Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.983
Συμφωνώ, ακριβώς όπως το λες, μακροπροθεσμα βγαίνεις ωφελημένος από τη συγκέντρωση μιλίων. Ακόμα και για μικρή διαφορά τιμής αξίζει το κόπο, μονο και μόνο για τα μίλια.
Βλέπω όμως μεγάλες διαφορές τελευταία, αυτό με προβλημάτισε, σε σημείο που προτίμησα να κλείσω απευθείας από το Booking.
Αυτό συμβαίνει ίσως γιατί δεν ισχύουν οι εκπτώσεις genius όταν κάνεις κράτηση μέσω της aegean.
Καθολου δεν συμφερει η συγκεντρωση μιλιων απο booking.
Εκλεισα μερικες διαμονες μεσω της πλατφορμας της wizz και εβγαλα ενα ολοκληρο εισιτηριο, οταν απο τη booking απλως θα ειχα παρει μερικα μιλια.
Στα 500 ευρω διαμονες παιρνεις 1000 μιλια εναντι 25 ευρω για πληρες εισιτηριο στη wizz χωρις μαλιστα εξτρα φορους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.418
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Συμφωνώ, ακριβώς όπως το λες, μακροπροθεσμα βγαίνεις ωφελημένος από τη συγκέντρωση μιλίων. Ακόμα και για μικρή διαφορά τιμής αξίζει το κόπο, μονο και μόνο για τα μίλια.
Δεν ξέρω τι εννοείς λέγοντας μακροπροθεσμα, αλλά για μένα δεν έχει σημασία πότε θα ξοδέψεις τα μίλια αλλά τι απόδοση έχουν στο πορτοφόλι σου. Άλλωστε ο ρυθμός συγκέντρωσης μιλίων διαφέρει από άτομο σε άτομο, όπως και τα δεδομένα του κάθε ταξιδιώτη διαφέρουν και το τι είναι συμφέρον για τον καθένα ποικίλει!

Βλέπω όμως μεγάλες διαφορές τελευταία, αυτό με προβλημάτισε, σε σημείο που προτίμησα να κλείσω απευθείας από το Booking.
Όσο πιο μικρή είναι η διαφορά των δύο, τόσο πιο συμφέρουσα ειναι η κράτηση μέσω aegean αν φυσικά σε ενδιαφέρουν τα μίλια του συγκεκριμένου προγράμματος. Αν όπως λες υπάρχουν μεγάλες διαφορές και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω αυτό, τότε δεν συμφέρει. Πόσο μάλλον τώρα που η αξία των μιλίων έχει πέσει.

Αν πάλι κάποιος θα έδινε ούτως ή άλλως ένα ποσό χρημάτων για διαμονή και αυτό καλύπτει το κόστος μέσω aegean και θέλει μίλια, τότε συμφέρει η aegean!


Στα 500 ευρω διαμονες παιρνεις 1000 μιλια εναντι 25 ευρω για πληρες εισιτηριο στη wizz χωρις μαλιστα εξτρα φορους.
Τι να το κάνω το εισιτήριο της Wizz όταν δεν ξέρω πότε και αν θα πετάξω και δεν έχω ευελιξία χρόνου;.... Προτιμώ τα μίλια που θα πάρω από ένα ποσό που ούτως ή άλλως θα ξοδευα για διαμονή σε ένα ταξίδι άνω των 10 ημερών που ούτως ή άλλως θα κάνω. Γιατί αυτό συμφέρει εμένα!


Αυτό συμβαίνει ίσως γιατί δεν ισχύουν οι εκπτώσεις genius όταν κάνεις κράτηση μέσω της aegean.
Αυτο με τα επίπεδα genius στην booking που τα αποκτάς τόσο εύκολα και δήθεν έχεις έκπτωση, μόνο εμένα μου φαίνεται κοροϊδία;... 🙄
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Όλοι οι προορισμοί εξωτερικού έως -50%!
Κάντε το ταξίδι που τόσο περιμένατε με έκπτωση έως 50% και γεμίστε κάθε σας μέρα με φωτογραφίες και αναμνήσεις!

Η προσφορά αφορά σε όλες τις απευθείας και με ενδιάμεσο σταθμό πτήσεις προς όλους τους προορισμούς εξωτερικού από/προς την Eλλάδα.

Κάντε κράτηση έως 30/08/2021
Πτήσεις μεταξύ 13/09/2021 - 27/03/2022


Βέβαια με μία πρώτη ματιά που έριξα, δεν βρήκα καμία αξιόλογη "έκπτωση"
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν ξέρω αν τώρα εφαρμοστήκαν οι εκπτώσεις ή έγινε κάτι, αλλά κοιτώντας για Λονδίνο που με ενδιαφέρει, είχε διαφορά στους ναύλους με πριν από 2 μέρες (30-40€ έκπτωση στο πηγαινε-ελα).

Όποτε ίσως έχει και καλύτερες τιμές και σε άλλους προορισμούς.
 
Last edited:

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
Κλείνοντας τα εισιτήρια μου έβγαλε αυτη τη «προσφορά» ας πούμε⬇.
Παίζει πολύ καιρό από αρχές καλοκαίριου σχεδόν αυτή η προσφορα. Κι εγώ που έβγαλα εισιτήρια καιρό πριν ίσχυει και ουσιαστικά ειδα οτι μπορεις κατευθείαν μέσα από τη κράτηση να κάνεις αλλαγή εισιτηρίων στον ίδιο προορισμό μόνο πληρώνοντας μονο τη διαφορά στις τιμες και καμιά έξτρα προμήθεια. Καλή περίπτωση γιατί μειώνεται το ρίσκο
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
είχει μήπως εικόνα κάποιος πότε θα βγάλει η aegean πτήσεις για Παρίσι τον Ιούλιο και Αύγουστο του 22?
Συνήθως ανακοινώνει το θερινό πτητικό πρόγραμμα προς μέσα ή τέλη Οκτώβρη. Τώρα και λόγω covid δε γνωρίζω αν θα καθυστερήσει
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι πτήσεις για Ριάντ πάντα σταματούσαν τον Οκτώβριο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom