Αργεντινή Μπουένος Άιρες. Αεροπορικά. Πονοκέφαλος

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Επειδή πάντα υπάρχει κάποιος που το μυαλό του κατεβάζει καλύτερες ιδέες από το δικό μας, κι επειδή αυτήν τη στιγμή το μυαλό μου έχει θολώσει μετά τις ατελείωτες ώρες αναζήτησης και σύγκρισης εισιτηρίων για Μπουένος Άιρες (ή/και σε συνδυασμό με Ρίο και Σάο Πάουλο), μοιράζομαι τον προβληματισμό μου... Θεσσαλονίκη (ή Αθήνα) – Μπουένος Άιρες – Θεσσαλονίκη (ή Αθήνα), με εναλλακτικές λύσεις για το “έλα”, όχι το “πήγαινε”, τις δύο βραζιλιάνικες πόλεις που προανέφερα. Τελευταία βδομάδα Νοεμβρίου με μέσα Μαΐου. Το φθηνότερο που έχω βρει είναι 1.085, στο airtickets, με Swiss μέχρι GRU, και μετά Αερολίνεας Αρχεντίνας. Δε θέλω να ακουστώ αχάριστος, την τιμή δε τη βρίσκω εξωφρενική, όμως δε θα με πείραζε ΚΑΘΟΛΟΥ να δώσω λιγότερα. Έχω ψάξει τις γνωστές πλάγιες μεθόδους, σπάζοντας τη διαδρομή σε κομμάτια, αγοράζοντας αυτόνομα Ελλάδα-Γερμανία-Ελλάδα, Γερμανία-Αργεντινή-Γερμανία εισιτήρια για παράδειγμα (ΚΑΙ Αγγλία, ΚΑΙ Ισπανία, ΚΑΙ Ιταλία, ΚΑΙ... Δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι-ία), όμως τζίφος... Τα SKG-GRU-SKG εισιτήρια είναι περίπου δύο κατοστάρικα φθηνότερα, όμως τα GRU-BUE-GRU δεν είναι... Easyjet και Ryanair, κι έτσι το τελικό ταμείο βγάζει πάλι ένα ποσό κοντά στα 1100... Το Σάο Πάουλο-Μπουένος Άιρες οδικώς, παραλιακά, σταματώντας σε κάθε πόλη, το έχω ήδη κάνει, και ναι μεν το λάτρεψα, όμως προτιμώ να περάσω χρόνο και να ξοδέψω χρήματα αυτήν τη φορά βλέποντας κάτι διαφορετικό. Το Σάο Πάουλο-Ιγκουασού-Ασουνσιόν-Σάντα Φε-Ροσάριο-Μπουένος Άιρες επίσης το έχω κάνει, και δε θα ήθελα να το επαναλάβω, οπότε μόνο αεροπορικά θα έκανα το Σάο Πάουλο-Μπουένος Άιρες.


Ξέφυγα... Λοιπόν, αν, ΑΝ, κάποιος έχει κάποια... φλασιά για το πώς θα μπορούσα να περιορίσω το κόστος της μετάβασης στο Μπουένος Άιρες (με εισιτήρια όμως χωρίς χρονικό περιορισμό τριών μηνών για επιστροφή, όπως δυστυχώς συμβαίνει με τις περισσότερες προσφορές της Lufthansa), είμαι όλος αυτιά...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Γενικά πονοκέφαλος είναι τα αεροπορικά για Αργεντινή,αν και τελευταία είχαν βγει κάποιες προσφορές νομίζω....Πάντως κάτω από 900-1000 ευρώ αν βρεις δεν θεωρείται κακή τιμή.Ανακινώ το θέμα γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι για εισητήρια Αθήνα-Μπουένος Άιρες σε λογικές τιμές...:xmas_wink:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σύμφωνα με αυτό η καλύτερη τιμή από ΑTH είναι €700 με LH και η επόμενη φθηνότερη εταιρεία είναι η ΒΑ με €780. Αν τις βρεις, πες μας.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στην προσφατη προσφορα της LH για αναχωρηση απο τον Μαρτη και μετα ειχα βγαλει την Αθηνα στα 749 για Μπουενος Αϊρες που ειναι πολυ καλη .. Πριν 3 χρονια ακριβως ειχε βγαλει ενα απιστευτο 550 ευρω το οποιο εγινε αναρπαστο .. Μεσα σε 1 μερα οι ημερομηνιες που ηθελα απο 550 πηγανε στα 800 ...! Οποτε κανε subscribe στο newsletter της LH και της ΒΑ,μεινε κ λιγο συντονισμενη εδω και ολο κ κατι θα βγει υπαρχουν πολλοι πονεμενοι εδω ..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Στην προσφατη προσφορα της LH για αναχωρηση απο τον Μαρτη και μετα ειχα βγαλει την Αθηνα στα 749 για Μπουενος Αϊρες που ειναι πολυ καλη .. Πριν 3 χρονια ακριβως ειχε βγαλει ενα απιστευτο 550 ευρω το οποιο εγινε αναρπαστο .. Μεσα σε 1 μερα οι ημερομηνιες που ηθελα απο 550 πηγανε στα 800 ...!


550 ευρώ one way φαντάζομαι.Όντως απίστευτη τιμή.

Βέβαια και σε ευκαιρία να το βρούμε επειδή μετά θέλουμε να πάμε Κόρδοβα Αργεντινής,κάτω απο 1000 το άτομο αποκλείεται να μας πάει.Εκτός αν από Μπουένος Άιρες πάμε Κόρδοβα οδικώς.
Επίσης σκέφτηκα την πιθανότητα από Σαντιάγο Χιλής κατευθείαν πτήση για Κόρδοβα,αλλά ίσως έτσι στοιχήσει παραπάνω.Ουφ....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
550 ευρώ one way φαντάζομαι.Όντως απίστευτη τιμή.
Round trip.

Βέβαια και σε ευκαιρία να το βρούμε επειδή μετά θέλουμε να πάμε Κόρδοβα Αργεντινής,κάτω απο 1000 το άτομο αποκλείεται να μας πάει.Εκτός αν από Μπουένος Άιρες πάμε Κόρδοβα οδικώς.
Επίσης σκέφτηκα την πιθανότητα από Σαντιάγο Χιλής κατευθείαν πτήση για Κόρδοβα,αλλά ίσως έτσι στοιχήσει παραπάνω.Ουφ....
Το "οδικώς" γίνεται μια χαρά. Με πούλμαν σαν κι αυτό:


afarm4.staticflickr.com_3375_3496780080_1c87e1b72a_z.jpg
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Round trip.


Το "οδικώς" γίνεται μια χαρά. Με πούλμαν σαν κι αυτό:


afarm4.staticflickr.com_3375_3496780080_1c87e1b72a_z.jpg


Aυτό που δείχνεις είναι το semi cama? Γιατί ο άντρας μου έπαιρνε cama όποτε πήγαινε Αργεντινή αν και κόστιζε περισσότερο.Με το semi cama ξεκουράζεσαι καθόλου? Το ρωτάω γιατί αν και έχει αρκετή διαφορά στην τιμή,επειδή τα ταξίδια είναι πολύωρα μήπως αξίζει να πάρεις cama αντί για semi cama.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Το αρχικό μήνυμα είναι απο το 2011!!!! Νομίζω ότι ο ΟΡ θα πήγε και θα γύρισε :xmas_cheesygrin:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Ανακινώ το θέμα γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι για εισητήρια Αθήνα-Μπουένος Άιρες σε λογικές τιμές...:xmas_wink:

Ναι την είδα την ημερομηνία και εξήγησα γιατί ανακινήθηκε το θέμα.Πιθανόν να κάνουμε ταξίδι στην Αργεντινή μέσα στο 2013(μπορεί και τέλος της χρονιάς)αλλά τα συγκεριμένα ταξίδια καλό είναι να τα ψάχνεις έγκαιρα,για εισητήρια,μετακινήσεις κλπ.Αντί λοιπόν να ανοίξω άλλο θέμα,γράφουμε στο ήδη υπάρχον.:xmas_wink:
 

buenavista30

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Αργεντινή

Kαλησπέρα σας.Επείδη πηγαίνω στην αργεντινή τα τελευταία 5 χρόνιακαι συγκεκριμένα στο rosario λόγω του ότι είναι η γυναίκα μου είναι απο εκεί θα σας προτείνω τα εξής
η περίοδος νοεμβρης- μάρτης λόγο του ότι αρχίζει το καλοκαίρι είναι πάντα και οι πιο ακριβής .Οτι εισητήριο κλείσετε καλό είναι να το κάνετε πολύ νωρίς.
οι εταιρείες που συνήθως ταξιδεύω είναι η iberia και η airfrance.
αποφεύγω την alitalia και την british διότι έχω κακές εμπειρίες και απο τις 2
σε κάθε ανταπόκριση πάντα πρέπει να κοιτάς την ώρα αναμονής πρίν το μεγάλο ταξίδι για το buenos γιατί είναι πολύ κουραστικό. οι τιμές πάντα σε αυτές τις 2 που ανέφερα κυμάινονται στα 1000 ευρ.και κάποιες φορές ειδικά δεκέμβριο ιανουάριο 1100-1200.Η πιό οικονομική λύση που έχω βρεί και έχω πάει είναι με την aerolinas argentinas μέσω βαρκελώνης στα 800 ευρ.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Kαλησπέρα σας.Επείδη πηγαίνω στην αργεντινή τα τελευταία 5 χρόνιακαι συγκεκριμένα στο rosario λόγω του ότι είναι η γυναίκα μου είναι απο εκεί θα σας προτείνω τα εξής
η περίοδος νοεμβρης- μάρτης λόγο του ότι αρχίζει το καλοκαίρι είναι πάντα και οι πιο ακριβής .Οτι εισητήριο κλείσετε καλό είναι να το κάνετε πολύ νωρίς.
οι εταιρείες που συνήθως ταξιδεύω είναι η iberia και η airfrance.
αποφεύγω την alitalia και την british διότι έχω κακές εμπειρίες και απο τις 2
σε κάθε ανταπόκριση πάντα πρέπει να κοιτάς την ώρα αναμονής πρίν το μεγάλο ταξίδι για το buenos γιατί είναι πολύ κουραστικό. οι τιμές πάντα σε αυτές τις 2 που ανέφερα κυμάινονται στα 1000 ευρ.και κάποιες φορές ειδικά δεκέμβριο ιανουάριο 1100-1200.Η πιό οικονομική λύση που έχω βρεί και έχω πάει είναι με την aerolinas argentinas μέσω βαρκελώνης στα 800 ευρ.
Συγνώμη αλλά προτιμάς την Iberia στην οικονομική θέση απο την ΒΑ? Και ακόμα χειρότερα τα κάτεργα της Aerolineas Argentinas longhaul?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Kαλησπέρα σας.Επείδη πηγαίνω στην αργεντινή τα τελευταία 5 χρόνιακαι συγκεκριμένα στο rosario λόγω του ότι είναι η γυναίκα μου είναι απο εκεί θα σας προτείνω τα εξής
η περίοδος νοεμβρης- μάρτης λόγο του ότι αρχίζει το καλοκαίρι είναι πάντα και οι πιο ακριβής .Οτι εισητήριο κλείσετε καλό είναι να το κάνετε πολύ νωρίς.
οι εταιρείες που συνήθως ταξιδεύω είναι η iberia και η airfrance.
αποφεύγω την alitalia και την british διότι έχω κακές εμπειρίες και απο τις 2
σε κάθε ανταπόκριση πάντα πρέπει να κοιτάς την ώρα αναμονής πρίν το μεγάλο ταξίδι για το buenos γιατί είναι πολύ κουραστικό. οι τιμές πάντα σε αυτές τις 2 που ανέφερα κυμάινονται στα 1000 ευρ.και κάποιες φορές ειδικά δεκέμβριο ιανουάριο 1100-1200.Η πιό οικονομική λύση που έχω βρεί και έχω πάει είναι με την aerolinas argentinas μέσω βαρκελώνης στα 800 ευρ.
Και ο άντρας μου είναι κατά το ήμισυ Αργεντίνος,αλλά έχει γύρω στα 7 χρόνια να πάει Αργεντινή και γιατί είναι δύσκολο να πάρει τόση άδεια μαζεμένη και γιατί εγώ ήμουν λίγο διστακτική για τόσο μεγάλο ταξίδι.
Η τιμή που λες ότι είχες βρει 800 ευρώ είναι όντως πολύ οικονομική.
Αν ξαναμπεις στο forum ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράματα.Για παράδειγμα αν από το Μπουένος Άιρες στο Ροζάριο πάτε συνήθως με εσωτερική πτήση ή οδικώς?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom