Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εεεε δεν ειναι ετσι το να κρασαρει το συστημα υγειας ειναι πολυ μεγαλυτερο πληγμα απο το να εχει υφεση ο τουρισμος ή αλλοι κλαδοι της οικονομιας, απλα αν φτασει η οικονομια σε σημειο τοσο τρομερης καθιζησης ωστε οι επιπτωσεις στις ζωες των ανθρωπων να ειναι χειροτερες απο αυτες της επιδημιας τοτε αλλαζει το πραγμα, αλλα οι ζωες ειναι το πρωτο πραγμα που πρεπει να σκεφτομαστε.
Απ την οπτικη του πολιτικου ολα ειναι παζαρι. Και παιζει ρολο και η χωρα. Στην Σουηδια και στην Ολλανδια μια χαρα θεωρουν οτι τα πανε προς ωρας η πλειοψηφια του κοσμου τους, αλλο που στα ελληνικα ΜΜΕ κοιταμε οτι εχον περισσοτερα θυματα απο μας αρα "πανε χαλια και εμεις τους βαζουμε τα γυαλια". Στην Ελλαδα που η πολιτικη ειναι πολυ πιο...συναισθηματικη και παιζει ρολο το θυμικο και οχι τα νουμερα, δε θα ηταν βιωσιμο αυτο, θα κοπανιοταν 24 ωερς το 24 ωρο οτι "η κυβερνηση εφερε Χ θυματα παραπανω απ την Υ χωρα για να βοηθησει τον ΣΕΒ, τους μεγαλοκαρχαριες, τους εφοπλιστες, το ΝΑΤΟ, τους εξωγηινους κλπ". Στην Αγγλια οι φοιτητες εχουν εκνευριστει που ο Μπορις εκλεισε τις παμπ, ελαχιστοι εκφραζουν φοβο. Οι ηλικιωμενοι τον ψηφιζουν no matter what, αρα μονο με τρελη καταστροφη θα παθει ζημια. Νομιζετε δε τα υπολογιζουνε αυτα ;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Απ την οπτικη του πολιτικου ολα ειναι παζαρι. Και παιζει ρολο και η χωρα. Στην Σουηδια και στην Ολλανδια μια χαρα θεωρουν οτι τα πανε προς ωρας η πλειοψηφια του κοσμου τους, αλλο που στα ελληνικα ΜΜΕ κοιταμε οτι εχον περισσοτερα θυματα απο μας αρα "πανε χαλια και εμεις τους βαζουμε τα γυαλια". Στην Ελλαδα που η πολιτικη ειναι πολυ πιο...συναισθηματικη και παιζει ρολο το θυμικο και οχι τα νουμερα, δε θα ηταν βιωσιμο αυτο, θα κοπανιοταν 24 ωερς το 24 ωρο οτι "η κυβερνηση εφερε Χ θυματα παραπανω απ την Υ χωρα για να βοηθησει τον ΣΕΒ, τους μεγαλοκαρχαριες, τους εφοπλιστες, το ΝΑΤΟ, τους εξωγηινους κλπ". Στην Αγγλια οι φοιτητες εχουν εκνευριστει που ο Μπορις εκλεισε τις παμπ, ελαχιστοι εκφραζουν φοβο. Οι ηλικιωμενοι τον ψηφιζουν no matter what, αρα μονο με τρελη καταστροφη θα παθει ζημια. Νομιζετε δε τα υπολογιζουνε αυτα ;
Συμφωνοι αλλα εγω δεν μιλω για την οπτικη του πολιτικου εγω μιλαω για την δικη σου οπτικη! Συμφωνα με το worst case σεναριο που και εγω δεν του δινω πολλες πιθανοτητες μπορει να χαθουν πολλες ζωες, και πρεπει να προετοιμαστουμε γ' αυτο, το να σφυριξουμε αδιαφορα και να γεμισουν τα νοσοκομεια με κοσμο που δεν θα μπορουμε να εξυπηρετησουμε και θα τους αφηνουμε να πεθαινουν αβοηθητοι δεν ειναι welcome to liberalism οπως εχεις πει σε προηγουμενο ποστ σου αλλα welcome to the jungle. Θα ειναι τρομερο πληγμα η δυση να μην εχει ικανο συστημα υγειας να περιθαλψει τους τοσους νεκρους, εγω τουλαχιστον θα ντρεπομαι αν σφυριξουμε αδιαφορα γνωριζοντας τον κινδυνο να πεθανει τοσος κοσμος απλα ελπιζω να μην ειναι τοσο σοβαρη επιδημια και να γυρισετε το συντομοτερο πισω εσεις στις δουλειες σας και εγω στα Ιταλοισπανακια! :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δυστυχώς τα μηνύματα ακόμη κι από χώρες που τα πήγαν καλά με την καραντίνα δεν είναι αισιόδοξα. Με το που χαλάρωσαν λίγο τα μέτρα κι είπαν να επαναφέρουν έστω ένα ψήγμα κανονικότητας, βροχή τα κρούσματα, σε βαθμό που αναρωτιέται κανείς αν άξιζε τον κόπο η καραντίνα. Το καλό είναι ότι έχουμε άλλες χώρες πιο μπροστά από μας χρονικά στην εμπειρία του ιού για να τις μελετήσουμε και να δούμε τι έρχεται.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δυστυχώς τα μηνύματα ακόμη κι από χώρες που τα πήγαν καλά με την καραντίνα δεν είναι αισιόδοξα. Με το που χαλάρωσαν λίγο τα μέτρα κι είπαν να επαναφέρουν έστω ένα ψήγμα κανονικότητας, βροχή τα κρούσματα, σε βαθμό που αναρωτιέται κανείς αν άξιζε τον κόπο η καραντίνα. Το καλό είναι ότι έχουμε άλλες χώρες πιο μπροστά από μας χρονικά στην εμπειρία του ιού για να τις μελετήσουμε και να δούμε τι έρχεται.
Εεε καλά μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο σε στρατηγική ανοσία της αγέλης πας. Απλά με τα μέτρα ελέγχεις κάπως την διασπορά ώστε να μην φρακαρει το σύστημα υγείας. Και έτσι θα κρατήσεις και πιο χαμηλό το ποσοστό θνητότητας. Ίσως αυτό που θα προστάτευε καλύτερα τις ευπαθείς ομάδες είναι αυτό που λέγαμε να απομονωθούν για κάποιο καιρο κάπως αυτές και οι υπόλοιποι να συνεχίζαμε κανονικα αλλά αυτό δεν ξέρω αν θα ήταν εφαρμόσιμο. Πάντως όπου υπάρχει μεγάλη διασπορά η θνησιμοτητα ανεβαίνει κατακόρυφα. Η Ιταλία έχει γύρω στους 140 νεκρούς ανά εκατομμύριο όταν οι άλλες χώρες έχουν 1.5, 2 άντε 4 νεκρούς ανά εκατομμύριο κατοίκων. Η διαφορά είναι χαώδης, ώστε να μην πάρεις μέτρα και να πεις δεν αξίζει η καραντίνα προχωράμε. Και ειδικά στην Ελλάδα που το σύστημα υγείας είναι έτσι όπως είναι.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Οταν ανοίξει το κουτί της Πανδώρας δεν ξερεις που θα μπει το τέλος. Έστω πως αφήνουμε τους 80+ να πεθάνουν για να μη χαλάσουμε την οικονομία. Και μετά απο 15-20 μέρες καταλαβαινουμε πως πεθαίνουν και οι 70+ ..... και ίσως και ευπαθείς ομάδες που δεν προσδιόριζονται ηλικιακά αλλά με κάποια χρόνια πάθηση π.χ. νεφρική ανεπάρκεια ή ΣΔ1 κτλ ..... Που μπαίνει το όριο??? Ποιος είναι αυτός που εχει το δικαίωμα να κρίνει σε ποιον θα προσφερθεί ιατρική φροντίδα και σε ποιον όχι. Σκεψου ακόμη χειρότερα σενάρια. Σκέψου κάποιος να προτείνει να αφήσουμε να πεθάνουν άνθρωποι που με κοινωνικά/ οικονομικά κριτήρια είναι βάρος στην κοινωνία ας μη δώσουμε περίθαλψη στον άστεγο /ναρκομανή/ φυλακισμένο κτλ κτλ...... Μπορει να ακόμη και το πρόωρο μωρο που κοστίζει εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και στο τέλος μένει και παραπληγικό π.χ. ή γιατι οχι και ασους έχουν αναπηρία δεν εχουν πολλές πιθανοτητες να επιζήσουν??????
Οχι εγώ νιώθω πως έχω χρέος να προστατέψω το Σύστημα Υγείας για να μπορέσουν όλοι να κάνουν χρήση του δικαιώματός τους στην ΥΓΕΙΑ είναι δικαίωμα του καθενός να λαβει υπηρεσίες φροντίδας και αν τελικά "καταλήξει" να εχει γινει οτι ηταν δυνατό.
Δεν ονειροβατώ ξερω πως στα οικονομικά της υγείας πάντα γίνεται μια ανάλυση οφελους-κόστους Όμως εδώ η κατάσταση είναι πρωτόγνωρη δεν υπάρχουν δεδομένα .
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Για την οικονομική ζημιά από τον ιό βρέθηκε λύση.Θα την πληρώσει η Κίνα.Αναμενόμενο...
Δεν γνωρίζω αν είναι ένα βιολογικό όπλο η απλώς ξεκίνησε από διατροφικές συνήθειες τους αλλά σε όλο τον κόσμο υπάρχουν νόμοι που καταδικάζουν ακόμη και αυτόν που καταλάθος σκότωσε η κατέστρεψε άλλον άνθρωπο.
Αν αυτό αποδεικνύεται η το αποδεχτεί θα πρέπει να υπάρξουν και οι ανάλογες συνέπειες...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Δεν γνωρίζω αν είναι ένα βιολογικό όπλο η απλώς ξεκίνησε από διατροφικές συνήθειες τους αλλά σε όλο τον κόσμο υπάρχουν νόμοι που καταδικάζουν ακόμη και αυτόν που καταλάθος σκότωσε η κατέστρεψε άλλον άνθρωπο.
Αν αυτό αποδεικνύεται η το αποδεχτεί θα πρέπει να υπάρξουν και οι ανάλογες συνέπειες...
Δηλαδή αν εγώ φάω κάτι,στο οποίο εν αγνοία μου πήγε ένα ποντίκι η γατί η οτιδήποτε,από κουνούπι έως μύγα,πρέπει να έχω συνέπειες για την μετάδοση.Μήνυση ανεξαιρέτως σε όλους τους φορείς.Από ανθρώπους έως μύγες και κουνούπια Απο γουρούνια έως πουλιά πετουμενα.

Και αφού πιάσαμε τα νομικά.Αίτηση κατέθεσαν 3 νομικοί για να πληρώσει τα έξοδα αεροδιακομιδής από την Ικαρία ο νεαρός που μεταφέρθηκε.

https://www.mononews.gr/society/ika...25chronou-zitoun-na-plirosi-to-kostos-o-idios
Θα πάρουν και αυτοί τα λεπτά δημοσιότητας που θέλουν.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Δηλαδή αν εγώ φάω κάτι,στο οποίο εν αγνοία μου πήγε ένα ποντίκι η γατί η οτιδήποτε,από κουνούπι έως μύγα,πρέπει να έχω συνέπειες για την μετάδοση.Μήνυση ανεξαιρέτως σε όλους τους φορείς.Από ανθρώπους έως μύγες και κουνούπια Απο γουρούνια έως πουλιά πετουμενα.
Για την Κίνα σαν κράτος λέω.Πρεπει να υποστεί κάποιες συνέπειες...Δεν είναι η πρώτη φορά που ξεκίνησε επιδημία από εκεί.....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Και αφού πιάσαμε τα νομικά.Αίτηση κατέθεσαν 3 νομικοί για να πληρώσει τα έξοδα αεροδιακομιδής από την Ικαρία ο νεαρός που μεταφέρθηκε.

https://www.mononews.gr/society/ika...25chronou-zitoun-na-plirosi-to-kostos-o-idios
Και πολύ καλά κάνανε, εφόσον γνώριζε ότι ήταν φορέας και πρόστιμο όπως προβλέπεται..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom