια μέρα από μόνη της.
Νομίζω πρέπει να ξεχάσεις σιγά - σιγά το σενάριο της Πάρμα και να το αφήσεις για επόμενη εκδρομή.
Με 2-1 σε Μπολόνια - Φλωρεντία, είσαι οριακά και για τις δύο πόλεις, μάλιστα με αρκετά σφιχτό πρόγραμμα. Προσωπικά θα άφηνα τη Φλωρεντία για επόμενο και θα αναλωνώμουν σε Μπολόνια και περιξ, ωστόσο αφού πρέπει να μπει νομίζω είναι το μόνο εφικτό.
Η Πάρμα φαίνεται να απομακρύνεται έτσι και αλλιώς γιατί δεν ψήνεται η σύζυγος... :haha:
Η Φλωρεντία προφανώς και δεν είναι για μια μέρα, το καταλαβαίνω. Αλλά μάλλον πρέπει να μπει. Το πρόγραμμα είναι σαφώς σφιχτό, αλλά σκέψου ότι είμαστε διατεθειμένοι να προσπεράσουμε τα μουσεία (κυρίως της Φλωρεντίας που είναι μία μέρα μόνο, ίσως next time), οπότε να μπορέσουμε να περπατήσουμε την πόλη χωρίς "χάσιμο χρόνου" σε μουσεία.
Ειναι τοσο το κοστος της διαμονης στη Μπολονια γιατι εχει εμπορικες εκθεσεις.
Μονο Φλωρεντια και Σιενα θα εβαζα εγω, η Πιζα υπερεκτιμημενη.
H Παρμα πολυ ασχετο σημειο, δεν αξιζει καν τα λεφτα του τρενου για να πατε για 3 ωρες.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, και εγώ Φλωρεντία και Σιένα θα έβαζα αλλά το μεγάλο αφεντικό θέλει οπωσδήποτε Μπολόνια (αν και έχει πάθει ένα μικρό εγκεφαλικό με τις τιμές). Την Πίζα δεν την θέλω για την πόλη (η οποία δεν έχω καμία ιδέα αν αξίζει) αλλά για να δω τον πύργο από κοντά, είναι ένα απωθημένο.
Αλλά αν η Πίζα δεν λέει και πολλά, τι κάνει ο περισσότερος κόσμος? Έρχεται από τα γύρω μέρη, φωτογραφίζεται με τον πύργο, και γεια σας?
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
17/6 θα είμαι και γω Μπολόνια και 18 φεύγω για Φλωρεντία. Θα είσαι τυχερός αν βρεις δωμάτιο στη Φλωρεντία σε λογική τιμή. Οι τιμές ειναι υπερβολικά υψηλές, εχω κλεισει 6 μήνες πριν και με τσιμπημένες τιμές.. Στη Φλωρεντία εκείνες τις ημέρες έχει μεγάλο rock festival με Muse, RHCP, Green Day και Metallica. H κορη μου που θα έρθει Φλωρεντία και το αποφάσισε λίγες μέρες πριν εκλεισε σε ένα χωριό έξω απο την Φλωρεντία στο Prato.
Δεν τα γνώριζα όλα αυτά. Μα και στη Μπολόνια είναι υψηλές οι τιμές, δεν είναι ότι θα γλιτώσω τίποτα. Εσύ στις 17 πού βρήκες να σε γδύσουν....εε εννοώ σε ποιο ξενοδοχείο βρήκες?
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Δεν τα γνώριζα όλα αυτά. Μα και στη Μπολόνια είναι υψηλές οι τιμές, δεν είναι ότι θα γλιτώσω τίποτα. Εσύ στις 17 πού βρήκες να σε γδύσουν....εε εννοώ σε ποιο ξενοδοχείο βρήκες?
:p:p

Έκλεισα εδώ με 85 € το δίκλινο (κλεισμένο από τον Φεβρουάριο)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Tώρα που μιλάμε για τη Μπολόνια δεν με βοηθάτε και μενα λίγο. Τι λέτε θα προλάβω να παω τον μικρό στο μουσείο της Ferrari στη Μόδενα; Φτανουμε Μπολόνια γύρω στις 11 το πρωί; να πάω κατευθείαν Μόνεδα; έχει lockers στον σιδηροδρομικό σταθμό; θα ήθελα να προλαβω όμως να του δείξω και το αρχιγυμνάσιο, αν και μεταξύ μας αυτός για τη Ferrari θα καίγεται..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αλλά αν η Πίζα δεν λέει και πολλά, τι κάνει ο περισσότερος κόσμος? Έρχεται από τα γύρω μέρη, φωτογραφίζεται με τον πύργο, και γεια σας?
Ακριβώς αυτό κάνει!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
είμαστε διατεθειμένοι να προσπεράσουμε τα μουσεία (κυρίως της Φλωρεντίας που είναι μία μέρα μόνο, ίσως next time)
Κι εγώ δεν είδα μουσεία μη νομίζεις, απλά δυο μερούλες στη πόλη είναι απαραίτητες. Βέβαια με όλα αυτά τα δεδομένα που προέκυψαν ίσως πρέπει να ξαναλλάξεις το πλάνο σου αν δε θες να πληρώσεις μια περιουσία.

Στη Φλωρεντία εκείνες τις ημέρες έχει μεγάλο rock festival με Muse, RHCP, Green Day και Metallica.
Άμα ειναι τέτοιο το πρόγραμμα στήνω και αντίσκηνο στα γρασίδια της Michelangelo,χαλάλι. :haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
17/6 θα είμαι και γω Μπολόνια και 18 φεύγω για Φλωρεντία. Θα είσαι τυχερός αν βρεις δωμάτιο στη Φλωρεντία σε λογική τιμή. Οι τιμές ειναι υπερβολικά υψηλές, εχω κλεισει 6 μήνες πριν και με τσιμπημένες τιμές.. Στη Φλωρεντία εκείνες τις ημέρες έχει μεγάλο rock festival με Muse, RHCP, Green Day και Metallica. H κορη μου που θα έρθει Φλωρεντία και το αποφάσισε λίγες μέρες πριν εκλεισε σε ένα χωριό έξω απο την Φλωρεντία στο Prato.
οφειλω να παραδεχτω οτι εκτος απο τους τελευταιους οι αλλοι δεν μου λενε τιποτα....
σαν να διαβαζω στον Mασουτη ετικεττεs απο βιολογικα προιοντα

μεγαλωσαμε να παρει ο διαολος
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Tώρα που μιλάμε για τη Μπολόνια δεν με βοηθάτε και μενα λίγο. Τι λέτε θα προλάβω να παω τον μικρό στο μουσείο της Ferrari στη Μόδενα; Φτανουμε Μπολόνια γύρω στις 11 το πρωί; να πάω κατευθείαν Μόνεδα; έχει lockers στον σιδηροδρομικό σταθμό; θα ήθελα να προλαβω όμως να του δείξω και το αρχιγυμνάσιο, αν και μεταξύ μας αυτός για τη Ferrari θα καίγεται..
Το αρχιγυμνασιο θελει λιγη ωριτσα. Εκτος αν μπειτε μονο στην αιθουσα του νεκροτομειου και βγειτε. Θα κρατουσα τη Φερραρι μονο. Δεν θυμαμαι για λοκερς αλλα ειναι εντυπωσιακα οργανωμενος σταθμος, γιατι να μην εχει?
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Το αρχιγυμνασιο θελει λιγη ωριτσα. Εκτος αν μπειτε μονο στην αιθουσα του νεκροτομειου και βγειτε. Θα κρατουσα τη Φερραρι μονο. Δεν θυμαμαι για λοκερς αλλα ειναι εντυπωσιακα οργανωμενος σταθμος, γιατι να μην εχει?
Ευχαριστω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom