Ναύπλιο

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Αν θες ψαράκι και άλλα θαλασσινά εδέσματα, πάρε την παραλιακή Ναυπλίου - Νέας Κίου και πήγαινε στην "Ψαροπούλα του Βαλσαμή".
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Απο αρχιτεκτονικης πλευρας,πως ειναι η παλια πολη?Εχει πολλα νεοκλασικα ή μονο,αυτα στην πλατεια Συνταγματος?
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αν θες ψαράκι και άλλα θαλασσινά εδέσματα, πάρε την παραλιακή Ναυπλίου - Νέας Κίου και πήγαινε στην "Ψαροπούλα του Βαλσαμή".
προσυπογραφω!!!
με τα ποδια στα 50m απο του βαλσαμη περναμε τη γεφυρα του ερασινου και βρισκομαστε στη ψαροταβερνα του αντωνη(τσακιρη)...οτι θα σας δειξει εχει ψαρευτει το βραδυ στον αργολικο.γιαυτο δεν υπαρχει ποικιλια...;)

εγω βεβαια οταν κατεβαινω ...τρωω στη ΣΠΗΛΙΑ...απο συνηθεια:)
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Θα συμφωνήσω κι εγώ για τον Κακαναράκη kakanarakis - RESTAURANT - BAR .
Το 1986, προκειται για το ίδιο μαγαζί.
Όσο για διαμονή η http:/www./nikolaospension.focusgreece.gr νομίζω ότι ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις σου. Είναι συμπαθητικό κατάλυμα και πολύ βολικό γιατί βρισκεται στην πλατεία Ψαρομαχαλά όπου μπορείς να παρκάρεις και το αυτοκίνητό σου ακριβώς απ' έξω από την πανσιον.
 

monica

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Κακαναρακης με χιλια..
Εγω καταγομαι απο τα μερη αυτα και το επιλεγω πάντα για το φαγητο μου.
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
O γύροs του κόσμου!
Εγώ ως γνωστός καλοφαγάς σας προτείνω για παγωτο την antica gelateria di roma.
Antica Gelateria di Roma - Nafplio
Ίσως το καλύτερο παγωτό στην Ελλάδα
Εγω πάλι, θα πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη, το παγωτό του Κουστένη (Ναυπλιώτικο ζαχαροπλαστείο-Gelateria), θα το βρείτε στην Β. Αλεξάνδρου ή αλλιώς Μεγάλο Δρόμο.

Στο Ναύπλιο μπορείτε επίσης να επισκεφθείτε το Μουσείο Κομπολογιού.
Είναι το πρώτο και μοναδικό στον κόσμο στο είδος του και έχει ιδρυθεί απο τον Αρη Ευαγγελινό το 1998.Στεγάζεται σενα διώροφο κτίριο,στο ισόγειο μπορείς να κάνεις τις αγορες σου ,ενω στον πρώτο όροφο εκτίθεται μια υπέροχη συλλογή περίπου 1000 κομπολογιών,απο αυθεντικό κεχριμπάρι της βαλτικής θάλασσας , κεχριμπάρι-μαστίχα,ελεφαντόδοντο,ξύλο,κλπ και τα οποία χρονολογούνται απο το 1700 μέχρι το 1950.Στο ισόγειο επίσης υπάρχει εργαστήριο που συντηρεί τα παλιά κομπολόγια.

Το μουσείο βρίσκεται στην οδό:Σταικοπούλου 25,
τηλ:27520 21618, εισιτήριο :3 ευρώ
www.komboloi.gr
Άσχετο, αλλά μιας και πολλοί απο μας στα ταξίδια μας κάνουμε και τις αγορές μας, δίπλα στο Μουσείο του Κομπολογιού υπάρχει μαγαζί που φτιάχνει και πουλάει χειροποίητα δερμάτινα σανδάλια καθώς επίσης και πολλές απίστευτες μπότες. Το λένε Shoe 4 U και ούτως ή άλλως θα περάσετε απ'έξω κάνοντας τη βόλτα σας!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Στη gelateria δοκιμασα φετος νηστισιμο παγωτο τη Μ.ΠΑρασκευη,το οποιο ηταν καταπληκτικο. Ο κουστενης καποτε ηταν στις δοξες του....

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 

Polios

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
πόση ώρα είναι η διαδρομή από αεροδρόμιο έως Ναύπλιο

Σκοπεύω να πάω Ναύπλιο μέσα Μαρτίου επειδή φτάνω στην Αθήνα –αεροδρόμιο αργά οκτώ το βράδυ και μέχρι να πάρω αποσκευές και να παραλάβω το αυτοκίνητο και να ξεκινήσω θα πάει εννιά θα ήθελα αν κάποιος ξέρει πόση ώρα είναι η διαδρομή από αεροδρόμιο έως Ναύπλιο , να πάω κατευθείαν η να μείνω Αθήνα το πρώτο βράδυ έχω και ένα παιδί δυο μίση χρονών
Ευχαριστώ
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σκοπεύω να πάω Ναύπλιο μέσα Μαρτίου επειδή φτάνω στην Αθήνα –αεροδρόμιο αργά οκτώ το βράδυ και μέχρι να πάρω αποσκευές και να παραλάβω το αυτοκίνητο και να ξεκινήσω θα πάει εννιά θα ήθελα αν κάποιος ξέρει πόση ώρα είναι η διαδρομή από αεροδρόμιο έως Ναύπλιο , να πάω κατευθείαν η να μείνω Αθήνα το πρώτο βράδυ έχω και ένα παιδί δυο μίση χρονών
Ευχαριστώ
2 1/2 ωριτσες με ελαφρυ ποδι;)
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
ΔΙΑΜΟΝΗ ΝΑΥΠΛΙΟ

Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι καλό για διαμονή στο Ναύπλιο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom