Ιταλία Μπολόνια οικογενειακώς

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τον Μάιο και για 2 μέρες θα είμαστε Μπολόνια με αγοράκι (και τι αγοράκι!) 6 ετών και προβληματίζομαι λίγο για το τι να κάνουμε. Λέω καταρχήν να περάσουμε τη μια μέρα στη Μπολόνια και την 2η να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για μια βόλτα στις εξοχές (κάποια όμορφα χωριά ή μέρη; ) ή σε άλλη κοντινή πόλη (Πάρμα; Μόντενα; ). Να μείνω μέσα στη Μπολόνια; Εκτός σε κανά αγροτουριστικό;

Παρακαλώ για τη βοήθεια του κοινού :)
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αν νοικιάσετε αμάξι μήπως να αφήσετε χωριά και πόλεις και να πάτε στη Gardaland; :p Μιάμιση ώρα βλέπω είναι με αμάξι από Μπολόνια. Ακόμα θυμάμαι τον ενθουσιασμό μου όταν με είχαν πάει οι γονείς μου (και φαντάσου ήμουν έφηβη, πολύ μεγαλύτερη από το γιο σου).
 
  • Like
Reactions: GTS

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καταρχήν να μείνετε μέσα στη Μπολόνια, γιατί και οι γονείς έχουν ψυχή. Αν είστε εκεί σκ, κλείνουν όλο το κέντρο και το παραδίδουν στους πεζούς για βόλτα. Παράδεισος.
Στην περιοχή παίζει πολύ Ferrari και Lamborghini. Έχουν μουσεία που μπορεί να τον συγκινήσουν. H Ferrari έχει στο Maranello και στη Modena (Enzo Ferrari). Καθώς δεν με ενδιαφέρει το σπορ, δεν έχω προσωπική εμπειρία.
Από εκδρομές προτείνω Modena γιατί είναι πανέμορφη και εύκολη στην περιήγηση, με πλατείες όπου μπορείτε να αράξετε για κρασί και τσίμπημα με καλούδια της περιοχής και Ferrera γιατί είναι επίσης πανέμορφη, πιο μεγάλη βέβαια, και έχει ένα κουκλίστικο κάστρο ακριβώς στο κέντρο της που επίσης μπορεί να τον συγκινήσει.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αν νοικιάσετε αμάξι μήπως να αφήσετε χωριά και πόλεις και να πάτε στη Gardaland; :p Μιάμιση ώρα βλέπω είναι με αμάξι από Μπολόνια. Ακόμα θυμάμαι τον ενθουσιασμό μου όταν με είχαν πάει οι γονείς μου (και φαντάσου ήμουν έφηβη, πολύ μεγαλύτερη από το γιο σου).
Όχι, δε θέλω ακόμα τέτοια, έχουμε καιρό μέχρι τη Ντίσνευλαντ χαχα. Θέλω το παιδί να πάρει τις πρώτες του εικόνες από πολιτισμό, από....

Βασικά να φάμε καλά θέλουμε :D Αλλά δε θέλω να βαρεθεί, είναι μικρός ακόμα, νομίζω και μία εκδρομή στη φύση επιβάλλεται, θα έχει και ωραίο καιρό
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Καταρχήν να μείνετε μέσα στη Μπολόνια, γιατί και οι γονείς έχουν ψυχή. Αν είστε εκεί σκ, κλείνουν όλο το κέντρο και το παραδίδουν στους πεζούς για βόλτα. Παράδεισος.
Στην περιοχή παίζει πολύ Ferrari και Lamborghini. Έχουν μουσεία που μπορεί να τον συγκινήσουν. H Ferrari έχει στο Maranello και στη Modena (Enzo Ferrari). Καθώς δεν με ενδιαφέρει το σπορ, δεν έχω προσωπική εμπειρία.
Από εκδρομές προτείνω Modena γιατί είναι πανέμορφη και εύκολη στην περιήγηση, με πλατείες όπου μπορείτε να αράξετε για κρασί και τσίμπημα με καλούδια της περιοχής και Ferrera γιατί είναι επίσης πανέμορφη, πιο μεγάλη βέβαια, και έχει ένα κουκλίστικο κάστρο ακριβώς στο κέντρο της που επίσης μπορεί να τον συγκινήσει.
Το μουσείο της Φεράρι το σκέφτηκα κι εγώ (έχουμε και μια πώρωση με το Cars τώρα βλέπεις..). Και Φεράρα για το κάστρο είναι ό,τι πρέπει νομίζω! Θενκς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom