Νέα Ζηλανδία Νέα Ζηλανδία

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289

Τον αυγουστο εκπληρωσα το ταξιδι ονειρο/ταξιδι ζωης!Πηγα για 17 μερες στη νεα ζηλανδια.Καθε μερα καινουριες εικονες και περιπετειες!
Θα σας διηγηθω μια μερα οπου ηταν μερα/κλειδι για το ταξιδι μου.Ολα τα χα κανονισει απο το ιντερνετ και πηγα μαζι με τον αντρα μου.Τη τριτη μερα βρισκομασταν στο franz josef glacier και ειχαμε κλεισει μηνες πριν να κανουμε heli-hike,δηλαδη με ελικοπτερο στο πιο ψηλο σημειο του παγετωνα και μετα περπατημα 2 ωρες σε αυτον.Την προηγουμενη μερα ειχε βρεξει παρα πολυ και ειχαμε αρχισει ηδη να σκεφτομαστε οτι η εκδρομη θα αναβληθει.Και οντως αναβληθηκε,απογοητευμενοι παμε να ρωτησουμε αλλου και μας λενε τα ιδια,το ελικοπτερο δε φευγει για τη δικη μας ασφαλεια και μας λενε οτι αν παμε στο επομενο χωριο,ισως κανουμε το fox glacier.Οντως πηγαμε και τελικα ειδαμε τον παγετωνα αλλα δεν περπατησαμε σε αυτον.Αλλα 15 λεπτα πτηση πανω απο αυτον ηταν εμπειρια ζωης!
Χαρουμενοι που ακολουθουμε το προγραμμα μας φευγουμε για arrowtown,περιπου 5 ωρες με το αυτοκινητο.Ομως αρχισε να βρεχει και οσο περναγε η ωρα γινοταν και πιο δυνατη η βροχη.Καποια στιγμη στο χωριο Haast σταματαμε να ρωτησουμε πως ειναι ο δρομος,διοτι θα ανεβαιναμε 1 βουνο και μας λενε αν εχουμε αλυσιδες να συνεχισουμε αλλιως να μεινουμε στο χωριο.Εχοντας αλυσιδες συνεχιζουμε χωρις να ξερουμε τι μας περιμενει!
Οσο ανεβαιναμε η χιονοπτωση γινοταν πιο εντονη και καποια στιγμη σταματησε 1 αυτοκινητο απο την αντιθετη κατευθυνση και μας λεει να βαλουμε τις αλυσιδες πριν τη γεφυρα?αλλα ποια γεφυρα?
Οταν ειδαμε τη γεφυρα κατεβηκε ο αντρας μου να βαλει τις αλυσιδες αλλα το χιονι ηταν αρκετο και τον εμποδιζε και επισης 1 αλυσιδα σπασμενη!Ετσι αποφασιζουμε να γυρισουμε πισω.Μετα απο 5 λεπτα οδηγησης *φυσικα πηγαιναμε πολυ σιγα* βρισκουμε 1 δεντρο αρκετα μεγαλο κατω απο το οποιο ηταν στεγνα και ο αντρας μου εβαλε τις αλυσιδες και τη σπασμενη την εδεσε με 1 κορδονι απο τα παπουτσια.Οταν μπηκε στο αυτοκινητο με ρωταει παμε πισω και απαντηση παμε!Το περασαμε το βουνο και ημασταν πολυ τυχεροι γιατι την επομενη μερα ειχε κλεισει λογω του χιονια!!Ετσι θα χαναμε ολο το ταξιδι,αφου ημασταν στη τριτη μερα.
Φτανουμε κατα τις 7 το απογευμα στο Wanaka,μεγαλο χωριο και ρωταμε πως ειναι ο δρομος για arrowtown και μας λενε εχει πολυ χιονι και τελικα αποφασισαμε να μεινουμε εκει,μας ειχανε μεινει καπου 100χλμ αλλα πια ειχαμε μια εντονη μερα και ειπαμε ως εδω για σημερα!
Ηταν και η μονη νυχτα που κοιμηθηκαμε εκτος προγραμματος.
Την επομενη μερα συνεχισαμε το ταξιδι μας..

 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειδα τις φωτο σου και αυτη απο το skydiving κοβει την ανασα :shock: φανταζομαι εσυ πως ενιωθες τη στιγμη εκεινη που βρεθηκες στον αερα!
Περιμενω τη συνεχεια της ιστοριας :clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά δεν πιστεύω να νομίζεις ότι θα τη σκαπουλάρεις με αφήγηση της μιας ημέρας από τέτοιο ταξίδι ε; :D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Συμφωνω και γω με def και go2.
Ζηλανδια και μονοσελιδο δεν υφισταται.
Εχεις αλλες 16 μερες να μας περιγραψεις getxowoman,σιγα-σιγα δεν βιαζομαστε.:D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λοιπον για να μη σας κουρασω δε θα σας γραψω με λεπτομερειες το τι εκανα καθε μερα,αλλα μια περιληψη.
Η πτηση μου ηταν Sydney-Christchurch(στο νοτιο νησι) και μετα πηρα το τρενο christchurch-greymouth με το tranzalpine για περισσοτερες πληροφοριες
http://www.tranzscenic.co.nz/services/tranzalpine.aspx
αξιζει καποιος να κανει αυτη τη διαδρομη και μαλιστα θεωρειται μια απο τις καλυτερες στον κοσμο!
40χλμ απο greymouth αξιζει να πας punakaiki,pancakes rocks-blowholes.
Οπως ηδη ανεφερα franz josef glacier και fox glacier με ελικοπτερο ολα τα λεφτα!!!
Arrowtown ειναι ενα πολυ ομορφο χωριο (απο την εποχη του χρυσου) καπου 20χλμ απο το Queenstown( εχω ερωτευθει αυτη τη πολη ) καθως και τη διαδρομη queenstown-glenorchy,απιστευτη διαδρομη,η ωραιοτερη διαδρομη που εχω κανει στα 29 μου χρονια.Μαλιστα απο το Glenorchy ξεκιναει μια διαδρομη καπου 12 χλμ και λεγεται Paradise!!!!
Στο νοτιο νησι μπορεις να επισκεφτεις 2 φιορδ,doubtful sound και το milford sound(το νουμερο 1 αξιοθεατο της Ν.Ζ. )προτεινω να πατε και στα δυο,οι περισσοτεροι πανε μονο στο milford sound.Πηγα και στα 2 με τη εταιρεια real journeys:
www.realjourneys.co.nz
Βασικα για να πας doubtful sound μπορεις μονο με αυτη τη εταιρεια,στο milford sound εχει πολλες εταιριες.Εγω εκανα τη διαδρομη Queenstown-doubtful sound,doubtful sound-te anau(για διανυκτερευση),te anau-milford sound στην επιστροφη ειχα κλεισει μονοκινητηριο αεροπλανο αλλα ο καιρος ηταν αρκετα ασχημος και ετσι γυρισα με το λεωφορειο το οποιο εχει καθισματα που κλινουν προς τα πισω και στην οροφη του λεωφορειου εχει παραθυρα!!!!Αυτη τη διαδρομη αξιζει να τη κανεις με καποια εταιρεια παρα με το δικο σου αυτοκινητο γιατι ετσι θα την απολαυσεις.Η realjourneys ισως ειναι λιγο πιο ακριβη απο αλλες αλλα ειναι αρκετα οργανωμενη.
Αυτα oσο αφορα το νοτιο νησι,θα γραψω καποια στιγμη και για το βορειο νησι..
 
  • Like
Reactions: liz

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Συνεχεια στο βορειο νησι.
Το Οκλαντ θεωρειται η οικονομικη πρωτευουσα της Ν.Ζ.,περιμενα πιο πολλα απο οτι ειδα και βασικα απογοητευτηκα απο αυτο που βρηκα.Το μονο που αξιζε ηταν το Mt Eden και το μουσειο του οκλαντ.
Waitomo caves:μπορεις να κανεις: black water rafting:
www.caveworld.co.nz
Πρεπει να μεινεις στο woodlyn park θεωρειται 1 απο τα 10 μοτελ στον κοσμο που πρεπει να μεινεις,μονο μπες στη ιστιοσελιδα και δες τι δωματια προσφερει:
www.woodlynpark.co.nz
Eγω εμεινα στο Hobbiton Unit!
Για τους fun της ταινιας the lord of the rings μπορειτε να επισκεφτειτε το hobbiton movie set& farm tours:
www.hobbitontours.com
κατα τη γνωμη δε αξιζει τα λεφτα που δινεις αλλα συμφωνα με τον αντρα μου ναι.

Taupo ειναι η μεγαλυτερη λιμνη της Ν.Ζ. και αξιζει να κανεις μια βολτα με το υδροπλανο πανω απο το tongariro park,μοναδικες εικονες και πετας πανω απο το ηφαιστειο που ειναι ενεργο!!!
http://www.tauposfloatplane.co.nz/
ειναι must!!
Στο taupo μπορεις να πας στο www.orakeikorako.co.nz το οποιο ειναι thermal park.
Τωρα το Taupo ειναι το καλυτερο μερος για να κανεις skydiving!!!!Εγω το κανα απο τα 15.000 ποδια και εζησα το καλυτερο λεπτο της ζωης μου!!!Απιστευτη εμπειρια!!!Εγω το κανα με τη εταιρεια
http://www.taupotandemskydiving.com/.

Τωρα το Rotorua δε με ξετρελανε αλλα αν πας κανε μια βολτα απο το TE PUIA

http://www.nzmaori.co.nz/

και εκει θα δεις τη κουλτουρα των μαορι.
Αυτα οσο αφορα Νεα Ζηλανδια με λιγα λογια.
 
  • Like
Reactions: liz

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.438
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Getxowoman, περίπου πόσα ξοδεύατε ανά ημέρα εκεί; Ας πούμε κάποιος που μένει σε πολύ φτηνά καταλύματα, αλλά θέλει να κάνει όλες τις δραστηριότητες που κάνατε, πόσα πρέπει να υπολογίζει;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Getxowoman, περίπου πόσα ξοδεύατε ανά ημέρα εκεί; Ας πούμε κάποιος που μένει σε πολύ φτηνά καταλύματα, αλλά θέλει να κάνει όλες τις δραστηριότητες που κάνατε, πόσα πρέπει να υπολογίζει;

Aρκετα,αλλα αν θες αναλυτικα για τις δραστηριοτες θα σου πω:Skydiving 250 ευρω,απο τα 15.000 ποδια,με φωτογραφιες και βιντεο.Το ελικοπτερο 15 λεπτα 150 δολλαρια νεας ζηλανδιας,τοτε πρεπει να βγαινε 75 ευρω.Το υδροπλανο 100(αλλα δεν ειμαι και σιγουρη) ευρω τη μια ωρα.Το hobbiton tour 26 ευρω.Γυρω στα 74 ευρω το τρενο tranz alpine.Για τα φιορδ δε θυμαμαι τωρα.Ολες οι τιμες που σου ανεφερα ειναι ανα ατομο.Δε ξερω αν σε καλυψα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.438
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ, getxo.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πληροφοριες:

Στο Queenstown εμεινα στο Browns Boutique Hotel in Queenstown, New Zealand, small lodge, central location, unique accommodation in Queenstown New Zealand

Εχει 10 δωματια και ολα εχουν θεα the remarkables! Προτεινω τα δωματια του δευτερου οροφου και πιο συγκεκριμενα το δωματιο νουμερο 9,παρολο που το 10 ειναι γωνιακο και εχει υποτιθεται καλυτερη θεα,το 9 ειναι πιο μεγαλο! Και η θεα παραμενει απιστευτη! Εγω εμεινα στο 9.
Το ξενοδοχειο εχει μια τραπεζαρια,στην οποια σερβιρεται το πρωινο,και ενα σαλονι,οπου υπαρχει και κομπιουτερ,το οποιο το χρησιμοποιεις χωρις χρεωση.

Το ξενοδοχειο βρισκεται μολις 3 λεπτα με τα ποδια απο το κεντρο της πολης και The Station,ο χωρος που βρισκονται ολες οι εταιριες των extreme sport.

Eπισης υπαρχει και παρκινκ δωρεαν.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Περι σοκολατας!

Στο arrowtown και στο Queenstown θα βρεις: Patagonia Chocolates - Arrowtown - Queenstown

Σαν τοποθεσια ψηφιζω το καταστημα στο Queenstown,διοτι βρισκεται ακριβως μπροστα απο τη λιμνη. Εχει τεραστια ποικιλια απο σοκολατες και φυσικα ροφηματα και εχει δωρεαν WIFI.

Στη Νεα Ζηλανδια υπαρχει εργοστασιο της Cadbury και στα σουπερμαρκετ μπορεις να βρεις τεραστια ποικιλια!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.401
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom