Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Αντί, δηλαδή, να αναζητήσει βοήθεια στο ταμείο της και σε κεφάλαια λοιπών ιδιωτών, θα στραφεί στο κράτος. Αυτό μεταφράζεται ως φορολόγηση πολιτών. Τότε, τα χαμένα μίλια θα είναι το λιγότερο κακό από την όλη υπόθεση. Είμαι λάτρης της Aegean, έχω κάνει το 90% των πτήσεών μου με αυτήν καθώς είναι η 1η μου επιλογή, αλλά διαφωνώ απόλυτα με την κρατικοποίηση.
Να βρούμε όλοι κάποιον να μας αγαπάει, όσο ο ιδιωτικός τομέας το κρατικό χρήμα.
Διότι στα κέρδη μόνοι, στη χασούρα πλάτη όλοι μαζί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αντί, δηλαδή, να αναζητήσει βοήθεια στο ταμείο της και σε κεφάλαια λοιπών ιδιωτών,
Πλακα κανεις, σωστα? Εκτος αν ξερεις κανενα τοσο τρελλο να επενδυσει αμεσα τα τεραστια κεφαλαια που απαιτουνται. Αν εισαι εναντιον της κρατικοποιησης εστω κ εμμεσης να ετοιμαζεσαι για εσωτερικα με ραιαν κ τουρκις. Θα μας κανει κ Ροδος- Αθηνα μεσω Κων/λης. Not bad.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Πλακα κανεις, σωστα? Εκτος αν ξερεις κανενα τοσο τρελλο να επενδυσει αμεσα τα τεραστια κεφαλαια που απαιτουνται. Αν εισαι εναντιον της κρατικοποιησης εστω κ εμμεσης να ετοιμαζεσαι για εσωτερικα με ραιαν κ τουρκις. Θα μας κανει κ Ροδος- Αθηνα μεσω Κων/λης. Not bad.
Κι εγω πιστευω οτι πρεπει να σωθει, για ολους αυτους τους λογους. Συν οτι αγορασα μετοχες της στα ταρταρα χθες, θα κλεισει το deal να χρηματοδοτηθει με τους φορους ολων σας, ανεβαινει η μετοχη, τη μοσχοπουλαω και βγαζω τα λεφτα για ταξιδια μου επειδη βαλατε ολοι πλατη :D. Πλακα κανω, σιγα μη γινονται αυτα τα πραγματα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Πλακα κανεις, σωστα? Εκτος αν ξερεις κανενα τοσο τρελλο να επενδυσει αμεσα τα τεραστια κεφαλαια που απαιτουνται. Αν εισαι εναντιον της κρατικοποιησης εστω κ εμμεσης να ετοιμαζεσαι για εσωτερικα με ραιαν κ τουρκις. Θα μας κανει κ Ροδος- Αθηνα μεσω Κων/λης. Not bad.
Μπορεί να το κάνει και απευθείας.
Δεν θέλω να δώσω πλήρη απάντηση γιατί θα γίνει πολιτικό το σχόλιο και θα διαγραφεί, αλλά τη λογική το (υποθηκευμένο) κράτος αποκρατικοποιεί, δηλαδή (ξε)πουλά, ότι είναι επικερδές και κρατικοποιεί ότι έχει χρέη (για να σώσει επιχειρηματίες καταρχήν), ποτέ δεν την κατάλαβα...
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Πλακα κανεις, σωστα? Εκτος αν ξερεις κανενα τοσο τρελλο να επενδυσει αμεσα τα τεραστια κεφαλαια που απαιτουνται. Αν εισαι εναντιον της κρατικοποιησης εστω κ εμμεσης να ετοιμαζεσαι για εσωτερικα με ραιαν κ τουρκις. Θα μας κανει κ Ροδος- Αθηνα μεσω Κων/λης. Not bad.
Μια χαρά ήταν τα 40€ της Ryan για τα Χανιά από τα 100€+ της Ελληνικής Aegean... .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αρχισαν οι ψιθυροι. Αρχιζω κι εγω να ψαχνω κορνιζα για τα voucher μου...
https://www.sofokleousin.gr/i-pandimia-fernei-kai-kratikopoiiseis-ta-sxedia-gia-tin-aegean
Ίσα ίσα, που αν διασωθεί από το κράτος, αυτό θα γίνει με στόχο η εταιρία να εκτελέσει τις υποχρεώσεις της: Να τηρήσει τα vouchers, να σεβαστεί τις κρατήσεις της, τα μίλια που έχει αποδώσει κλπ.
Τώρα, το "κρατικοποίηση" είναι μεγάλη κουβέντα. Δεν είναι ανάγκη να γίνει με μορφή πρώην Ο.Α., υπάρχουν ένα σωρό χρηματοδοτικά εργαλεία (με εξασφαλίσεις) που μπορεί να χρησιμοποιηθούν και να εξασφαλίζουν ακόμα και τη διοικητική αυτοτέλεια της εταιρίας όσο ανταποκρίνεται στις υποχρεώσεις που θα αναλάβει.
Άσε που δεν είναι καν απαραίτητο η όποια διάσωση να γίνει από το Ελληνικό κράτος (μπορεί π.χ. να γίνει απευθείας από την ΕΕ ή από τον ESM, αν και ομολογουμένως δεν είναι το πιο πιθανό σενάριο).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορεί να το κάνει και απευθείας.
Δεν θέλω να δώσω πλήρη απάντηση γιατί θα γίνει πολιτικό το σχόλιο και θα διαγραφεί, αλλά τη λογική το (υποθηκευμένο) κράτος αποκρατικοποιεί, δηλαδή (ξε)πουλά, ότι είναι επικερδές και κρατικοποιεί ότι έχει χρέη (για να σώσει επιχειρηματίες καταρχήν), ποτέ δεν την κατάλαβα...
Τη λογική "αγοράζω φτηνά, πουλάω ακριβά" την καταλαβαίνεις; Γιατί είναι παρόμοια...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Τη λογική "αγοράζω φτηνά, πουλάω ακριβά" την καταλαβαίνεις; Γιατί είναι παρόμοια...
Ξεφεύγουμε εκτός θέματος, αλλά η λογική που επικρατεί είναι "αγοράζω φτηνά, πουλάω ακριβά, αλλά αν πέσω έξω θα με σώσει το κράτος"... Κερδισμένοι σε κάθε περίπτωση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Ξεφεύγουμε εκτός θέματος, αλλά η λογική που επικρατεί είναι "αγοράζω φτηνά, πουλάω ακριβά, αλλά αν πέσω έξω θα με σώσει το κράτος"... Κερδισμένοι σε κάθε περίπτωση.
Από την μεριά του κράτους να το δεις.Αν είναι ικανό να δώσει λίγα για να την σώσει και να πάρει πολλά όταν πουλήσει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ίσα ίσα, που αν διασωθεί από το κράτος,
Δεν αντιληφθηκες οτι οι κορνιζες ετοιμαζονται για την περιπτωση που δεν διασωθει? Η θεωρεις σιγουρο οτι θα διασωθει οπως κ τι θα γινει τη δευτερα, τον ιουλιο..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν αντιληφθηκες οτι οι κορνιζες ετοιμαζονται για την περιπτωση που δεν διασωθει? Η θεωρεις σιγουρο οτι θα διασωθει οπως κ τι θα γινει τη δευτερα, τον ιουλιο..
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Δεν υπάρχει περίπτωση να μη διασωθεί ΑΝ τελικά χρειαστεί η διάσωση. Οι συνέπειες στην οικονομία θα είναι πολύ μεγαλύτερες από το κόστος της διάσωσης, και το ξέρουν. Άσε που δεν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση να το έλεγε δημόσια ο Βασιλάκης αν δεν το είχαν ήδη συμφωνήσει από πριν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Σε ολη την Ευρωπη διασωζονται οι αεροπορικες, ετσι θα γινει και εδω χωρις καμια κρατικοποιηση, χαμηλοτοκα δάνεια θα δοθούν με ευνοϊκους ορους αποπληρωμης κι ολα μελι γαλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom