Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
@panpan αυτη τη στιγμη ειναι στο 3,4% στο γενικο πληθυσμο. Θα φανει πιο ξεκαθαρα οσονουπω που θα γινουν 100.000 τα κρουσματα και γινουν καπου 3.400 οι νεκροι.
Εσύ βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο,ενώ εγώ μισογεμάτο.Όταν τα καταγεγραμμένα κρούσματα φτάσουν
όπως λες στις 100.000 ,τα μη καταγεγραμμένα θα είναι 400.000 χιλιάδες ακόμα.Σύνολο 500.000
Τότε πέφτουμε στο ποσοστό θνησιμότητας 0.68%.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σε ανοιχτή επικοινωνία με Ιταλίδα φίλη που μένει Μπολώνια έχουν κλείσει τα πάντα...σχολεία θέατρα σινεμά κ η ίδια έφυγε στα βουνά για σκι! Ιταλοί χαβαλεδες φορεβα :rolleyes: :bleh:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
https://thehill.com/changing-americ...482794-officials-say-the-cdc-is-preparing-for
Αυτός ο ειδικός λέει ότι το 40% με 70% του παγκόσμιου πληθυσμού θα μολυνθεί με τον ιό αυτό το χρόνο χωρίς να ξέρει σε ποιους θα εμφανίσει συμπτώματα. Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι η θνησιμότητα είναι 3.4% τότε σύμφωνα με το παραπάνω θα πεθάνουν 100 με 180 εκατομμύρια άνθρωποι! Κάτι δεν πάει καλά στα νούμερα που παρουσιάζονται εκτός κι αν οι ασθενείς είναι πολύ περισσότεροι, ασυμπτωματικοί ή με ήπια συμπτώματα άρα η θνησιμότητα είναι πολύ μικρότερη.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Εσύ βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο,ενώ εγώ μισογεμάτο.Όταν τα καταγεγραμμένα κρούσματα φτάσουν
όπως λες στις 100.000 ,τα μη καταγεγραμμένα θα είναι 400.000 χιλιάδες ακόμα.Σύνολο 500.000
Τότε πέφτουμε στο ποσοστό θνησιμότητας 0.68%.
Καταλαβαινω οτι εχεις προαποφασισει το συμπερασμα πριν δεις καν τα στοιχεια οποτε δεν εχει ιδιαιτερο νοημα αλλα εγω θα το γραψω.
Εαν οι καταγεγραμενοι ειναι 100Κ και οι μη καταγεγραμενοι 400Κ τοτε το ποσοστο θνησιμοτητας ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ το ιδιο, δεν ειναι δυνατον ο ιος να κανει διακρισεις με την επιθετικοτητα του και κατ' επεκταση την θνησιμοτητα αναλογα εαν εχει γινει καταγραφη η οχι. Ο ιος δεν ενδιαφερεται για το εαν τον εχουν καταγραψει η οχι, να αφησει απογονους θελει πανω στον ξενιστη του.

Απλα οι 100Κ θα εχουν Χ αριθμο καταγεγραμενων θανατων ενω οι μη καταγεγραμενοι 400Κ θα εχουν 4Χ μη καταγεγραμενων θανατων, θα τους περασουν σαν θανατο απο κοινη γριπη, απο φυσικα αιτια για ηλικιωμενους, απο καρδιακα νοσηματα κλπ

Απλα για να μην περνανε αστηριχτα πραγματα ετσι.

Καταλαβαινω οτι οσοι ασχολουνται με τουρισμο θα πληγουν λιγο απο αυτη την ιστορια αλλα προεχουν οι ανθρωπινες ζωες και μετα το κερδος και η αναπτυξη. Καλυτερα να μειωθει ο τζιρος των συναφων επαγγελματων παρα να λεμε στον κοσμο "ειναι ενα κρυωματακι, τιποτα το ανησυχητικο" για να μην χαθουν τα εισητηρια και οι διανυκτερευσεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μια παρατήρηση για ένα λάθος που επαναλαμβάνεται από όλους: Δεν μιλάμε για θνησιμότητα αλλά για θνητότητα.

Οι σχετικοί ορισμοί ακολουθούν:

Θνησιμότητα = Η συχνότητα θανατηφόρων κρουσμάτων μιας παθήσεως στον γενικό πληθυσμό, σε συγκεκριμένο χρονικό όριο. Σε αντίθεση με την
Θνητότητα που είναι το σύνολο των θανατηφόρων περιπτώσεων, μεταξύ των κρουσμάτων μιας παθολογικής εκτροπής, σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο και σε συγκεκριμένο τόπο.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Καταλαβαινω οτι εχεις προαποφασισει το συμπερασμα πριν δεις καν τα στοιχεια οποτε δεν εχει ιδιαιτερο νοημα αλλα εγω θα το γραψω.
Εαν οι καταγεγραμενοι ειναι 100Κ και οι μη καταγεγραμενοι 400Κ τοτε το ποσοστο θνησιμοτητας ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ το ιδιο, δεν ειναι δυνατον ο ιος να κανει διακρισεις με την επιθετικοτητα του και κατ' επεκταση την θνησιμοτητα αναλογα εαν εχει γινει καταγραφη η οχι. Ο ιος δεν ενδιαφερεται για το εαν τον εχουν καταγραψει η οχι, να αφησει απογονους θελει πανω στον ξενιστη του.

Απλα οι 100Κ θα εχουν Χ αριθμο καταγεγραμενων θανατων ενω οι μη καταγεγραμενοι 400Κ θα εχουν 4Χ μη καταγεγραμενων θανατων, θα τους περασουν σαν θανατο απο κοινη γριπη, απο φυσικα αιτια για ηλικιωμενους, απο καρδιακα νοσηματα κλπ

Απλα για να μην περνανε αστηριχτα πραγματα ετσι.

Καταλαβαινω οτι οσοι ασχολουνται με τουρισμο θα πληγουν λιγο απο αυτη την ιστορια αλλα προεχουν οι ανθρωπινες ζωες και μετα το κερδος και η αναπτυξη. Καλυτερα να μειωθει ο τζιρος των συναφων επαγγελματων παρα να λεμε στον κοσμο "ειναι ενα κρυωματακι, τιποτα το ανησυχητικο" για να μην χαθουν τα εισητηρια και οι διανυκτερευσεις.
Ευγε εχει πολλες ψυχραιμες και σοβαρες φωνες εδω αλλα εσυ εισαι η πιο σοβαρη απο ολες! Εγω πηρα εναν μηνα αδεια απο την δουλεια μου και θα κολλησω κι αλλον ενα μηνα αναρρωτικη αν δεν καταλαγιασει το πραγμα, πηρα και τροφιμα για ενα διμηνο και δεν το κουναω απο το σπιτι! Εστειλα και την γυναικα μου στην πεθερα μου γιατι δεν ηθελε να παρει την αδεια της θα κρατησω και τα παιδια μου σπιτι μην κολλησουν τιποτα στο σχολειο, καλυτερα να χασουν τη χρονια παρα τη ζωη τους! Και αν ακομα συνεχισει θα παραιτηθω απο την δουλεια και θα ζω με τις αποταμιευσεις μου! Ολοι με λενε υπερβολικο αλλα ειναι αφελεις που ειπε και μια αλλη γυναικα πιο πανω! Χαιρομαι που ειμαστε πολλες οι σοβαρες φωνες εδω!

Υ.Γ. : Ασε που πιστευω οτι οι ευρωπαικες κυβερνησεις θα αφησουν να κανει λιγο την δουλεια του ο ιος, και να χαθουν καποια εκτομμυρια ηλικιωμενοι για να μην χρειαστει να παρουν μετρα για το ασφαλιστικο!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Κι ο Orwell έγραψε το 1984
Ευγε εχει πολλες ψυχραιμες και σοβαρες φωνες εδω αλλα εσυ εισαι η πιο σοβαρη απο ολες! Εγω πηρα εναν μηνα αδεια απο την δουλεια μου και θα κολλησω κι αλλον ενα μηνα αναρρωτικη αν δεν καταλαγιασει το πραγμα, πηρα και τροφιμα για ενα διμηνο και δεν το κουναω απο το σπιτι! Εστειλα και την γυναικα μου στην πεθερα μου γιατι δεν ηθελε να παρει την αδεια της θα κρατησω και τα παιδια μου σπιτι μην κολλησουν τιποτα στο σχολειο, καλυτερα να χασουν τη χρονια παρα τη ζωη τους! Και αν ακομα συνεχισει θα παραιτηθω απο την δουλεια και θα ζω με τις αποταμιευσεις μου! Ολοι με λενε υπερβολικο αλλα ειναι αφελεις που ειπε και μια αλλη γυναικα πιο πανω! Χαιρομαι που ειμαστε πολλες οι σοβαρες φωνες εδω!

Υ.Γ. : Ασε που πιστευω οτι οι ευρωπαικες κυβερνησεις θα αφησουν να κανει λιγο την δουλεια του ο ιος, και να χαθουν καποια εκτομμυρια ηλικιωμενοι για να μην χρειαστει να παρουν μετρα για το ασφαλιστικο!
Είσαι θεουλης :kissing2:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.270
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και στην Αυστραλία πάντως μου λένε με δεκάδες κρούσματα δεν έχει ακυρωθεί κάποια εκδήλωση.

Στην Ευρωλίγκα δύο ματς θα γίνουν χωρίς θεατές , ένα στο Μιλάνο κι ένας της Μπρεσια, eurocup
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Jiangsu 631 επιβεβαιωμενοι, 536 θεραπεύτηκαν, κανενας νεκρος..
Zhejiang 1205 επιβεβαιωμενοι, 1046 θεραπεύτηκαν, 1 νεκρός..
Hubei 66,907 επιβεβαιωμενοι, 31,536 θεραπεύτηκαν, 2,761 νεκροι

Άντε βγάλε άκρη..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom