ΗΠΑ Νέα Υόρκη Χριστούγεννα

Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Καλημέρα ξανά!
Άλλαξα το μηνυμά μου, γιατί όπως κατάλαβα είναι πρόβλημα τα κεφαλαία γράμματα!!! Θα κάνω τον κόπο να γράψω ξανά αυτό που θέλω να ρωτήσω.
Σκεφτήκαμε του χρόνου (2009) τα Χριστούγεννα να τα περάσουμε στην Νέα Υόρκη. Θα ήθελα να ρωτήσω, κυρίως τον Δευκαλίον, πόσο καιρό πρίν πρέπει να κλείσω αεροπορικά εισιτήρια για να βρώ οικονομικά και ξενοδοχείο;;;
Έμαθα οτι την περίοδο των Χριστουγέννων έχει εκπτώσεις στα μαγαζιά, ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;;; Πότε είναι καλύτερα να πάμε τέλος νοεμβρίου με αρχές δεκεμβρίου ή την εβδομάδα των Χριστουγέννων;;; Σαν γυναίκα θέλω να κάνω τα ψωνάκια μου, όχι μόνο βόλτα!
Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε, την περίοδο εκείνη τι θερμοκρασίες έχει η Νέα Υόρκη;;;; Μην πουντιάσουμε!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ο def δεν σου απαντάει άν ξαναγράψεις με κεφαλαία!!!!!!
έτσι δεν ειναι αφεντικό????
 

agelada

Member
Μηνύματα
59
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Β. Περού -Εκ-Γκαλάπαγκος
λοιπόν - τολμώ να πάρω το λόγο καθώς ζούσα για αρκετά χρόνια στα μέρη αυτά.. α) όσον αφορά τον καιρό - να είστε προετοιμασμένοι ότι θα κάνει κρύο εκτός αν είστε τυχεροί και φέτος κάνει πιο ζέστη πράγμα που όμως θα το μάθουμε εκείνες τις μέρες. Ο κανόνας πάντως είναι κρύο έως τούρτουρο. Και ο ήλιος, είναι ο ήλιος με δόντια! β) ψώνια θα μπορέσεις να κάνεις και θα βρεις τιμές καλές, πάντως έχε υποψη σου ότι η "εορταστική-εκπτωτική σεζόν" ξεκινάει τέλη Οκτωβρίου για νά πιάσει εβραϊκές, λαϊκές και λοιπές γιορτές και ότι οι Αμερικάνοι, σε αντίθεση με τους Έλληνες, δεν αφήνουν τα πάντα για την τελευταία στιγμή και ως εκ τούτου μπορεί κάποιες προσφορές να έχουν τελειώσει. Αλλά ότι θα βρεις θα βρεις -άλλωστε στην Αμερική δεν περιοριζονται νομοθετικά οι προσφορές και οι εκπτώσεις... ελεύθερες αγορές γαρ...
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Καταρχας σου ευχομαι να περασεις τελεια οταν θα πας στη Νεα Υορκη!Ειναι τελεια!Κατα συμπτωση ειχα παει και εγω την περιοδο των χριστουγεννων και πραγματικα ειναι μια απο τις καλυτερες περιοδους για να πας!Η αληθεια ειναι οτι οντως εκανε πολυ κρυο ειχε γυρω στους 5 βαθμους και καποιες μερες εριξε και χιονονερο,αλλα δεν μας πειραξε καθολου,ετσι και αλλιως χριστουγεννα χωρις κρυο δε λεει!Οποτε θυμισου να παρεις ζεστα ρουχα και ενα καλο πανοφορι. Εμεις ειχαμε κλεισει ξενοδοχειο-αεροπορικα απο τον Αυγουστο και ευτυχως που εγινε ετσι γιατι κοιταξα τον οκτωβριο απο περιεργεια και τα αεροπορικα ηταν 100 ευρω πιο πανω και το ξενοδοχειο το ιδιο!Οσο αφορα τις εκπτωσεις,τις καλυτερες τις κανουν μετα τις 20 Δεκεμβριου,ας πουμε εγω που πηγα το δευτερο δεκαημερο του Δεκεβριου δεν πετυχα και τεραστιες ευκαιριες,παντως γενικα απο αρχες Δεκεμβρη ξεκινουν να κανουν καποιες προσφορες. Λοιπον για οτι αλλο προκυψει και εχεις απορια εδω ειμαστε εμεις!
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Α!Και κατι αλλο η καλυτερη περιοδος να πας ειναι στο διαστημα των πρωτων 15 ημερων του Δεκεμβριου.Μετα τις 20 τα παντα ακριβαινουν ιδιως τα αεροπορικα οποτε πιστευω οτι δεν λεει,εκτος και αν δεν εχετε προβλημα για το κοστος.
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Όσο αφορά τα ψώνια αξίζει το Woodbury outlet το οποίο απέχει περίπου 1 ώρα από την Νέα Υόρκη
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημέρα ξανά!
Άλλαξα το μηνυμά μου, γιατί όπως κατάλαβα είναι πρόβλημα τα κεφαλαία γράμματα!!! Θα κάνω τον κόπο να γράψω ξανά αυτό που θέλω να ρωτήσω.
Σκεφτήκαμε του χρόνου (2009) τα Χριστούγεννα να τα περάσουμε στην Νέα Υόρκη. Θα ήθελα να ρωτήσω, κυρίως τον Δευκαλίον, πόσο καιρό πρίν πρέπει να κλείσω αεροπορικά εισιτήρια για να βρώ οικονομικά και ξενοδοχείο;;;
Έμαθα οτι την περίοδο των Χριστουγέννων έχει εκπτώσεις στα μαγαζιά, ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;;; Πότε είναι καλύτερα να πάμε τέλος νοεμβρίου με αρχές δεκεμβρίου ή την εβδομάδα των Χριστουγέννων;;; Σαν γυναίκα θέλω να κάνω τα ψωνάκια μου, όχι μόνο βόλτα!
Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε, την περίοδο εκείνη τι θερμοκρασίες έχει η Νέα Υόρκη;;;; Μην πουντιάσουμε!!!
Του χρόνου τα Χριστούγεννα είναι πολύ μακρινό. Αν ψάξεις γύρω στο καλοκαίρι θα βρεις μια χαρά εισητήρια.

Το καλύτερο είναι να πας πάντως τέλος νοεμβρίου με αρχές δεκέμβρη γιατί μέσα στα χριστούγεννα πρώτον θα έιναι πολύ πιο ακριβά τα πάντα και δεύτερον θα γίνεται στην πόλη ΤΟ ΣΩΣΕ:D

Όσο για τις θερμοκρασίες, το Δεκέμβρη αρχίζουν και ζορίζουν τα πράγματα, χοντρικά υπολόγισε καμιά 10ριά βαθμούς χαμηλότερα απ'ότι είναι η Αθήνα, αλλά το κρύο είναι τσουχτερό, δεν υπολογίζεται εύκολα από τη θερμοκρασία μόνο :)

Για ψώνια αποφάσισέ το πρώτα και εδώ είμαστε. Άμα αρχίσουμε να σου λέμε για μέρη να ψωνίσεις στη ΝΥ θα ξημεροβραδιαζόμαστε εδώ :haha:
 
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Σας ευχαριστώ πολυ!
Λέγαμε να πάμε Νεα Υόρκη και Αγιο Δομίνικο μετά τον γάμο μας, δηλαδή να φύγουμε απο Αθήνα 15/7/2009. Κάποια φίλη μου, μας είπε οτι θα είναι καλύτερα μιας και θέλουμε να πάμε Νεα Υόρκη, να πάμε τα Χριστούγεννα.
Ετσι και εμείς μπήκαμε στην διαδικασία να ψάξουμε για αεροπορικά εισιτήρια για φέτος τα Χριστούγεννα, για να πάρουμε μια ιδέα σε τι τιμές κυμαίνονται. Ε, αυτό ήταν!!! Πάθαμε μεγάλη πλάκα :shock:! Με Ολυμπιακή που είχαμε κοιτάξει για το καλοκαίρι του 2009 (10 μήνες πρίν), τα πιο οικονομικά εισιτήρια ήταν 1600 ευρώ για δυο άτομα. Τώρα (2 μήνες πριν), βρίσκω στην ίδια τιμή με την lufthansa!!!!!!! :shock: Βέβαια υπάρχει και η iberia και η british airways με 1400 ευρω. Δεν το πιστεύαμε οτι 2 μήνες πριν βρίσκαμε τέτοιες τιμές.Τελικά το αποφασίσαμε με συνοπτικές διαδικασίες!!!:lol: Τα Χριστούγεννα του 2009 θα είμαστε Νεα Υόρκη :clap::clap::clap:
Ξενοδοχείο έχουμε κοιτάξει το "hotel 41 at times spuare", είδαμε οτι είναι κεντρικό και οικονομικό και μας άρεσε.
Σκεφτόμαστε να φύγουμε 12/12/2009 και να επιστρέψουμε 26-27/12/2009.
Σας ευχαριστώ και πάλι. :D
 

dema

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη - βοστωνη
Παμε μεσα δεκεμβρη με περιπου 1150 ευρω Ολυμπιακη.
Προσοχή θελει αν κλεισετε μονοι σας στις τιμ΄ς των ξενοδοχείων, αφου πρεπει να διευκρινησετε αν εχει privet η κοινοχρηστο μπανιο, καθώσ και κατι φορους που επιβαρήνουν τις τιμές. 13,5%.
Πχ Ξενοδοχειο που εβγαλε το "ψαχτηρι" 129 δολλαρια το πληρωνουμε τελικα με δικο του μπανιο γυρω στα 190
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι πολλά είναι για ΝΥ. Όλα εξαρτώνται βέβαια από την περίοδο που πας και το πότε τα κλείνεις. :)
 

MAXH

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
βιετναμ-καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εγώ πάω νέα Υόρκη στις 24/12 για Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά τα αεροπορικά με την ολυμπιακή τα έχω κλείσε από τον Μάιο και τα έβγαλα τον Αύγουστο με 800 ευρω αυτή την εβδομάδα ζήτησα αλλαγή επιστροφής και πλήρωσα επιπλέον 110 ευρώ είχε θέσεις ενώ πέρυσι που το είχα κοιτάξει δεν υπήρχε τίποτα.
Ξενοδοχείο έχουμε κλείσει στην times square κόστος δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή γιατί έχω στο γραφείο τις τιμές είναι στο Hilton times square αν αξίζει τα λεφτά του θα σας πω όταν γυρίσω
:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom