Γερμανία Μόναχο για πρώτη φορά

magda kal

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα σας! Είμαι καινούργια στην παρέα σας.
Έχω συμβουλευτεί αρκετές φορές το φορουμ σας οταν ετοιμάζομαι για ταξιδάκια και πραγματικά οι πληροφορίες που παρέχεται ειναι πολύ χρηίσημες.
Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος της παρέας σας και να σας ζητήσω τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Στις 10 Απρλίου θα πάω με τους φίλους μου στο Μόναχο για 5 μέρες, θα είμαστε 9 άτομα οπότε όπως καταλαβαίνετε θα είναι δύσκολο να οργανωθούμε εκείνη την ώρα για αυτό το λόγο θα ήθελα αν μπορούσατε να μου δώσετε όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και συμβουλές για το τι αξίζει πραγατικά να δούμε και για το καλύτερο τρόπο μεταφοράς έτσι ώστε να κάνουμε εξοικονόμηση χρόνου, χρημάτων και να δούμε όσα περισσότερα πράγματα μπορούμε. Θα μας ενδιέφερε επίσης να πραγματοποιήσουμε και μονοήμερες εκδρομούλες, οπότε οποιαδήποτε προταση για ξόρμηση ευπρόσδεκτη!!:lol:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Mάγδα καλώς όρισες, και εγώ θα πάω το Πάσχα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
πληροφοριες για Μόναχο

ήμουν στο oktoberfest με αλλα 3 άτομα και περάσαμε πολλή καλά .Πολύ σύντομα θα σου πω α) συμφέρει να χρησιμοποιήσετε τα μέσα μαζικής μεταφοράς με ημερήσιο η τριήμερο η ακόμα και ομαδικό εισιτήριο(συμφέρει) αυτό να το ρωτήσετε οταν φθάσετε στο αεροδρόμιο του μονάχου και πριν πάρετε τα Μ.Μ.Μ.ΙΣΧΎΟΥΝ παντού και για κάποια αξιοθέατα δικαιούστε και έκπτωσης
β) ημερήσιες εκδρομές οπωσδήποτε Dachau κοντά στο Μόναχο για να μην ξεχνάμε τι συνέβει εκεί και για να μη ξανασυμβεί 2) Neuschwanstein αξίζει και με ομαδικό με το τρένο 3) με΄το εισιτήριο για Βαυαρία πηγαίνει κανείς μέχρι και Σαλτσμπουργκ αυθημερον (εγώ το έκανα).Καλά να περάσετε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.359
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παιδιά απ'όσα έχω διαβάσει έχω την εντύπωση οτι πρόκειται για ασφαλή πόλη. Είναι έτσι? Γιατί σε λιγότερο από μήνα θα βρεθώ μονάχη στο σταθμό του Μονάχου. Σκέφτομαι να κάνω ένα τουρ στην πόλη, απ'όσα γράφετε φαίνεται να αξίζει..
1) Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω εκτός από τα βασικά που προσέχουμε παντού?
2) Θα προσανατολιστώ εύκολα στο αεροδρόμιο για να βρω το τρένο για την πόλη?
3) Έχω αγχωθεί..(αυτό δεν είναι ερώτηση).
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.888
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Παιδιά απ'όσα έχω διαβάσει έχω την εντύπωση οτι πρόκειται για ασφαλή πόλη. Είναι έτσι? Γιατί σε λιγότερο από μήνα θα βρεθώ μονάχη στο σταθμό του Μονάχου. Σκέφτομαι να κάνω ένα τουρ στην πόλη, απ'όσα γράφετε φαίνεται να αξίζει..
1) Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω εκτός από τα βασικά που προσέχουμε παντού?
2) Θα προσανατολιστώ εύκολα στο αεροδρόμιο για να βρω το τρένο για την πόλη?
3) Έχω αγχωθεί..(αυτό δεν είναι ερώτηση).
Πάρα πολύ ασφαλής πόλη.
Πανεύκολη η μετάβαση από το αεροδρόμιο προς την πόλη.
Μην αγχώνεσαι.
 

THEOLINA

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλως όρισες στην παρέα!
Το Μόναχο είναι μια υπέροχη πόλη.
Αρχικά:
1. Η μετακίνηση από το αεροδρόμιο είναι πανεύκολη!!!!! μην ανησυχείς καθόλου.
2. Είναι τόσο ασφαλής πόλη που αφήνουν τα ποδήλατά τους σε όποια πλατεία ή δρόμο βρεθούν και στο καλαθάκι τους υπάρχουν πορτοφόλι, κινητό και ipad!

Εγώ έμενα στο Holiday Inn με απόσταση από το κέντρο του Μονάχου περπατώντας 10 λεπτά. Ακριβώςκάτω από το συγκεκριμένο ξενοδοχείο υπάρχει στάση μετρό! Όπως επίσης και μια στοά με πολλα καταστήματα με supermarket, φαρμακείο, και πολλα πολλά άλλα σε τιμές που δεν συγκρινονται από το κέντρτο του μονάχου.

Σάββατο βράδυ δεν μπορείς να πας πουθενά να καθήσεις για μπύρα γιατί όλοι οι Γερμανοί βγαίνουν έξω από τις 6μμ εως τις 1πμ και γίνεται χαμός.... όπως υπάρχουν υπέροχα καταστήματα και μαγαζάκια για καφέ ή μπύρα ή ένα γρήγορο snack παντού...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλως όρισες στην παρέα!
Αχ...η go2dbeach,εχει ερθει ποοολυ καιρο και 4.458 μηνυματα,πριν
Τωρα,γιατι αγχωνεται τοσο με την Ευρωπη,δεν ξερω....δεν την τρομαξαν,τοσα και τοσα ασιατικα αεροδρομια....και σκεφτεται το Μοναχο!
http://www.munich-airport.de/en/consumer/anab/index.jsp
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.359
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νομίζω οτι με καλοσωρίζουν στην Ευρώπη, τόσα χρόνια στο φόρουμ ελάχιστες φορές έχω μπει εδω μέσα :D
Έχω αγχωθεί γιατί δεν ξέρω τίποτα από Ευρώπη και θα είμαι μόνη μου στο γυρισμό. Μου έχουν πέσει και διαφορετικές χώρες μαζεμένες κάπου στις ζούγκλες της κεντρικής Ευρώπης και είμαι κάπως έτσι..
awww.sherv.net_cm_emoticons_confused_reading_a_map_smiley_emoticon.gif
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.104
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom