Βουλγαρία Μπουργκάς- Νεσέμπαρ- Βάρνα

pap65

Member
Μηνύματα
21
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Ιταλία -Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
παταγονία
Γειά σας.
Σκέφτομαι να πάω 4-5 μέρες οδικώς ( από Ξάνθη ) Βάρνα, Νεσέμπαρ, Σωζόπολη κλπ.
Έχω πάει πριν από 25 χρόνια ( εντελώς διαφορετικές συνθήκες ) και είχα θετική εικόνα.
Θα ήθελα αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα να μου απαντήσει σε κάποιους προβληματισμούς μου.
1. Δεν θυμάμαι αν η θάλασσα είναι πολύ χάλια. ( Ευτυχώς έχουμε πάρει τη δόση μας από Χαλκιδική, αλλά να μην πάθουμε και κανένα σοκ!!)
2. Αν βρίσκεις εύκολα κατάλυμα ( τιμές κλπ)
3. Αν η ανάπτυξη, που προφανώς έχει υπάρξει, είναι πολύ κιτς.
4. τι παίζει με τις τιμές γενικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

cargo_niki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ιταλίας
Καλημέρα
πολύ καθυστερημένη απάντηση αλλά την γράφω μήπως την χρειαστεί κάποιος άλλος.

πήγα το Σεπτέμβριο του 2016 στα μέρη που λές, έμεινα στο Sunny Beach κοντά στο Μπουργκάς και στο Golden Sands κοντά στην Βάρνα. Και τα δύο μέρη είναι "καινούργια" χωριά μόνο με τεράστια ξενοδοχεία. Είναι τόποι μαζικού τουρισμού. Δεν υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στην παραλία, παρά μόνο μέσω ξενοδοχείων. Είναι μία ατελείωτη σειρά από beach bar. Τα ξενοδοχεία που εχουν πρόσβαση στη θάλασσα είναι ακριβά, αλλά τα υπόλοιπα είναι εντάξει. Απευθύνεται σε ανθρώπους που τους αρέσει το all inclusive στυλ διακοπών. Γενικότερα η περιοχή είναι γεμάτη με πολυόροφα ξενοδοχεία.
Η θάλασσα είναι καλή, καθαρή και σχετικά ζεστή.
Εάν δεν πηγαίνετε αποκλειστικά για μπανιο αλλά θέλετε να δείτε και τα μέρη, θα σας πρότεινα να μην μείνετε σε τέτοια μέρη αλλά να προτιμήσετε να μείνετε στις πόλεις. Για να πάτε στο Νέσεμπαρ (Μεσημβρία), στο Πομόριε (Αγχίαλος) και στη Σωζόπολη προτιμήστε το Μπουργκάς ενώ για την Βάρνα προτιμήστε την ίδια την πόλη.
Αν έχετε αυτοκίνητο να θυμάστε ότι το πάρκινγκ παντού χρεώνεται και στα μικρά μέρη δεν μπορείτε να μπείτε καν με το αυτοκίνητο, πρέπει να το αφήστε υποχρεωτικά.
Σε σχέση με την Χαλκιδική οι τιμές θα σας φανούν φτηνές. Γενικά είναι όμορφα μέρη αλλά με πολύ "ανάπτυξη" και πάρα πολύ κόσμο.
Αν χρειαστεί κάποιος κάτι άλλο μπορεί να με ρωτήσει.
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Καλημέρα
πολύ καθυστερημένη απάντηση αλλά την γράφω μήπως την χρειαστεί κάποιος άλλος.

πήγα το Σεπτέμβριο του 2016 στα μέρη που λές, έμεινα στο Sunny Beach κοντά στο Μπουργκάς και στο Golden Sands κοντά στην Βάρνα. Και τα δύο μέρη είναι "καινούργια" χωριά μόνο με τεράστια ξενοδοχεία. Είναι τόποι μαζικού τουρισμού. Δεν υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στην παραλία, παρά μόνο μέσω ξενοδοχείων. Είναι μία ατελείωτη σειρά από beach bar. Τα ξενοδοχεία που εχουν πρόσβαση στη θάλασσα είναι ακριβά, αλλά τα υπόλοιπα είναι εντάξει. Απευθύνεται σε ανθρώπους που τους αρέσει το all inclusive στυλ διακοπών. Γενικότερα η περιοχή είναι γεμάτη με πολυόροφα ξενοδοχεία.
Η θάλασσα είναι καλή, καθαρή και σχετικά ζεστή.
Εάν δεν πηγαίνετε αποκλειστικά για μπανιο αλλά θέλετε να δείτε και τα μέρη, θα σας πρότεινα να μην μείνετε σε τέτοια μέρη αλλά να προτιμήσετε να μείνετε στις πόλεις. Για να πάτε στο Νέσεμπαρ (Μεσημβρία), στο Πομόριε (Αγχίαλος) και στη Σωζόπολη προτιμήστε το Μπουργκάς ενώ για την Βάρνα προτιμήστε την ίδια την πόλη.
Αν έχετε αυτοκίνητο να θυμάστε ότι το πάρκινγκ παντού χρεώνεται και στα μικρά μέρη δεν μπορείτε να μπείτε καν με το αυτοκίνητο, πρέπει να το αφήστε υποχρεωτικά.
Σε σχέση με την Χαλκιδική οι τιμές θα σας φανούν φτηνές. Γενικά είναι όμορφα μέρη αλλά με πολύ "ανάπτυξη" και πάρα πολύ κόσμο.
Αν χρειαστεί κάποιος κάτι άλλο μπορεί να με ρωτήσει.
Ωραίος ευχαριστώ πάρα πολύ εγώ θα πάω την άλλη βδομάδα κοσταντα κ σκέφτομαι να πάω κ λίγο προς βαρνα. Θα δω ανάλογος το πώς περνάνε στην κοσταντα. Θα έχω αμαξι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom