ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Ψάχνομαι να φύγω μόνιμα στις ΗΠΑ, αλλά επειδή δεν έχω πάει ποτέ θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για τα "καλύτερα" μέρη-πολιτείες-πόλεις για να ζήσει κάποιος εκεί.

Δεν έχω κινήσει ακόμη διαδικασίες για χαρτιά κλπ. για αυτόν ακριβώς το λόγο.

Κάθε ιδέα,γνώμη και συμβουλή πολύτιμη...

Φιλικά,
Θέμης
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ένα βασικό στοιχείο που πρέπει κάποιος να σκεφθεί για μόνιμη διαμονή στην Αμερική είναι να διασφαλίσει την παραμονή του εκεί, κάτι που δεν είναι και τόσο εύκολο. Σε θέματα μετανάστευσης οι ΗΠΑ είναι πολύ αυστηρές, που σημαίνει ότι αν δεν έχεις εξασφαλισμένη θέση εργασίας ή εξασφαλισμένες σπουδές, ή σύζυγο αμερικανό πολίτη είναι σχεδόν απίθανο να μπορέσεις να εγκατασταθείς μόνιμα στην Αμερική. Κατά τη γνώμη μου, αν θεωρείς ότι έχεις σημαντικά επαγγελματικά προσόντα, προσπάθησε να δοκιμάσεις σε κάποια online γραφεία εύρεσης εργασίας και δες τι μπορείς να καταφέρεις. Τώρα για το που είναι καλύτερα, αυτό είναι υποκειμενικό, η Αμερική είναι τεράστια και ταυτόχρονα εκπληκτική χώρα με πολλές ωραίες πόλεις για όλα τα γούστα. Προσωπικά αν ήταν να μείνω στις ΗΠΑ, θα ήθελα να μείνω στη Νέα Υόρκη ή το Σικάγο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το ίδιο θα ήθελες εσύ ή κάποιος άλλος.
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Το θέμα δεν είναι που θα επιλέξεις να μείνεις,το θέμα ειναι οτι πλέον είναι πολύ δύσκολο να σε δεχτούν να μείνεις!

Ένα μέλος είχε την ίδια ιδέα:
http://www.travelstories.gr/%E2%FC%...5538-%E6%F9%DE-%F3%F4%E7%ED-%E7%F0%E1%3B.html

Τσέκαρε την αναζήτηση για παρόμοια θέματα,μπορεί να υπάρχουν.

Το μέλος diavatirio.com μένει μόνιμα εκεί και ίσως μπορει να απαντήσει με περισσότερες λέπτομέρειες.
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Η αλήθεια είναι ότι έχω ήδη διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα και απογοητεύτηκα λίγακι γιατί δυστυχώς δεν έχω καμία άκρη (συγγενείς, φίλους, κλπ.) με ΗΠΑ.
Το θέμα είναι ότι θέλω πάρα πολύ να το δοκιμάσω με την ελπίδα να τα καταφέρω.
Ποια είναι η γνώμη σας για τις διάφορες ιστορίες που ακούγονται τριγύρω (ότι πάνε με τουριστική visa, βρίσκουν δουλειά και μένουν) ;
Επίσης, (το πάω πολύ μακριά βέβαια...) γνωρίζει κανείς στα πόσα χρόνια παίρνεις υπηκοότητα;
 
D

Delmem9770

Guest
Η αλήθεια είναι ότι έχω ήδη διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα και απογοητεύτηκα λίγακι γιατί δυστυχώς δεν έχω καμία άκρη (συγγενείς, φίλους, κλπ.) με ΗΠΑ.
Το θέμα είναι ότι θέλω πάρα πολύ να το δοκιμάσω με την ελπίδα να τα καταφέρω.
Ποια είναι η γνώμη σας για τις διάφορες ιστορίες που ακούγονται τριγύρω (ότι πάνε με τουριστική visa, βρίσκουν δουλειά και μένουν) ;
Επίσης, (το πάω πολύ μακριά βέβαια...) γνωρίζει κανείς στα πόσα χρόνια παίρνεις υπηκοότητα;
Αν το θες παρα πολυ ψαξου μονος σου και θα το καταφερεις. Δεν χρειαζετε να ρωτας πολλα σε ενα φορουμ. Αλλα θα περιμενουμε ευχαριστως τις εμπειριες σου οταν με το καλο μεινεις.

Αποψη μου ειναι αυτη και ελπιζω να μη την παρεις στραβα με χαμογελο στα γραφω :)
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Προς θεού, δεν παρεξηγώ. Κι εγώ άλλωστε μπορεί να κάνω ηλίθιες και άκυρες ερωτήσεις. Απλά βλέπω ότι εδώ μέσα γενικά υπάρχει ωραίο κλίμα και βοηθούν οι πιο έμπειροι τους υπόλοιπους από εμάς. Εξάλλου η αρχική μου ερώτηση αφορούσε στο πού θα πρότεινε κάποιος να μείνω εφόσον υπάρξουν όλες οι απαραίτητες συνθήκες και τίποτα παραπάνω... :D
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα τουριστικό ταξίδι σε κάποιες πόλεις να πάρεις μια γεύση του πως είναι τα πράγματα και να κοιτάξεις να βρεις τις άκρες σου μετά εάν κι εφόσον εξακολουθείς να το θέλεις.
Μία φορά έχω πάει στην Αμερική και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι ο τρόπος ζωής είναι αρκετά διαφορετικός και εάν δεν έχεις ζήσει έστω λίγο ως τουρίστας μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεων σε πολλούς τομείς. Και δεν το λέω ως αρνητικό, απλώς εγώ ένοιωσα οτι στην υποθετική περίπτωση που κάποια στιγμή πήγαινα μόνιμα εκεί (το σκεφτόμουν κι εγώ) θα έπρεπε να αλλάξω τρόπο λειτουργίας από την πιο απλή συνήθεια.
Επίσης προσωπικά μου έκανε πάρα πολλή εντύπωση το γεγονός οτι εντελώς τυχαία μέσα στον τελευταίο χρόνο έχω γνωρίσει τρεις ανθρώπους οι οποίοι είχαν πάει για κάποια χρόνια εκεί και όλοι γύρισαν πίσω έχοντας κάνει λεφτά βέβαια μετά από εξαντλητική δουλειά αλλά υποστηρίζοντας οτι δε μπορούσαν να κάνουν οικογένεια λόγω γενικότερης πίεσης από το εργασιακό περιβάλλον.
Βέβαια το καλό είναι οτι ευκαιρίες εκεί υπάρχουν ίσως περισσότερες απ' οτι εδώ, αλλά προκειμένου να τις εκμεταλλευτείς και να αποδείξεις οτι αξίζεις σου αλλάζουν τα φώτα (συγγνώμη για την έκφραση, αλλά...)
Κλείνω λέγοντας πως για να μην παρεξηγηθώ, δε θέλω να θεωρηθεί οτι η άποψή μου είναι αποθαρρυντική, απλώς αυτό που νομίζω είναι οτι το να ζήσει κάποιος Έλληνας στις Ηνωμένες Πολιτείες προϋποθέτει αφενός μεν επιλογή μέρους ανάλογου με το μέγεθος πόλης που μπορεί να αντέξει και αφετέρου προετοιμασία αποδοχής συνθηκών ζωής πολύ διαφορετικών.
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Επειδή γενικά είμαι φευγάτος από τη φύση μου και γενικά πολύ ανοιχτόμυαλος, πιστεύω πως το τελευταίο πράγμα που θα με ενοχλήσει θα είναι αυτό. Θα έλεγα πως στον τρόπο ζωής (ίσως ακούγεται κάπως) ταιριάζω καλύτερα με Αμερική παρά με Ευρώπη.

Παρόλα αυτά μάλλον συμφωνώ μαζί σου στο ότι πρέπει να δω πρώτα ένα μέρος πριν αποφασίσω να ζήσω εκεί. Θα ήταν πιο φρόνιμο. Αλλά νιώθω πως θα προσαρμοστώ εκεί μια χαρά...

Όπως και να έχει δεν είναι αυτό το θέμα που με απάσχολει αυτή τη στιγμή. Απλά θέλω να μαζέψω γνώμες επειδή αυτή τη στιγμή είμαι εντελώς στο σκοτάδι!:D
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ποια είναι η γνώμη σας για τις διάφορες ιστορίες που ακούγονται τριγύρω (ότι πάνε με τουριστική visa, βρίσκουν δουλειά και μένουν) ;
Επίσης, (το πάω πολύ μακριά βέβαια...) γνωρίζει κανείς στα πόσα χρόνια παίρνεις υπηκοότητα;
Το να πας σαν τουρίστας να βρεις δουλειά και να μείνεις μόνιμα νόμιμα, είναι εντελώς αδύνατο με το νόμο - στην καλύτερη περίπτωση που βρεις δουλειά θα χρειαστεί να γυρίσεις πίσω για να πάρεις την κατάλληλη βίζα από την πρεσβεία στην Αθήνα και μετά να αρχίσεις δουλειά.

Στην πράξη, επειδή το να βρει δουλειά κάποιος αλλοδαπός στις ΗΠΑ είναι πολύ δύσκολο, δεν έχει και πολύ νόημα να συζητάς αν αξίζει και αν είναι καλά κλπ - πρώτα δες αν έχεις τα προσώντα για να μπορείς να έχεις μια ρεαλιστική πιθανότητα να σε θέλει κάποιος εργοδότης εδώ, μετά κάνε αιτήσεις για δουλειές (όσο περισσότερες μπορείς) και στην (σχετικά μικρή) πιθανότητα που κάποιος σου προσφέρει δουλειά, τότε σκέφτεσαι αν αξίζει η αμερική.

Για να πάρεις υπηκοότητα χρειάζεται να μείνεις στις ΗΠΑ για πέντε χρόνια με πράσινη κάρτα. Αλλά το να πάρεις πράσινη κάρτα δεν είναι απλό - για παράδειγμα, ένας φίλος μου έχει διδακτορικό από ένα από τα πιο γνωστά πανεπιστήμια των ΗΠΑ και δουλεύει σαν επίκουρος καθηγητής σε ένα φημισμένο αμερικανικό πανεπιστήμιο εδώ και τέσσερα χρόνια - το πανεπιστήμιο, ακόμα να ξεκινήσει την (πολυετή) διαδικασία για την πράσινη κάρτα.
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Πολύ απογοητευτικά όλα αυτά...Τουλάχιστον έμαθα μερικά πράγματα παραπάνω.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα καταφέρω στο τέλος.

Ευχαριστώ πολύ όλους όσοι ενδιαφέρεστε και δίνετε τα φώτα σας, έστω και αν αυτό πονάει λίγο... :p
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ που έψαχνα επί 1,5 χρόνο πάντως δεν κατάφερα τίποτα. Έχουν δυσκολέψει ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ την πρόσληψη αλλοδαπών για τις εταιρείες. Και οικονομικά και γραφειοκρατικά.
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Φαντάζομαι πως αυτό τον καιρό ως Έλληνες θα έχουμε και μεγαλύτερο πρόβλημα...:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom