Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Τσεχική Δημοκρατία Μπρατισλάβα-Βιέννη-Πράγα-Βουδαπέστη

Angelipi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Το Δεκέμβριο σχεδιάζουμε ταξίδι στην Ευρώπη και μετά από ψάξιμο (μιας και είμαστε παρέα φοιτητών και θέλουμε να διατηρήσουμε το budget χαμηλό) είπαμε να κλείσουμε για Μπρατισλάβα, 4 βράδια. Επειδή διαβάσαμε ότι 1-2 μέρες αρκούν για να δεις την πόλη σκεφτήκαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ώστε να πάμε και σε κοντινές πόλεις για μονοήμερες εκδρομές. Το ταξίδι είναι για 4-8/12/17 και οι πτήσεις μας ειναι και οι δύο γύρω στις 6 το απόγευμα. Επομένως σκεφτόμαστε να δούμε την Μπρατισλάβα στις 4-12 και στις 8-12 και στις 5,6,7-12 να πάμε οδικώς στη Βιέννη, την Πράγα και την Βουδαπέστη. Να σημειωθεί ότι τα 2 απο τα 4 άτομα έχουμε ταξιδέψει στο παρελθόν στην Βιέννη και την Βουδαπέστη( την οποία γυρίσαμε αρκετά). Λατρέψαμε τη Βιέννη αλλά ήταν για μια μέρα και γυρίσαμε στα περισσότερα μουσεία και αξιοθέατα οπότε θέλουμε να δούμε την πόλη περισσότερο και δεν θα χρειαστεί να αφιερώσουμε πολύ χρόνο στα μουσεία. Θεωρέιτε οτι αξίζει να το προγραμματίσουμε έτσι ή δεν αξίζει λόγω ταλαιπωρίας;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Οποτε θα έχετε ως βαση την Μπρατισλαβα και θα κανετε μονοημερες σε αυτες τις πολεις. Ταλαιπωρια δεν ειναι, Μπρατισλαβα, Βουδαπέστη, Βιέννη είναι διπλα, δεν θα κουραστείτε, η Πράγα είναι λίγο πιο μακριά. Παρ'ολα αυτα, αν ειναι μονοημερες εκδρομες μην περιμενετε να δειτε και παρα πολλα εκτος απο τα βασικα. Πχ λετε οτι θελετε να δειτε την πολη στη Βιέννη, αλλά δεν θα καταλάβετε και πολλά κατά τη γνώμη μου. Για να πάρετε ένα άρωμα από τις πόλεις αυτές καλά θα είναι, αλλά σε κάθε μια από αυτές χρειάζονται σίγουρα δυο μέρες για να πειτε ότι τις γυρίσατε λίγο και είδατε κάποια πράγματα. Θα μπορούσατε ας πουμε να μην πάτε Πράγα, μιας που είναι και πιο μακριά, και να περάσετε άλλη μια μέρα Βουδαπέστη ή Βιέννη.
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Καλησπέρα! Το Δεκέμβριο σχεδιάζουμε ταξίδι στην Ευρώπη και μετά από ψάξιμο (μιας και είμαστε παρέα φοιτητών και θέλουμε να διατηρήσουμε το budget χαμηλό) είπαμε να κλείσουμε για Μπρατισλάβα, 4 βράδια. Επειδή διαβάσαμε ότι 1-2 μέρες αρκούν για να δεις την πόλη σκεφτήκαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ώστε να πάμε και σε κοντινές πόλεις για μονοήμερες εκδρομές. Το ταξίδι είναι για 4-8/12/17 και οι πτήσεις μας ειναι και οι δύο γύρω στις 6 το απόγευμα. Επομένως σκεφτόμαστε να δούμε την Μπρατισλάβα στις 4-12 και στις 8-12 και στις 5,6,7-12 να πάμε οδικώς στη Βιέννη, την Πράγα και την Βουδαπέστη. Να σημειωθεί ότι τα 2 απο τα 4 άτομα έχουμε ταξιδέψει στο παρελθόν στην Βιέννη και την Βουδαπέστη( την οποία γυρίσαμε αρκετά). Λατρέψαμε τη Βιέννη αλλά ήταν για μια μέρα και γυρίσαμε στα περισσότερα μουσεία και αξιοθέατα οπότε θέλουμε να δούμε την πόλη περισσότερο και δεν θα χρειαστεί να αφιερώσουμε πολύ χρόνο στα μουσεία. Θεωρέιτε οτι αξίζει να το προγραμματίσουμε έτσι ή δεν αξίζει λόγω ταλαιπωρίας;
Το χειμώνα τα πάντα εξαρτώνται απο τον καιρό και πρέπει να το λάβετε σοβαρά υπόψην, μπορεί να είναι παραμυθένια η χριστουγγενιάτικη ατμόσφαιρα εκεινη την εποχή αλλά το κρυο είναι τσουχτερό για υπαίθριες βόλτες:eek: Αν αποφασίσετε να μεινετε Μπρατισλάβα ανάλογα λοιπόν με τον καιρό (χιόνια, πάγος) θα πρότεινα να μην νοικιάσετε αυτοκίνητο και να χρησιμοποιήσετε για τις μετακινήσεις σας για Βιέννη και Βουδαπέστη κάποια εταιρεία λεωφορείων οπως πχ. την Flixbus https://www.flixbus.com
Kαλή αξιόπιστη και οικονομική λύση σε σχέση με το τραίνο και με εφαρμογή μέσω κινητού μπορείτε να βγαλετε και να πληρώσετε με paypal τα εισιτήρια. Ενδεικτικά οι αποστάσεις είναι 1 ωρα και15' περίπου μεταξύ Βιέννης-Μπρατισλάβας και περιπου 2,5 ωρες Βιέννη-Βουδαπέστη. Το κόστος για 5 άτομα με επιστροφή Βιέννη-Μπρατισλάβα 51 ευρώ, αλλά βγάζουν συνεχώς προσφορές ανάλογα με το δρομολόγιο. Πρόσφατα έπαιζε προσφορά για μετακινήσεις σε 5 πόλεις με διάρκεια εισιτηρίου τριμηνο με 99 ευρώ !
 

Angelipi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Έχεις απόλυτο δίκιο, ευχαριστω πάρα πολύ :) Θα κοιτάξουμε τα δρομολόγια και θα το κάνουμε έτσι, είναι σίγουρα πιο ασφαλές και ευκολότερο γι εμάς.
 

bobos

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα αγαπητοί ταξιδιωτικοί φίλοι!

Ετοιμαζόμαστε με τον καλό μου για ένα ταξίδι τον Μάρτιο στους εξής προορισμούς :
Βουδαπέστη - Μπρατισλαβα - Βιέννη - Μπρνο - Πράγα.

Θα ξεκινήσουμε από Βουδαπέστη ή Πράγα. Η εκκίνηση θα εξαρτηθεί από τον καιρό (μη μας φάνε και τα κρύα) και τα αεροπορικά εισιτήρια.

Συνολικό ταξίδι γύρω στον ένα μήνα.

Το Μπρνο επιλέχθηκε για να δούμε έναν φίλο εκεί.

Θα ήθελα τα φώτα σας για το πόσες μέρες πιστεύετε ότι αρκούν στο κάθε μέρος, αλλά και από που θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσουμε. Πράγα ή Βουδαπέστη.

Ένα πρόχειρο χρονοδιάγραμμα που έχω κάνει είναι το εξής :
8 μέρες Βουδαπέστη -
4 μέρες Μπρατισλάβα -
5-6 μέρες Βιέννη -
3 μέρες Μπρνο -
5-6 μέρες Πράγα

Πράγα και Βιέννη θεωρώ ότι αξίζουν περισσότερες μέρες, ο μόνος ενδοιασμος μου είναι ότι είναι πολύ ακριβές πόλεις.

Αυτά μέχρι στιγμής!
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Μία πρώτη παρατήρηση είναι ότι έχεις πάρα πολλές μέρες στην Μπρατισλάβα. Μία άντε δύο βαριά μέρες είναι υπεραρκετές. Η Βιέννη είναι αρκετα πιο ακριβή απο την Πράγα και ειδικά σε εισιτήρια μουσείων.Πάντως θεωρώ ότι σε 5-6 μέρες έχεις δει αρκετά πράγματα και στις δύο πολεις. Ίσως θα μπορουσες να πας ακόμη από Πράγα και καμία βόλτα Cesky Krumlov. Για μένα, έχεις πολλές μέρες και στην Βουδαπέστη αλλά ντάξει φαντάζομαι θα την έχεις μεγάλο καημό.
 

bobos

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Σε όλες τις πόλεις (εκτός του Μπρνο) θα πάρουμε τις κάρτες που είτε είναι δωρεάν τα μουσεία ή με κάποια έκπτωση.

Στη Βιέννη είναι λίγο τσιμπημενη η κάρτα για 6 μέρες αλλά είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να δω που θα την πάρουμε.

Η Βουδαπέστη μπήκε τόσες μέρες, για να αραξουμε και λίγο, και να μην τρέχουμε.
Οικονομική, έχει αρκετά να δεις και κάνεις και προ πάντων με την ησυχία σου!

Γενικότερα σε όλα τα ταξίδια που κάνουμε με τον σύντροφό μου, τον τρέχω για να γεμίσουμε όσο περισσότερες εικόνες και εμπειρίες.
Κάτι που έχω καταλάβει ότι δεν είναι και πολύ φαν αν και στο τέλος χαίρεται για όλα αυτά που είδε!

Η Βουδαπέστη λοιπόν μπήκε λίγες μέρες παραπάνω με αυτό το σκεπτικό.

Σ'ευχαριστω για το CeskyKrumlov, φαίνεται πανέμορφο μέρος!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εμείς κάναμε κάτι παρόμοιο πριν χρόνια, συμφωνώ ότι 2 μέρες για Μπρατισλάβα είναι μια χαρά. Επίσης Τσεχία, olomouc και ειδικότερα cesky krumlov (πήγαμε 5 φορές, αγαπημένη μικρή πόλη, περισσότερο τον χειμώνα) είναι πολύ καλές προσθήκες στο ταξίδι σας... Η Βουδαπέστη και η Πράγα μας άρεσαν πολύ.
 
Last edited:

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλησπέρα αγαπητοί ταξιδιωτικοί φίλοι!

Ετοιμαζόμαστε με τον καλό μου για ένα ταξίδι τον Μάρτιο στους εξής προορισμούς :
Βουδαπέστη - Μπρατισλαβα - Βιέννη - Μπρνο - Πράγα.

Θα ξεκινήσουμε από Βουδαπέστη ή Πράγα. Η εκκίνηση θα εξαρτηθεί από τον καιρό (μη μας φάνε και τα κρύα) και τα αεροπορικά εισιτήρια.

Συνολικό ταξίδι γύρω στον ένα μήνα.

Το Μπρνο επιλέχθηκε για να δούμε έναν φίλο εκεί.

Θα ήθελα τα φώτα σας για το πόσες μέρες πιστεύετε ότι αρκούν στο κάθε μέρος, αλλά και από που θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσουμε. Πράγα ή Βουδαπέστη.

Ένα πρόχειρο χρονοδιάγραμμα που έχω κάνει είναι το εξής :
8 μέρες Βουδαπέστη -
4 μέρες Μπρατισλάβα -
5-6 μέρες Βιέννη -
3 μέρες Μπρνο -
5-6 μέρες Πράγα

Πράγα και Βιέννη θεωρώ ότι αξίζουν περισσότερες μέρες, ο μόνος ενδοιασμος μου είναι ότι είναι πολύ ακριβές πόλεις.

Αυτά μέχρι στιγμής!

Νομίζω ότι πρέπει να αφαιρέσεις 2 μέρες από Μπρατισλάβα και ίσως και από Βουδαπέστη και να τις αφιερώσεις στην Αυστρία, έστω και με λίγο κόστος παραπάνω... Η Αυστρία έχει πολλά και πανέμορφα μέρη για να δεις και είναι κρίμα, αφού έχεις τόσες πολλές ημέρες στη διάθεση σου, να μην τις αξιοποιήσεις..
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Κι εγώ πιστεύω πως 8 μέρες στη Βουδαπέστη είναι υπερβολικές. Θα σου έλεγα τις μισές. Και τις μέρες που μένουν τις μοιράζετε σε Πράγα και Βιέννη. Ωραία θα ήταν μιας κι έχετε μέρες να κάνετε και μονοήμερες στις γύρω περιοχές (όπως το Cesky Krumlov που πρότειναν παραπάνω).
 
Μηνύματα
8
Likes
5
Eγω παντως που πηγα Βουδαπεστη 5 μερες δεν μου φτασανε για να τα δω ολα!!! Αφησαμε πραγματα για αλλη φορα. Εγω λεω να αφησεις τις 8 μερες Βουδαπεστη κ αν βαρεθεις στην πολη μπορεις να κανεις ημερησιες εκδρομες σε πολεις τριγυρω οπως το Γκοντολο ,το Βισεγκαρτ,τον Αγιο Ανδρεα το Εζεγκρομ . Καλα να περασετε :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.318
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom