Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Διαβάζω Ιωαννίδη με h-index 151 αν ξέρεις τι είναι αυτό. Οπότε ψεκαστείτε λίγο στις ντουλάπες σας και καλό καλοκαίρι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.981
Δε ζω σε άλλο πλανήτη. Ζω από τον ιδιωτικό τομέα. Ο οποίος στην Ελλάδα αλλά και Ισπανία σε αυτά τα 10 χρόνια δεινοπαθησε. Δε αναφερομαι για τα μέτρα για τον ιό.
Αναφέρομαι για τα μέτρα λιτότητας όλα αυτά τα χρόνια.
Ψηφίζετε τώρα νόμος για 50% μείωση αποδοχών.
Αλλά εμείς μένουμε σπίτι υγιής.
Αύριο θα πεθάνουμε από την πείνα.
Δε πειράζει.
Το βασικό είναι να μη πάμε από το ιό.
Έχεις τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης να λέει είναι αρκετά τα 300€ αφού μένουμε σπίτι.
Τη επόμενη λέει τι να τα κάνουν τα λεφτά 300 κιλά θα γίνουν.
Μας κοροϊδεύει και λέμε και Ευχαριστώ
Δημοκρατια εχουμε. Τι να κανεις; Να κατσεις μονος σου να μαλωνεις; Υπομονη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.981
Διαβάζω Ιωαννίδη με h-index 151 αν ξέρεις τι είναι αυτό. Οπότε ψεκαστείτε λίγο στις ντουλάπες σας και καλό καλοκαίρι.
Ναι αλλα ξερουμε και απο ΠΟΣΑ αρθρα το ανεβασε τοσο, ενα αρθρο επιστημολογιας πριν πολλα χρονια που εκανε μεγαλο σουξε. Ψαξτο λιγο το θεμα, δεν ειναι ΟΛΕΣ οι δημoσιευσεις του to die for.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
https://www.tovima.gr/2020/04/09/society/epoxiaki-gripi-6-nekroi-se-mia-evdomada-105-synolika/Σε 105 ανέρχεται ο συνολικός αριθμός των νεκρών από την εποχιακή γρίπη στην Ελλάδα από τις αρχές του έτους, με έξι ακόμα θανάτους να καταγράφονται την τελευταία εβδομάδα, σύμφωνα με νεότερη ανακοίνωση του ΕΟΔΥ.

Παράλληλα, για 226 ασθενείς έχει απαιτηθεί η διασωλήνωσή τους από το τέλος του 2019 ως και την 5η Απριλίου 2020.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Όλα εξαρτώνται από την θέση που είσαι όταν βιώνεις μια κατάσταση.. paefstra εσύ δεν έχεις επηρεαστεί οικονομικά κ το βλέπεις μόνο ανθρωπιστικά..άλλος έχει δικούς του να νοσούν η να πέθαναν κ το βλέπει σαν μίασμα..άλλος δεν έχει λεφτά να πάρει ψωμί κ χέστηκε αν πεθαίνει ο δίπλα του..τλπ..εγώ είναι στην μέση σε όλο αυτό αλλά ευτυχώς έχω προνοήσει να έχω λίγα ευρώ στην άκρη ώστε να μπορώ στην καραντίνα κ στην αναδουλεια να ζήσω..αλλά επίσης ξέρω άπειρους που δεν έχουν έστω ένα ευρώ...και μέχρι τώρα ευρώ σε δικούς λογαριασμούς (που έχει γίνει παύση στην δουλειά μας) δεν έχει μπει..ακόμα τα 800 δεν μπήκαν κ έχουμε να πληρωθουμε από 6/3. Και τα 800€ θα πρέπει να μας φτάσουν ως κ μετά ένα μήνα αφού ξεκινήσουμε την δουλειά ώστε να πληρωθουμε..μην τα ισοπεδώνουμε ολα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.981
Όλα εξαρτώνται από την θέση που είσαι όταν βιώνεις μια κατάσταση.. paefstra εσύ δεν έχεις επηρεαστεί οικονομικά κ το βλέπεις μόνο ανθρωπιστικά..άλλος έχει δικούς του να νοσούν η να πέθαναν κ το βλέπει σαν μίασμα..άλλος δεν έχει λεφτά να πάρει ψωμί κ χέστηκε αν πεθαίνει ο δίπλα του..τλπ..εγώ είναι στην μέση σε όλο αυτό αλλά ευτυχώς έχω προνοήσει να έχω λίγα ευρώ στην άκρη ώστε να μπορώ στην καραντίνα κ στην αναδουλεια να ζήσω..αλλά επίσης ξέρω άπειρους που δεν έχουν έστω ένα ευρώ...και μέχρι τώρα ευρώ σε δικούς λογαριασμούς (που έχει γίνει παύση στην δουλειά μας) δεν έχει μπει..ακόμα τα 800 δεν μπήκαν κ έχουμε να πληρωθουμε από 6/3. Και τα 800€ θα πρέπει να μας φτάσουν ως κ μετά ένα μήνα αφού ξεκινήσουμε την δουλειά ώστε να πληρωθουμε..μην τα ισοπεδώνουμε ολα
Καλα εγω ειμαι υπερ της κρατικοποιησης ολων των επιχειρησεων και καταληψης των μεσων παραγωγης. μισθο για ολους κλπ.
Αλλα σεβομαι τις δημοκρατικες επιλογες των πολιτων της χωρας και πιστευω οτι στις εκλογες θα σκεφτουν καλα.
Το αν εχω επηρεαστει η οχι, δεν μπορει να το ξερει καποιος Πχ ταξιδευα με 20 ευρω αλλα μπορει να εκανα επενδυσεις. Ας μην την παμε στο προσωπικο τη συζητηση. Ζουμε σε ανιση κοινωνια.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Έστω υποθετικά ότι θα πέθαιναν εκατομμύρια.
Με ένα ποσοστό 80% ηλικίας πάνω από 75.
Η κατάσταση αυτή έχει καταστρέψει τις ζωές ΟΛΩΝ ΤΩΝ ανθρώπων ηλικίας από 15-70!
Ρε αδερφε αν πεθαινε το 80% των οσων ειναι πανω απο 75 που το λες ελαφρα τη καρδια, σημαινει μειωση του προσδοκιμου ζωης δεν ξερω και γω ποσο. 3-4 5 χρονια? Ειναι τρομεροτερο πισωγυρισμα ακομα και απο υφεση 20-30%. Δεν θελω να πιστευω οτι ειναι τοσο φονικος ο ιος. Αλλα αν υποθετικα ειναι τοσο απορω που υποστηριζεις την μη ληψη μετρων και δεν βαριεσαι. Για να μην βαλουμε και ολες τις αλλες περιπτωσεις ευπαθων ομαδων που ανεφερε η παεφστρα που ειναι κατω των 75.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Να σου δωσω να καταλαβεις τι? Οτι η μειωση του προσδοκιμου ζωης ειναι πισωγυρισμα? Ασ' το αδερφε καλο ειναι. Live fast, die young! Μην ακους βλακειες οτι η ζωη ειναι μικρη, μεγαλη και βαρετη ειναι, εγω τα λεω χρονια αλλα δεν με καταλαβαινει κανεις!
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Να σου δωσω να καταλαβεις τι? Οτι η μειωση του προσδοκιμου ζωης ειναι πισωγυρισμα? Ασ' το αδερφε καλο ειναι. Live fast, die young! Μην ακους βλακειες οτι η ζωη ειναι μικρη, μεγαλη και βαρετη ειναι, εγω τα λεω χρονια αλλα δεν με καταλαβαινει κανεις!
Σου έκανα like γιατί είχες 666! Ξξξςςς φτου! :twisted::innocent:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom