ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Στις χρεώσεις της Εθνικής αναφέρεται η σύγκριση που έκανα στο post #88. Παλαιότερα ήταν σταθερά 2% και ποτέ δεν ειχαμε έξοδα ανάληψης, τώρα είδαμε άλλες χρεώσεις. Εχω την αίσθηση ότι έχει αλλάξει η πολιτική της αλλά δεν το έχω ψάξει. Τη ρεβολούτ την προτείνω με χίλια!
 

agmi

Member
Μηνύματα
496
Likes
2.319
Στο συνημμένο ειναι οι ΝΕΕΣ χρεώσεις ΓΙΑ ΑΤΜ, δλδ μηχανήματα ανάληψης. Σε αυτό θα πρέπει να προσθέσεις και τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος. Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσαν την ισοτιμία της Master Card/Visa , μιλάω μόνο για την Πειραιώς εδώ, τώρα σε κάθε συναλλαγή θα χρησιμοποιούν την δικιά τους ισοτιμία εφόσον υπάρχει ισοτιμία στους πίνακες τους (δλδ το ανταλλάσσουν), εάν οχι τότε με την ισοτιμία της MC/Visa, η οποία είναι στο πρπ 2% για ΑΤΜ και 3% για μια συνήθη πιστωτική (πηγη: OANDA).
Στις αναλήψεις ΕΚΤΟΣ ΕΟΚ θα σε χρεώνει και η ξένη χώρα αναλόγως, όπως και εδώ εμείς χρεώνουμε κοινοτικούς και μη. Οι, των κοινοτικών καρτών άρχισε κάνα χρόνο τώρα, το οποίο είναι κατά κάποιο τρόπο παράνομο στην ζώνη του €υρω.
https://news.gtp.gr/2018/08/29/greek-banks-charge-foreign-card-users-extra-fee-atms/

Kαι για τις χρεωσεις στις ΗΠΑ:
https://www.nerdwallet.com/blog/banking/debit-card-foreign-transaction-international-atm-fees/
 

Attachments

Last edited:

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Καλημέρα,
θα σας πρότεινα να κοιτάξετε λίγο την κάρτα Revolut, λειτουργεί ως prepaid, εκδίδεται ηλεκτρονικά και σε 10 μέρες το πολύ είναι σπίτι σου ταχυδρομικώς. Επίσης φορτίζεις από οποιαδήποτε τράπεζα με έξοδα 1 ευρώ ανά μεταφορά και δεν έχει καμία προμήθεια για τις συναλλαγές στην Αμερική. Την χρησιμοποιήσαμε πρώτη φορά στην Ιορδανία και στο Ισραήλ και σε πρόσφατο ταξίδι μας στην Αμερική και ήταν απλώς super. Λαμβάνεις αμεση ενημέρωση στην εφαρμογή της στο κινητό μετά από κάθε αγορά με το ποσό σε ευρώ ώστε να ξέρεις ακριβώς τι πλήρωσες. Στο forum υπάρχει αναλυτικό θέμα για τη συγκεκριμένη κάρτα.
Όσον αφορά άλλες κάρτες, κάποια στιγμή στη Νέα Υόρκη (αφού ξετινάξαμε το υπόλοιπο της Revolut :p) χρησιμοποιήσαμε για ψώνια την χρεωστική της Εθνικής και η διαφορά από την ισοτιμία που ίσχυε εκείνη την ημέρα κι εκείνην που χρέωσε η Εθνική ήταν μεγαλύτερη από 2% (περιπου 13 ευρώ για λογαριασμό 350 δολλαρίων). Δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει γιατί την χρησιμοποιούσαμε συχνά στο εξωτερικό και οι χρεώσεις ήταν νορμάλ, όμως τελευταία παρατηρούμε διαφορετικές χρεώσεις (π.χ. το Πάσχα χρεωθήκαμε 3€ έξοδα για ανάληψη 50 περίπου ευρώ στο Τελ Αβίβ όταν με την Revolut δεν χρεωθήκαμε τίποτα για καμία ανάληψη).
Επίσης συνάλλαγμα από Ελλάδα για την Αμερική δεν θα έλεγα ότι συμφέρει. Εμείς είχαμε αλλάξει για τα πρώτα έξοδα 200ευρώ σε δολλάρια σε τράπεζα και είχε προμήθεια 6€.
Αν ξαναπάμε πάντως αναλήψεις και αγορές θα γίνονται μόνο με Revolut.

Κάποιοι φίλοι που ταξιδεύουν αρκετά χρησιμοποιούν την revolut όταν αφορά διαφορετικό συνάλλαγμα και όντως σε σύγκριση με τις υπόλοιπες διαθέσιμες επιλογές τους φάνηκε πολύ καλύτερη.
Επειδή θα επισκεφτώ ΗΠΑ τον ερχόμενο χρόνο για αρκετές μέρες τους ρώτησα αν αξίζει η revolut. Γενικα μου είπαν να κάνω συναλλαγές μόνο με αυτή αλλά από θέμα ασφάλειας να έχω και ενα συνάλλαγμα σε περίπτωση που χρειαστεί. Ξέρω ότι με την standard έκδοση που δεν έχει κάμια συνδρομή δικαιούμαι το μήνα ανάληψη χωρίς προμήθεια μέχρι 200 ευρώ = 220 δολλάρια. Τα λέω σωστα;
Μιας και εσείς την χρησιμοποιείτε αρκετά τι προτείνετε; Έχετε δοκιμάσει κάτι άλλο πέρα από το standard plan που αναφέρει;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κάποιοι φίλοι που ταξιδεύουν αρκετά χρησιμοποιούν την revolut όταν αφορά διαφορετικό συνάλλαγμα και όντως σε σύγκριση με τις υπόλοιπες διαθέσιμες επιλογές τους φάνηκε πολύ καλύτερη.
Επειδή θα επισκεφτώ ΗΠΑ τον ερχόμενο χρόνο για αρκετές μέρες τους ρώτησα αν αξίζει η revolut. Γενικα μου είπαν να κάνω συναλλαγές μόνο με αυτή αλλά από θέμα ασφάλειας να έχω και ενα συνάλλαγμα σε περίπτωση που χρειαστεί. Ξέρω ότι με την standard έκδοση που δεν έχει κάμια συνδρομή δικαιούμαι το μήνα ανάληψη χωρίς προμήθεια μέχρι 200 ευρώ = 220 δολλάρια. Τα λέω σωστα;
Μιας και εσείς την χρησιμοποιείτε αρκετά τι προτείνετε; Έχετε δοκιμάσει κάτι άλλο πέρα από το standard plan που αναφέρει;
Γράψε καλύτερα εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/revolut.60039/
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μιά οικονομική απορία μου για ταξίδι στις ΗΠΑ:

Πιστωτική της Πειραιώς χρεώνει 2,5% στις δολλαριακές συναλλαγές
Αγορά δολλαρίων στη Eurobank, 2,5% προμήθεια

Ποιά είναι η πρότασή σας για λιγότερη προμήθεια?

ΥΣ: Mη μου πείτε για revolut γιατί δεν έχω
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
ΥΣ: Mη μου πείτε για revolut γιατί δεν έχω
Εάν έχεις χρόνο μπορείς να βγάλεις ηλεκτρονικά, είναι πραγματικά πολύ εύκολο! και ενεργοποιείται απευθείας ηλεκτρονικά σε 10-15 ημέρες έρχεται και η κάρτα

αλλιώς ίσως σε συμφέρει να κάνεις εκεί συνάλλαγμα λογικά θα είναι λιγότερη η προμήθεια
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.626
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μιά οικονομική απορία μου για ταξίδι στις ΗΠΑ:

Πιστωτική της Πειραιώς χρεώνει 2,5% στις δολλαριακές συναλλαγές
Αγορά δολλαρίων στη Eurobank, 2,5% προμήθεια

Ποιά είναι η πρότασή σας για λιγότερη προμήθεια?

ΥΣ: Mη μου πείτε για revolut γιατί δεν έχω
.... έως 200 usd συμφέρει η Πειραιώς , από κει και πάνω Eurobank !
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πήγα ΝΥ πριν 3 χρόνια και είχα προτιμήσει να πάρω συνάλλαγμα από Ελλάδα μαζί μου.
Χρειάστηκε να κάνω επιπλέον αναλήψεις με την Ελληνική κάρτα στη ΝΥ με προμήθεια 5%
 

Christos235

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλημέρα, και καλώς σας βρήκα!
Το φόρουμ είναι πραγματικά εξαιρετικό για οποιονδήποτε έχει τα ταξίδια στο... αίμα του.
Σκέφτομαι να παώ Νέα Υόρκη και ρώτησα στην τράπεζα (εθνική) τι γίνεται με τις κάρτες.
Μου είπαν ότι η προμήθεια είναι 2% επί της συναλλαγής με ελάχιστο το 1 ευρώ.
Αυτό σημαίνει ότι αν πας να πάρεις ένα σαντουιτσάκι των δύο δολαρίων θα το πληρώνεις τρία.... κι αυτό θα ισχύει για κάθε μικρή αγορά που θα κάνεις....
Δεδομένων των παραπάνω καταλαβαίνω ότι συμφέρει το ρευστό κι όχι οι κάρτες στις ΗΠΑ....;
Εσείς που έχετε πάει τι λέτε;

ευχαριστώ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα, και καλώς σας βρήκα!
Το φόρουμ είναι πραγματικά εξαιρετικό για οποιονδήποτε έχει τα ταξίδια στο... αίμα του.
Σκέφτομαι να παώ Νέα Υόρκη και ρώτησα στην τράπεζα (εθνική) τι γίνεται με τις κάρτες.
Μου είπαν ότι η προμήθεια είναι 2% επί της συναλλαγής με ελάχιστο το 1 ευρώ.
Αυτό σημαίνει ότι αν πας να πάρεις ένα σαντουιτσάκι των δύο δολαρίων θα το πληρώνεις τρία.... κι αυτό θα ισχύει για κάθε μικρή αγορά που θα κάνεις....
Δεδομένων των παραπάνω καταλαβαίνω ότι συμφέρει το ρευστό κι όχι οι κάρτες στις ΗΠΑ....;
Εσείς που έχετε πάει τι λέτε;

ευχαριστώ
Η λύση ειναι κάρτες Revolut, N 26 κλπ...
Αν χρησιμοποιήσεις ρευστό σημαίνει ότι θα χάσεις πάλι χρήματα είτε σε μετατροπή συναλλαγματος είτε στην ανάληψη από ΑΤΜ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom