Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Προβλεψη για αναπτυξη -9,5% απο τον Bloomberg για την Ελλαδα. ( η 8η χειροτερη θεση αναμεσα σε 53 χωρες. Αν βγαλουμε το ΗΒ που θα ειχε υφεση λογω brexit ετσι κι αλλιως, φιγουραρουμε στην 7η απο τον πατο) Μαλλον δεν εχεις αντιληφθει τι ερχεται.

View attachment 332026
https://www.bloomberg.com/graphics/covid-resilience-ranking/
Και το διαχειριζονται ετσι (κατι που επιβεβαιωνεται και στη δευτερη στηλη του Bloomberg, που δειχνει οτι η Ελλαδα εχει αυστηροτατο λοκ νταουν αλλα με μεγαλη κινητικοτητα, δηλαδη αποτυχημενο) με ρεκορ θανατων.

View attachment 332027
Και αυτο εκρηκτικο κοκτειλ ειναι πλαισιο αναπτυξης κι οχι πλιατσικου. Οκ, οπως το βλεπει κανεις.
Μα εγω δεν υποστηρίζω την λύση με τα warrants και δεν με ενδιαφέρει στο κάτω κάτω ...ουτε οικονομολόγος είμαι ούτε ξερόλας.. απλά λέω οτι πρεπει να βρεθεί λύση με το λιγότερο δυνατό ρίσκο για το ελληνικό δημόσιο..
Τωρα αν η πτώχευση της συνεισφέρει στην ανάπτυξη και στην ύφεση (να τη μικρύνει δηλαδή) δεν το πιστευω αλλά δεν ξερεις καμιά φορά..
10 οικονομολόγοι αν συσκεφθούν θα σου προτείνουν 4-5 λεπτομερείς λύσεις αλλά κανένας απο αυτούς δεν θα αποφασίσει και δεν θα βάλει το ΄χερι του στη φωτιά ότι εχει την πραγματική λύση..

Δεν θα ξαναπώ για τις προβλέψεις των οικονομολόγων γενικώς και το πόσο πρεπει να τις εμπιστεύεται κανείς παρόλο που για μας σωστά ειχαν προβλέψει το 9,5% απο τον Μάρτιο..

Οτι δεν έχω αντιληφθεί τι ερχεται αυτό ξαναπέστο αλλά μην τα κρατάς για πάρτι σου.. Πες κάτι μπας και σώσουμε τίποτα..

Στο 2ο lockdown τα κάνανε @@@@@, συμφωνώ..



Εχει τον πονο του αυτος τωρα που χασατε με την Αιντχοφεν, με αεροπλανακια θα ασχολειται;
Ναι ..κλαίει κάπου στο παλάτι του στο Ροστόβ..
ε καλά τότε έστω ο Μαρινάκης η ο Βαρδινογιάννης εκει θα κολλήσουμε τωρα..

Το θέμα εδω δεν ειναι αν υπάρχει επιχειρηματίας , υπάρχει.. και δεν θα άνοιγε κάποιος μια αεροπορική για να πάρει ενα μεγάλο κομμάτι απο την πιττα των εσωτερικών πτησεων της Aegean έτσι ώστε να είναι βιώσιμος αλλά να την κάνει στυλ RAYANAIR, EASY κλ
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μα εγω δεν υποστηρίζω την λύση με τα warrants και δεν με ενδιαφέρει στο κάτω κάτω ...ουτε οικονομολόγος είμαι ούτε ξερόλας.. απλά λέω οτι πρεπει να βρεθεί λύση με το λιγότερο δυνατό ρίσκο για το ελληνικό δημόσιο..
Τωρα αν η πτώχευση της συνεισφέρει στην ανάπτυξη και στην ύφεση (να τη μικρύνει δηλαδή) δεν το πιστευω αλλά δεν ξερεις καμιά φορά..
10 οικονομολόγοι αν συσκεφθούν θα σου προτείνουν 4-5 λεπτομερείς λύσεις αλλά κανένας απο αυτούς δεν θα αποφασίσει και δεν θα βάλει το ΄χερι του στη φωτιά ότι εχει την πραγματική λύση..

Δεν θα ξαναπώ για τις προβλέψεις των οικονομολόγων γενικώς και το πόσο πρεπει να τις εμπιστεύεται κανείς παρόλο που για μας σωστά ειχαν προβλέψει το 9,5% απο τον Μάρτιο..

Οτι δεν έχω αντιληφθεί τι ερχεται αυτό ξαναπέστο αλλά μην τα κρατάς για πάρτι σου.. Πες κάτι μπας και σώσουμε τίποτα..

Στο 2ο lockdown τα κάνανε @@@@@, συμφωνώ..




Ναι ..κλαίει κάπου στο παλάτι του στο Ροστόβ..
ε καλά τότε έστω ο Μαρινάκης η ο Βαρδινογιάννης εκει θα κολλήσουμε τωρα..

Το θέμα εδω δεν ειναι αν υπάρχει επιχειρηματίας , υπάρχει.. και δεν θα άνοιγε κάποιος μια αεροπορική για να πάρει ενα μεγάλο κομμάτι απο την πιττα των εσωτερικών πτησεων της Aegean έτσι ώστε να είναι βιώσιμος αλλά να την κάνει στυλ RAYANAIR, EASY κλ
Καλα προφανως αυτο το ειπα για πλακα! Αλλα δεν ειναι ετσι, αν ηταν τοσο ευκολο ουτε θα την βαφτιζαν 'στρατηγικης σημασιας' που δικαιως το εκαναν ουτε θα καιγοντουσαν να την σωσουν με δημοσιο χρημα. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να βρεθει αντικαταστατης! Ξαναδιαβασε το απο πανω μου ποστ και θα καταλαβεις. Επιχειρησεις που λειτουργουν σε πληρεις συνθηκες ανταγωνισμου δεν συναπτουν συμφωνιες στα μετρα τους. Απλα λιγες ειναι οι πολυ μεγαλου μεγεθους επιχειρησεις (μπορει και καμμια) που λειτουργουν σε συνθηκες πληρους ανταγωνισμου γι' αυτο ο κοσμος μπερδευεται και νομιζει πως το μεγεθος τις κανει 'στρατηγικης σημασιας', δεν τις κανει ομως αυτο, τις κανει οτι λειτουργουν σε αγορες που θυμιζουν μονοπωλιο οπως η Aegean ή σε ολιγοπωλιακες καταστασεις οπως με το γαλα που εχουν στησει καρτελ. (Αλλα ουτε οι ολιγοπωλιακες σωζονται με δημοσιο χρημα συνηθως, εξαιρεσεις υπαρχουν βλ. τραπεζες!) Και ο Σαββιδης ο Μαρινακης ή ο οποιοσδηποτε θα επιδιωξει να πετυχει μονοπωλιακη κατασταση για να επενδυσει τα λεφτα του, δεν ειναι ηλιθιος! Και εγω το ιδιο θα εκανα! Δηλαδη θα περιμενει να κλεισει πρωτα η Aegean που αυτο δεν θα γινει σε μια μερα αλλα θα παρει χρονια συρρικνωσης και μετα θα γινει. Οποτε ουσιαστικα ειναι μονοπωλιο και γι' αυτο σωζεται με δημοσιο χρημα!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Δεν θα ξαναπώ για τις προβλέψεις των οικονομολόγων γενικώς και το πόσο πρεπει να τις εμπιστεύεται κανείς παρόλο που για μας σωστά ειχαν προβλέψει το 9,5% απο τον Μάρτιο..
Μόνο οι σοβαροί αναλυτές του εξωτερικού, οι φωστήρες στην Ελλάδα (τράπεζα της Ελλάδος, υπουργείο οικονομικών κτλ) έλεγαν ότι ύφεση μεταξύ 4 - 8% στο χειρότερο σενάριο.

Το ΔΝΤ μιλούσε για 10% και αμερικάνικοι οίκοι μιλούσαν για 9%, η κομισόν για 9.5% και οι δικοί μας μιλούσαν για 4 - 8% (τράπεζα της Ελλάδος/υπουργείο οικονομικών).

https://www.iefimerida.gr/oikonomia/piges-ypoik-logoys-dysmenesteri-komisionΕίχαν προσπαθήσει να διαψεύσουν και την κομισιόν οι έλληνες φωστήρες!


Υ.Γ. Αυτό είναι το κακό με τις προβλέψεις, πάντα θα έρθει ο άτιμος ο χρόνος που θα σε επιβεβαιώσει ή θα σε διαψεύσει.
 
Last edited:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Προς Ntt...

Σχετικά με την διαχείριση-πώληση των μετοχών.
Φυσικά και δεν είναι έτσι όπως το παρουσιάζεις. Εσύ ο ίδιος ανέφερες ότι η ημερομηνία άσκησης των warrents είναι προκαθορισμένη και τραβάει σε βάθος πενταετίας. Αν λοιπόν ισχύει αυτό που μας είπες, και δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι δεν ισχύει, οι κανόνες μπαίνουν τώρα. Ασφαλώς η απόφαση θα προκαλέσει αντιδράσεις, ήδη προκαλεί, αλλά κανένας δεν μπορεί να κατηγορήσει κανέναν για το τι θα γίνει σε πέντε χρόνια. Με τις μετοχές όμως τα πράγματα αλλάζουν. Πρώτα απ' όλα πρέπει να αποφευχθεί ο σκόπελος της κρατικοποίησης. Εδώ να δεις τι έχει να γίνει από όλο το πολιτικό φάσμα. Όλοι, όταν λέω όλοι εννοώ κυβέρνηση, αντιπολίτευση, δημοσιογράφοι, Aegean, κοινή γνώμη, θα κατηγορούν για τους δικούς του λόγους ο καθένας την κυβέρνηση για ξεπουλήματα, κρατικισμούς και ότι άλλο κατεβάσει η γκλάβα του καθενός. Ο ίδιος φυσικά χαμός και ακόμα περισσότερο θα γίνει και με τον όρο, που νομίζεις ότι πρέπει να μπει, επαναγορά των μετοχών από Α3 σε προνομιακή τιμή. Είναι πράγματα που συμβαίνουν συχνότατα στον δημόσιο βίο και μόνο απίθανο σενάριο δεν το λες. Και το χειρότερο είναι ότι ανάλογα με την σκοπιά του καθενός όλοι θα έχουν δίκιο και άκρη δεν θα βρίσκουμε. Και ακόμα δεν αρχίσαμε. Όταν έρθει η μεγάλη ώρα της πώλησης να δεις τι έχει θα γίνει. Πότε άραγε θα γίνει η πώληση και κυρίως ποιος θα την αποφασίσει? Αν την κάνει η τότε κυβέρνηση οι αντιδράσεις θα είναι θυελλώδης. Η αντιπολίτευση και ο φίλα προσκείμενος τύπος θα μιλάει για σκηνικό συμπαιγνίας. Αν το χρηματιστήριο ανεβαίνει και οι προοπτικές για περαιτέρω άνοδο είναι απτές ποια κυβέρνηση θα αναλάβει το πολιτικό κόστος να το κάνει με την αντιπολίτευση να κραυγάζει για απιστία και να απειλεί με ειδικά δικαστήρια? Η προοπτική μιας διακομματικής επιτροπής ίσως είναι μια λύση αλλά η απόφαση θα πρέπει να είναι άμεση και να βασίζεται σε πρόσωπα κοινής αποδοχής, δηλαδή τρέχα γύρευε. ΠΟΤΕ δεν έχει συμβεί στο παρελθόν και δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος ότι θα συμβεί στο άμεσο μέλλον. Συνεπώς η απόφαση για μετοχές μόνο εύκολη δεν είναι και υποθέτω ότι γιαυτό η κυβέρνηση δεν θέλει να μπλέξει. Καλό όμως θα είναι να περιμένουμε λίγο και να ξαναμιλήσουμε όταν θα έχει οριστικοποιηθεί η συμφωνία και διαβάσουμε τους όρους της γιατί τώρα πιστεύω ότι κάνουμε ασκήσεις επί χάρτου.

Προς Ntt - Nikos86 - Psilos3...

Για τα μονοπώλια στον αεροπορικό χώρο.
Θεωρώ φυσικά ότι αστειεύεστε. Ποιος σοβαρός κλάδος δεν θέλει χρήμα και γνωριμίες για να στηθεί μια μεγάλη επιχείρηση? Φαρμακοβιομηχανίες, τεχνικές εταιρίες, βαριά βιομηχανία και ο κατάλογος είναι ατελείωτος. Αυτοί πως ανοίγουν τις επιχειρήσεις τους, πληρώνουν με λουκούμια ή μήπως νομίζετε ότι δεν έχουν άκρες? Σοβαρευτείτε ρε παιδιά. Μονοπώλιο υπήρχε στην εποχή της μακαρίτισσας της Ο.Α. όχι τώρα. Ξέρεις πόσες εταιρίες έχουν δραστηριοποιηθεί στον χώρο μετά το άνοιγμα της αγοράς? Πάνω από 30. Θεωρείς ότι αυτές οι εταιρίες άνοιξαν με ψίχουλα και οι ιδιοκτήτες τους δεν είχαν γνωριμίες? Η Ryan και η Volotea πετάει μέσα στην Ελλάδα ναι ή όχι? Η Elinair και η Sky πετάνε όπου θέλουν μέσα στην Ελλάδα και μάλιστα η τελευταία κάνει επενδύσεις σε καινούργια αεροπλάνα ναι ή όχι. Όποια αεροπορική εταιρία του κόσμου έχει δικαίωμα να βάλει 50 πτήσεις την μέρα Αθήνα - Θεσσαλονίκη χωρίς να την εμποδίσει κανένας ναι ή όχι? Για ποιο μονοπώλιο μιλάτε λοιπόν? Μονοπώλιο σημαίνει ότι μια εταιρία εκτελεί όλα τα εσωτερικά δρομολόγια στη χώρα γιατί το κράτος δεν δίνει το δικαίωμα σε ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ να το κάνει. Απλές κουβέντες, συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

Προς psilos3...

Η κουβέντα που κάνουμε και ενδιαφέρουσα είναι και πολιτισμένη. Οκ υπάρχουν τα πιτόγυρα της Paefstras που χαλάνε λίγο την μανέστρα αλλά πάντα πρέπει να υπάρχει και το αλατοπίπερο να σπάμε πλάκα. Εγώ προσωπικά εδώ και 8 χρόνια απέχω από τα πολιτικά και σε καμία περίπτωση δεν χαλάω φιλίες και δεν παρεξηγούμε γιαυτά. Το 2012 δεν είναι 2020. Είναι αυτονόητο λοιπόν ότι εσένα ειδικά μια που σε ξέρω αλλά και τα άλλα παιδιά τα αντιμετωπίζω χωρίς καχυποψία και πολιτικό κόμπλεξ. Και αν μου επιτραπεί ένα και τελευταίο πολιτικό σχόλιο για την παρούσα κυβέρνηση, θα πω ότι είναι σαν σχεδόν όλες τις προηγούμενες κυβερνήσεις μέτρια και καμία πρεμούρα δεν έχω να την υπερασπιστώ. Απλά θεωρώ την κίνηση που κάνει για να στηρίξει την Α3 σωστή γιαυτό και την υποστηρίζω αλλά αυτό επαναλαμβάνω δεν αλλάζει την μέτρια εικόνα της.

Προς Anemos-T...

Αγαπητέ φίλε είμαι σίγουρος ότι αν είσαι κάτω από 30 θα σου περάσει, περνάς τις γνωστές επαναστατικές παιδικές ασθένειες, σχεδόν όλοι μας τις έχουμε περάσει. Αν είσαι πάνω από 30 όμως πρέπει να το δεις. Το ξέρω ότι μπορεί να σε σοκάρει αλλά έτσι λειτουργεί από το 1990 όλος ο κόσμος, με τις γνωστές εξαιρέσεις φυσικά. Είχα την χαρά να έχω πάει και στις 2 χώρες που ζει και βασιλεύει ο υπαρκτός σοσιαλισμός. Πίστεψέ με δεν θα σου άρεσε να ζεις εκεί.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Προς Τραβελλερ,

Ανακυκλωνεται η συζητηση αλλα θα προσπαθησω μια τελευταια φορα να τα ξεδιαλυνω. Αν η Ραιαν και η Βολοτεα μπορουν να καλυψουν το κενο της Aegean και να εκτελουν εκεινες τα δρομολογια της αυξανοντας τον κυκλο των εργασιων τους κανενα προβλημα, δεν χρειαζεται να την σωσουμε με δημοσιο χρημα, θα προσλαβουν τους απολυμενους και τα δημοσια εσοδα θα αναπληρωθουν επαρκως αν οχι ολικως! Επειδη ομως πολυ σωστα ειπες οτι ο νομος της ελευθερης αγορας θα κανει 20 χρονια να λειτουργησει προκειται ουσιαστικα για μονοπωλιο (οχι τυπικα) , ουτε καν για ολιγοπωλιο. Σου ειπα η οικονομικη πραγματικοτητα δεν προσιδιαζει πληρως στα θεωρητικα οικονομικα μοντελα. Αν πιστευεις οπως προειπες πως ο νομος της ελευθερης αγορας κανει να λειτουργησει 20 χρονια σε ολα τα ειδη των αγορων ακομα και στα μη μονοπωλιακα ζητω που καηκαμε, βασικα ζητω η Cubana και η Air Koryo και ο,τι αυτες συμβολιζουν. Tα εχετε κανει αχταρμα οι θιασωτες της ελευθερης αγορας και βαζετε εμας τους ιδεοληπτικους σε κοντρα ρολο να την υποστηριζουμε και ειναι κριμα. Αν το επομενο ποστ σου εχει να προσφερει κατι καινουριο πολυ ευχαριστως να απαντησω, αν ειναι να ανακυκλωσει την συζητηση ξαναδιαβασε αυτο!

Υ.Γ.: Αν ακουστηκα επιθετικος ζητω συγγνωμη εκ των προτερων, δεν ηταν προθεση μου!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η κουβέντα που κάνουμε και ενδιαφέρουσα είναι και πολιτισμένη
Δεν αντιλέγω τουλάχιστον στο συγκεκριμένο νήμα. Καλή είναι και η κόντρα, καλή είναι και η αντίθεση αλλά πάντα πρέπει να υπάρχουν σωστοί τρόποι. Αυτό το λέω για όλους, όχι προς εσένα.

Δε θα τοποθετηθώ περαιτέρω στο ζήτημα, εξάλλου όπως προανέφερα δε γνωρίζω τόσο καλά οικονομικούς όρους. Νομίζω τέθηκαν πολλές και χρήσιμες απόψεις εκατέρωθεν και είναι στη διάθεση του αναγνωστικού κοινού.

Το μόνο που θα σχολιάσω στα γραφόμενα σου είναι το εξής απλοϊκό: Επειδή κάτι μέχρι τώρα δεν έγινε, δεν είναι απαραίτητο ότι δε μπορεί να γίνει. Τίποτα δεν είναι δεδομένο.

ΥΓ. Αναφέρεις ότι δε σχολιάζεις πολιτικά κι όμως τα έχωσες (καλοπροαίρετα θα πω εγώ) στον Anemos-T στα ίσα και όχι «με το μπαμπάκι», με γραφόμενα που ίσως κάποιους τους προσβάλλουνε. Στο φινάλε δεν είπε κάτι κακό ή κάτι παράξενο ο άνθρωπος, πέραν του ότι όλα γίνονται για το κέρδος και το υπερκέρδος, στο οποίο συμφωνώ. Το κλείνω εδώ γιατί όπως είπαμε θα γίνει αμιγώς πολιτική η συζήτηση, κάτι που ούτως ή άλλως συμβαίνει απλά συγκαλυμμένα.

Να είσαι καλά!
 

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Προς Ntt...

Σχετικά με την διαχείριση-πώληση των μετοχών.
Φυσικά και δεν είναι έτσι όπως το παρουσιάζεις. Εσύ ο ίδιος ανέφερες ότι η ημερομηνία άσκησης των warrents είναι προκαθορισμένη και τραβάει σε βάθος πενταετίας. Αν λοιπόν ισχύει αυτό που μας είπες, και δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι δεν ισχύει, οι κανόνες μπαίνουν τώρα. Ασφαλώς η απόφαση θα προκαλέσει αντιδράσεις, ήδη προκαλεί, αλλά κανένας δεν μπορεί να κατηγορήσει κανέναν για το τι θα γίνει σε πέντε χρόνια. Με τις μετοχές όμως τα πράγματα αλλάζουν. Πρώτα απ' όλα πρέπει να αποφευχθεί ο σκόπελος της κρατικοποίησης. Εδώ να δεις τι έχει να γίνει από όλο το πολιτικό φάσμα. Όλοι, όταν λέω όλοι εννοώ κυβέρνηση, αντιπολίτευση, δημοσιογράφοι, Aegean, κοινή γνώμη, θα κατηγορούν για τους δικούς του λόγους ο καθένας την κυβέρνηση για ξεπουλήματα, κρατικισμούς και ότι άλλο κατεβάσει η γκλάβα του καθενός. Ο ίδιος φυσικά χαμός και ακόμα περισσότερο θα γίνει και με τον όρο, που νομίζεις ότι πρέπει να μπει, επαναγορά των μετοχών από Α3 σε προνομιακή τιμή. Είναι πράγματα που συμβαίνουν συχνότατα στον δημόσιο βίο και μόνο απίθανο σενάριο δεν το λες. Και το χειρότερο είναι ότι ανάλογα με την σκοπιά του καθενός όλοι θα έχουν δίκιο και άκρη δεν θα βρίσκουμε. Και ακόμα δεν αρχίσαμε. Όταν έρθει η μεγάλη ώρα της πώλησης να δεις τι έχει θα γίνει. Πότε άραγε θα γίνει η πώληση και κυρίως ποιος θα την αποφασίσει? Αν την κάνει η τότε κυβέρνηση οι αντιδράσεις θα είναι θυελλώδης. Η αντιπολίτευση και ο φίλα προσκείμενος τύπος θα μιλάει για σκηνικό συμπαιγνίας. Αν το χρηματιστήριο ανεβαίνει και οι προοπτικές για περαιτέρω άνοδο είναι απτές ποια κυβέρνηση θα αναλάβει το πολιτικό κόστος να το κάνει με την αντιπολίτευση να κραυγάζει για απιστία και να απειλεί με ειδικά δικαστήρια? Η προοπτική μιας διακομματικής επιτροπής ίσως είναι μια λύση αλλά η απόφαση θα πρέπει να είναι άμεση και να βασίζεται σε πρόσωπα κοινής αποδοχής, δηλαδή τρέχα γύρευε. ΠΟΤΕ δεν έχει συμβεί στο παρελθόν και δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος ότι θα συμβεί στο άμεσο μέλλον. Συνεπώς η απόφαση για μετοχές μόνο εύκολη δεν είναι και υποθέτω ότι γιαυτό η κυβέρνηση δεν θέλει να μπλέξει. Καλό όμως θα είναι να περιμένουμε λίγο και να ξαναμιλήσουμε όταν θα έχει οριστικοποιηθεί η συμφωνία και διαβάσουμε τους όρους της γιατί τώρα πιστεύω ότι κάνουμε ασκήσεις επί χάρτου.

Προς Ntt - Nikos86 - Psilos3...

Για τα μονοπώλια στον αεροπορικό χώρο.
Θεωρώ φυσικά ότι αστειεύεστε. Ποιος σοβαρός κλάδος δεν θέλει χρήμα και γνωριμίες για να στηθεί μια μεγάλη επιχείρηση? Φαρμακοβιομηχανίες, τεχνικές εταιρίες, βαριά βιομηχανία και ο κατάλογος είναι ατελείωτος. Αυτοί πως ανοίγουν τις επιχειρήσεις τους, πληρώνουν με λουκούμια ή μήπως νομίζετε ότι δεν έχουν άκρες? Σοβαρευτείτε ρε παιδιά. Μονοπώλιο υπήρχε στην εποχή της μακαρίτισσας της Ο.Α. όχι τώρα. Ξέρεις πόσες εταιρίες έχουν δραστηριοποιηθεί στον χώρο μετά το άνοιγμα της αγοράς? Πάνω από 30. Θεωρείς ότι αυτές οι εταιρίες άνοιξαν με ψίχουλα και οι ιδιοκτήτες τους δεν είχαν γνωριμίες? Η Ryan και η Volotea πετάει μέσα στην Ελλάδα ναι ή όχι? Η Elinair και η Sky πετάνε όπου θέλουν μέσα στην Ελλάδα και μάλιστα η τελευταία κάνει επενδύσεις σε καινούργια αεροπλάνα ναι ή όχι. Όποια αεροπορική εταιρία του κόσμου έχει δικαίωμα να βάλει 50 πτήσεις την μέρα Αθήνα - Θεσσαλονίκη χωρίς να την εμποδίσει κανένας ναι ή όχι? Για ποιο μονοπώλιο μιλάτε λοιπόν? Μονοπώλιο σημαίνει ότι μια εταιρία εκτελεί όλα τα εσωτερικά δρομολόγια στη χώρα γιατί το κράτος δεν δίνει το δικαίωμα σε ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ να το κάνει. Απλές κουβέντες, συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

Προς psilos3...

Η κουβέντα που κάνουμε και ενδιαφέρουσα είναι και πολιτισμένη. Οκ υπάρχουν τα πιτόγυρα της Paefstras που χαλάνε λίγο την μανέστρα αλλά πάντα πρέπει να υπάρχει και το αλατοπίπερο να σπάμε πλάκα. Εγώ προσωπικά εδώ και 8 χρόνια απέχω από τα πολιτικά και σε καμία περίπτωση δεν χαλάω φιλίες και δεν παρεξηγούμε γιαυτά. Το 2012 δεν είναι 2020. Είναι αυτονόητο λοιπόν ότι εσένα ειδικά μια που σε ξέρω αλλά και τα άλλα παιδιά τα αντιμετωπίζω χωρίς καχυποψία και πολιτικό κόμπλεξ. Και αν μου επιτραπεί ένα και τελευταίο πολιτικό σχόλιο για την παρούσα κυβέρνηση, θα πω ότι είναι σαν σχεδόν όλες τις προηγούμενες κυβερνήσεις μέτρια και καμία πρεμούρα δεν έχω να την υπερασπιστώ. Απλά θεωρώ την κίνηση που κάνει για να στηρίξει την Α3 σωστή γιαυτό και την υποστηρίζω αλλά αυτό επαναλαμβάνω δεν αλλάζει την μέτρια εικόνα της.

Προς Anemos-T...

Αγαπητέ φίλε είμαι σίγουρος ότι αν είσαι κάτω από 30 θα σου περάσει, περνάς τις γνωστές επαναστατικές παιδικές ασθένειες, σχεδόν όλοι μας τις έχουμε περάσει. Αν είσαι πάνω από 30 όμως πρέπει να το δεις. Το ξέρω ότι μπορεί να σε σοκάρει αλλά έτσι λειτουργεί από το 1990 όλος ο κόσμος, με τις γνωστές εξαιρέσεις φυσικά. Είχα την χαρά να έχω πάει και στις 2 χώρες που ζει και βασιλεύει ο υπαρκτός σοσιαλισμός. Πίστεψέ με δεν θα σου άρεσε να ζεις εκεί.
Εν ετει 2020 ο κοσμος στην Ελλαδα βγαζει σπυρια στο ακουσμα και μονο της λεξης κερδος. Που ακουστηκε η κυρια ευθυνη μιας εταιριας ειναι να παρεχει κερδη στους μετοχους της? Δε πα να τους λες για τα εκατομμυρια απο εταιρικους φορους, φορους εισοδηματος των υπαλληλων και ΦΠΑ? Οχι, δεν ειναι αρκετο. Ολα στο κρατος πρωτα και κυρια, και βλεπουμε μετα αν θα μεινουν και τιποτα ψιχουλα για τους υπολοιπους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.003
Likes
40.904
Οτι δεν έχω αντιληφθεί τι ερχεται αυτό ξαναπέστο αλλά μην τα κρατάς για πάρτι σου.. Πες κάτι μπας και σώσουμε τίποτα..

Στο 2ο lockdown τα κάνανε @@@@@, συμφωνώ..
Ο,τι στοιχεια ξερω απο εξωτερικο (οχι εγχωρια λιβανιστηρια) τα εβαλα, τα ειδες. Τι αλλο να πω. Τρεξτε να σωθειτε μονοι σας γιατι ειναι ανικανοι και πλιατσικολογοι? Νομιζω οτι συναγεται ανετα απο τους πινακες.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Δε πα να τους λες για τα εκατομμυρια απο εταιρικους φορους, φορους εισοδηματος των υπαλληλων και ΦΠΑ? Οχι, δεν ειναι αρκετο
Όλα τα παραπάνω τα πληρωνουν όλες οι νόμιμες επιχειρήσεις.
Ωστόσο αυτές δεν έχουν το δικαίωμα να δώσουν αέρα και να πάρουν χρημα που να ισοδυναμεί με το 40% της κεφαλαιοποίησης τους.

Αντίθετα λαμβάνουν ποσά με βάση το περσινο αντίστοιχο τρίμηνο.
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Τα τελευταία 2500-3000 χρόνια έχουν ήδη αναλύσει την αρρώστια διάφοροι (ας πούμε ο Αριστοτέλης, ο Χριστός, κτλ.).

Σύμφωνα λοιπόν με τον Αριστοτέλη:

ο Πλεονέκτης δεν έχει συνείδηση δικαίου και αδίκου.

Αδυνατεί να κατανοήσει πως λαμβάνει περισσότερα από όσο του αναλογεί. Κατά συνέπεια, η πλεονεξία λαμβάνει χώρα σε δύο επίπεδα. Στη διανομή όπου έχουμε ζητήματα δικαίου και αδίκου και στην κατοχή όπου έχουμε ζητήματα μέτρου και υπερβολής.

Για τον Αριστοτέλη το χρήμα συμβάλλει στο να γίνει το κέρδος αυτοσκοπός.

Η αρρώστια λοιπόν των junkies του κέρδους επηρεάζει όλους, όχι μόνο τους άρρωστους.

Ένα παράδειγμα:

Επειδή ας πούμε κάποιοι άρρωστοι στο Chicago Mercantile Exchange τζογάρουν με την τιμή του ρυζιού αυξάνοντς την τιμή του για το ΚΕΡΔΟΣ, άνθρωποι στην Ασία των οποίων η διατροφή βασίζεται στο ρύζι μπορεί να πεθάνουν επειδή αδυνατούν να το προμηθευτούν λόγω αύξησης της τιμής του.

Και χιλιάδες άλλα παραδείγματα...

Και τώρα βγαίνει ο ένας να πει ότι από το 1990 έτσι λειτουργεί ο κόσμος

Προς Anemos-T...

Αγαπητέ φίλε είμαι σίγουρος ότι αν είσαι κάτω από 30 θα σου περάσει, περνάς τις γνωστές επαναστατικές παιδικές ασθένειες, σχεδόν όλοι μας τις έχουμε περάσει. Αν είσαι πάνω από 30 όμως πρέπει να το δεις. Το ξέρω ότι μπορεί να σε σοκάρει αλλά έτσι λειτουργεί από το 1990 όλος ο κόσμος, με τις γνωστές εξαιρέσεις φυσικά. Είχα την χαρά να έχω πάει και στις 2 χώρες που ζει και βασιλεύει ο υπαρκτός σοσιαλισμός. Πίστεψέ με δεν θα σου άρεσε να ζεις εκεί.
και ο άλλος να υπερασπιστεί την έννοια του κέρδους ως αυτοσκοπό

Εν ετει 2020 ο κοσμος στην Ελλαδα βγαζει σπυρια στο ακουσμα και μονο της λεξης κερδος. Που ακουστηκε η κυρια ευθυνη μιας εταιριας ειναι να παρεχει κερδη στους μετοχους της? Δε πα να τους λες για τα εκατομμυρια απο εταιρικους φορους, φορους εισοδηματος των υπαλληλων και ΦΠΑ? Οχι, δεν ειναι αρκετο. Ολα στο κρατος πρωτα και κυρια, και βλεπουμε μετα αν θα μεινουν και τιποτα ψιχουλα για τους υπολοιπους.
Πίσω στην Aegean:

Το δεδομένο είναι ότι υπάρχει ένας μεσάζων που θεωρεί ότι οι υπόλοιποι (το κράτος) είναι υποχρεωμένοι να συνεχίσουν να του παρέχουν ΚΕΡΔΟΣ.

Τον τρόπο που θα δωθεί αυτό το χρήμα μπορείτε να τον ντύσετε με 1000 οικονομικά κόλπα και ορολογίες, να τον περιγράψετε με διάφορες οικονομικές 'φιοριτούρες' όπως κάνουν άλλωστε με όλα τα complex financial products/derivatives/warrants/κτλ. όταν θέλουν να θολώσουν τα νερά, για να μην βλέπεις ξεκάθαρα πώς ακριβώς σε κλέβουν.

Εγώ έτσι το βλέπω...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Οκ υπάρχουν τα πιτόγυρα της Paefstras που χαλάνε λίγο την μανέστρα αλλά πάντα πρέπει να υπάρχει και το αλατοπίπερο να σπάμε πλάκα.
Και δεν τα εβαλε καν στο θρεντ με το streetfood, πηρε πρεφα η πονηρη πως εδω μπαινει μεσα πιο πολυς κοσμος και σου λεει εδω θα τα αφησω κι ας τους να μυριζουν τα τζατζικια μου! Περιμενεις απο μπολσεβικα αστικες ευγενειες Νικολα μου? Μην δινεις σημασια... :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.003
Likes
40.904
Οποιος αμφιβαλλει οτι το πιτογυρο ειναι το bitcoin της νεολαιας, ειναι ο μεσηλικας θειος που δεν καθεται καν στα τραπεζια λεγοντας "να, εγω θα κατσω εδω με τη νεολαια".
Σορι, αλλα τους παρουσιαζεις προβλημα μαθηματικων και κανουν αυτοματα την αναγωγη σε πιτογυρα. Ειναι συνδεση της θεωριας με την πραγματικοτητα :).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.680
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom