Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Αυτο το λες εσυ η το ακουσες? Ελεος. Διαβασα κ πριν αστηρικτες κατηγοριες, υπονοιες εναντιον επαγγελματιων υγειας. Εχουν δωσει ορκο του Ιπποκρατη, δουλευουν νυχθημερον για να ακουνε οτι μαγειρευουν την καταγραφη κρουσματων? Λιγος σεβασμος κ δεν το λεω για σενα προς Θεου, αλλα για πολλους αλλους.
Κ αλλαζω στυλ: Ναι τα κρυβουν οπως κ η val d' Aosta που ειχε 0. Οπως κανουν κ οι τουρκοι, οι νοτιοαφρικανοι, οι μοζαμβικανοι κ εμεις εως προτινος.
Αφηστε τους ειδικους να κανουν τη δουλεια τους.
οχι ως σημερα το πρωι ετσι ητανε...2 ηταν επιβεβαιωμενα...ετσι λεγανε γερμανικες εφηριδες κ ετσι ηταν η επισημ ενημερωση απο το Ν.Τιρολο
απο την αλλη οπως ειπα καπου 31 ατομα στο κρατιδιο που ειμαι και εχουν τον ιο και (υποτιθεται) οτι το κολησανε στο Ν.Τιρολο...ετσι λενε τουλαχιστον
και καποια σχολεια επιστρεψανε επειδη τα παιδια εμφανισανε συμπτωματα...αλλα δνε ξερω αν ισχυει οτι κολησανε εκει...
ο χρονως επωασης ωσπου να εμφανισεις συμπτωματα ειναι δυο βδομαδες η ΩΣ δυο βδομαδες?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
εισαι σοβαρή;;απο τον εκκλησιασμό μας το πήγες τωρα στην κοινωνία;;;που είναι καθαρά θεμα προσωπικό και ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΄μπορει καποιος να το αποφυγει
Σοβσροτατη. Θα συνεχισεις τους χαρακτηρισμους?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δες την ΠΝΠ λεει αναστολη στις μετακινησεις και εκδρομες επ αοριστον. Γενικα, δεν διευκρινιζει που. Εγω ανεστειλα τα παντα.
Σχετικα με το βαρος της αποδειξης αν κολλησε απο εικονα, δεν χρειαζεται να εισαι πυρηνικος φυσικος για να αποδειξεις οτι γλειφοντας 200 ατομα το ιδιο κουταλακι κατι θα κολλησεις

Παραπληροφορεις τον κοσμο αγαπητη και δεν ειναι σωστό.
Η ΠΝΠ αναφερει ολα τα ενδεχόμενα μετρα που θα ληφθούν κατά περίσταση, όπως έγινε για τις εκδρομες στο εξωτερικό ή για το κλεισιμο σχολείων σε ορισμενες περιοχές,
Τα μετρα αυτά εξειδικεύονται και λαμβάνονται με τις αντιστοιχες υπουργικές αποφάσεις και δεν ισχυουν αυτόματα

ΚΑΜΙΑ εκδρομή στο εσωτερικό δεν έχει απαγορευθεί και μην γράφεις ό τι να ναι από το κεφαλι σου, ερμηνευοντας νομους χωρίς να ξερεις.

Κατα τα λοιπά δεν απαντας στα ερωτήματα μου. Ειναι αστείο να συνεχίσω να προσπαθω να σε πεισω οτι δεν μπορει να αποδειχθει που θα κολλησει καποιος τον ιο
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
εισαι σοβαρή;;απο τον εκκλησιασμό μας το πήγες τωρα στην κοινωνία;;;που είναι καθαρά θεμα προσωπικό και ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΄μπορει καποιος να το αποφυγει
Μην το λες . Μόλις εμαθα ότι ενορίτης μου φιλησε την εικονα της Αγιας Αικατερίνης και κολλησε,
Ψαχνει καλό δικηγόρο να μηνύσει τον εφημέριο του ναου που ειχε ανοικτή την εκκλησλία, τον Μητροπολίτη αλλα και την Αγία Αικατερίνη
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
[/QUOTE]
οχι ως σημερα το πρωι ετσι ητανε...2 ηταν επιβεβαιωμενα...ετσι λεγανε γερμανικες εφηριδες κ ετσι ηταν η επισημ ενημερωση απο το Ν.Τιρολο
απο την αλλη οπως ειπα καπου 31 ατομα στο κρατιδιο που ειμαι και εχουν τον ιο και (υποτιθεται) οτι το κολησανε στο Ν.Τιρολο...ετσι λενε τουλαχιστον
και καποια σχολεια επιστρεψανε επειδη τα παιδια εμφανισανε συμπτωματα...αλλα δνε ξερω αν ισχυει οτι κολησανε εκει...
ο χρονως επωασης ωσπου να εμφανισεις συμπτωματα ειναι δυο βδομαδες η ΩΣ δυο βδομαδες?
ο χρόνος επώασης κυμαίνεται απο 2 ΕΩς 14 μέρες
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Θέλω να πιστεύω ότι η Αρχιεπισκοπή κάτι θα κάνει ... δεν θα το αφήσει ετσι.. και οτι θα υπάρξει ίσως και κάποια πίεση οφ δη ρέκορντ από κυβέρνηση... είναι σοβαρό το θέμα και τη στιγμή μάλιστα που αφορά τους πιο ευπαθείς στον κορονοιο πολίτες..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Παραπληροφορεις τον κοσμο αγαπητη και δεν ειναι σωστό.
Η ΠΝΠ αναφερει ολα τα ενδεχόμενα μετρα που θα ληφθούν κατά περίσταση, όπως έγινε για τις εκδρομες στο εξωτερικό ή για το κλεισιμο σχολείων σε ορισμενες περιοχές,
Τα μετρα αυτά εξειδικεύονται και λαμβάνονται με τις αντιστοιχες υπουργικές αποφάσεις και δεν ισχυουν αυτόματα

ΚΑΜΙΑ εκδρομή στο εσωτερικό δεν έχει απαγορευθεί και μην γράφεις ό τι να ναι από το κεφαλι σου, ερμηνευοντας νομους χωρίς να ξερεις.

Κατα τα λοιπά δεν απαντας στα ερωτήματα μου. Ειναι αστείο να συνεχίσω να προσπαθω να σε πεισω οτι δεν μπορει να αποδειχθει που θα κολλησει καποιος τον ιο
Τελεια, λοιπον! Θα παμε εκδρομη στην εκκλησια και λυθηκε το προβλημα :).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εισαι σοβαρή;;απο τον εκκλησιασμό μας το πήγες τωρα στην κοινωνία;;;που είναι καθαρά θεμα προσωπικό και ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΄μπορει καποιος να το αποφυγει
Οταν υπαρχει κινδυνος μεταδοσης της ασθενειας παυει να ειναι προσωπικο θεμα.

Ασχετα ομως με την κοινωνια και το χαιρετισμο των εικονων, οι εκκλησιες ειναι μερη συναθροισης ηλικιωμενων που ανηκουν στις ομαδες υψηλου κινδυνου (και οχι μονο για τον κοροναιο αλλα και για τη γριπη και για λλους ιους). Ειναι απαραδεκτο απο τη μια να κοβονται ταξιδια μαθητων και δραστηριοτητες νεων με (που δεν διατρεχουν καποιο σοβαρο κινδυνο αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας) με τη δικαιολογια πως πρεπει να προστατευτουν οι ηλικιωμενοι με τους οποιους ερχονται σε επαφη και απο την αλλη να αφηνεις τους ηλικιωμενους να κανουν του κεφαλιου τους. Δηλαδη τους προσταυεις απο το να κολλησουν τον ιο εμμεσα αλλα δεν δινεις δεκαρα τσακιστει για το αν θα κολλησουν αμεσα.

Σοβαρα κρατη δεν κανουν τετοιους διαχωρισμους και δεν υπολογιζουν πολιτικο κοστος σε τετοιες καταστασεις. Στην Ελλαδα δεν περιμενα ομως κατι διαφορετικο.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
@tripakias μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου παραθέσεις ενα link που σε μια χώρα απαγορεύτηκε ο εκκλησιασμός.
Σας το ειπε και η @romantic woman oπως υπάρχει κινδυνος στην εκκλησία, υπάρχει και στο μουσειο, το θέατρο, το σχολείο και το αεροπλάνο, τα δικαστηρια κλο
Αν είναι να τα κλείσουμε όλα και να μείνουμε σπίτια μας.

@paefstra αφου μας ενημέρωσες ότι η ΠΝΠ κατήργησε όλες τις σχολικές εκδρομές (ετοιμάζω μηνυση στο σχολείιο μας που την αλλη βδομάδα θα εκθεσει τα παιδια μου σε κινδυνο, παραβιάζοντας την ΠΝΠ) και μου ανοιξες τα ματια να ενημερώσω τους φίλους εκπαιδευτικούς να προσεχουν ποιες εικόνες θα φιλήσουν τα παιδιά για να μην φάνε ΕΔΕ πέταξες την μπάλα στην εξέδρα,

Να σαι καλά και καλο σου βράδυ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
@dik-7 εγω σε ευχαριστω που μου ανοιξες τα ματια. Τοσα χρονια δουλευω, πρωτη φορα μου δινεται η ευκαιρια να οργανωσω εκδρομη στην εκκλησια. Χανεται τετοια ευκαιρια? Κατι τετοια θα θυμομαστε αργοτερα και θα γελαμε
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Εγώ απλά ρώτησα αν τις έκλεισαν γενικά επειδή ανησυχώ και δεν θέλω να χάσω τον εκκλησιασμό μου την Κυριακή. Μάλλον, παρεξηγήθηκε η γραφή μου.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ελλάδα και Ιταλία, οι χώρες που τελείως προβλέψιμα θα επικρατούσε ένας κακός πανικός χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.

Η Ολλανδία έχει 90 κρούσματα και δεν έχει κλείσει τίποτα, ούτε τρομολαγνεία ούτε καραντίνες ούτε άδειασμα σουπερμάρκετ ούτε φιλοσοφικές συζητήσεις "και αν παω εκει/αγγιξω αυτο μπορει να κολλησω". Που ταιριαζει βεβαια και με την κυνικοτητα και ευθυτητα των Ολλανδων ως λαος.

Εδω συζηταμε τι πρεπει να κλεισει και τι οχι, αντιδρασεις λες και ο κορονοϊος είναι Έμπολα και δε συμμαζευεται.

https://www.protothema.gr/world/art...talia-sta-81-hronia-i-mesi-ilikia-ton-nekron/
Απο παντου προκυπτει οτι προβλημα εχουν μονο ηλικιωμενοι και ιδιως οσοι εχουν ηδη αναπνευστικά ή αλλου ειδους προβληματα. Στην Ολλανδια απλα βγαλανε γενικες οδηγιες να προσεχουν αυτες οι κοινωνικες ομαδες και τελος. Εδώ προτιμάμε το σοου - και λογω ευθυνοφοβιας φορεων που φοβουνται οτι στον 1ο νεκρο θα ψαχνουν να κανουν μηνυσεις για "ελλιπη μετρα προστασιας" διαφοροι δικηγοροι.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom