Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Κι εσυ απο εμας τους εξυπνους και μαγκες εισαι;

Ενταξει εχω καταντησει αηδια αλλα ειχα καιρο να διασκεδασω τοσο στο φόρουμ.βΣαν να βρηκε κατι απο την παλια του αιγλη.
Ο καθένας έχει τα πιστεύω του,τις απόψεις του και γενικότερα ζυγίζει τα πράγματα διαφορετικά.....Σεβαστά όλα. Στη τελική εδώ μιλάμε για ταξίδια, εμπειρίες και για το πώς θα ευχαριστηθεί και θα χαρεί κάποιος σίγουρα δεν ισχύει για όλους το ίδιο.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
παιδια πλεον δεν εχει να κανει μονο με την κινα η την Ν.Α. Ασια. ειναι δυνατον η Αφρικη να εχει μονο ενα κρουσμα? Η Κων/πολη, ενα απο τα μεγαλυτερα hub κανενα? τι θελω να πω, ο ρυθμος εξαπλωσεις, αφενος πλεον ειναι μη ελεγχομενος, αφεταιρου κανεις δεν ξερει ποσο εχει εξαπλωθει πραγματικα. Πλεον οι πιθανοτητες να μολυνθει καποιος ειναι μεγαλες κυριολεκτικα οπουδηποτε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.122
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
https://www.documentonews.gr/articl...-gia-thn-katapolemhsh-toy-koronaioy-sthn-kina

Και ένα ιντερνετικό σχόλιο...

"
ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΒΑ, ΚΟΡOΝΑΪΕ, SALUDOS

Η Κούβα σηκώνει το μεσαίο δάχτυλο στον κορoναϊό.
Όπως το σηκώνει, πάνω από 60 χρόνια στον ιμπεριαλισμό, τη CIA, τα εμπάργκο, τους αποκλεισμούς, τη βρώμικη προπαγάνδα.των απανταχού νεοφιλελέδων.
Η Κούβα που καταπολέμησε τον αναλφαβητισμό στο σύνολο σχεδόν του πληθυσμού της, που είναι η μόνη χώρα που πολλαπλασιάζει τα δάση της και παρέχει δωρεάν περίθαλψη σε όλο της τον κόσμο και σε όποιον φτάσει ως εκεί. Η Κούβα που περιέθαλψε και συνεχίζει τους Αμερικάνους πυροσβέστες των Δίδυμων Πύργων, όταν αφέθηκαν να πεθαίνουν αβοήθητοι από πνευμονική ανεπάρκεια, η ίδια Κούβα βρήκε και προμηθεύει σε όλη την Κίνα το φάρμακο για τον κορονοϊό.
Η Επιτροπή Υγείας της Κίνας έχει επιλέξει το κουβανικό φάρμακο (Interferón alfa 2B – IFNrec) για την καταπολέμηση του κορoναϊού. Πρόκειται για ένα αντι-ικό φάρμακο βιοτεχνολογίας της Κούβας.
CUBA DE CORAZON, η Κούβα της καρδιάς μας.
Το νησί της επανάστασης που βιώνει για πάνω από 60 χρόνια ένα απάνθρωπο εμπάργκο, καταφέρνει να έχει τέτοια υψηλά επίπεδα επιστημονικής τεχνογνωσίας ώστε να πρωτοστατεί και στη μάχη κατά του κορονοϊού. Η αποκλεισμένη Κούβα από τους ιμπεριαλιστές αγωνίζεται για να σώσει τον πλανήτη από μια επιδημία. Δεν είναι εξάλλου η πρώτη φορά που το νησί του Κάστρο και του Τσε προσφέρει υψηλές ιατρικές και επιστημονικές υπηρεσίες σε άλλες χώρες που κόσμου. Δημιουργεί φάρμακα για να σωθούν άνθρωποι όπως σήμερα ενάντια στον Κορονοϊό, δείχνοντας έμπρακτα το μεγαλείο της αλληλεγγύης που οικοδομήθηκε σε αυτή τη μικρή χώρα μετά την επανάσταση.
Η Κούβα που είναι όλη Buena Vista Social Club, η όμορφη όψη της κοινωνίας.
Μου λέει το καλοκαίρι ο Ελβετός φίλος, Christian, "η κόρη μου διέσχισε, 45 μέρες όλη την Κούβα, μόνη της μ' ένα μηχανάκι. Πουθενά δεν ένοιωσε ανασφάλεια και φόβο. Παντού την κέρασαν ένα τηγανητό tostones, ένα ποτήρι guarapo κι ένα πούρο."
Για μένα η Κούβα είναι η γυναίκα που τραγουδά, χαμογελώντας, τα "μαύρα δάκρυα". Η γυναίκα, με το πεσμένο στήθος και χωρίς δόντια αλλά με όλη τη γλύκα της φωνής της και όλη τη χάρη της ζεστής γυναίκας.H Κούβα της καρδιάς μας."'


♥
Αναμενω απαντηση του @Yorgos
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
https://www.documentonews.gr/articl...-gia-thn-katapolemhsh-toy-koronaioy-sthn-kina

Και ένα ιντερνετικό σχόλιο...

"
ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΒΑ, ΚΟΡOΝΑΪΕ, SALUDOS

Η Κούβα σηκώνει το μεσαίο δάχτυλο στον κορoναϊό.
Όπως το σηκώνει, πάνω από 60 χρόνια στον ιμπεριαλισμό, τη CIA, τα εμπάργκο, τους αποκλεισμούς, τη βρώμικη προπαγάνδα.των απανταχού νεοφιλελέδων.
Η Κούβα που καταπολέμησε τον αναλφαβητισμό στο σύνολο σχεδόν του πληθυσμού της, που είναι η μόνη χώρα που πολλαπλασιάζει τα δάση της και παρέχει δωρεάν περίθαλψη σε όλο της τον κόσμο και σε όποιον φτάσει ως εκεί. Η Κούβα που περιέθαλψε και συνεχίζει τους Αμερικάνους πυροσβέστες των Δίδυμων Πύργων, όταν αφέθηκαν να πεθαίνουν αβοήθητοι από πνευμονική ανεπάρκεια, η ίδια Κούβα βρήκε και προμηθεύει σε όλη την Κίνα το φάρμακο για τον κορονοϊό.
Η Επιτροπή Υγείας της Κίνας έχει επιλέξει το κουβανικό φάρμακο (Interferón alfa 2B – IFNrec) για την καταπολέμηση του κορoναϊού. Πρόκειται για ένα αντι-ικό φάρμακο βιοτεχνολογίας της Κούβας.
CUBA DE CORAZON, η Κούβα της καρδιάς μας.
Το νησί της επανάστασης που βιώνει για πάνω από 60 χρόνια ένα απάνθρωπο εμπάργκο, καταφέρνει να έχει τέτοια υψηλά επίπεδα επιστημονικής τεχνογνωσίας ώστε να πρωτοστατεί και στη μάχη κατά του κορονοϊού. Η αποκλεισμένη Κούβα από τους ιμπεριαλιστές αγωνίζεται για να σώσει τον πλανήτη από μια επιδημία. Δεν είναι εξάλλου η πρώτη φορά που το νησί του Κάστρο και του Τσε προσφέρει υψηλές ιατρικές και επιστημονικές υπηρεσίες σε άλλες χώρες που κόσμου. Δημιουργεί φάρμακα για να σωθούν άνθρωποι όπως σήμερα ενάντια στον Κορονοϊό, δείχνοντας έμπρακτα το μεγαλείο της αλληλεγγύης που οικοδομήθηκε σε αυτή τη μικρή χώρα μετά την επανάσταση.
Η Κούβα που είναι όλη Buena Vista Social Club, η όμορφη όψη της κοινωνίας.
Μου λέει το καλοκαίρι ο Ελβετός φίλος, Christian, "η κόρη μου διέσχισε, 45 μέρες όλη την Κούβα, μόνη της μ' ένα μηχανάκι. Πουθενά δεν ένοιωσε ανασφάλεια και φόβο. Παντού την κέρασαν ένα τηγανητό tostones, ένα ποτήρι guarapo κι ένα πούρο."
Για μένα η Κούβα είναι η γυναίκα που τραγουδά, χαμογελώντας, τα "μαύρα δάκρυα". Η γυναίκα, με το πεσμένο στήθος και χωρίς δόντια αλλά με όλη τη γλύκα της φωνής της και όλη τη χάρη της ζεστής γυναίκας.H Κούβα της καρδιάς μας."'


♥
Off topic αλλά αυτή η χώρα δεν σταματάει να με εκπλήσσει!! Για πάντα στην :heart: μου θα την έχω!!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Αν είχες προσέξει,την ακύρωση της έκθεσης την ανέφερα πριν λίγες ημέρες.
Επειδή για την συγκεκριμένη έκθεση έχω προσωπική άποψη,η διοργανώτρια εταιρία
αναγκάστηκε να την αναβάλει/ματαιώσει μετά από 30 ακυρώσεις μεγάλων εταιριών
που θα συμμετείχαν.Οι εταιρίες που ακύρωσαν ανέφεραν προβλήματα μετακίνησης,
αλλά και λόγους προστασίας υγείας,γιατί πως θα σου φαινόταν σε σένα να συμμετέχεις
σε μία έκθεση που διαρκεί όλη την ημέρα,που η πλειοψηφία θα ήταν άτομα Ασιατικής
καταγωγής,φρεσκοταξιδευμένα από περιοχές 'υψηλού' κινδύνου.;
Και μάλιστα να διαρκεί και μεγάλο μέρος της νύχτας με γεύματα αλλά και κλειστά μήτινγκ.
προκειμένου αυτή η τόσο σημαντική έκθεση να καταλήξει σε φιάσκο με τις ακυρώσεις
την ανέβαλλαν/ακύρωσαν.
@panpan και μας εστειλε ολους κουβα, γιατι ολα ειναι non-refundable και εχεις εικονα ποσο κοστιζουν ολα αυτες τις μερες εκει.. ενδιαφερον εχει να δουμε τι θα γινει του χρονου, αφενος διοτι οι μεγαλοι θα κανουν online τα launches, και αφεταιρου διοτι το gsma παει για νεα πανωλεθρια καθως η επομενη εκθεση ειναι στη Shanghai.. (sorry για το off-topic)
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ας δώσω και γω μια εικόνα από το Κραμπι μιας και είμαι από αυτούς που δεν ακύρωσαν κάτι και ταξιδέψαμε βάση προγράμματος. Στις πτήσεις από Αθήνα-Σιγκαπουρη και Σιγκαπούρη-Κραμπι φορούσε μάσκες ένα ποσοστό 40-50 % στα αεροπλάνα μέσα ενώ στα αεροδρόμια και ειδικά της Αθήνας ακόμα πιο λίγοι. Δεν είμαι και κανένας ειδικός αλλά πιστεύω πως στη πλειοψηφία τους αμφιβάλλω αν προστατεύουνε σε κάτι με το τρόπο που χρησιμοποιούνται. Άλλος την έβγαζε για να ξυστει,άλλως για να φαει,άλλως να πάρει λίγες ανάσες και γενικότερα να βλέπεις να σκαλίζουνε τις μάσκες διαρκως προφανώς γιατί νοιωθανε άβολα. Όσον αφορά τη πρώτη μου μέρα εδώ απλά ο ιός "δεν υπάρχει". Κανένας δεν φοράει μάσκα και κανένας δεν μιλάει γιαυτο. Ο κόσμος αρκετός εδώ απλά με λιγότερους Κινεζους. Μια εικόνα όπως την είδα εγώ έως τώρα. Χωρίς να θέλω ούτε να εθαρρυνω αλλά ούτε και να αποτρέψω κάποιον.
Ευχαριστουμε για την ενημερωση αλλα μιση δουλεια κανεις!! Ανεβασε και καμια φωτο εδω....

https://www.travelstories.gr/community/threads/live-from-click-and-post-one-photo.59841/page-144
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
παιδια πλεον δεν εχει να κανει μονο με την κινα η την Ν.Α. Ασια. ειναι δυνατον η Αφρικη να εχει μονο ενα κρουσμα? Η Κων/πολη, ενα απο τα μεγαλυτερα hub κανενα? τι θελω να πω, ο ρυθμος εξαπλωσεις, αφενος πλεον ειναι μη ελεγχομενος, αφεταιρου κανεις δεν ξερει ποσο εχει εξαπλωθει πραγματικα. Πλεον οι πιθανοτητες να μολυνθει καποιος ειναι μεγαλες κυριολεκτικα οπουδηποτε.
Λες να υπάρχει μια παγκόσμια συνωμοσία;

Λες όλες οι κυβερνήσεις να έχουν συνεννοηθεί να το κρατήσουν κρυφό; Για ποιό λόγο;
  • Γιατί είναι μια καλή ευκαιρία να λιγοστέψει ο πληθυσμός του πλανήτη γιατί παρα-αυξήθηκε;
  • Γιατί έχουν όλοι επενδύσει στις αναπτυσσόμενες αγορές και φοβούνται ένα παγκόσμιο κραχ;
  • Ή, για πιο ποταπούς λόγους; π.χ. για να μην μειωθεί το κύμα τουριστών και πληγούν οι οικονομίες των χωρών;
  • Για κάποιον άλλο λόγο που δεν περνάει απ'το μυαλό μας;
Τι πιστεύεις;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Λες να υπάρχει μια παγκόσμια συνωμοσία;

Λες όλες οι κυβερνήσεις να έχουν συνεννοηθεί να το κρατήσουν κρυφό; Για ποιό λόγο;
  • Γιατί είναι μια καλή ευκαιρία να λιγοστέψει ο πληθυσμός του πλανήτη γιατί παρα-αυξήθηκε;
  • Γιατί έχουν όλοι επενδύσει στις αναπτυσσόμενες αγορές και φοβούνται ένα παγκόσμιο κραχ;
  • Ή, για πιο ποταπούς λόγους; π.χ. για να μην μειωθεί το κύμα τουριστών και πληγούν οι οικονομίες των χωρών;
  • Για κάποιον άλλο λόγο που δεν περνάει απ'το μυαλό μας;
Τι πιστεύεις;

τιποτα απο τα παραπανω.
αυτο που εννοω ειναι πολυ πιο πεζο.
1. δεν εχουν ολες οι χωρες την δυνατοτητα και ουτε ελεγχουν οπως θα πρεπε. Πχ οταν εφτασα Αθηνα, δεν υπηρχε ελεγχος ουτε καν για τα τυπικα, απο ενα αεροπλανο που ηρθε απο Κων/πολη. Σκεψου ποσα ερχονται την ημερα

2. μετα απο τοσο καιρο μολις εχθες ανακοινωθηκε το 1ο κρουσμα σε ολη την αφρικη, οπου ο κυκλος εργασιων των κινεζων ειναι τεραστιος. πχ χωρες οπως τανζανια κλπ ειχαν καταγγελιες απο τον ΠΟΥ οτι δεν εδιναν σωστα στοιχεια για τον Εμπολα, για να μην χασουν τουρισμο

3. Το γεγονος οτι σε πολλα αεροδρομια εχει θερμικες καμερες δεν λεει απολυτως τιποτα. εαν εγω σημερα σε ενα hub, κολλησω τον corona virus, εχω μια περιοδο 14 ημερων για να εχω συμπτωματα. δεδομενου οτι ο ρυθμος που μεταφερετε απο ανθρωπο σε ανθρωπο ειναι μεγαλος, σκεψου ποσους θα εχω δει αυτες τις 14 ημερες, ενω στο αεροδρομιο μπηκα κυριως διοτι δεν ειχα πυρετο - αν εκαναν ελεγχο λεμε -.

Γι αυτους τους τελειως πεζους λογους, θεωρω οτι τα πραγματικα νουμερα ειναι αρκετα μεγαλυτερα. κατι ακομα, πιστευεις οτι το 100% των ανθρωπων που παιζει να τον κολλησουν θα πανε σε νοσοκομειο?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
τιποτα απο τα παραπανω.
αυτο που εννοω ειναι πολυ πιο πεζο.
1. δεν εχουν ολες οι χωρες την δυνατοτητα και ουτε ελεγχουν οπως θα πρεπε. Πχ οταν εφτασα Αθηνα, δεν υπηρχε ελεγχος ουτε καν για τα τυπικα, απο ενα αεροπλανο που ηρθε απο Κων/πολη. Σκεψου ποσα ερχονται την ημερα

2. μετα απο τοσο καιρο μολις εχθες ανακοινωθηκε το 1ο κρουσμα σε ολη την αφρικη, οπου ο κυκλος εργασιων των κινεζων ειναι τεραστιος. πχ χωρες οπως τανζανια κλπ ειχαν καταγγελιες απο τον ΠΟΥ οτι δεν εδιναν σωστα στοιχεια για τον Εμπολα, για να μην χασουν τουρισμο

3. Το γεγονος οτι σε πολλα αεροδρομια εχει θερμικες καμερες δεν λεει απολυτως τιποτα. εαν εγω σημερα σε ενα hub, κολλησω τον corona virus, εχω μια περιοδο 14 ημερων για να εχω συμπτωματα. δεδομενου οτι ο ρυθμος που μεταφερετε απο ανθρωπο σε ανθρωπο ειναι μεγαλος, σκεψου ποσους θα εχω δει αυτες τις 14 ημερες, ενω στο αεροδρομιο μπηκα κυριως διοτι δεν ειχα πυρετο - αν εκαναν ελεγχο λεμε -.

Γι αυτους τους τελειως πεζους λογους, θεωρω οτι τα πραγματικα νουμερα ειναι αρκετα μεγαλυτερα. κατι ακομα, πιστευεις οτι το 100% των ανθρωπων που παιζει να τον κολλησουν θα πανε σε νοσοκομειο?
ΟΚ, ακόμη κι έτσι όπως τα λες να είναι, όπως λένε οι γιατροί της Σιγκαπούρης (που παλεύει να κοντρολάρει την κατάσταση) θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τον ιό, ο οποίος ήρθε για να μείνει, όπως ήρθαν και οι προηγούμενοι και έμειναν.

Σε άλλα νέα, για όσους ανησυχούσαν (και περισσότερο οι Αμερικανοί "φίλοι" της χώρας), Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ και η κυβέρνηση της Βόρειας Κορέας ελέγχει την κατάσταση - όχι δεν υπάρχει κρούσμα, μπορεί όποιος θέλει να ταξιδέψει άφοβα εκεί.
kim.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.012
Likes
40.959
Γι αυτους τους τελειως πεζους λογους, θεωρω οτι τα πραγματικα νουμερα ειναι αρκετα μεγαλυτερα. κατι ακομα, πιστευεις οτι το 100% των ανθρωπων που παιζει να τον κολλησουν θα πανε σε νοσοκομειο?
Θελεις ενα μετρο της εικονας? Παρε το κρουαζιεροπλοιο που ειναι αποκλεισμενο εξω απο την Ιαπωνια και σε στενο μαρκαρισμα απο τους γιατρους με συνεχεις μετρησεις κλπ. Παρα τις μασκες και τον αποκλεισμο τους στις καμπινες εκτος απο 1,5 ωρα τη μερα εξω, σε λιγες μερες εχουν ηδη κολλησει το 10% και αυξανεται το ποσοστο καθε μερα. Απο αυτη τη μικροκοινωνια καταλαβαινεις πολλα. Παρολα αυτα, μετρα τους νεκρους της "κοινωνιας" αυτης, Δεν εχει ακομη. Μπορει να εχει αργοτερα. Ολη η (τεραστια) ταλαιπωρια ειναι στην καραντινα αυτη τη στιγμη.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τον ιό, ο οποίος ήρθε για να μείνει, όπως ήρθαν και οι προηγούμενοι και έμειναν.
συμφωνω απολυτα. μας αρεσει η οχι, αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα.

Θελεις ενα μετρο της εικονας? Παρε το κρουαζιεροπλοιο που ειναι αποκλεισμενο εξω απο την Ιαπωνια και σε στενο μαρκαρισμα απο τους γιατρους με συνεχεις μετρησεις κλπ. Παρα τις μασκες και τον αποκλεισμο τους στις καμπινες εκτος απο 1,5 ωρα τη μερα εξω, σε λιγες μερες εχουν ηδη κολλησει το 10% και αυξανεται το ποσοστο καθε μερα. Απο αυτη τη μικροκοινωνια καταλαβαινεις πολλα. Παρολα αυτα, μετρα τους νεκρους της "κοινωνιας" αυτης, Δεν εχει ακομη. Μπορει να εχει αργοτερα. Ολη η (τεραστια) ταλαιπωρια ειναι στην καραντινα αυτη τη στιγμη.
συμφωνω με την τοποθετηση σου, εξου και αναφερθηκα στο να γινει καποιος φορεας του ιου, παραλειπωντας σκοπιμα να κανω εστω μια αναφορα στο ποσοστο θνησιμοτητας του ιου
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.190
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom