Γερμανία Μόναχο ξανά

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598

Σάββατο 28 Νοεμβριου


Προσγειωνόμαστε στις 8.00 π.μ ακριβώς στο αεροδρόμιο του Μονάχου με το χρωματάκι μου σε κάτι ανάμεσα σε εκρού και λεμονί παλ….Δε μου φτανε η πετοφοβία μου,ήρθαν και οι αναταράξεις και με αποτέλειωσαν…..
Κατευθείαν βγαζουμε ειστητήρια για το τρένο (για τέσσερις ζώνες ,9,20 το άτομο και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όλη τη μέρα και για το μετρό).
Η μέρα είναι ηλιολουστη και η θερμοκρασία σε καλά επιπεδα,ότι πρέπει για βόλτες….Επειδή είναι η δεύτερη φορά που επισκεπτόμαστε το Μόναχο,και στην πρώτη μας επίσκεψη έχουμε εξαντλήσει τα αξιοθέατα που μας ενδιέφεραν,αυτή τη φορά έχουμε πρόθεση να επιδοθούμε σε γαστραιμαργικά ….όργια σε ατέλειωτα σουλάτσα στις χριστουγεννιάτικες αγορές και σε κατανάλωση μπίρας και γκλουβαιν ….


aimg685.imageshack.us_img685_226_monaxo13.jpg


Στις 10 το πρωι ήμασταν κιολας στο ξενοδοχείο ….Οχι ότι κάναμε check in τόσο νωρίς αλλά αφήσαμε τις αποσκευές ….Το ξενοδοχείο βρίσκεται 10 λεπτά το πολύ από΄την Κarlsplatz και την Marienplatz.Είναι πολύ κοντά στο κέντρο και λίγα βήματα από κει συναντήσαμε την πρώτη χριστουγεννιάτικη αγορά με τα ξύλινα σπιτάκια.Αμέσως μπαίνεις σε έναν από τους κεντρικούς εμπορικούς δρόμους του Μονάχου,τη sendlingrt strasse που οδηγεί κατευθείαν στην κεντρική πλατεία της πόλης.Το ξενοδοχείο ήταν ολοκαίνουριο και ντιζαινάτο με μικρά σχετικά δωμάτια,χωρίς ντουλάπα(είχε μόνο μια μπάρα σε ένα τοίχο με κρεμάστρες για τα ρούχα)-84 ευρώ το δίκλινο χωρίς πρωινο.Είναι καλή επιλογή αν πάει κανείς για λίγες μέρες ….


Booking.com: Motel One M?nchen Sendlinger Tor, Munchen, Germany - 362 Guest reviews. Book your hotel now!

aimg3.imageshack.us_img3_6305_monaxo4.jpg




aimg709.imageshack.us_img709_3949_monaxo7.jpg


Λοιπόν έχω να αναφέρω τα εξής:

Oι χριστουγεννιάτικες αγορές στο Μόναχο είναι πανέμορφες και βρίσκονται όχι μόνο στη Marienplatz(η οποία φυσικά είναι και η μεγαλύτερη)αλλά και σε διάφορα σημεία της πόλης.Πέρα από τα στολίδια μπορείτε να βρειτε το καλύτερο για μένα street food,εκτός φυσικά αν είστε χορτοφάγοι.
Tι λουκάνικα διαφόρων ειδών,με σάλτα και κάρυ ,με μουστάρδα …..τι μπριζολάκια ψητά μέσα σε ψωμάκια,τι ένα άλλο είδος αλλαντικού που το κόβουν σε χοντρές φέτες,τι σούπες μυρωδάτες και ακρως ….θερμαντικές!!!!!!Δυστυχώς από γερμανικά δεν ξέρω λέξη οπότε δεν μπορώ να αναφέρω τα ονόματα των παραπάνω,αλλά εδώ μπαίνει η αξέχαστη ατάκα του Γιώργου Κωνσταντίνου από τον ελληνικό κινηματογράφο: «δε θέλω να το μάθω, θέλω να το φάω….».Ασε πια τα γλυκά…φρούτα περασμένα σε σουβλάκι και τυλιγμένα σε σοκολάτα,κάτι άλλα γλυκά σα μαλακιές τηγανίτες με συνοδεία σάλτσα μήλου ή δαμάσκηνου,κι ένα σωρό άλλες γλυκές αμαρτίες…


aimg3.imageshack.us_img3_1028_monaxo5.jpg


Το κλίμα άκρως γιορτινό με στολισμένες τις βιτρίνες και τις προσόψεις των καταστημάτων και πολύ πολύ κόσμο όλες τις ώρες της ημέρας .Το μεσημέρι κάτσαμε και φάγαμε κότσι σε μια μπυραρία(ονόματα εστιατορίων και απόψεις ,θα αναφέρω στο τέλος)Μετά πήγαμε για έναν υπνάκο γιατί είμαστε άυπνοι λόγω της πολύ πρωινής πτησης και πάλι το απόγευμα γύρα στα ξύλινα σπιτάκια σταματώντας κάθε λίγο να αγοράσουμε μια λιχουδιά.
aimg709.imageshack.us_img709_140_monaxo15.jpg







Από τις πολύ όμορφες αγορές είναι αυτή στην odeonplatz και υπήρχε και άλλη μια που μου έκανε εντύπωση (δυστυχώς δε θυμάμαι σε πιο σημείο) που όλα τα «κιοσκια» είχαν συγκεκριμένο ύφος ,με αντικείμενα εποχής ,οι «πωλητές»φορουσαν κοστουμια εποχής ,όλα ήταν σα να έχουν βγει από μια άλλη εποχή…Το βράδυ ,αν και είχαμε φάει αρκετά μεσα στην ημέρα αποφασίσαμε να …..τιμήσουμε για πολλοστή φορά τη βαυαρική κουζίνα και φάγαμε στο Altes Hackerhaus (κρεατικά μαγειρεμένα με μπιρα και με …..αλήθεια πως το λένε αυτό που είναι σα….μεγάλος κεφτες με αλλαντικά, ψωμί ή πατάτα?αδύνατο να θυμηθώ οποιαδήποτε γερμανική λέξη...εδώ ήταν εντελως διαφορετικό από αυτά που είχα δοκιμάσει στη Γερμανία ,στην Αυστρια και στην Τσεχία,νομίζω ότι ήταν φτιαγμένο με κάποιο είδος ζύμης,πάντως ήταν πολύ νόστιμο ).
(συνεχίζεται...)
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πολύ ωραία dafni η ιστορία σου και οι φωτό..
αυτή την ευρώπη πρέπει να την γυρίσω και εγώ..:D
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πολύ ωραία dafni η ιστορία σου και οι φωτό..
αυτή την ευρώπη πρέπει να την γυρίσω και εγώ..:D
εσύ Ρενάτα μου θα τη γυρίσεις και την Ευρώπη ...εγώ να δούμε πότε θα το πάρω απόφαση να βγω και προς τα μέρη σας.....
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
κι εγώ ακολουθώ σε μία από τις αγαπημένες μου πόλεις, με άπειρες αναμνησεις
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το Μόναχο τόχω στα ...σκαριά,δεν έχω πάει,γι΄αυτό και σε διαβάζω αν και:haha:γαστριμαργικού ενδιαφέροντος κυρίως η ιστορία σου αλλά δεν πειράζει...μιά απορία ..πολύ λουκάνικο,πολύ τσάκισμα στα κρέατα ..οι χορτοφάγοι θα βρούμε τιπτε:roll:να φάμε;(και στο Βερολίνο που πήγα τα ίδια..,σε ιταλικό χόρταινα)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Το Μόναχο τόχω στα ...σκαριά,δεν έχω πάει,γι΄αυτό και σε διαβάζω αν και:haha:γαστριμαργικού ενδιαφέροντος κυρίως η ιστορία σου αλλά δεν πειράζει...μιά απορία ..πολύ λουκάνικο,πολύ τσάκισμα στα κρέατα ..οι χορτοφάγοι θα βρούμε τιπτε:roll:να φάμε;(και στο Βερολίνο που πήγα τα ίδια..,σε ιταλικό χόρταινα)
ειδικά για σένα λοιπόν παραθέτω ένα χορτοφαγικό εστιατόριο που δεν κατάφερα να πάω αλλά έχω ακούσει ότι είναι καλό
Ρίξε μια ματιά εδω
PRINZ MYSHKIN - vegetarisches Restaurant, Caf?, Bar in M?nchen
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Γεια σου Dafni με τις ωραίες ιστορίες σου!
Ανυπομονώ κι εγώ για τη συνέχεια του Μονάχου -που ελπίζω κι εγώ λίαν συντόμως να κατακτήσω!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Αχ! Πείνασα πρωί-πρωί! Μόναχο είχα πάει πριν καμιά δεκαριά χρόνια και μου άρεσε πολύ! Το street food πράγματι τέλειο! Ανυπομονώ να ξαναπάω! Dafni πολύ ωραία η ιστορία σου και με χριστουγεννιάτικη διάθεση!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να 'σαι καλά Dafni! Στην καταλληλότερη ώρα άρχισες να γράφεις την ιστορία σου. Το Φεβρουάριο πάω Μόναχο και έτσι ότι γράφεις με ενδιαφέρει πολύ πολύ! Τα αξιοθέατα θα τα βρω αλλά όσον αφορά το φαγητό περιμένω τις προτάσεις σου αν και το να τρέφομαι μόνο με λουκάνικα δεν με χαλάει καθόλου!:clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πω πω Δαφνη , με λιγωσες με τα φαγωσιμα ...
για λεγε , για λεγε ... περιμενω και άλλα ....
παντως το οτι ενώ έχεις πετοφοβια πετας ,το βρισκω μεγαλη μαγκιά !! Αντε το επομενο ταξιδι στα μερη της Ρενατας ....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.669
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom