Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ειναι γριπουλα, λοιπον?
Αν γνώριζα τι είναι θα ήμουν ή πλούσιος ή θεός
Εγώ απάντησα στο ότι να υπάρχει το εμβόλιο γρίπης το οποίο το κάνει 1 στους 10 και παρέχει κάλυψη κάτω από 60% είναι σα να μην υπάρχει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ο ιος δεν εχει θνησιμότητα σε νεους αλλά όλοι οι νέοι δεν είναι μανιτάρια που φύτρωσαν σε αυτη τη ζωή. Όλοι μας έχουμε ηλικιωμένους ή ανθρώπους που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Δηλαδή δεν νοιάζονται μερικοί αν γίνουν φορείς και φύγουν 2-3 άνθρωποι απο τη δική τους χαριτωμένη (κατα τ'αλλα) ανεμελιά; Αναρωτιέμαι ανθρώπινα.
Τη ζωη μου δε θα ήθελα να κολλήσω και να μεταφέρω σε άλλο άνθρωπο και να γίνει το στραβό. Δε με νοιάζει να πεθάνω εγω, με νοιαζουν οι άνθρωποι που αγαπώ να μην κολλήσουν.

Το ταξίδι που πρόκειται να αναβάλλεις ή το καρναβάλι που δεν θα πας δε το κάνεις μόνο για σένα. Κυρίως για τους άλλους. Για αυτούς που αγαπάς. Μη στεναχωριέσαι αν δεν πας ταξίδι σημερα ή αύριο ή αν έχεις πληρώσει πολλά, γιατί τωρα κάνεις ενα ταξίδι ανθρωπιάς. Δε σου δίνετε συνέχεια αυτή η ευκαιρία.
Οι μονοι ηλικιωμενοι που εχω υποχρεωτικα στενες επαφες ειναι τα πεθερικα μου. Μη μου βαζεις ιδεες και παω και κολλησω εθελοντικα τον ιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
εν έτει 2020, και οι 99 στους 100 πιστούς απαντάνε "δεν κολλά
Ε είμαστε υπερβολικοί τώρα. Κι εγώ ξέρω πιστούς και κανείς δε λέει ότι δεν κολλάει. Από που προκύπτει το 99%; Υπάρχουν και γραφικές συμπεριφορές αλλά δε σημαίνει πως οι περισσότεροι πιστοι είναι γραφικοί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν γνώριζα τι είναι θα ήμουν ή πλούσιος ή θεός
Εγώ απάντησα στο ότι να υπάρχει το εμβόλιο γρίπης το οποίο το κάνει 1 στους 10 και παρέχει κάλυψη κάτω από 60% είναι σα να μην υπάρχει.
3 στους 4 το εκαναν φετος. Βγαζεις πραγματα απο το στομαχι σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ε είμαστε υπερβολικοί τώρα. Κι εγώ ξέρω πιστούς και κανείς δε λέει ότι δεν κολλάει. Από που προκύπτει το 99%; Υπάρχουν και γραφικές συμπεριφορές αλλά δε σημαίνει πως οι περισσότεροι πιστοι είναι γραφικοί.
99% μπορει να μην ειναι αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι αυτο πιστευουν. Και μεσα σε αυτους τους περισσοτερους φοβαμαι πως βρισκονται και τα περισσοτερα αν οχι ολα στελεχη της κυβερνησης.

3 στους 4 το εκαναν φετος. Βγαζεις πραγματα απο το στομαχι σου.
Το 75% των Ελληνων εκανε το εμβολιο της γριπης φετος; Εγω μια οικογενεια γνωριζω μονο και το μισο χειμωνα τον περασαν κλεισμενοι στο σπιτι και τα νοσοκομεια επειδη μια αρρωσταινε ο ενας μια ο αλλος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Το 75% των Ελληνων εκανε το εμβολιο της γριπης φετος; Εγω μια οικογενεια γνωριζω μονο και το μισο χειμωνα τον περασαν κλεισμενοι στο σπιτι και τα νοσοκομεια επειδη μια αρρωσταινε ο ενας μια ο αλλος.
Πωπω στατιστικο δειγμα ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το 75% των Ελληνων εκανε το εμβολιο της γριπης φετος; Εγω μια οικογενεια γνωριζω μονο και το μισο χειμωνα τον περασαν κλεισμενοι στο σπιτι και τα νοσοκομεια επειδη μια αρρωσταινε ο ενας μια ο αλλος.
Ναι βρε συ @paefstra , δώσε αν είναι μια έγκυρη πηγή για αυτό. Προσωπικά ξέρω ελάχιστο κόσμο να έχει εμβολιαστεί. Μήπως μιλάς για τα 3/4 των ευάλωτων ομάδων; Μου φαίνεται ειλικρινεστατα περίεργο.
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Επίσης το μέσο ποσοστό αποτελεσματικότητας του εμβολίου δεν ξεπερνά το 50%-60% σε μεγάλες μελέτες που έγιναν στις ΗΠΑ. ΕΠίσης φαντάζομαι ότι και για τον κορωναίο το εμβόλιο που θα βγει αρχικά δεν θα προσφέρει πάνω από 20%-30% κάλυψη.
Λάθος συμπεράσματα από άγνοια του πως δουλεύει το εμβόλιο της εποχικής γρίπης!

Ο εποχικός ιός της γρίππης μεταλλάσσεται πολύ γρήγορα και κανείς δε μπορεί να ξέρει σήμερα ποιος ακριβώς ιός θα χτυπήσει του χρόνου (τα εμβόλια βγαίνουν πολλούς μήνες πριν την σεζόν γιατί χρειάζονται χρόνο προετοιμασίας και ο σκοπός είναι να τα παίρνεις πριν νοσήσεις). Οπότε οι επιστήμονες το καλοκαίρι κοιτάνε ποιος ιός είναι ενεργός σήμερα στο αντίθετο ημισφαίριο που έχει χειμώνα και με κάποια μοντέλα "μαντεύουν" ποιο strain περίπου θα χτυπήσει το άλλο ημισφαίριο σε 6 μήνες. Γίνεται ένα μείγμα 3-5 πιθανών τύπων και το χτυπάς εμβόλιο. Το πως ακριβώς θα μεταλλαχθεί ο ιός της γρίπης όμως ώστε να σε καλύπτει αυτό που μάντεψαν δεν το ξέρει κανείς, γι αυτό και η αποτελεσματικότητα είναι μικρή (και είναι διαφορετική κάθε έτος). Υπάρχουν αυτή τη στιγμή σε κλινικές δοκιμές universal εμβόλια με μίξη δεκάδων διαφορετικών ιών γρίπης που αν περάσουν τα test και είναι ασφαλή, ίσως σε 2-3 χρόνια που θα κυκλοφορήσουν να είναι πολύ κοντά στο 100% αποτελεσματικά.

Ο covid19 από την άλλη μεταλλάσσεται πολύ αργά (απ' όσο ξέρουμε μέχρι σήμερα) οπότε ένα εμβόλιο για αυτόν θα είναι εξαιρετικά επιτυχημένο. Βέβαια μέχρι του χρόνου που θα έχει κυκλοφορήσει στην καλύτερη ή θα έχουμε πεθάνει όλοι ή θα το έχουμε περάσει και θα έχουμε αντισώματα ή θα έχει ξεφουσκώσει και κανείς δεν θα ασχολείται όπως δεν ασχολείται κανείς με τον SARS (και ότι δεν υπάρχει εμβόλιο για αυτόν).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πωπω στατιστικο δειγμα ...
Ακολουθει το προτυπο που χρησιμοποιεις για να παρουσιασεις τα δικα σου νουμερα. Το ποσοστο που εγραψες ειναι υπερβολικο και θα το δεχτω μονο αν το αποδειξεις πως ειναι αληθινο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ναι βρε συ @paefstra , δώσε αν είναι μια έγκυρη πηγή αυτό. Προσωπικά ξέρω ελάχιστο κόσμο να έχει εμβολιαστεί. Μήπως μιλάς για τα 3/4 των ευάλωτων ομάδων; Μου φαίνεται ειλικρινεστατα περίεργο.
https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2019/01/etisia_ekthesi_gripis_2018_2019.pdf
Σελίδα 16.
Κατά τη φετινή περίοδο (από εβδομάδα 40/2018 έως εβδομάδα 20/2019), στην Ελλάδα καταγράφηκαν 388 σοβαρά κρούσματα εργαστηριακά επιβεβαιωμένης γρίπης, εκ των οποίων τα 374 νοσηλεύτηκαν σε ΜΕΘ.
Μόνο τα 56 (15,0%) από τα 374 προαναφερθέντα σοβαρά κρούσματα με νοσηλεία σε ΜΕΘ είχαν εμβολιαστεί έναντι της εποχικής γρίπης, ενώ τα 287 (76,7%) ανήκαν σε ομάδες για τις οποίες συνιστάται κατά προτεραιότητα ο αντιγριπικός εμβολιασμός σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας.
Επίσης κατά τη φετινή περίοδο (από εβδομάδα 40/2018 έως εβδομάδα 20/2019) στην Ελλάδα καταγράφηκαν 154 θάνατοι από εργαστηριακά επιβεβαιωμένη γρίπη, εκ των οποίων οι 140 αφορούσαν σε κρούσματα που χρειάστηκαν νοσηλεία στη ΜΕΘ και 14 σε κρούσματα που δεν νοσηλεύτηκαν σε ΜΕΘ.
Μόνο τα 26 (19,4%) από τα 154 προαναφερθέντα κρούσματα είχαν εμβολιαστεί έναντι της εποχικής γρίπης, ενώ τα 134 (87,0%) ανήκαν σε ομάδες για τις οποίες συνιστάται κατά προτεραιότητα ο αντιγριπικός εμβολιασμός σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας.

Από αυτούς που απεβίωσαν το 2019 το 87% δεν είχε κάνει το εμβόλιο.
Το αντίθετο φαίνεται να συμβαίνει. Οι ευάλωτες ομάδες ΔΕΝ κάνουν το εμβόλιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ειμαι στη δουλεια, βρισκω δημοσιευμα Νοεμβρη. Θα βρω αργοτερα τη δηλωση του Εοφ. Αν τα εκατομμυρια του Νοεμβρη σου φαινονται λιγα ενω τα 2 ατομα σου φαινονται πολλα, τοτε δεν ξερω τι να σκεφτω
https://www.kathimerini.gr/1052112/...oi-ellhnes-espeysan-gia-to-emvolio-ths-griphs
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom