Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Αν τα νούμερα που δίνουν οι Κινέζοι είναι αληθινά, ο πανικός είναι μάλλον υπερβολικός (προσωπική μου εκτίμηση, με όποια αξία έχει, με βάση τις προηγούμενες εμπειρίες μου στην περιοχή από τον SARS και τη νόσο των πτηνών, από προγραμματισμένα ταξίδια που είχα - και έκανα - στην περιοχή τις περιόδους που "έπαιζαν" εκεί).

Κατά σύμπτωση, και πάλι έχω προγραμματισμένο ταξίδι προς τα κει - σε 2 μήνες. Δεν έχω κάνει τίποτα, απλά παρακολουθώ την κατάσταση. Αν "αγριέψουν" τα πράγματα, είναι σίγουρο ότι θα βγάλουν σχετικές ανακοινώσεις οι αεροπορικές εταιρείες - ανάλογα και με τις αντιδράσεις των κυβερνήσεων.

Πάντως, μην ανησυχείτε τραβελστορίτες... Ο υπουργός Υγείας μας, δήλωσε ότι ως χώρα είμαστε έτοιμοι να τον αντιμετωπίσουμε τον κορονα-ιό... έχουμε και 140.000 (!!!!) εμβόλια !!! :shock::shock::shock:
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. είναι σίγουρο ότι θα βγάλουν σχετικές ανακοινώσεις οι αεροπορικές εταιρείες - ανάλογα και με τις αντιδράσεις των κυβερνήσεων.
2. Πάντως, μην ανησυχείτε τραβελστορίτες... Ο υπουργός Υγείας μας, δήλωσε ότι ως χώρα είμαστε έτοιμοι να τον αντιμετωπίσουμε τον κορονα-ιό... έχουμε και 180.000 (!!!!) εμβόλια !!! :shock::shock::shock:
1. Η British, Delta, American προσφερουν ηδη refund η αλλαγη ημερομηνιων.
2. Εγινε τετοια δηλωση περι εμβολιων? Μηπως εχεις το λινκ γιατι βρωμαει φεικ απο χιλιομετρα...τοσο χαζος δεν ειναι.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Αν τα νούμερα που δίνουν οι Κινέζοι είναι αληθινά, ο πανικός είναι μάλλον υπερβολικός (προσωπική μου εκτίμηση, με όποια αξία έχει, με βάση τις προηγούμενες εμπειρίες μου στην περιοχή από τον SARS και τη νόσο των πτηνών, από προγραμματισμένα ταξίδια που είχα - και έκανα - στην περιοχή τις περιόδους που "έπαιζαν" εκεί).

Κατά σύμπτωση, και πάλι έχω προγραμματισμένο ταξίδι προς τα κει - σε 2 μήνες. Δεν έχω κάνει τίποτα, απλά παρακολουθώ την κατάσταση. Αν "αγριέψουν" τα πράγματα, είναι σίγουρο ότι θα βγάλουν σχετικές ανακοινώσεις οι αεροπορικές εταιρείες - ανάλογα και με τις αντιδράσεις των κυβερνήσεων.

Πάντως, μην ανησυχείτε τραβελστορίτες... Ο υπουργός Υγείας μας, δήλωσε ότι ως χώρα είμαστε έτοιμοι να τον αντιμετωπίσουμε τον κορονα-ιό... έχουμε και 140.000 (!!!!) εμβόλια !!! :shock::shock::shock:
1. Η British, Delta, American προσφερουν ηδη refund η αλλαγη ημερομηνιων.
2. Εγινε τετοια δηλωση περι εμβολιων? Μηπως εχεις το λινκ γιατι βρωμαει φεικ απο χιλιομετρα...τοσο χαζος δεν ειναι.
ρε παιδιά αφού δεν έχουν βγει ακόμα έμβολια για κορονοϊο.θα πάρει μηνες στην καλύτερη περίπτωση απ ότι λένε.ο Κικίλιας μίλησε μόνο για κάπου 140.000 εμβόλια γρίπης που υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Σκεφτείτε ότι όλο αυτό έπεσε την στιγμή του σεληνιακού νέου έτους όπου υπάρχει λόγω παράδοσης τεράστια κοινωνική πίεση να μετακινηθείς, ταξιδέψεις και επισκεφθείς συγγενείς, φίλους, γνωστούς και σημαντικούς ανθρώπους μεταξύ σπιτιών σε διαφορετικά χωριά, πόλεις, επαρχίες και χώρες για να φας, πιεις και ευχηθείς ώστε να μη παρεξηγηθείς.

Είναι σχεδόν αδύνατο να το περιορίσεις σε φυσιολογικές συνθήκες, πόσο μάλλον με τέτοια μετακίνηση.

Πάντως και στο Βιετνάμ (με πρακτικά μηδέν κρούσματα, δηλαδή μόνο ένα κινέζο πατέρα με το παιδί του που ανάρρωσε ήδη) δημιουργείται σχετικός πανικός από τα μέσα που μέχρι στιγμής εμφανίζεται με ρατσισμό κατά των Κινέζων (πχ. πινακίδες σε ξενοδοχεία και τουριστικά που τους απαγορεύουν την είσοδο) και ξένων ασιατών. Τουλάχιστον επιτρέπουν ή επιβάλλουν στους υπαλλήλους σε καφέ, τσαγάδικα, τουριστικά και αεροδρόμια να φοράνε μάσκες, κάτι το οποίο είναι ένα πρώτο βήμα.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Οπότε η scoot δίνει refund για πτήσεις μέχρι τέλη Φλεβάρη?

Εγώ έχω το καλοκαίρι ταξιδακι Χονγκ Κονγκ και Ιαπωνία, οπότε ελπίζω μέχρι τότε να έχει ηρεμήσει το όλο θέμα.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Οπότε η scoot δίνει refund για πτήσεις μέχρι τέλη Φλεβάρη?
Οχι σε ολες τις περιπτωσεις....Μαλλον αφορα μονο τις πτησεις απο/προς Κινα-Χονγκ Κονγκ. Για τα κλεισμενα με scoot προς Αυστραλια για 22/2 δεν εχει ερθει καποιο mail.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom