Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγώ μάλλον έχω καταλήξει. Κρατάμε το happy wife happy life. Δεν χάνει ποτέ.

Μένουμε δυο μέρες Μπολόνια και μία Φλωρεντία, χωρίς διανυκτέρευση βέβαια. Αν αποδειχτούν πολλές για Μπολόνια και υπάρξει υποψία βαρεμάρας, έχω μπει στο πρώτο τρένο για φωτογραφίες στον πύργο. Και αφήνω ανοιχτούς λογαριασμούς με την περιοχή για να υπάρχει λόγος επιστροφής.

@alvadi Μη σου πώ πόσο έχει τώρα το συγκεκριμένο :haha:

Με ακόμα περισσότερο ψάξιμο κατάφερα να βρω ένα 75αρι στην περιοχή του Πανεπιστημίου ακριβώς έξω από τα τείχη. Ε το λες και ευκαιρία!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Εγώ μάλλον έχω καταλήξει. Κρατάμε το happy wife happy life. Δεν χάνει ποτέ.

Μένουμε δυο μέρες Μπολόνια και μία Φλωρεντία, χωρίς διανυκτέρευση βέβαια. Αν αποδειχτούν πολλές για Μπολόνια και υπάρξει υποψία βαρεμάρας, έχω μπει στο πρώτο τρένο για φωτογραφίες στον πύργο. Και αφήνω ανοιχτούς λογαριασμούς με την περιοχή για να υπάρχει λόγος επιστροφής.

@alvadi Μη σου πώ πόσο έχει τώρα το συγκεκριμένο :haha:

Με ακόμα περισσότερο ψάξιμο κατάφερα να βρω ένα 75αρι στην περιοχή του Πανεπιστημίου ακριβώς έξω από τα τείχη. Ε το λες και ευκαιρία!
Δεν υπάρχει περίπτωση να βαρεθείτε τη Μπολόνια! Θα περάσετε πολύ όμορφα!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
αλλά το μεγάλο αφεντικό θέλει οπωσδήποτε Μπολόνια
Αυτό που έγραψε η @paefstra . Φλωρεντία και Σιένα. Καλή η Μπολώνια αλλά δεν τις φθάνει. Εκτός αν ο κύριος στόχος είναι η γαστρονομία της πόλης.

Μένουμε δυο μέρες Μπολόνια και μία Φλωρεντία, χωρίς διανυκτέρευση βέβαια. Αν αποδειχτούν πολλές για Μπολόνια και υπάρξει υποψία βαρεμάρας, έχω μπει στο πρώτο τρένο για φωτογραφίες στον πύργο. Και αφήνω ανοιχτούς λογαριασμούς με την περιοχή για να υπάρχει λόγος επιστροφής.
Δύο μέρες Φλωρεντία. Αν τελικά πάτε στην Μπολώνια θα καταλάβετε τι εννοώ. Ίσως να πηγαίνατε για λίγες ώρες, για φαγητό.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Tώρα που μιλάμε για τη Μπολόνια δεν με βοηθάτε και μενα λίγο. Τι λέτε θα προλάβω να παω τον μικρό στο μουσείο της Ferrari στη Μόδενα; Φτανουμε Μπολόνια γύρω στις 11 το πρωί; να πάω κατευθείαν Μόνεδα; έχει lockers στον σιδηροδρομικό σταθμό; θα ήθελα να προλαβω όμως να του δείξω και το αρχιγυμνάσιο, αν και μεταξύ μας αυτός για τη Ferrari θα καίγεται..
Το αρχιγυμνάσιο είναι πολύ ενδιαφέρον. Εκτός από την περίφημη "αίθουσα της ανατομίας", έχει και μια υπέροχη βιβλιοθήκη με πολύ παλια βιβλία για διάφορες επιστήμες και μάλιστα με ελληνικά ονόματα τύπου αστρονομία, φυσική, μαθηματικά. Βρίσκεται απέναντι αφού διασχίσεις το διάδρομο με τα αγάλματα των διαφόρων μεγάλων καθηγητών Ιατρικής που δίδαξαν εκεί, ανάμεσά τους και ο περίφημος δοκτωρας Sbaraglia :haha::haha::haha:

Οσο για μένα έχω τραγικές αναμνήσεις από αυτή την επίσκεψη. Μετά από μία απίστευτη κραιπάλη φαγητού και ποτού στην πόλη (η καλύτερη στην Ιταλία, ever), το βράδυ υπέφερα από πόνους στη χολή και φαντασιωνόμουνα ότι θα πεθάνω και την άλλη μέρα θα χρησιμοποιήσουν το σώμα μου για άσκηση στην αίθουσα ανατομίας, που είχα δει λίγες ώρες πριν!:eek::eek::eek:
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους, μια ερώτηση/διευκρίνιση.... Θα βρεθούμε στη Φλωρεντία και σκεφτόμαστε να ανέβουμε στο θόλο/ταράτσα του Duomo. Γνωρίζει κάποιος αν το ανέβασμα κ το κατέβασμα γίνεται από την ίδια σκάλα;;; Ή από άλλη σκάλα ανεβαίνουμε κ από άλλη κατεβαίνουμε;;
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Πριν 4-5 χρόνια που είχα πάει ήταν από την ίδια. Όχι σκάλα, κατι μικροσκοπικά σκαλάκια που σε έπιανε κλειστοφοβία.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλημέρα σε όλους, μια ερώτηση/διευκρίνιση.... Θα βρεθούμε στη Φλωρεντία και σκεφτόμαστε να ανέβουμε στο θόλο/ταράτσα του Duomo. Γνωρίζει κάποιος αν το ανέβασμα κ το κατέβασμα γίνεται από την ίδια σκάλα;;; Ή από άλλη σκάλα ανεβαίνουμε κ από άλλη κατεβαίνουμε;;
καλημέρα! ανεβασμα και κατέβασμα γίνεται από την ίδια διαδρομή.. σκαλάκια , σε κλειστό χωρο !!
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνιση... Οπότε μας βλέπω να επιλέγουμε τα εισιτήρια των 18.45-19.30 ώστε να είμαστε από τους τελευταίους που θα ανέβουμε, μήπως κ γλιτώσουμε λίγο συνωστισμό. Επίσης, την ημέρα που λέμε να πάμε το ηλιοβασίλεμα είναι 21.00, άρα όταν θα είμαστε επάνω θα έχει ακόμα φως.
Ε, τι λέτε καλύτερα τελευταίοι;; Παρά πρώτοι; :rolleyes:
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνιση... Οπότε μας βλέπω να επιλέγουμε τα εισιτήρια των 18.45-19.30 ώστε να είμαστε από τους τελευταίους που θα ανέβουμε, μήπως κ γλιτώσουμε λίγο συνωστισμό. Επίσης, την ημέρα που λέμε να πάμε το ηλιοβασίλεμα είναι 21.00, άρα όταν θα είμαστε επάνω θα έχει ακόμα φως.
Ε, τι λέτε καλύτερα τελευταίοι;; Παρά πρώτοι; :rolleyes:
εφόσον δεν προλάβετε το ηλιοβασίλεμα (που δυστυχώς δεν το προλαβαίνετε) , οτι ώρα και να ανεβείτε το ίδιο είναι! δεν μπορείτε να ξέρετε αν θα έχει κόσμο ή οχι.. απλά άν εκείνη την μέρα έχετε πρόγραμμα δύσκολο με πρωινο ξυπνημα περπατημα κλπ, θα σας είναι επίπονο να ανεβοκατεβείτε 800 σκάλες στις 7 το απόγευμα..
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
εφόσον δεν προλάβετε το ηλιοβασίλεμα (που δυστυχώς δεν το προλαβαίνετε) , οτι ώρα και να ανεβείτε το ίδιο είναι! δεν μπορείτε να ξέρετε αν θα έχει κόσμο ή οχι.. απλά άν εκείνη την μέρα έχετε πρόγραμμα δύσκολο με πρωινο ξυπνημα περπατημα κλπ, θα σας είναι επίπονο να ανεβοκατεβείτε 800 σκάλες στις 7 το απόγευμα..
Ηλιοβασίλεμα με την αυστηρή έννοια ναι δεν το προλαβαίνουμε.
Σε ο.τι αφορά τον κόσμο, τα τελευταία διαθέσιμα εισιτήρια από άποψη ώρας είναι 18.45 οπότε λογικά όταν θα κατεβαίνουμε δε θα συναντήσουμε άλλους που θα ανεβαίνουν.
Από το προηγούμενο βράδυ θα βρισκόμαστε στην Πίζα, θα κάνουμε τη βόλτα μας εκεί κ μετά θα πάρουμε το τρένο κ θα πάμε Φλωρεντία. Επομένως η συγκεκριμένη μέρα δεν είναι επιφορτισμένη με βαρύ πρόγραμμα κ περπάτημα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ηλιοβασίλεμα με την αυστηρή έννοια ναι δεν το προλαβαίνουμε.
Σε ο.τι αφορά τον κόσμο, τα τελευταία διαθέσιμα εισιτήρια από άποψη ώρας είναι 18.45 οπότε λογικά όταν θα κατεβαίνουμε δε θα συναντήσουμε άλλους που θα ανεβαίνουν.
Από το προηγούμενο βράδυ θα βρισκόμαστε στην Πίζα, θα κάνουμε τη βόλτα μας εκεί κ μετά θα πάρουμε το τρένο κ θα πάμε Φλωρεντία. Επομένως η συγκεκριμένη μέρα δεν είναι επιφορτισμένη με βαρύ πρόγραμμα κ περπάτημα.
Ε τότε μια χαρά το σκεφτεσαι! ανεβείτε με το γκρουπ των 18.45!
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα σε όλους, μια ερώτηση/διευκρίνιση.... Θα βρεθούμε στη Φλωρεντία και σκεφτόμαστε να ανέβουμε στο θόλο/ταράτσα του Duomo. Γνωρίζει κάποιος αν το ανέβασμα κ το κατέβασμα γίνεται από την ίδια σκάλα;;; Ή από άλλη σκάλα ανεβαίνουμε κ από άλλη κατεβαίνουμε;;
Καλημερα Εγω θυμαμαι στο κατεβασμα μεχρι ενος σημειου γινοταν απο την ιδια στενη σκαλα αλλα μετά εβγαινες απο αλλη εξοδο οποτε σε καποιο σημειο αλλαζεις σκαλα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom