Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Δεν θα πω ουτε για ποσοστά ίασης, ούτε θνητότητας, ούτε αν θα ταξιδέψει κάποιος ή όχι.... Οι πληροφορίες που υπάρχουν είναι περιορισμένες -οι πληροφορίες που έχω εγώ σαν πολίτης ακόμη πιο λίγες. Το μόνο που θέλω να επισημάνω η ευθύνη του ατόμου προς το σύνολο.....
Οι επαγγελματίες υγείας δεν κάνουν το αντιγριπικό εμβόλιο γιατί α) νιώθουν πως δεν κινδυνεύουν (να κολλήσουν) β) πιστεύουν πως και αν κολλήσουν δεν θα πάθουν κατι σοβαρό. Στην ερώτηση ποια επίπτωση θα είχε στους ασθενείς τους αυτή η στάση τους,λίγο ως πολύ σηκώνουν τους ώμους.
Το ίδιο συμβαίνει με τη μαμά που στέλνει στο σχολείο το βλαστάρι της με πυρετό (δεν παθαίνει τίποτα) και δεν τη νοιάζει που στην ίδια τάξη υπάρχει ένα παιδάκι που κινδυνεύει πραγματικά από αυτή την ίωση.... *
Δεν έχουμε την αίσθηση του δημοσίου συμφέροντος και πως αυτό προασπίζεται. Όμως δεν υπάρχει κοινωνία που να προοδεύει (μακροπροθεσμα) προασπίζοντας μόνο το ιδιωτικό συμφέρον.
Ας μη ξεχνάμε η έννοια του ιδιώτη περιέχει απαξίωση και υποτίμηση απο την αρχαια Ελλάδα.
Ιδιωτης =Idiot

* Συμμαθήτρια της ανιψιάς μου με ανοσοανεπαρκεια....(λειπει μεγάλα διαστήματα από το σχολείο έτσι και αλλιως) Η μαμά ζήτησε τη βοήθεια του συνόλου για να προστατέψει το παιδί της/ απάντηση άλλης μάνας """" Εεεε τι να κάνουμε ας μην έρχεται αυτή στο σχολείο πολύ ευαίσθητη είναι...{ειρωνικά}
**
Το ίδιο συμβαίνει σε ανθρώπους που έχουν στην οικογένεια καρκινοπαθεις, ευπαθείς ανθρώπους κτλ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Jiangsu 631 επιβεβαιωμενοι, 536 θεραπεύτηκαν, κανενας νεκρος..
Zhejiang 1205 επιβεβαιωμενοι, 1046 θεραπεύτηκαν, 1 νεκρός..
Hubei 66,907 επιβεβαιωμενοι, 31,536 θεραπεύτηκαν, 2,761 νεκροι
Άντε βγάλε άκρη..
Ε ναι, δεν βγαζεις χωρις εξειδικευμενες γνωσεις, ιατρικες, επιδημιολογικες. Μας ενδιαφερει τοσο πολυ εξαλλου να βγαλουμε εμεις ακρη εδω?
Οποιον ενδιαφερει ξεκινα να διαβαζει Lancet κ ξανασκεφτεται τον επαγγελματικο προσανατολισμο του...
https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(20)30068-1/fulltext
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741
Εαν οι καταγεγραμενοι ειναι 100Κ και οι μη καταγεγραμενοι 400Κ τοτε το ποσοστο θνησιμοτητας ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ το ιδιο,
Έχουν ενδιαφέρον τα μαθηματικά σου.
Απλα οι 100Κ θα εχουν Χ αριθμο καταγεγραμενων θανατων ενω οι μη καταγεγραμενοι 400Κ θα εχουν 4Χ μη καταγεγραμενων θανατων,
Οι μη καταγεγραμμένοι δεν θα έχουν κανένα θάνατο γιατί αρρώστησαν μεν ,ελαφριά δε που δεν
πήγαν στο νοσοκομείο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Και αν ακομα συνεχισει θα παραιτηθω απο την δουλεια και θα ζω με τις αποταμιευσεις μου! Ολοι με λενε υπερβολικο
Βασικα δε σε λεμε υπερβολικο, αλλα αναρωτιομαστε λιγακι τι φαση με τις αποταμιευσεις σου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Μακάρι!!!!
Παντως για να απενοχοποιησω τον Κορονοιο όσον αφορά τους θανάτους ηλικιωμένων ασθενών που έπασχαν από βαρύτατα νοσήματα όπως αναφέρθηκε πχ καρκινοπαθεις 3ου σταδίου, καρδιοπαθεις κλπ από ιδίαν πείρα δυστυχώς σας λέω ότι οποιοσδήποτε ιός ελαφροτερος μάλιστα απο αυτόν της γρίπης μπορεί να αποτελέσει την αφορμή και όχι την αιτία θανάτου.
Συνεπώς πάντα προσέχουμε να μην κάνουμε επισκέψεις σε τέτοιου είδους ασθενείς οποιαδήποτε ίωση και να έχουμε και αυτοί οι άνθρωποι πάντα θα κινδυνεύουν όταν νοσηλεύονται.
Από κει και πέρα δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο.
Σε περίπτωση επιδημίας από μόνοι τους ξέρουν πως δεν πρέπει να πολύ κυκλοφορούν αλλά σε άλλη φάση δεν μπορούν να κλειστουν στο σπίτι περιμένοντας το θάνατο γιατί ούτως ή άλλως θα πεθάνουν από μελαγχολία.
Τέλος πάντων το μέλλον θα δείξει ποια είναι η συμπεριφορά του ιού και η επικίνδυνοτητα του.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μια και ανέφερες στατιστικά.Όταν διαβάζω ότι το 80% των νοσούντων είναι ήπιας μορφής,
άρα την περνάνε την αρρώστια είτε χωρίς να το πάρουν χαμπάρι,είτε μην δίνοντας και μεγάλη
σημασία στην αρρώστια αφού έχει ήπια συμπτώματα,τότε το ποσοστό θανάτων είναι χαμηλότερο.
Το 2,3% ή το 3% είναι αποτέλεσμα των καταγεγραμμένων περιπτώσεων στα νοσοκομεία που είναι
των πιο βαριά ασθενών του ποσοστού 20%.
Γιατί μην μου πείτε ότι με ένα συνάχι ή λίγο βήχα (στα ήπια συμπτώματα αναφέρομαι) τρέχουν
όλοι στα νοσοκομεία;
Έτσι είναι ακριβώς! Το ποσοστό θνησιμότητας προκύπτει από τα επιβεβαιωμένα κρούσματα που παρουσιασαν επιπλοκές και πήγαν στο νοσοκομείο.
Έτσι όμως υπολογίζεται και το ποσοστό θνησιμότητας και στις διάφορες μορφές γρίπης. Και για την κοινή γρίπη το ποσοστό παρέμεινε πέρσι στο 0,1 %.
Συνεπώς, μέχρι στιγμής ο κορονοϊός παραμένει πιο επικίνδυνος για τις ευπαθείς ομάδες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741
«Αλλά ό,τι και αν γίνει, νομίζω ότι δεν θα πρέπει να έχουμε ιδιαίτερο φόβο, όσο φόβο έχουμε για τη γρίπη, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό ο κορωνοϊός σε σχέση με τη γρίπη», επισήμανε ο διευθυντής του Ινστιτούτου Παστέρ.

Πηγή: https://www.voria.gr/article/instit...YI_5hG49Z5uZErrtwguH7r-M2Js35ookGJv1Lg-KUcX7o
Τι ξέρει μωρέ αυτό το βλαχαδερό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
«Αλλά ό,τι και αν γίνει, νομίζω ότι δεν θα πρέπει να έχουμε ιδιαίτερο φόβο, όσο φόβο έχουμε για τη γρίπη, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό ο κορωνοϊός σε σχέση με τη γρίπη», επισήμανε ο διευθυντής του Ινστιτούτου Παστέρ.

Πηγή: https://www.voria.gr/article/instit...YI_5hG49Z5uZErrtwguH7r-M2Js35ookGJv1Lg-KUcX7o
Τι ξέρει μωρέ αυτό το βλαχαδερό;
Ας δουμε τη συνεχεια της προτασης του στο γνησιο βιντεο στο youtube, που δεν βαζει τελεια εκει αλλα λεει αυτολεξει πως "βεβαια με τη γριπη εχουμε τα πλεονεκτηματα του εμβολιου και της θεραπειας, που δεν εχουμε με τον ιο αυτο". Ειπα κι εγω, πως λεει τετοια σαχλαμαρα ο ανθρωπος, αλλα το αρθρο ειναι αποσπασματικο.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom