Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Ωραίο δεν είναι; Το έφτιαξα με τα χεράκια μου :cool:
Καλά κάνετε και τα διαχωρίζεται,απλά με τις μετακινήσεις των μηνυμάτων μου έλεγαν ότι τα έχασα,ή ότι έχω πυρετό.Τέλος πάντων,καλή συνέχεια να έχετε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Ο WHO εκανε επισημα update στο ποσοστο θνητοτητας και δινει 3,4% (δεν τα 'λεγα?). Αυτο ειναι 34 φορες πανω απο τη γριπη.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
λογικο δεν ειναι? αφου δεν υπαρχει το εμβολιο οπως στην γριππη
στην γριππη οπως και να το κανουμε οσοι δουλευουν σε χωρους υγειας, ηλικιωμενοι κλπ το κανουνε...ολοι οχι αλλα ισως 50-60%

αν μια χρονια δεν κανει ΚΑΝΕΝΑΣ το εβμολιο και εκει το ποσοστο θα εινα πολυ μεγαλυτερο
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
διοτι πλεον μπηκε και η Λισαβονα στη λιστα με τα κρουσματα και τι κανουμε τωρα;;;;
Μην περιμένεις σοβαρή απάντηση εδώ μέσα. Εδώ ακόμα και εγώ, που ρώτησα για Σκλαβενίτη, ακόμα περιμένω...Οι άνθρωποι είναι εντελώς άκαρδοι.
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
οπως εγραψε κι ο φιλος μου ο περπεριδης:
Πρέπει να εξηγήσουμε ότι πρέπει να κλείσουν ΚΑΙ (αν όχι πρωτίστως) οι εκκλησίες, γιατί ο ιός σκοτώνει τους ηλικιωμένους; Γιατί πρέπει να συζητάμε τα αυτονόητα σ αυτη τη χώρα;
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Μίλησα με συνάδελφο (ισπανό) στην Ταϊλάνδη και ενώ πριν μερικές βδομάδες έψαχνε να βρει τρόπο να φύγει τώρα θεωρεί πως είναι καλύτερα να μείνει.

Άλλοι στο Βιετνάμ (βιετναμέζοι) μου είπαν ότι ανησυχούν με την εξέλιξη του ιού στην Ευρώπη και μου πρότειναν να επισπεύσω την επιστροφή μου στο Βιετνάμ (προγραμματισμένη για μέσα Μάη) για να... γλιτώσω και γιατί μετά μπορεί να μη μπορώ να πάω ή να πρέπει να με βάλουν καραντίνα.

Αυτό ήταν, ήρθαν τα ύστερα πρώτα.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Μην περιμένεις σοβαρή απάντηση εδώ μέσα. Εδώ ακόμα και εγώ, που ρώτησα για Σκλαβενίτη, ακόμα περιμένω...Οι άνθρωποι είναι εντελώς άκαρδοι.
Είδες που έχουμε μπλέξει; :lol::lol::lol:

@maria91 ξεκίνησε πριν 3 μέρες η Πορτογαλλία με 1 κρούσμα και σήμερα βλέπω 5 κρουσματα. Νομίζω οτι ο αριθμός των κρουσμάτων δεν πρέπει να μας ανυσηχεί τουλάχιστον μέχρι στιγμής.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Σιγά σιγά εμφανίζουν κρούσματα και άλλες χώρες που ως τώρα δεν είχαν καταγράψει. Στην Βοσνία 2. Ένας άντρας που είχε ταξιδέψει Ιταλία και το παιδί του.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ο WHO εκανε επισημα update στο ποσοστο θνητοτητας και δινει 3,4% (δεν τα 'λεγα?). Αυτο ειναι 34 φορες πανω απο τη γριπη.
Και αν λάβουμε υπόψη μας τον αριθμό των ασθενών που είναι σε σοβαρή/κρίσιμη κατάσταση, το ποσοστό είναι πολύ πιθανό ν'ανέβη και να φτάσει ή και να ξεπεράσει το 4%. Αλλά δε νομίζω ότι έχει και τόσο μεγάλη σημασία αν είναι 3% ή 4%. Σημασία έχει αφενός ο κόσμος να κάνει αυτά που λένε οι γιατροί (και να μην ακούει τους διάφορους "προετοιμασμένους" ξερόλες) και αφετέρου να συνειδητοποιήσει ότι σε κάθε περίπτωση το ποσοστό θνητότητας είναι πολύ μικρό και αφορά - κυρίως - μικρή μερίδα πληθυσμού με σοβαρά προβλήματα υγείας, κάτι που σημαίνει ότι οι πιθανότητες να υπάρξει άσχημη εξέλιξη σε κάποιον από εμάς που πιθανόν αρρωστήσει είναι πάρα πολύ μικρές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο WHO εκανε επισημα update στο ποσοστο θνητοτητας και δινει 3,4% (δεν τα 'λεγα?). Αυτο ειναι 34 φορες πανω απο τη γριπη.
Ας μη δινουμε τοση σημασια στη συγκριση παντως, χωρις να την παραβλεπουμε φυσικα. Το ποσοστο της γριπης οπως ειχα γραψει πριν βγαινει καταγραφοντας τα παντα (ακομα κ ολες τις "γριππωδεις συνδρομες"- φτανει πυρετος+ βηχας) ενω ειναι ευνοητο οτι στην παρουσα φαση καταγραφεται μονο ενα ποσοστο του ιου...του χρονου κ βλεπουμε για συγκρισεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τα ποσοστά σε αυτό το στάδιο δεν έχουν κανένα νόημα και είναι μάλιστα παραπλανητικά. Δεν έχουν καταγραφεί πάρα πολλές περιπτώσεις, οπότε ο παρονομαστής είναι μάλλον πολύ μικρός σε σχέση με τη πραγματικότητα.

https://www.bbc.com/news/health-51674743
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom