Ναύπλιο

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θάνο, αν έχεις χρόνο, θα μπορούσες να βάλεις τις φωτογραφίες σου στη gallery, ώστε να τις έχουμε όλες μαζί συγκεντρωμένες. :)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Οσοι βρεθείτε στο Ναυπλιο, αξίζει να επισκεφτειται και τον αρχαιολογικό χωρο των Μυκηνών, εκει που ελαμψε ο Μυκηναικός πολιτισμός
είναι ενα εικοσάλεπτο μακρυά...
Κάποιες πρώτες φωτό υπάρχουν στο Gallery!
http://www.travelstories.gr/travelsphotos/thumbnails.php?album=93
:cool:
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ναύπλιο χωρίς Παλαμίδι φυσικά δεν νοειται...
ειτε το ανέβει κανεις απο τα 999 σκαλοπάτια του,
ειτε το ανέβει οδικώς απο την πίσω πλευρά...
Eγώ την είχα πατησει μια φορα γιατί ήθελα να τα μετρήσω ενα-ενα και περίπου στο 997 έχασα το μέτρημα και χρειάστηκε να κατέβω να τα ξαναμετρήσω.:haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
για μένα είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος!

Ειρωνικό βέβαια αυτό όταν έχω ζήσει μόλις για κάτι ώρες την πόλη, ένα βράδυ του καλοκαιριού. Απόγευμα είχαμε φτάσει, νωρίς νωρίς το πρωί φύγαμε!

Πολύ όμορφη όμως πόλη! Πολύ γραφική και με αρκετή νυχτερινή ζωή!

Όταν βρω χρόνο, θα αντρέξω στο αρχείο μου για να upload καμία φώτο!


Ναύπλιο ελπίζω να τα πούμε σύντομα! Μου λείπειςςςς! :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στο Ναύπλιο μπορείτε επίσης να επισκεφθείτε το Μουσείο Κομπολογιού.
Είναι το πρώτο και μοναδικό στον κόσμο στο είδος του και έχει ιδρυθεί απο τον Αρη Ευαγγελινό το 1998.Στεγάζεται σενα διώροφο κτίριο,στο ισόγειο μπορείς να κάνεις τις αγορες σου ,ενω στον πρώτο όροφο εκτίθεται μια υπέροχη συλλογή περίπου 1000 κομπολογιών,απο αυθεντικό κεχριμπάρι της βαλτικής θάλασσας , κεχριμπάρι-μαστίχα,ελεφαντόδοντο,ξύλο,κλπ και τα οποία χρονολογούνται απο το 1700 μέχρι το 1950.Στο ισόγειο επίσης υπάρχει εργαστήριο που συντηρεί τα παλιά κομπολόγια.

Το μουσείο βρίσκεται στην οδό:Σταικοπούλου 25,
τηλ:27520 21618, εισιτήριο :3 ευρώ
www.komboloi.gr
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ ως γνωστός καλοφαγάς σας προτείνω για παγωτο την antica gelateria di roma.
Antica Gelateria di Roma - Nafplio
Ίσως το καλύτερο παγωτό στην Ελλάδα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ ως γνωστός καλοφαγάς σας προτείνω για παγωτο την antica gelateria di roma.
Antica Gelateria di Roma - Nafplio
Ίσως το καλύτερο παγωτό στην Ελλάδα
εγώ δεν τρελλάθηκα. σε καλό ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς βρίσκεις θησαυρούς, μην υπερβάλλουμε τώρα. να μην πώ για τις εξωφρενικά ψηλές τιμές! 4,5 Ε ένα κυπελλάκι με 2 μπαλίτσες!!το ίδιο που στη Ρώμη έχει 1.5..ε όχι και να μας δουλεύουν οι ιταλοί εδώ..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ δεν τρελλάθηκα. σε καλό ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς βρίσκεις θησαυρούς, μην υπερβάλλουμε τώρα. να μην πώ για τις εξωφρενικά ψηλές τιμές! 4,5 Ε ένα κυπελλάκι με 2 μπαλίτσες!!το ίδιο που στη Ρώμη έχει 1.5..ε όχι και να μας δουλεύουν οι ιταλοί εδώ..
πες τα χρυσόστομε...:D (αλήθεια πότε θα τα τρέξουμε?)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
εγώ δεν τρελλάθηκα. σε καλό ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς βρίσκεις θησαυρούς, μην υπερβάλλουμε τώρα. να μην πώ για τις εξωφρενικά ψηλές τιμές! 4,5 Ε ένα κυπελλάκι με 2 μπαλίτσες!!το ίδιο που στη Ρώμη έχει 1.5..ε όχι και να μας δουλεύουν οι ιταλοί εδώ..
Οι τιμές είναι ακριβές αλλά όχι και όσο λές.
Όσο για την ποιότητα διαφωνώ οριζόντίως, καθέτως και διαγωνίως, αλλά γούστα είναι αυτά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι τιμές είναι ακριβές αλλά όχι και όσο λές.
Όσο για την ποιότητα διαφωνώ οριζόντίως, καθέτως και διαγωνίως, αλλά γούστα είναι αυτά.
βέβαια γούστα είναι αυτά δεν θα διαφωνήσω σ' αυτό. Στο Ναύπλιο που παίζει με κάτι πολωνούς-ουκρανούς με απομίμηση ιταλικής gelateria έχει τύχη. στην Αθήνα όμως δεν θα είχε καμμία. Το παρφέ του ζαχαροπλαστείου της γειτονιάς μου, χειροποίητο και βιολογικό, πίστεψέ με σκοτώνει πολύ περισσότερο από την antica gelateria. όσο για τις τιμές πλήρωσα 2 κυπελλάκια με σιρόπι μόνο 9 Ε πριν 1,5 μήνα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
βέβαια γούστα είναι αυτά δεν θα διαφωνήσω σ' αυτό. Στο Ναύπλιο που παίζει με κάτι πολωνούς-ουκρανούς με απομίμηση ιταλικής gelateria έχει τύχη. στην Αθήνα όμως δεν θα είχε καμμία. Το παρφέ του ζαχαροπλαστείου της γειτονιάς μου, χειροποίητο και βιολογικό, πίστεψέ με σκοτώνει πολύ περισσότερο από την antica gelateria. όσο για τις τιμές πλήρωσα 2 κυπελλάκια με σιρόπι μόνο 9 Ε πριν 1,5 μήνα.
Φτανει μας λυγωσατε!!!!:haha::haha::bleh::bleh:
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνει κανείς μόλις φτάσει Ναύπλιο θα είναι να πάει στο παγωτατζίδικο του Ιταλού για να φάει παγωτό! Μιλάμε για το απίστευτο παγωτό, ειδικά το φουντούκι μπορείς να φας μέχρι να σκάσεις! Είναι ακριβώς απέναντι από ένα άλλο παγωτατζίδικο αλυσίδας (τώρα δεν θυμάμαι αν είναι Δωδώνη ή Παγωτομάνια).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.239
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom