Αυστρία Γερμανία Μόναχο - Salzburg - Βιέννη

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Καλησπέρα!
Πρόκειται να ταξιδέψουμε στην Αυστρία μέσω Μονάχου τον ερχόμενο Σεπτέμβρη και έχουμε στη διάθεσή μας 16 ημέρες. Δεν θα έχουμε αυτοκίνητο και θα κινούμαστε αναγκαστικά με τα ΜΜΕ.
Αρχικά σκεφτόμασταν να πάμε κατευθείαν Αυστρία και να περάσουμε 5 ημέρες στο Σάλτζμπουργκ και 11 στη Βιέννη.
Μετά είπαμε να μείνουμε 6 ημέρες στο Μόναχο, μετά να πάμε στο Σάλτζμπουργκ για 4 ημέρες και τις υπόλοιπες 6 να τις περάσουμε στην Βιέννη.
Ποια πρόταση φαίνεται καλύτερη κατά τη γνώμη σας; Κάθε βοήθεια δεκτή.:)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
16 μέρες μόνο για Βιέννη & Σάτσμπουργκ μου φαίνονται πολλές. Εγώ θα έβαζα 3-4 μέρες Σάλτσμπουργκ (ίσως και οι 4 είναι πολλές αν απλά θες να δεις μόνο την πόλη) και 6-7 Βιέννη. Η Βιέννη έχει πολλά αξιοθέατα, μουσεία, είναι και το Πράτερ. Μόναχο δεν έχω πάει, οπότε δεν ξέρω να σου πω για τις μέρες. Οπότε μάλλον η δεύερη επιλογή. Από Ίνσμπρουκ και καμιά μονοήμερη στο Μπρέγκενζ; Αν και το τελευταίο μπορεί να συνδιαστεί με Ελβετία.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, παιδιά!

Ξεκινάω μελέτη για τις μετακινήσεις σε Βαυαρία και Αυστρία. Θα τα ξαναπούμε εν καιρώ.
 

taxidiaris88

Member
Μηνύματα
123
Likes
124
Από Μόναχο για Σάλτσμπουργκ έχει συνέχεια δρομολόγια τρένων τύπου Regional και το ταξίδι διαρκεί 2 ώρες. Επίσης κι΄ από Σάλτσμπουργκ για Βιέννη έχει συνέχεια τρένο και θα κατεβείτε στον Wien Westbahnhof στη Βιέννη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και γω συμφωνω με τη δευτερη βερσιον ...δωσε μερες σε Μοναχο + Βαυαρια και αφαιρεσε μερες απο Ζαλτσμπουργκ(και 2 μερες καλες ειναι)
Για Βιεννη 5-6 μερες ,οπως, ειπαν ειναι οκ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.911
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Και γω συμφωνω με τη δευτερη βερσιον ...δωσε μερες σε Μοναχο + Βαυαρια και αφαιρεσε μερες απο Ζαλτσμπουργκ(και 2 μερες καλες ειναι)
Για Βιεννη 5-6 μερες ,οπως, ειπαν ειναι οκ.
Η πρόταση αυτή με βρίσκει κι εμένα σύμφωνο.
Η δυσκολία όμως μου φαίνεται ότι είναι η μετακίνηση με τα ΜΜΜ.
Και η Αυστρία και η Βαυαρία έχουν πανέμορφα χωριά που δύσκολα θα τα δείτε χωρίς αυτοκίνητο.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Ναι... το ξέρω ότι αυτό είναι ένα θέμα... Ίσως τελικά να νοικιάσουμε αμάξι τουλάχιστον για μία ημέρα, όσο θα είμαστε στο Μόναχο.
 

yperastiko

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
γεια σας! στις 7 σεπτεμβριου παντρευομαστε και 9 σεπτεμβριου ταξιδευουμε για μινι γαμηλιο σε βιεννη με επιστροφη στις 16/9 απο μοναχο. επειδη ειναι γαμηλιο δεν θελουμε να ταλαιπωρηθουμε αλλα περισσοτερο να χαλαρωσουμε και να ξεκουραστουμε. προς το παρον εχουμε κλεισει μονο τα αεροπορικα και θα ηθελα και τις δικες σας αποψεις πως να γεμισουμε το προγραμμα μας. αρχικα ειχα στο μυαλο μου για 3 βραδια βιεννη, 2 σαλτσμπουργκ κ 2 μοναχο αλλα δεν ξερω αν ταλαιπωρηθουμε και ισως να ειναι καλυτερα να περιοριστουμε σε 2 πολεις (βιεννη-σαλτσμπουργκ). επισης το hallstatt φαινεται μαγικο αλλα λιγο αβολα τα δρομολογια. προτεινετε ενοικιαση αυτοκινητου απο βιεννη για hallstatt (με 1 διανυκτερευση) σαν ενδιαμεσο σταθμο για salzburg? πολλα ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom