Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
201
Likes
195
Έστειλαν και σε μένα ακριβώς το ίδιο από μόνοι τους.
Για πτήσεις 11 Απριλίου Αθ-Σιγκ-Μπανγκ και 25 πρ Πουκ-Αθ.

Αλλά εμείς αποφασίσαμε να μην αλλάξουμε τα εισιτήρια (με την τωρινή κατάσταση).
Το καλό είναι ότι σου δίνουν περιθώριο μέχρι 31/5.
Τις ίδιες ημερομηνίες πετάμε για τους ίδιους προορισμούς
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Τις ίδιες ημερομηνίες πετάμε για τους ίδιους προορισμούς
Άντε! Χαχα καλή φάση!
Μόνο που εμείς θα κατέβουμε Σιγκαπούρη και δεν θα ανέβουμε ποτέ... :haha:
Αφού τα είχαμε κλείσει, αποφάσισε η παρέα ότι μας αρέσει πιο πολύ η Σιγκαπούρη από Μπανγκόκ...
(Έχουμε κλείσει με στάση Σιγκαπούρη 19 ώρες. Αλλά τελικά θα μείνουμε 3 βράδια. Και χάνουμε εννοείται το σκέλος Σιγκ-Μπανγκ.)
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Άντε! Χαχα καλή φάση!
Μόνο που εμείς θα κατέβουμε Σιγκαπούρη και δεν θα ανέβουμε ποτέ... :haha:
Αφού τα είχαμε κλείσει, αποφάσισε η παρέα ότι μας αρέσει πιο πολύ η Σιγκαπούρη από Μπανγκόκ...
(Έχουμε κλείσει με στάση Σιγκαπούρη 19 ώρες. Αλλά τελικά θα μείνουμε 3 βράδια. Και χάνουμε εννοείται το σκέλος Σιγκ-Μπανγκ.)
Καλό είναι που σου δίνουν περιθώριο.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.337
Και χάνουμε εννοείται το σκέλος Σιγκ-Μπανγκ.)
Είναι εκτός θέματος για το νήμα αυτό, αλλά πρόσεχε, αν η επιστροφή είναι στο ίδιο PNR μερικές αεροπορικές σου ακυρώνουν τις επόμενες πτήσεις αν δεν πετάξεις ένα σκέλος και δεν ειδοποιήσεις.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Είναι εκτός θέματος για το νήμα αυτό, αλλά πρόσεχε, αν η επιστροφή είναι στο ίδιο PNR μερικές αεροπορικές σου ακυρώνουν τις επόμενες πτήσεις αν δεν πετάξεις ένα σκέλος και δεν ειδοποιήσεις.
Αλήθεια; Δεν το ήξερα.
Η επιστροφή είναι πάλι στο όνομά μου.
Βέβαια, το θέμα είναι ότι φτάνουμε Μπανγκόκ (κανονικά) και αναχωρούμε από Πουκέτ.
Δηλαδή προτείνεις να ειδοποιήσουμε όταν φτάσουμε εκεί ότι δεν θα μπορέσουμε να πετάξουμε για να είμαστε καλυμμένοι;
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
https://www.cnn.gr/news/kosmos/stor...-nekroi-stin-kina-meiothikan-ta-nea-kroysmataΕυχάριστα μηνύματα από την συνεχιζόμενη μείωση των νέων κρουσμάτων,επιπλέον ο ΠΟΥ αναφέρει ότι το 80 % των κρουσμάτων πάσχει από ήπια μορφή της ασθένειας.
Μονο που διαρρεουν δημοσιευματα για επιπλεον τροπο ελεγχου των ασθενων στην Κινα, απο τις παραγγελιες αντιπυρετικων, επειδη εικαζεται οτι δεν πηγαινουν στον γιατρο.
Εν τω μεταξυ πρωτη μερα τοσοι νεκροι εκτος Κινας, με το καλημερα σας 2 νεκροι στο Ιραν μολις δηλωθηκαν ως κρουσματα, 21% των επιβαινοντων στο κρουαζιεροπλοιο ασθενουν. Ειναι φανερο πως εχει πολυ μεγαλη μεταδοτικοτητα και μαλλον θα παρει τη μορφη Η1Ν1, θα το παρουμε αποφαση και θα ζησουμε μ αυτο.
 
Μηνύματα
8
Likes
44
Καλησπέρα σε όλους! Εγώ βρίσκομαι Ταϊλάνδη από τις 16/02 και συγκεκριμένα είμαι στην Μπανγκόκ. Για να λύσω κάποιες απορίες.. Όσον αφορά τον ιό σχεδόν το 90% κυκλοφορεί με μάσκες στα μέσα μεταφοράς και σε ταξί.. Στα εμπορικά και σε κλειστούς χώρους το ίδιο.. Επίσης έχει παντού αντισηπτικά και όταν πήγαμε στο Siam Paragon και σε κάποιους άλλους κλειστούς χώρους στην είσοδο υπήρχε άνθρωπος που μας έβαζε στα χέρια θέλαμε δε θέλαμε, σε κάποια μέρη είδα και θερμικές κάμερες. Εμείς φοράμε μάσκες και χρησιμοποιούμε μαντηλάκια και αντισηπτικά όταν ερχόμαστε σε επαφή με πολύ κοσμο. Στο αεροπλάνο μέσα φοράγανε όλοι μάσκες εκτός από 5-6 άτομα. Γενικά πριν έρθω κι εγώ είχα κάποιες ανησυχίες, αλλά όπως βλέπω τα πράγματα δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος, αν είσαι προσεκτικός σε κάποια πράγματα που ούτως ή άλλως θα έκανες (π.χ υγιεινή χεριών μετά από τρένα) ίσως με μια μικρή υπερβολή επιπλέον, πιστεύω είσαι καλυμμένος.. Προσωπικά δεν μας έχει χαλάσει κάπου όλο αυτό μέχρι στιγμής!!!
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλησπέρα σε όλους! Εγώ βρίσκομαι Ταϊλάνδη από τις 16/02 και συγκεκριμένα είμαι στην Μπανγκόκ. Για να λύσω κάποιες απορίες.. Όσον αφορά τον ιό σχεδόν το 90% κυκλοφορεί με μάσκες στα μέσα μεταφοράς και σε ταξί.. Στα εμπορικά και σε κλειστούς χώρους το ίδιο.. Επίσης έχει παντού αντισηπτικά και όταν πήγαμε στο Siam Paragon και σε κάποιους άλλους κλειστούς χώρους στην είσοδο υπήρχε άνθρωπος που μας έβαζε στα χέρια θέλαμε δε θέλαμε, σε κάποια μέρη είδα και θερμικές κάμερες. Εμείς φοράμε μάσκες και χρησιμοποιούμε μαντηλάκια και αντισηπτικά όταν ερχόμαστε σε επαφή με πολύ κοσμο. Στο αεροπλάνο μέσα φοράγανε όλοι μάσκες εκτός από 5-6 άτομα. Γενικά πριν έρθω κι εγώ είχα κάποιες ανησυχίες, αλλά όπως βλέπω τα πράγματα δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος, αν είσαι προσεκτικός σε κάποια πράγματα που ούτως ή άλλως θα έκανες (π.χ υγιεινή χεριών μετά από τρένα) ίσως με μια μικρή υπερβολή επιπλέον, πιστεύω είσαι καλυμμένος.. Προσωπικά δεν μας έχει χαλάσει κάπου όλο αυτό μέχρι στιγμής!!!
Ευχαριστουμε για την κατατοπιστικη σου περιγραφη! Θα κατεβεις καθολου Νοτια παραλιακα;; Επισης κινεζοι υπαρχουν;;
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.337
Στα αστεία του Βιετνάμ σήμερα, πιάσανε έναν τύπο που εκτύπωνε "VIRUS SHUT OUT" σε καρτελάκια εισόδου για... συνέδρια (αυτά που φοράς για να φαίνεται το όνομά σου) και τα πούλαγε ότι αν τα φοράς σε προστατεύουν από τον ιό. Πολλή πλάκα (φώτο από την τηλεόραση, σόρυ για την χαμηλή ποιότητα).

IMG_20200220_112755~2.jpg

Επίσης μία κοπέλα πήγε να πάρει κάτι εξετάσεις του πατέρα της από το νοσοκομείο φορώντας ολόσωμη στολή... καμηλοπάρδαλης γιατί νόμιζε ότι έτσι θα προστατευτεί. Μέχρι και στις ειδήσεις γελάγανε, γέλαγα και εγώ και δεν πρόλαβα να βγάλω φώτο!
 
Μηνύματα
8
Likes
44
Ευχαριστουμε για την κατατοπιστικη σου περιγραφη! Θα κατεβεις καθολου Νοτια παραλιακα;; Επισης κινεζοι υπαρχουν;;
Αυριο πάω στο πουκετ! Έχω δει ελάχιστους, μετρημενους στα δάχτυλα που λέει ο λόγος, ενώ κανονικά χωρίς τον ιό από ότι έχω καταλάβει γίνεται χαμός!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom