Μιανμάρ (Βιρμανία) Μ' έχει πιάσει μια μανία, για να φύγω Βιρμανία!

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Φίλοι μου αγαπημένοι,

Με εννιά μερούλες υπόλοιπο μέχρι την αναχώρηση, βίζες έτοιμες, βαλίτσες ανοιχτές, σπρέι με Deet αγορασμένα και τη μικρή με σκάφανδρο μην και κολλήσει καμιά γρίππη προτού φύγουμε, πολύ επιγραμματικά, το πρόγραμμα έχει ως εξής:

-Άφιξη στη Γιαγκόν και παραμονή εκεί για δύο μέρες,
-Πτήση για Μπαγκάν, πέντε μέρες, παγόδες αναρίθμητες, βόλτα με αερόστατο, ποδηλατάδες, εκδρομή στο mount Poppa,
-Με πλοίο στον Ιραγουάντι, 4 νύχτες στο Μάνταλεϊ , μία εκ των οποίων στο Pyin Oo Lwin,
-Mε αυτοκίνητο μέσα από τα υψίπεδα της επαρχίας Shan ως τη λίμνη Ίνλε, πέντε μέρες στη λίμνη, βαρκάδες, παγόδες, και
-επιστροφή Γιαγκόν, διήμερη εξόρμηση στο Golden Rock, ξανά Γιαγκόν και πτήση επιστροφής...

Χρωστάω ένα μεγάλο 'ευχαριστώ' στην πάντα υπομονετική Έρση, στη renata που με μπόλιασε με τον ενθουσιασμό της και μου σύστησε τον άπαιχτο Umyo, στον κοσμογυρισμένο και πάντα διαθέσιμο mpiftex και στον φίλτατο hydroneta που ανέχτηκε τα πολύωρα τηλεφωνήματά μου με χιούμορ! Χωρίς αυτούς δε θα είχαν απαντηθεί τα ερωτήματά μου και δε θα είχε βγει έτσι όπως βγήκε αυτό το δρομολόγιο...

Δεκτές πάσης φύσεως συμβουλές, έστω και της τελευταίας στιγμής:

* Γευσιγνωστικές προτάσεις, ας πούμε, ή
* καλύτερα σημεία για πανοραμικές φωτογραφίες (mpiftex, ακούς??)
* πού βρίσκεται ο καλύτερος νερόλακκος (γιατί έχω τάξει βόλτα με νεροβούβαλο...)
* ή πώς να κρατήσω τη μικρή απασχολημένη και χωρίς γκρίνια ύστερα από την εκατοστή εβδομηκοστή όγδοη παγόδα....

Αν σκεφτείτε κάτι, μου το γράφετε εδώ! Δε μπορεί, σίγουρα κάτι έχω ξεχάσει....:roll:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δεν κατέχω από Βιρμανία.. να ευχηθώ μόνο καλό ταξίδι, πολλές πολλές φωτογραφίες (αυτό είναι σίγουρο.. :cool:) υπομονή μετά τις πρώτες εκατό παγόδες και περιμένω ένα βούδα με χοντρή κοιλιά παρακαλώ!
Άντε επιτέλους έφτασε ! :clap:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Και εγω με τη σειρα μου να ευχηθω καλο ταξιδι, καλα να περασετε, μη ξεχασεις να κρατας ημερολογιο για την ιστορια που θα μας γραψεις! :D οταν γυρισετε με το καλο!!!

Καλο ταξιδι!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Δεν κατέχω από Βιρμανία.. να ευχηθώ μόνο καλό ταξίδι, πολλές πολλές φωτογραφίες (αυτό είναι σίγουρο.. :cool:) υπομονή μετά τις πρώτες εκατό παγόδες και περιμένω ένα βούδα με χοντρή κοιλιά παρακαλώ!
Άντε επιτέλους έφτασε ! :clap:
Ευχαριστώ, Ντοροτάκι μου! Προβλέπεται αθρόα εισαγωγή Βούδων για την Πρωτοχρονιά!...

υ.γ. Να θυμηθώ να ρωτήσω τη renata για τον jade βούδα της και για το αντικάδικο της Σάσας......
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Φίλοι μου αγαπημένοι,


Αν σκεφτείτε κάτι, μου το γράφετε εδώ! Δε μπορεί, σίγουρα κάτι έχω ξεχάσει....:roll:
A ρε rosa συγκινήθηκα!! που πας γαμώ το χωρίς εμένα?????
πως θα αντέξω τον χωρισμό??
ένα σου λέω.στην Shwedagon Pagoda που θα πάς θα νιώσεις να καθηλώνεται η ψυχή και τα πόδια σου.
πήγαινε και πρωί και σούρουπο...
πες στον umyo να σε παει να ρίξεις νερό με το κανάτι στο αντίστοιχο βουδιστικό στοιχείο σου..εγώ ήμουν βουβάλι!:rolleyes: ξέρει αυτός και θα σου πεί τι να κάνεις..
ρώτησε τον άν στην bagan θα έχετε τον tzo-tzo και στο mandalay τον άλλο tzo tzo.ειναι εκπληκτικοί και οι δύο.
για φαγητό τι να πώ!! φάε τα παντα όλα, δεν θα παθεις τίποτα!!!!!!!
φορτωσε κάρτες και μπαταρίες και τσάκισε τις φωτογραφίες ...
που θα πάει θα ξαναπάω!!:shock:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Εγώ να ευχηθώ καλό ταξίδι να έχετε! Με τι εταιρεία πετάς?
Αααα, μας έχει πάρει τελείως το μυαλό η Μποτσουάνα, βλέπω... Αν δεν είχες αναρτήσει τις προσφορές της Singapore, δε θα είχα κλείσει ποτέ τα εισιτήρια.....

Ας κάνουμε ένα replay εκείνου του ποστ.............


http://www.travelstories.gr/88101-post38.html

'Τους αγαπημένους μου

-GTS, που οσμίστηκε τις θεϊκές προσφορές και μου άνοιξε τα μάτια,
-Τraveller, που το ιχνηλατικό μουσούδι του ξετρύπωσε τον κατάλληλο άνθρωπο την κατάλληλη στιγμή,
-Έρση και Renata, που άντεξαν τις εκατοντάδες εντελώς λογικές και παντελώς παράλογες απορίες μου, χωρίς να μου κάνουν 'διακοπή φιλίας' (και μέλλεται να υποστούν άλλες τόσες...)
-τις καλές μου φιλενάδες (Dorotija, ακούς?) που ανέχτηκαν τις μεταμεσονύχτιες μεταμορφώσεις μου σε απαρηγόρητο 'ταξιδάνθρωπο', και
-τον Αντρέα, που αποδείχτηκε 'διαμάντι'....

Όλους τους ευχαριστώ και δηλώνω πως για χάρη τους και μόνο θα κάνω ρεβεγιόν Χριστουγέννων πάνω στη μύτη μιας από τις 4.000 παγόδες του Μπαγκάν....
Against all odds, τα καταφέραμε, guys!!!!!'
 
Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Και εγω με τη σειρα μου να ευχηθω καλο ταξιδι, καλα να περασετε, μη ξεχασεις να κρατας ημερολογιο για την ιστορια που θα μας γραψεις! :D οταν γυρισετε με το καλο!!!

Καλο ταξιδι!
Άστα! Χρωστάω ήδη Νεπάλ και Μπαγκλαντές......Θα ζητήσω συγγραφική βοήθεια από τον babaduma....ο ένας θα μαγειρεύει κι ο άλλος θα γράφει.......
Ευχαριστώ, γλυκιά getxo!!!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
A ρε rosa συγκινήθηκα!! που πας γαμώ το χωρίς εμένα?????
πως θα αντέξω τον χωρισμό??
ένα σου λέω.στην Shwedagon Pagoda που θα πάς θα νιώσεις να καθηλώνεται η ψυχή και τα πόδια σου.
πήγαινε και πρωί και σούρουπο...
πες στον umyo να σε παει να ρίξεις νερό με το κανάτι στο αντίστοιχο βουδιστικό στοιχείο σου..εγώ ήμουν βουβάλι!:rolleyes: ξέρει αυτός και θα σου πεί τι να κάνεις..
ρώτησε τον άν στην bagan θα έχετε τον tzo-tzo και στο mandalay τον άλλο tzo tzo.ειναι εκπληκτικοί και οι δύο.
για φαγητό τι να πώ!! φάε τα παντα όλα, δεν θα παθεις τίποτα!!!!!!!
φορτωσε κάρτες και μπαταρίες και τσάκισε τις φωτογραφίες ...
που θα πάει θα ξαναπάω!!:shock:
Έλα μου, ντε, πού πάω???? Θα κανονίσουμε ταξιδάκι με τις μαγκούρες μας στα Ιμαλάια! Εγώ, εσύ κι η Έρση! Θα δεις....

Στη Shwedagon θα σκουπίσω κιόλας......θα πάω νωρίς νωρίς να βρω σκούπα διαθέσιμη...

Για τους tzo tzo δεν ξέρω, αλλά στη Γιαγκόν μπορεί να έχουμε τον Umyo....!

Bρε Ρενάτα μου, πού είναι το αντικάδικο της Σάσας???
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Rosa να έχετε ένα τέλειο ταξίδι. Η μικρή σου είναι από τα πολύ τυχερά παιδιά. (Και γω μικρή είμαι, θα με πάρετε μαζί; :roll:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταρχην ενα τραγουδι για τον Βουδα (αλλα οχι μονο).
Κατα δευτερο μια εικονα του Βουδα να φωτιζει το δρομο σας.
Και για εστιατορια στην Yangon κοιτα και εδω:
http://www.travelstories.gr/122500-post50.html
Μαζι σου ανυπομονω και εγω! (και θα ηθελα να τρυπωσω καπου να με παρετε μαζι σας!) :D
 

Attachments

Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Έλα μου, ντε, πού πάω???? Θα κανονίσουμε ταξιδάκι με τις μαγκούρες μας στα Ιμαλάια! Εγώ, εσύ κι η Έρση! Θα δεις....

Στη Shwedagon θα σκουπίσω κιόλας......θα πάω νωρίς νωρίς να βρω σκούπα διαθέσιμη...

Για τους tzo tzo δεν ξέρω, αλλά στη Γιαγκόν μπορεί να έχουμε τον Umyo....!

Bρε Ρενάτα μου, πού είναι το αντικάδικο της Σάσας???
αυριο θα σου τα στείλω όλα σε email και με τις μούρες τους να ξέρεις ποιόν βλέπεις!
στα ιμαλάια θα παμε όλες μαζί οι φιλενάδες με τις μαγκούρες ..:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom