Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν τα παρακάτω στοιχεία αλλά εγώ προσωπικά δεν θα ρίσκαρα να ταξιδέψω πουθενά στην Ασία με τα σημερινά δεδομένα και ας έχανα χρήματα από τις οποιεσδήποτε κρατήσεις εισιτηρίων ξενοδοχείων κλπ. Πάνω από όλα η υγεία τα ταξίδια δεν τελειώνουν....

Συγκλονίζει η μαρτυρία νοσοκομειακού υπαλλήλου στην πόλη Γουχάν, απ’ όπου εικάζεται ότι ξέσπασε η επιδημία του κορονοϊού, ο οποίος τονίζει ότι οι Αρχές κρύβουν τους νεκρούς και υπάρχουν περισσότερα θύματα από αυτά που ανακοινώνονται.

https://www.otavoice.gr/politiki/20...-nosokomeiou-sti-gouxan-kryvoun-tous-nekrous/
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν τα παρακάτω στοιχεία αλλά εγώ προσωπικά δεν θα ρίσκαρα να ταξιδέψω πουθενά στην Ασία με τα σημερινά δεδομένα και ας έχανα χρήματα από τις οποιεσδήποτε κρατήσεις εισιτηρίων ξενοδοχείων κλπ. Πάνω από όλα η υγεία τα ταξίδια δεν τελειώνουν....

Συγκλονίζει η μαρτυρία νοσοκομειακού υπαλλήλου στην πόλη Γουχάν, απ’ όπου εικάζεται ότι ξέσπασε η επιδημία του κορονοϊού, ο οποίος τονίζει ότι οι Αρχές κρύβουν τους νεκρούς και υπάρχουν περισσότερα θύματα από αυτά που ανακοινώνονται.

https://www.otavoice.gr/politiki/20...-nosokomeiou-sti-gouxan-kryvoun-tous-nekrous/
Πότε θα τελειώσει άραγε αυτός ο εφιάλτης; Έχω κλείσει εισιτήρια από τον Ιούλιο και περιμένω πώς και πώς αυτό το ταξίδι. Επίσης έχω κλείσει και εσωτερικές πτήσεις. Πολλά λεφτά χαμένα. Έχω μεγάλο θυμό με τις αεροπορικέ. Σε τέτοια ζητήματα θα έπρεπε να είναι πιο ελαστικές και να επιστρέφουν κάποιο μέρος του ποσού.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Update +1 μήνας από scoot

''Customers travelling to Australia, Hong Kong, India, Indonesia, Japan, Macau, Malaysia, Philippines, Singapore, South Korea, Taiwan or Vietnam

Affected customers with flight bookings with travel periods from 23 January – 31 March 2020 (inclusive), who wish to change their travel plans may contact our Facebook page, Weibo page, or Call Centre, to avail of the following options:

  • Re-route to another Scoot destination (travel date up to 31 May 2020), subject to availability. Change fee will be waived, fare difference applies.
  • Re-book the flight to a later travel date (up to 31 May 2020) with same origin and destination, subject to availability. Change fee will be waived, fare difference applies.
  • 100% refund of unused itinerary value via original mode of payment."
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Οι Κινέζοι είναι πάντα Κινέζοι! Σε όλες τις προηγούμενες ανάλογες περιπτώσεις (όλοι οι νέοι ιοί είναι made in China) έκαναν τα ίδια και τα παθήματα δεν έγιναν μαθήματα. Διαβάστε παρακάτω ένα πολύ καλό άρθρο στους Straits Times της Σινγκαπούρης. Είναι ένα χρονικό που περιγράφει πώς ξεκίνησε ο ιός, πώς εξελίχθηκε, τί έκαναν οι αρχές και τι δεν έκαναν και γιατί φτάσαμε εκεί που φτάσαμε σήμερα.

https://www.straitstimes.com/asia/e...habits-kept-world-in-dark-as-an-epidemic-grew
Ο γιατρός που αναφέρει το άρθρο πέθανε σήμερα.

https://www.in.gr/2020/02/06/world/...iise-gia-ton-koronaio-kai-tou-ekleisan-stoma/
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Update +1 μήνας από scoot

''Customers travelling to Australia, Hong Kong, India, Indonesia, Japan, Macau, Malaysia, Philippines, Singapore, South Korea, Taiwan or Vietnam

Affected customers with flight bookings with travel periods from 23 January – 31 March 2020 (inclusive), who wish to change their travel plans may contact our Facebook page, Weibo page, or Call Centre, to avail of the following options:

  • Re-route to another Scoot destination (travel date up to 31 May 2020), subject to availability. Change fee will be waived, fare difference applies.
  • Re-book the flight to a later travel date (up to 31 May 2020) with same origin and destination, subject to availability. Change fee will be waived, fare difference applies.
  • 100% refund of unused itinerary value via original mode of payment."
Για Ταϊλάνδη που πηγαίνω δεν λέει κάτι.
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Εγώ πάντως αυτό που κατάλαβα από το site της scoot είναι πως αυτο αφορά τους κινεζους που οι παραπάνω χώρες έχουνε απαγορεύσει την είσοδο σε αυτούς. Κατάλαβα λάθος;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Εγώ πάντως αυτό που κατάλαβα από το site της scoot είναι πως αυτο αφορά τους κινεζους που οι παραπάνω χώρες έχουνε απαγορεύσει την είσοδο σε αυτούς. Κατάλαβα λάθος;
Χαρακτηριστικα στην αρχη της ανακοινωσης η Scoot αναφερει το παρακατω:

Travel Restrictions

The following countries/territories have issued entry restrictions on travellers with People’s Republic of China passports, Hubei passports, and/or those with recent Hubei or Mainland China travel history.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom