Ζιμπάμπουε Μποτσουάνα Μποτσουάνα - Ζιμπαμπουε. Στην Ελβετια και τη Κουβα της Αφρικης.

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

Κυριακή πρωι και μετά απο πολλά χρόνια λεω να ξεκινησω μια ιστορία για το πρόσφατο ταξιδι μου σε Νοτια Αφρικη - Μποτσουάνα και Ζιμπαμπουε .
Απο που να αρχίσω ; Εχασα το κολάι που ειχα αποκτησει με κόπο να γραφω ιστοριες !

Η Αφρικη ηταν μεσα στο μυαλο μου 2-3 χρόνια τώρα και έκανα σχέδια που κολλουσαν στο οικονομικό κομματι. Ακριβη για το βαλαντιο μου .Πάντως μαζευα χρηματα και το ειχα στα υπ οψιν .

Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στο νοτιοαφρικανικο γραφειο Nomad Africa Adventure Tours.
Καλες τιμες και ενδιαφερων τροπος ταξιδιού . Φορτηγα μεταμορφωμενα σε μικρα πουλμαν , ολες οι φυλες του κοσμου , διαφορετικες ηλικιες , γκρουπακια εως 20 ατομα μια χαρά φαινοταν . Τελικά ηταν κιολας .

Μετά έπρεπε να αποφασίσω σε ποιο τουρ θα καταληξω . Ειχε 54 για χωρες κάτω Αφρικης .
Οι δε χωρες οι περισσοτερες αγνωστες σε μένα ! Οταν εκανα Γεωγραφια στο σχολειο εμαθα για τη Ροδεσια και ποτέ για τη Ναμιμπια . Δεν παρακολουθουσα τις εξελιξεις στην περιοχη και ξαφνιαστηκα οταν διαβασα για τη Ροδεσια που τωρα ειναι Ζιμπαμπουε και Ζαμπια και οτι η Ναμιμπια μπηκε στο χαρτη το 1990 .
Ωραιο προβλέπεται το ταξιδι . Δεν ξερω καν τις χωρες που πρεπει να επιλέξω !

Μετα απο πολυ διαβασμα και πάντα με γνώμονα το οικονομικο αγκαθι διαλεξα ενα τουρ 9 ημερων που ξεκινουσε απο Γιοχανεσμπουργκ και τελειωνε Καταρρακτες Βικτωρια στη πλευρα της Ζιμπαμπουε .

Αφου το γραφειο μου εκανε προκρατηση με 10 μερες περιθωριο αρχισα να ψαχνω αεροπορικο .
Βρηκα προσφορα της Αλιταλια με 460 ευρω για Αθηνα - Γιοχανεσμπουργκ - Αθηνα και το εκλεισα .
Μετα ειχα να κλεισω ξενοδοχειο τη νυχτα αφιξης , την επιστροφη απο Βικτωρια - Γιοχανεσμποργκ και την τελευταια νυχτα αναχωρησης .
Ευτυχως το γραφειο με βοηθησε γιατι συνεργαζεται με ξενοδοχεια . Επισης ειχε οδικη μεταφορά απο Βικτωρια - Γιοχαν με μια διανυκτερευση καθ οδον αφου ειναι μεγαλη η αποσταση . Πολυ οικονομικη σε σχεση με το αεροπορικο εισιτηριο οποτε και την επελεξα .

Αρκετα για σημερα ..... Ελπιζω να εχω εμπνευση να συνεχισω αναλυτικά .........
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το ταξιδι εγινε 6 -20 Νοεμβριου .

Ξεκιναω απο Βενιζελος απογευμα για Ρωμη. Ειχα μια ωρα και σαράντα λεπτα τρανζιτ ,μια χαρα. Μετά απο δεκαωρη πτηση εως το Γιοχανεσμπουρκ φτανω στις 09.30 το πρωι.
Στο αεροδρομιο αλλαζω χρηματα ευρω σε ραντ το τοπικο νομισμα . Μεγαλη βλακεια, στα 200 ευρω εχασα 13 σε προμηθεια . Οταν το καταλαβα πληρωνα παντου μονο με χρεωστικη κάρτα .

Με περιμενε ανθρωπος του γραφειου με ταμπελακι . Στο βανάκι γνωρισα και την πρωτη απο τους 18 συνταξιδιώτες, ειχαμε φτασει με την ιδια πτηση . Ηταν η Πιλαρ Ισπανιδα που ταξιδευε και αυτη μόνη της .
Τα ισπανικα με κυνηγανε παντού ! Αποδειχτηκε στη πορεια του ταξιδιου μια χαρά γυναικα ,καναμε καλή παρεα .

Φτασαμε στο ξενοδοχειο οπου με ευχαριστη εκπληξη διαπιστωσα οτι ηταν ενα ωραιοτατο ριζορτ με πολλες ανεσεις και καλο φαγητο . Με τα χρηματα που ειχα πληρωσει φανταζομουν τα καταλυματα πολυ απλα με τα βασικά . Αυτο ειχε μεχρι και τζακι που το βραδυ χρειαστηκε γιατι η θερμοκρασια επεσε στους 8 βαθμους .
Βεβαια βρίσκεται σε προαστειο , σε καλη συνοικια και με μάντρα γυρω γυρω για να μην ξεχνιομαστε σε ποιά πόλη είμαστε . Δεν ειχε πουθενα να πας τριγυρω , αλλά ηταν ενταξει για μια βραδυα και κυρίως βολικό γιατι απο εκει ξεκινουσε το τουρ το επομενο πρωι στις 7 η ωρα .


Φαγαμε πολυ νοστιμα σε μπουφε που κοστισε 9 ευρω . Πρωτη εντυπωση απο το φαγητό πολυ καλή . Ευρωπαικο αλλά με πινελιες απο μπαχαρικά Αφρικής . Παντου στην ατμοσφαιρα εντονη η αγγλική επίδραση .Απο πινακα με το Μυστικο Δειπνο στο τοιχο μέχρι το εκλεκτο τσαι που ηταν οτι έπρεπε με το κρυο που εκανε .

Πάμε τωρα για υπνο .... και στην ιστορια και εδω στο σπιτι μου .Γραφω κατευθειαν και ειναι αργα . Αν κανω λαθακια συγνωμη , συμβαινουν αυτά στα live
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μπράβο ! Μας δίνεις ιδέες. Περιμένουμε και το κόστος του πρακτορειου. Μη βιάζεσαι. Να δούμε και το πρόγραμμα.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
κι εγω αναμενω να μας γραψεις κοστη και φυσικα την συνεχεια της ιστοριας, ευχαριστουμε πολυ!!
απο τοτε που ακομα δεν ειχα ξεκινησει να ταξιδευω κοιτουσα τους καταρρακτες της βικτωρια και αναρωτιομουν αν θα μπορουσα ποτε να παω εκει.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το κόστος μπορω να το γραψω απο τώρα . Με ακριβεια αφου ηταν και το ευαισθητο σημειο για το ταξιδι αυτο !

Στο γραφειο πληρωσα για το τουρ 9 ημερων /8 νυκτων με πληρη διατροφη εκτος της τελευταιας ημερας στη Ζιμπαμπουε . Το φαγητο μαγειρευοταν απο την συνοδο επιτοπου . Ειχαν τα πάντα στο κατω μέρος του φορτηγου πουλμαν . Ανοιγαμε 2 τραπεζια και καρεκλες σπαστες και τρωγαμε ανετα . Ηταν μια χαρά για τα δεδομενα ,
δεν ειχαμε παραπονο . Ειχε και για χορτοφαγους .

Ειχα 2 νυκτες ξενοδοχειο στο Γιοχανεσμπουργκ και 1 ακομα στη Βικτωρια . Πολυ ωραια ξενοδοχεια με πλουσιο πρωινο .

Μεταφορα επιστροφης οδική με διανυκτερευση απο Βικτωρια σε Γιοχαν. ( Χωρις φαγητο )

Τις μεταφορες αφιξης - αναχωρησης απο και προς αεροδρομιο .

Πληρωσα πριν την αναχωρηση στο γραφειο με καρτα 1400 ευρω για τα ανωτέρω .

Το ποσό είναι για μονόκλινο . Με προχειρο υπολογισμο αν ημουν σε δίκλινο θα ηταν 200-250 ευρω φτηνοτερο .

Εκανα ασφαλεια ταξιδιου με 60 ευρω για 2 εβδομαδες . Ειναι υποχρεωτικο απο το γραφειο .

Το αεροπορικο με Alitalia κόστισε 460 ευρω .

Εκει ξόδεψα άλλα 150 ευρώ για 4 προαιρετικες εκδρομές που έκανα μαζί με τη βίζα για την Ζιμπαμπουε.

Προσωπικα εξοδα χωρις καμια οικονομια ειχα 450 ευρω . Θα μπορουσα να ξοδευα λιγότερα.
Πολλες φορές δεν πηγαινα για φαγητο στο πουλμαν και προτιμουσα να γευματιζω στα ξενοδοχεια ή αλλου .

Συνολικο κόστος 2500 ευρω .
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Το ποσό είναι για μονόκλινο . Με προχειρο υπολογισμο αν ημουν σε δίκλινο θα ηταν 200-250 ευρω φτηνοτερο .

2. Το αεροπορικο με Alitalia κόστισε 460 ευρω .
1. απο περιεργεια: θα μπορουσες να επιλεξεις 2κλινο? αν δεν υπηρχε αλλος να βαλουν μαζι σου, θα πληρωνες ακομα ως 2κλινο?
2. τιμη σουπερ..για το αεροπορικο ταξιδι δεν θα μας πεις τπτ? ...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αν υπήρχε άλλη γυναίκα που να ηθελε να μοιραστει δικλινο μαζι μου , ναι γινόταν .
Εγω δεν ηθελα οποτε δεν το εψαξα . Η διαφορα για το τουρ ηταν 118 ευρω ! ! Πολυ μικρή για να εχεις καποια αγνωστη στο ίδιο δωμάτιο .
Και τις επιπλεον τρεις νυχτες που πληρωσα μονόκλινο και την επιπλεον νυχτα της επιστροφης πάλι δεν ηθελα . Πολυ κουραση (3300 χλμ σε 11 μερες ) πολυ ζεστη στη Μποτσουανα . Ερημος ειχε 35-40 βαθμους και το δωματιο ηταν οαση .Δεν νομιζω να ηταν και τόσο όαση με μια αγνωστη γυναίκα !

Ειδα ομως να μοιραζονται δικλινο μια Αυστριακη και μια Γερμανιδα αγνωστες μεταξυ τους .

Επειδη τωρα εχω δουλεια θα σου γραψω μετά για το αεροπορικό . Εχεις αδυναμια στην εταιρεια , σωστα ;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αρχιζω με την πρωτη μέρα του τουρ .

Johannesburg to Kalahari Gateway .

Route Johannesburg to Kang . 750 klms

Στις 7 η ωρα μετά απο ενα ωραιο πρωινο στο ομορφο ξενοδοχειο αρχισαμε την επιβιβαση στο πουλμαν αφου πρωτα δωσαμε τα στοιχεια μας γραπτα στη ξεναγο - μαγειρισσα κοριτσι για όλες τις δουλειες γλυκιά Σόλι .
Πολυ καλή επαγγελματιας με 14 χρόνια εμπειρια .Σε αυτη την αλλόκοτη εκδρομή ηταν πολυ χρησιμη η πειρα και η καπατσωσυνη της . Είναι απο την φτωχη Ζιμπάμπουε , οπως και ο οδηγος ενας συμπαθεστατος λιγολογος και το βασικότερο αψογος στη δουλεια του ανθρωπος.

Ειμαστε 19 απο διαφορες φυλές και ηλικιες . 2 Αργεντινες πιτσιρικες φοιτητριες , 1 ζευγαρι σοβαροι Τσεχοι , 8 Γερμανοι , 1 στριφνη Αυστριακή ( ευτυχως η μόνη ) 1 ζευγαρι νιοπαντρο απο Ν. Κορέα , 1 ζευγαρι Αμερικανοι απο το Μιλγουοκι 75 ετων ακουραστοι και προσχαροι που πινανε νερό στο όνομα του Γιαννη , η Πιλαρ και μια Ελληνιδα .
Ολοι μου φανηκαν ευγενικοι συμπαθητικοι και ευχαριστοι και ετσι ηταν εως το τελος του ταξιδιου .

Να πω εδω οτι το γραφειο εχει 2 προτασεις για τα καταλυματα σε όλα τα τουρ που πραγματοποιει.
Διαμονη σε ξενοδοχειο ή σε τεντες με διαφορετικη τιμή .

Οσοι διαλεξουν σκηνές τις παραχωρει μαζι με στρωματακι . Απλα πρεπει να εχεις το δικο σου υπνοσακκο .

Τα καταλυματα εχουν όλα ειδικο χωρο να παρκαρει το πουλμαν και διπλα στηνονται οι σκηνες .
Εμεις που μεναμε σε ξενοδοχειο πηγαιναμε εκει για να φαμε ή για παρεα .
Αυτοι που μεναν σε σκηνες ειχαν δικαιωμα να απολαμβανουν τις παροχες του καταλυματος .
Τα περισσοτερα ειχαν πισινα , πραγμα πολυ βολικό . Αντι να λειωνουν στις σκηνες με τη ζεστη απολάμβαναν τη δροσιά της .

Κρινοντας απο τον εαυτό μου που δεν μου αρεσει το καμπιγκ ξαφνιαστηκα που οι 11 διαλεξαν σκηνη και μόνο οι 8 διαλεξαμε ξενοδοχειο . Στην πορεια καταλαβα οτι δεν ηταν μόνο οικονομικός ο λόγος . Μερικοι ηθελαν ετσι να νοιωσουν περισσοτερο την περιπετεια στην Αφρικη .

Ξεκιναμε με καλή διαθεση και προσμονη . Εχουμε πολλα χιλιομετρα (750 )για να φτασουμε στη μέση του πρωτου σημειου ενδιαφεροντος που ειναι η καρδια της ερημου Καλαχάρι .
Πολυ μεγαλες οι αποστασεις στην Αφρική αλλά ευτυχως οι δρομοι καλοι , μόνο ευθεια και με καθολου κινηση .Που και που σταματάγαμε να περάσει ενα κοπάδι ελέφαντες ή αλλα αγρια ζώα !
Πως σταματάμε εδω να περάσει ενα κοπάδι κατσίκια ; Απλά διέφερε το είδος και το μεγέθος !

Κάναμε σταση καθε 2 ωρες και μια 30 λεπτων σε σούπερ μάρκετ να παρουμε νερό και οτι άλλο θελαμε για προσωπικη χρηση . Αυτό γινοταν καθε μέρα σε όλη τη διαρκεια του ταξιδιου .
Οι τιμές στα βασικά είδη χαμηλές και επιπλέον με καλή ποιότητα . 5 λίτρα νερό 1.50 ευρώ , πεντανοστιμες πιτες σφολιατες με ποικιλία απο γέμιση 0.80 , γλυκά φρέσκα σε μεγάλα κομματια 0.85 .

Μετά απο 300 χλμ περάσαμε τα σύνορα για την Μποτσουανα . Ευκολα και γρηγορα , οι της Ενωσης δεν χρειαζόμαστε βίζα απο πριν .

Φτασαμε πολυ αργα στο πρωτο καταλυμα και εκει μας ειχαν ετοιμο φαγητο αφου η Σόλι δεν προλαβαινε να μαγειρεψει . Η πρωτη επαφη με τη κουζίνα της Μποτσουάνα απογοητευση . Ηταν και σε ξενοδοχειο τι να περιμενεις ; Καλες πρωτες ύλες αλλά αγευστο .

Το δωματιο παρα πολυ ωραίο και μεγαλο . Αρχισα να πιστευω οτι λάθος τουρ ειχα αγορασει !
Παραηταν καλό για περασμα μιας νυκτας στη μεση της ερημου .

Βεβαια να πω οτι οσοι εμεναν σε σκηνες ειχαν παροχες υψηλου επιπεδου σε ντουζιερες με ζεστό νερό και τουαλετες .

Ετσι με εναν ωραιο υπνο σε καταπληκτικο στρωμα τελειωσε η πρωτη μέρα .
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στο νοτιοαφρικανικο γραφειο Nomad Africa Adventure Tours.
Απολαμβάνω την περιγραφή σου.
Έψαξα λίγο το γραφείο με το οποίο πήγες και έμεινα ενθουσιασμένος. Έχω μια άκρη βρε παιδί μου για την Αφρική!
Δεν είμαστε από εκείνους που πάνε ολομόναχοι σε τέτοιες περιοχές. Δεν μου φαίνεται πολύ φτηνά, αλλά από τα Ελληνικά γραφεία είναι καλύτερα. Και φαίνεται πως το ξέρουν το πράγμα.
Καλή συνέχεια.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ημέρα δευτερη 09.11

Kalahari Gateway to Kalahari
Route Kang to Ghanzi - 290 χλμ

Ξεκιναμε με ωραιο πληρες πρωινο φτειαγμενο απο την Σόλι για τα ενδοτερα της Καλαχάρι .
Εκει που θα καταληξουμε δεν εχει ηλεκτρικο ρευμα και θα είμαστε στη περιοχη της φυλής "Ανθρωποι
των Θάμνων ".
Οι έρημοι μου αρέσουν παρα πολύ . Το είχα καταλαβει απο προηγούμενα ταξιδια αλλά σε αυτό το ταξιδι που τα 2600 χλμ εγιναν σε έρημο επιβεβαιωθηκα . Μου δίνει πολλά "φωτεινά πεντάλεπτα " που στην καθημερινότητα είναι δύσκολο να βρεθούν.

Είμαστε πια για τα καλά στην Μποτσουάνα . Τι χώρα εκπληξη !
Εχει εκταση 581.000 τ.χλμ και πληθυσμό μονο 2.300.000 . Παλιότερα ηταν βρετανικό προτεκταριάτο , εγινε ανεξαρτητη το 1966. Η οικονομια της βασίζεται στα ορυκτα (κυρίως διαμάντια ) στον τουρισμό και την κτηνοτροφια .
Είναι απο τις ταχύτερα αναπτυσσομενες οικονομιες του κόσμου , με κατά κεφαλή εισόδημα 16.400 δολλαρια το χρόνο. Ποτέ δεν εχει εμπλακεί σε πόλεμο για αυτό και την αποκαλουν η Ελβετία της Αφρικης .
Εχει πολυ δυνατο νομισμα . Εξεπλαγην, 1 ευρώ = 10 pula .
Ιερή λέξη για τους ντοπιους το pula , σημαινει βροχή .Υπάρχει και στην σημαία τους.

Φτασαμε σχετικά νωρις στον προορισμό μας . Είμαστε στη μέση του πουθενά κυριολεκτικά αλλά οι παροχες του καταλύματος αψογες για τα δεδομενα . Η ελλειψη του ηλεκτρικου ρευματος δεν φανηκε γιατι ειχαν γεννητρια .
Το δωματιο μια χαρά ειχε και μπαλκονι και στο βαθος υπηρχε πισίνα !
Την απόλαυσαν ολοι οι σκηνιτες αφου εβραζε απο τη ζέστη στις τέντες τους .
Πολυ ζέστη πλεον, το μεσημερι είχε 40 βαθμους .
Το απογευμα πηγαμε σε μια προαιρετικη εκδρομη μιας ωρας με ενα ζευγαρι ντόπιων που μας εδειξαν πως ζει η φυλη τους σε αυτες τις δυσκολες συνθηκες .
Να πω οτι το τουρ εχει προαιρετικες εκδρομες που μπορεις να τις κλεισεις απο πριν ή την προηγουμενη μέρα σε συνενοηση με τη ξεναγο . Δεν ειχα κλεισει απο πριν γιατι ηθελα να δω τις δυναμεις μου και αν θα με ενδιεφεραν .
Ειναι και το επαγγελμα μου τετοιο που ενα κράτημα το εχω οταν ακουω προαιρετικη εκδρομη και κυριως οταν ακουω το κοστος ! Αυτη εκανε 7 ευρώ και τα αξιζε με το παραπανω , ειδα πολυ ενδιαφεροντα πράγματα .

Μετα το δειπνο ειχε δωρεαν ενα ωραιο θέαμα στον περιβολο του ξενοδοχειου .
Κατοικοι της περιοχης χορεψαν τοπικους χορούς , ενας παραμυθας ειπε δυο ωραιες ιστοριες που ελεγαν παλια γυρω απο τη φωτια ( μου θυμισαν μυθους του Αισώπου ) και μετά τραγουδησαν με συνοδεια τυμπανων .
Ακουγεται τουριστικο αλλά απο καποια στιγμη και μετα ενοιωθα οτι οι καλλιτεχνες το απολαμβαναν και τελειωμο δεν ειχαν . Καποια στιγμη αποσυρθηκα στο δωματιο λογω κουρασης και ακουγα τα τυμπανα .
Θυμηθηκα τα βιβλία που διαβαζα παιδακι για τους λευκους που υπνωτιζονταν απο τα τυμπανα . Ειχαν δικιο οι συγγραφεις . Ειναι πολυ εντονο αν δε τα νευρα σου δεν ειναι σε καλή κατασταση ασε την Αφρική για αργοτερα !
Καλό ειναι μην παιζεις με την ενέργεια της ερήμου . Οτι υπαρχει μέσα σου στο βγάζει

Ετσι αποκοιμηθηκα βλέποντας παρα πολλά ονειρα που τα θυμάμαι όλα ,πράγμα σπάνιο για εμένα .
Το ταξιδι αρχιζει και αποκτά ενδιαφερον σε πολλους τομεις .
Mother Africa νοιωθω οτι έχεις πολλά να μου χαρίσεις !
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και λίγες ενδεικτικες φωτογραφίες .
Εβγαζα με ενα φθηνό κινητό που εχω αλλά ειναι για αναμνησεις οι περισσοτερες .
Η καλή μου Πιλάρ ομως που ειχε ακριβή μηχανή εβγαζε καταπληκτικες .
Χθες μου τις εστειλε ηλεκτρονικά και ειναι τέλειες , απλά δεν ξερω να τις ανεβασω . Οσονουπω θα φανει φιλος να με βοηθησει .
 
Last edited:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Απολαμβάνω την περιγραφή σου.
Έψαξα λίγο το γραφείο με το οποίο πήγες και έμεινα ενθουσιασμένος. Έχω μια άκρη βρε παιδί μου για την Αφρική!
Δεν είμαστε από εκείνους που πάνε ολομόναχοι σε τέτοιες περιοχές. Δεν μου φαίνεται πολύ φτηνά, αλλά από τα Ελληνικά γραφεία είναι καλύτερα. Και φαίνεται πως το ξέρουν το πράγμα.
Καλή συνέχεια.
Ομολογώ ότι κι εγώ το κοίταξα. Έχω δει και 1-2 ακόμα ξένα πρακτορεία, που και πάλι έχουν καλύτερες τιμές από τα ελληνικά, αλλά αυτό είναι ακόμα πιο οικονομικό και αν έχουμε και άνθρωπο που έχει πάει και έχει να πει καλά λόγια, είναι τέλειο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom